Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#657543
Focusman91 έγραψε:Όχι βενζίνη Qashqai... Ειδικά του 09. Είναι ο ατμοσφαιρικός κινητήρας και θα ναι αργος.
Κατά τα άλλα τα εισαγωγής, θέλουν πολλή προσοχή..
7μιση χρόνια έχουμε το πρώτης γενιάς facelift.
Έχει βγαλει κάποια θεματακια αλλά πιστεύω ότι είναι ζητήματα απροσεξίας του φαδερ.

< Note 8 >
Το budget όμως είναι έως 7000 χιλιάρικα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#657559
alexnoize έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Όχι βενζίνη Qashqai... Ειδικά του 09. Είναι ο ατμοσφαιρικός κινητήρας και θα ναι αργος.
Κατά τα άλλα τα εισαγωγής, θέλουν πολλή προσοχή..
7μιση χρόνια έχουμε το πρώτης γενιάς facelift.
Έχει βγαλει κάποια θεματακια αλλά πιστεύω ότι είναι ζητήματα απροσεξίας του φαδερ.

< Note 8 >
Το budget όμως είναι έως 7000 χιλιάρικα

< Note >
Επειδη μενω κι εγώ Σέρρες και εκανα το λάθος πριν τρία χρονια και αγόρασα από αντιπροσωπεία ,εισαγωγής yaris diesel με 140000 "πραγματικά" χιλιόμετρα ,θα σου πω ότι μου έκαψε μηχανή και όταν την είδανε μου είπαν ότι παίζει να έχει πάνω 350-400 χιλιάδες αυτή η μηχανή!Χιλιες φορές ρίξε τα στάνταρ που έχεις και παρε ένα ελληνικό όχημα παρά φουλ έξτρα εισαγωγής αγνώστων χιλιομέτρων.


< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#657565
alexnoize έγραψε:Γειά σας, κοιτάζω να αγοράσω Nissan Qashqai 2009 μοντέλο πετρέλαιο, το θέμα είναι πρέπει να προσέξω κάτι?το έχει φουλ Extra .Μεγάλωνει η οικογένεια και σκέφτομαι να προβώ σε αυτή την αλλαγή, σκεφτόμουν για Dodge caliber 18αρι με πιο λίγα χρήματα.Τι λέτε?κάποια γνώμη?

< Note >


Οποιαδήποτε σύγκριση οποιουδήποτε πετρελαιοκίνητου με Dodge Caliber 1.8 βενζίνης, απορρίπτεται. Καθαρά για λόγους οικονομίας. Έχω το Caliber, ό,τι και να βρεις θα είναι από 8 χρονών έως 14. Κουδουνίστρα το δικό μου δεν είναι, τριγμό μετά από 14 χρόνια δεν έχω, και το παρκάρω σε αυλή χωρίς γκαράζ. Αλλά δεν παύει να καίει σαν 1800άρι. Επίσης έχει σήμα €320.

Γνώμη μου, πήγαινε σε όσο πιο καινούριο μπορείς, αν όχι ολοκαίνουριο. Υπάρχουν επιλογές: Dacia Duster, Skoda Kamiq, Seat Arona π.χ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#657569 Ούτε το δικό μας Caliber πάντως τρίζει. Ίσα ίσα είναι πιο ήσυχο από ότι θα περίμενα για την ηλικία του και τα λεφτά που κόστιζε.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#657574 Σωστό και το άνωθι σχόλιο, βέβαια η τσέπη και το βάθος της είναι αδιάψευστος μάρτυρας.
Κατά σύμπτωση πάντως - καλά, όχι και τόσο- τα εισαγώμενα είναι αρκετά πιο πλούσια σε εξοπλισμό από τα αντίστοιχα ελληνικά και εκεί μπαίνεις σε σκέψεις. Και η πραγματικότητα πάντως βοηθά να καταλάβουμε πως τα εισαγώμενα μεταχειρισμένα δεν είναι λίγα και πως αντίστοιχοι αγοραστές δεν το πολυψάχνουν περί μελλοντικής αξιοπιστίας. Ο πατέρας μου τον περασμένο Σεπτέμβριο πήρε ένα hyundai i30 s/w 1.6 crdi '09. Εξ Ιταλίας ορμώμενο. Κουβεντιάσαμε περί των παραπάνω σκέψεων, ωστώσο τα 5κ€ που είχε στην τσέπη και οι...προδιαγραφές που είχε θέσει, τον έκαναν μετά από προεπιλογή μερικών παρεμφερών τεμαχίων να καταλήξει εκεί. Κοντά 1 χρόνο μετά δηλώνει απόλυτα ευχαριστημένος στα...πάντα, αξιοπιστία, οικονομία καυσίμου, δύναμη μοτέρ, χώρους, εξοπλισμούς.


Focusman91 έγραψε:7μιση χρόνια έχουμε το πρώτης γενιάς facelift.
Έχει βγαλει κάποια θεματακια αλλά πιστεύω ότι είναι ζητήματα απροσεξίας του φαδερ.

< Note 8 >

Του το' χεις πεί του πατέρα σου; :shifty:
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#657580 Dodge caliber έχω βρει με 5800 , το σήμα δε με πειράζει, το θέμα ειναι το caliber κατά πόσο οικονομικό είναι στα καύσιμα, εννοώ να έχει καλά τραβήγματα και να καίει οκ,να καίει και να μην τραβάει και να σε κρεμάει είναι πρόβλημα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#657589
popolaros έγραψε:2.000 κυβικα θα επερνες με λιγοτερα χρηματα;
Έχεις δίκιο αλλα σήμα 600 και .. τα 360 δε με πειράζουν στα τέλη τα 600 και είναι πολύ.Σημερα που πήγα σένα έμπορο μου είπε να περιμένω 1 με 2 μήνες γιατί μέχρι euro5 θα αλλάξουν τα τέλη προς τα πάνω και ας είναι και 1200 κυβικά, δλδ μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#657590
alexnoize έγραψε:Dodge caliber έχω βρει με 5800 , το σήμα δε με πειράζει, το θέμα ειναι το caliber κατά πόσο οικονομικό είναι στα καύσιμα, εννοώ να έχει καλά τραβήγματα και να καίει οκ,να καίει και να μην τραβάει και να σε κρεμάει είναι πρόβλημα.

< Note >


Το δικό μας είναι γύρω στα 9,5 λίτρα με μικτή χρήση αλλά χωρίς μποτιλιάρισμα. Έχει όμως μικρές διαδρομές στο μενού.
Σε ταξίδι ανάλογα την ταχύτητα μπορεί εύκολα να πέσει παρακάτω αλλά και να ανέβει πάνω από 10.

Γενικά είναι ένα βαρύ αυτοκίνητο με έναν απλό ατμοσφαιρικό κινητήρα. Οπότε πάει και καίει όσο περιμένεις από ένα αμάξι που έχει 150 άλογα αλλά με 2 επιβάτες πάει πάνω από 1.5 τόνο. Ή στην περίπτωσή μου με έναν επιβάτη.

Το RAV4 που είχαμε πιο πριν ήταν πολύ καύτερο στον τομέα αυτό αλλά πρέπει να ήταν και 200 κιλά λιγότερα.

Πάντως ακόμα και με τις 18αρες που έχει το δικό μας το λες άνετο ενώ προσωπικά μου αρέσει και εξωτερικά.
Ο χώρος για τα κεφάλια επίσης είναι σχετικά περιορισμένος λόγω σχεδίασης.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#657595
Focusman91 έγραψε:Όχι βενζίνη Qashqai... Ειδικά του 09. Είναι ο ατμοσφαιρικός κινητήρας και θα ναι αργος.
Κατά τα άλλα τα εισαγωγής, θέλουν πολλή προσοχή..
7μιση χρόνια έχουμε το πρώτης γενιάς facelift.
Έχει βγαλει κάποια θεματακια αλλά πιστεύω ότι είναι ζητήματα απροσεξίας του φαδερ.

< Note 8 >


Το συγκεκριμένο QQ, που είχε και ο cosneo, είναι μια χαρά από άποψη δύναμης. Το μόνο "πρόβλημα" του ήταν το κοντό κιβώτιο, που δεν βοηθάει στην κατανάλωση, αλλά βοηθάει στην επιτάχυνση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#657770
alexnoize έγραψε:
popolaros έγραψε:δεν θα το αγοραζα με τιποτε
Ο λόγος?

< Note >


Εισαγωγής σημαίνει αδυναμία σοβαρού ελέγχου, άρα πιθανώς άγνωστα χλμ, άγνωστο ιστορικό συντήρησης, κτλ...

Προσωπικά, μόνο και μόνο η λέξη "εισαγωγής" θα με έκανε να απομακρυνθώ. Υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια, αλλά...
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#657845 από βουλγαρο-ιταλία θα το φέρεις? :hmmm: πολύ προσοχή αν ναι.

Οδηγικά είναι αρκετά καλό και γω έχω το πεθαμένο μοτερ βενζινης. Αρκετά ποιοτικό αμάξι επίσης. Αν κωλοφαρδιστείς και πετύχεις καλό κομμάτι οκ, αλλιώς πας για έξοδα με τα ντιζελ κτλ.
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#657846
Arrow έγραψε:από βουλγαρο-ιταλία θα το φέρεις? :hmmm: πολύ προσοχή αν ναι.

Οδηγικά είναι αρκετά καλό και γω έχω το πεθαμένο μοτερ βενζινης. Αρκετά ποιοτικό αμάξι επίσης. Αν κωλοφαρδιστείς και πετύχεις καλό κομμάτι οκ, αλλιώς πας για έξοδα με τα ντιζελ κτλ.
Το ντίζελ πηγαίνει καλύτερα από βενζίνη?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#657854
alexnoize έγραψε:
Arrow έγραψε:από βουλγαρο-ιταλία θα το φέρεις? :hmmm: πολύ προσοχή αν ναι.

Οδηγικά είναι αρκετά καλό και γω έχω το πεθαμένο μοτερ βενζινης. Αρκετά ποιοτικό αμάξι επίσης. Αν κωλοφαρδιστείς και πετύχεις καλό κομμάτι οκ, αλλιώς πας για έξοδα με τα ντιζελ κτλ.
Το ντίζελ πηγαίνει καλύτερα από βενζίνη?

< Note >


Έχει καλύτερη ροπή. Άρα ναι. Εκτός αν κάνεις κόντρες στα φανάρια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By alexnoize
#658144 Σήμερα πήγα σε μία μάντρα και δοκίμασα ένα Nissan Qashqai βενζίνη μοντέλο του 2010.Λοιπον έχουμε και λέμε:
Πρώτον ωραία εμφάνιση με το δεύτερο facelift που έφαγε.
Αθόρυβο σε σχέση με άλλα αυτοκίνητα που 3χω οδηγήσει.Ανετο κάθισμα είμαι 1,83 και το κάθισμα το φέρνεις εκεί που θέλεις, στην όπισθεν λόγω παραθύρου από πίσω ελαφρώς δυσκολεύεσαι λίγο αλλά νομίζω είναι θέμα συνήθειας,Το συγκεκριμένο ήταν 1600 βενζίνη.Το δοκίμασα στο δρόμο σε στροφές ανηφόρες κατηφόρες με ανοιγμένο air condition, δεν έβγαλε κιχ, ροπή από 1 έως 10 του βάζω 8 . Πίσω χώροι άνετοι για τρία άτομα και αν μπει καθισματακι για το πιτσιρίκι επειδή είχα πάρει τα μετρα επίσης χωρά άνετα.Ομορφο καντράν, ποιότητα στα πλαστικά παρόλο που είναι μεταχειρισμένο ήταν εντάξει.Το μόνο βπου με χαλάει είναι ότι δεν έχει κλιματισμό, η τιμή 10 χιλιάδες ευρώ με 150 και κάτι Χλμ.Εισαγωγης το αμάξι αλλά επειδή πήγα με βαφέα το αμάξι πάνω κάτω δεξιά αριστερά είναι άθικτο.Μεσα από το βιβλίο σέρβις που είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είδαμε ότι όλα γίνονται αντιπροσωπεία και βάσει αυτών τα χλμ είναι πραγματικά, τώρα μου είπε αν θέλω να το δούμε πιο εξονυχιστικά στα Χλμ αν δε πιστεύω μπορούμε να πάμε σε ηλεκτρολόγο να το δούμε και από εκεί μέσω εγκεφάλου.το δεύτερο που λίγο με χαλάει είναι η ζάντα παρόλο που είναι αλουμινίου είναι 16αρα.ασημι χρώμα χωρίς γρατσουνιές αν και γουσταρα μαύρο.Ειχα βάλει ταβάνι 7 χιλιάρικα αλλά μετά το σημερινό αξίζει να δώσει κάτι παραπάνω και να πάρεις καλύτερο.Επισης μετά από λίγο δοκίμασα και Ελληνικό με 112000 Ελληνικοτατο 2012 μοντέλο από φίλο του πατέρα μου και το αμάξι έτριζε ήταν σαν να οδήγησα άλλο αμάξι.Πηγα σε δεύτερη μάντρα σε Ελληνικό επίσης το αμάξι ήταν χαρβαλο πήγα σε ιδιώτη Ελληνικό το αμάξι μέσα έξω χαλί μαύρο και τα έδιναν πάνω από 10 χιλιάρικα επειδή είναι Ελληνικά..Ή εμείς που ψάχνουμε είμαστε ψείρες ή λεφτά υπάρχουν και δε τους νοιάζει.Αυτα.

< Note >
Τελευταία επεξεργασία από alexnoize και 05 Αύγ 2020, 16:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά