Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Chris
#659792 Βασικα δε θελω ακομα :s_biggrin

Γυρω στην ανοιξη του '21 υπολογιζω να κινηθω, ωστε να ανοιγει κι ο καιρος και να πουληθει ευκολοτερα το καμπριο. Το ανοιγω απο τωρα για συζητηση.

Θελω:

- Βενζινη
- Αυτοματο
- Μετα το '10
- Κατω απο 150,000 χιλιομετρα

Δε θελω:

- Αυτα που εχω στην προσωπικη μου λιστα ως "mainstream", πχ μεγκαν φοκους γκολφ 308 αστρα κλπ
- Ασιατικο. Δε με εμπνεουν τα εσωτερικα τους, εκτος αν προταθει καποιο με βαση αυτο το χαρακτηριστικο, το δω ζωντανα και ειναι οντως ωραιο. Οχι αλλοι διακοπτες παραθυρων τογιοτα, το ιδιο σχεδιο τα τελευταια 30 χρονια
- Σουβλακι. Στην Ολλανδια δεν εχει καμια χρησιμοτητα κατα τη γνωμη μου, και σε ταξιδι προσφερει μονο αυξημενη καταναλωση (σορι φανκι). Δε νομιζω να κανω πανω απο 1-2 μεγαλα ταξιδια το χρονο, ουτε πανω απο 5000 χιλιομετρα το μηνα
- Σενταν/βαγκον. Θα ειναι το μεθεπομενο
- Ασσο, Α κλας, μινι. Δε μου αρεσουν καθολου

Δε με ενδιαφερουν:

- Γκαζια
- Χωροι

Ξεκινησα κοιτωντας τζουλιετες. Η :inlove: σε ανυποπτο χρονο μου ειπε πως της αρεσει πολυ σε ασπρο, οποτε σκεφτηκα, γιατι οχι (πχ https://www.marktplaats.nl/a/auto-s/alfa-romeo/m1571511223-alfa-giulietta-panorama-leer-automaat-sportpack-navi-18-inch.html, το εσωτερικο της ειναι :eat: )

Μετα καπου ειδα ενα συγκριτικο τζουλιετας 8ετιας με v40 8ετιας, και το συμπερασμα ηταν πως το volvo ηταν πολυ περισσοτερο αμαξι, και σε πολυ καλυτερη κατασταση μετα απο 8 χρονια. Οποτε κοιταω κι αυτα. Λιγο ακριβοτερα απο τις αλφα βεβαια.

Για την ωρα λοιπον ειμαι εδω (οχι οτι θα υπαρχει καποιο απο αυτα οταν θα βγω στην αγορα, απλα ενδεικτικα):

giulietta

v40

a3

Αυτοματα, βενζινη, τιμη απο 1000 για να φιλτραριστουν οι δημοπρασιες, απο ιδιωτη, μεχρι 200,000 χιλιομετρα.

Ας πουμε οτι το a3 δεν το θεωρω βαγκον, και τελοσπαντων μου αρεσει πολυ. Και βρισκεις και πολυ ευκολοτερα (70 αποτελεσματα σε σχεση με 3-5 των αλλων). Αλλα απο κιβωτιο τι λεει? Και τα αλλα φυσικα, ξερει κανεις για συγκεκριμενα θεματα που πρεπει να εχω υποψιν, συγκεκριμενες χρονιες να αποφυγω?

Καποιο αλλο μοντελο που θα μπορουσα να βαλω στη λιστα?
Άβαταρ μέλους
By dimik
#659807 Για την gulietta...

Κάνοντας detailing - βλέποντας δηλαδη-σε QV και με δεδομένο ότι ο "μάστορας" είναι αλφιστι με 3x 156, 2x 147 +Rx8, τα οποία επισκευάζει και μόνος, θα έλεγα όχι όπως αποφάνθηκε και ο ίδιος.

Η ποιότητα κατασκευής, το χρώμα, το πάχος της λαμαρίνας είναι υποδεέστερα όχι μόνο από τα παλαιότερα άλφα αλλά από σωρεία αυτοκινήτων που έχουν περάσει από τα χέρια του.
Το εσωτερικό επίσης πάσχει και σε σχεδίαση και σε ποιότητα.

Το Α3 είναι συντηρητικό, αν είσαι οκ με αυτό ένα 1,8Τ αυτόματο φαντάζει ιδανικό με την προϋπόθεση ότι υπάρχει μια καβατζα 1-2Κ για πολύδίσκο-mechatronic αν κι εφόσον βγάλει πρόβλημα. Θα του έβαζα και ένα προγράμματακι κονσέρβα να πάει 200 άλογα και θα πορευομουν.

Ο 1.8t με πρόγραμμα είναι αρκούντως ικανοποιητικός στο γκαζι μιας και τον έχει ο αδερφός μου σε Α4 και τον οδηγώ συχνά.

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#659809 Ωπ, τι εγινε εδω. Εβλεπα ενα ποστ του μουσατου για μπορδοροδοκοκκινη τζουλιετα στο πριβιου του ταπατακ και τωρα που μπηκα απο το πισι εξαφανιστηκε. Τελοσπαντων, ηθελα να πω πως γενικα δεν ειμαι φαν των εντονων χρωματων, οποτε μονο αν βρω καμια σε μουντο μπορντω, κοκκινο αποκλειεται. Το ιδανικο μου σε τζουλιετα και α3 ειναι αυτο το βαθυ γκρι/ανθρακι που μου αρεσει, το βολβο εχει και κατι ωραια παλ μπεζ κλπ. Παντως καπου εκει παιζω χρωματικα, σιγουρα οχι κοκκινο

Ευχαριστω για τις πληροφοριες ντιμικ. Την ποιοτητα του εσωτερικου θα την δω απο κοντα οταν φτασει η ωρα. Η σχεδιαση μου αρεσει, αλλα τα αουντι και βολβο ιιιιισως κερδανε στα σημεια. Να τα δουμε και τα 3 με την :inlove: βεβαια, παιζουν και μεγαλες διαφορες ανα χρονια, εκδοση κλπ. Ξερεις πως παει, μπορει να καταληξω σε ενα μοντελο και μετα να δω το αλλο που απερριψα σε ενα συγκεκριμενο σπεκ που θα παθω πλακα και να αλλαξω γνωμη αμεσως. Π.χ. την αλφα παραπανω στο λινκ με τα κοκκινα δερματινα :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#659810 Είδα ένα τέτοιο ανθρακι στις αγγελίες που έβαλες

Αλλά 16Κ και 150Κ χλμ ρε γμτ

< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#659812 Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει κλειδωθεί το τοπικό με νικητή το ν40.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#659815 Κατσε βρε να ψωνισω πρωτα! Το ‘21 σου λεω

Ασε που δεν εχει προταθει split window corvette ακομα :lol:


< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#659820
dimik έγραψε:Το Α3 είναι συντηρητικό, αν είσαι οκ με αυτό ένα 1,8Τ αυτόματο φαντάζει ιδανικό με την προϋπόθεση ότι υπάρχει μια καβατζα 1-2Κ για πολύδίσκο-mechatronic αν κι εφόσον βγάλει πρόβλημα.

< >



Αν και εφόσον;; :lol: :lol:

Βέβαια και το volvo διπλοσύμπλεκτο αυτόματο έχει (της Ford) που κάπου είχα ακούσει πως και αυτό έχει τα θεματάκια του... Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Είπες Ανατολίτη δεν θέλεις, αλλά πάνε ρίξε μια ματιά σε ΚΙΑ... :oops: Ειδάλλως δεν αφήνεις πολλές επιλογές, δεν θέλεις mainstream, δεν θέλεις ασιατικό, δεν θέλεις τα μισά premium, ε... :x Πες ότι θέλεις Γκόλφω κι εσύ (σε όποιο iteration αρέσει περισσότερο στην :inlove: , δηλαδή Audi) να τελειώνουμε! :rtfm:

Αλλιώς έφυγες βουρ για Elise. :rtfm: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#659823 Γκάζια, αυτόματο, ποιότητα, στρίψιμο, χώρους. Μόλις έκανες περιγραφή ένα Α3.
Γελάσαμε με τη Τζιουλιέτα :lol:
Το V40 δεν έχει ούτε γκάζια, ούτε χώρους. Για στρίψιμο δεν εκφέρω άποψη. Στρίβω και τα καροτσάκια του σούπερ μάρκετ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#659825 Βρε μπουσε:

Chris έγραψε:Δε με ενδιαφερουν:

- Γκαζια
- Χωροι



Στριψιμο δεν ανεφερα καν, αν και μπορει να προστεθει στη λιστα "δε με ενδιαφερουν"

@ μαρκβαγκ. Ναι, απο ανατολιτικα μονο κια μπορω να σκεφτω κι εγω, αλλα ποιο? Ceed? Ή εχει και κανα αλλο χατσμπακ?

edit ξεχνα τα τα κια. Ενα ceed αυτοματο βρισκω, κι αυτο τριπορτο. Θα τα κοιτουσα σοβαρα αν πηγαινα για suv
Άβαταρ μέλους
By Chris
#659831 Δεκτον. Μπορει να περασω αυριο μεθαυριο το απογευμα απο καμια μαντρα να χαζεψω εσωτερικα. Εξωτερικα ειναι ευκολα :lol: Ποιες ειναι οι μεγαλυτερες στην Αθηνα? Δηλαδη που θα εχω καλες πιθανοτητες να πετυχω και τα 3? Automarin μονο ξερω σιγουρα πως ειναι μεγαλη
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#659834
Chris έγραψε:Βασικα δε θελω ακομα :s_biggrin

Γυρω στην ανοιξη του '21 υπολογιζω να κινηθω, ωστε να ανοιγει κι ο καιρος και να πουληθει ευκολοτερα το καμπριο. Το ανοιγω απο τωρα για συζητηση.

Θελω:
- Βενζινη
- Αυτοματο
- Μετα το '10
- Κατω απο 150,000 χιλιομετρα

Δε θελω:
- Αυτα που εχω στην προσωπικη μου λιστα ως "mainstream", πχ μεγκαν φοκους γκολφ 308 αστρα κλπ

- Σενταν/βαγκον. Θα ειναι το μεθεπομενο

Δε με ενδιαφερουν:
- Γκαζια
- Χωροι


Στο A3 θα πήγαινα καρφωτά με βάση αυτά που λες και κάβα λεφτά για πιθανή επισκευή του αυτόματου. Δεν θα το κρατήσεις πολύ για να ανησυχείς για το DSG άλλωστε, αφού ήδη σκέφτεσαι το μεθεπόμενο που θα είναι μεγαλύτερο. :lol: Χώρους όντως δεν χρειάζεσαι, κοίτα απλώς να είναι πάνω από 85-90cm μια τουλάχιστον διάσταση του πορτ-μπαγκάζ, όχι η διαγώνια. :innocent: Και θα έριχνα και 2η και 3η ματιά στο Golf. Αν σε ενδιαφέρει η Τζουλιέτα, βλέπω να την πουλάει φίλος μου εν ευθέτω χρόνω εκεί πέρα (με πολύ λίγα χιλιόμετρα και χρόνια) αλλά νομίζω ότι υστερεί έναντι των 2 προαναφερομένων τα οποία μου άρεσαν πάρα πολύ. Ηλεκτρικό/υβριδικό γιατί δεν κοιτάς;

Στο autoscout μήπως έχεις πιο πολλή ποικιλία από το marktplaats; Ρίχνε και ματιές στην allcarscompany η οποία μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#659836 Γκάζια, χώροι, στρίψιμο δε σε ενδιαφέρουν. Τα 2 από τα 3 υποψήφια τα έχει ξεχάσει και η ιστορία. Το 3ο ας πούμε οκ μέχρι να κάνει κάνα τσαφ το κιβώτιο.

Εν ολίγοις ήθελες να ανοίξεις απλά θρεντ γιατί ξέρεις και εσύ ότι αυτή η αγορά δε θα γίνει ποτέ όπως είπε ο φανκυ, αλλά απλά θα περιμένω να δω ποιοι θα μαλλιοτραβηχτουν πρώτοι.



< 9T Pro >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#659837 Τι εννοεις βιρνα; Οτι θα καταληξω με γκολφ; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ


< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#659839 Σε μη mainstream αυτοκίνητα:

Lancia Delta 1750

Εικόνα

Citroën DS4

Εικόνα

Lexus CT200H

Εικόνα