Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#657359 Υπόψιν ότι το Ibiza έχει ίσως τους μεγαλύτερους χώρους στην κατηγορία.

Χειροκίνητο FR (χωρίς LED) αλλά με πολύ καλό εξοπλισμό στα 15650
https://www.car.gr/20809856-seat-ibiza- ... i-115hp-fr

DSG7 Reference με 13990
https://www.car.gr/29109559-seat-ibiza- ... g-auto-1-0
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#657365 Το Ibiza έχει κορυφαίο VFM στην κατηγορία, και με ελάχιστες υποχωρήσεις. Κυρίως στα υλικά του εσωτερικού (που δεν είναι πολύ χειρότερα ενός T-roc που μοσχοπουλάει απ' ό,τι βλέπω γύρω μου...).
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#657369
Geralt έγραψε:Τηλεφωνικώς μου επιβεβαιώνουν
το Ibiza αυτόματο, με τον 1.0/116 στα 14.000 αλλά χωρίς μεταλλικό, δλδ με μεταλλικό κάνα 500αρικο επάνω
αλλά στο αντίστοιχο χειροκίνητο μου ανέφεραν ότι μπορεί να παίξει και στα 13.000 με μεταλλικό

Αυτά για έτοιμοπαραδοτα, έχουν προς td το χειροκίνητο, θα πάω να το δω από κοντά


Προσωπικά δεν θα απέκλεια το DSG πάντως και η προσφορά του Ibiza είναι αχτύπητη. Αν δεν θέλεις αυτόματο και προτιμήσεις το χειροκίνητο, κλέβεις εκκλησία με αυτήν την τιμή.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#657408 Αν και αναγνωρίζω ότι η κατάσταση είναι ταμάμ για ηλεκτρικό, δεν είμαστε εκεί ακόμη. Και από άποψη κόστους αλλά και εγκατάστασης

Για αέριο, εργοστασιακό why not, αλλά είναι σε αυτό το εύρος τιμών;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#657412 Χαχαχαχαχαχ
Μα καταλαβαινω ότι το φυσικό αέριο για να αποσβέσει το υψηλό κόστος απόκτησης θέλει χιλιόμετρα
Εδώ το case είναι νορμάλ αστικά χιλιόμετρα, γιατί να πάρω κάτι που δεν ταιριάζει;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#657414 Όχι δεν μπορώ να ανεβω τόσο
Δεν έχω και αμάξι για ανταλλαγή/πούλημα οπότε τα 14κ είναι άνω όριο

Βλέπω και μια διαφήμιση για το νέο Corsa F από 12.350 μάλλον πρέπει να έχει μόνο τις ροδες.

Yaris κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα ξεκινά από 15κ κι αυτό

Τι στο πεο ποτε έγινε αυτό το τιμολογιακο άλμα και τα μικρά πλέον είναι πιο κοντά στα 20κ από ότι τα 10κ;
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#657421 Όταν ξεκίνησαν να φορτώνουν τεχνολογία και εξοπλισμό άνεσης και ασφάλειας ακόμα και στις βασικές εκδόσεις.
Πάντως η ιδέα του φυσικού αερίου δεν είναι άσχημη.
Ειδικά Ibiza και Arona, έχω δει πολλά με φυσικό αέριο.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#657430 Δηλαδή το Ibiza με τους 95hp χειροκίνητο, πόσο το δίνουν;
Μήπως να αρχίσω να κοιτάω και εγώ για αντικαταστάση του colt, γι αυτό ρωτάω...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#657434 Με το φυσικό αέριο, θα έχεις εξοικονόμηση γύρω στο χιλιάρικο το χρόνο. Οπότε το να δώσεις τρία παραπάνω στην αρχή, όσο και να σου φαίνεται ζόρικο, έχει νόημα από τη στιγμή που θα το κρατήσεις κάμποσα χρόνια. Άσε οι το φυσικό αέριο κρατάει πολύ καλές τιμές ως μεταχειρισμένο.

Για να το συζητάς, θεωρούμε ότι σε βολεύουν τα πρατήρια.
Τελευταία επεξεργασία από Dimsabas και 31 Ιούλ 2020, 23:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#657437 Ξέρω ότι δεν είναι όλα τα DSG ίδια αλλά από ό,τι έχω ακούσει από ταξιτζήδες και φίλους θα ήμουν επιφυλακτικός.
Όσο έχω ζήσει σε Golf φίλου και πρόσφατα σε νοικιάρικο Α5 λέω με τίποτα DSG, μετατροπέα ροπής με τα χίλια.
Οπότε δοκίμασέ το να δεις αν σου κάνει. Και δοκίμασε και κάποιο με μετατροπέα ροπής.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#657516
Geralt έγραψε:Όχι δεν μπορώ να ανεβω τόσο
Δεν έχω και αμάξι για ανταλλαγή/πούλημα οπότε τα 14κ είναι άνω όριο

Βλέπω και μια διαφήμιση για το νέο Corsa F από 12.350 μάλλον πρέπει να έχει μόνο τις ροδες.

Yaris κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα ξεκινά από 15κ κι αυτό

Τι στο πεο ποτε έγινε αυτό το τιμολογιακο άλμα και τα μικρά πλέον είναι πιο κοντά στα 20κ από ότι τα 10κ;


To Yaris πάντως πάει τόσο γιατί είναι το 1500.
Πιο μετά που θα βγει με μικρότερο κινητήρα θα ξεκινάει και από πιο χαμηλά.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#657517 Ίμπιζα 1000 χειροκίνητο χωρίς μεταλλικό στα 12500 περίπου αφού σου είπαν 13000 με μεταλλικο.
Στα 10 χρόνια που θα έχει μερικές γρατσουνιές αφού θα είναι μέσα στη πόλη δίνεις κάνα 800 και του κάνεις ολικό βάψιμο και έχεις πάλι καινούριο αμάξι.
Δηλαδή από το να δώσεις 500 για μεταλλικό δίνεις 800 μετά από 10 χρόνια και είσαι αρχηγός. Έτσι κι αλλιώς και με το μεταλλικό θα υπάρχει φθορά σε βάθος χρόνου.
Με 12500 κλέβεις μητρόπολη όχι εκκλησια.
Άλλη επιλογή που θα έκανα εγώ θα ήταν panda φυσικό στα 12000 περίπου αφού δε σε νοιάζει τόσο το πορτμπαγκάζ και χώρους μέσα έχει ανετους