Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#627331 Η πιο σωστή σύγκριση πρέπει να γίνει ανάμεσα σε μηχανοκίνητη μαλακή και μηχανοκίνητη σκληρή οροφή.
Μπορώ να σκεφτώ περισσότερα τμήματα οροφής και ενδιάμεσες τσιμούχες και λίγο πιο πολύπλοκο μηχανισμό (έχεις πιο πολλά κομμάτια και σε κάποιες περιπτώσεις κάποιο τμήμα περιστρέφεται). Επίσης η ακαμψία της σκληρής οροφής θα απαιτεί μικρότερους τζόγους και πιο απαιτητική ρύθμιση.
Ξέρετε κάποιες πιο συγκεκριμένες μηχανικές διαφορές; Εϊναι παρόμοια τα κινητήρια συστήματα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627441 Στο αρχικό ερώτημα, αν δηλαδή θέλουμε οπωσδήποτε cabrio, με μεταλλική οροφή και ασφαλές, εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο:
Εικόνα
https://www.car.gr/19520090-bmw-320-packet
Είναι του 2008 μεν, αλλά εννοείται δεν τίθεται θέμα ασφάλειας σε σχέση με νεαρότερα και μικρότερα.
Εγώ πάντως θ'αγόραζα στην θέση σας ένα καινούριο πόλης με όλα τα συστήματα ασφαλείας. Το νέο Corsa, με 100 άλογα και το 8άρι αυτόματο Aisin πχ ή να περιμένετε το νέο Yaris Hybrid. Γνώμη, ακόμη και για δεύτερο, αξίζει πολύ να επενδύσεις σε καινούριο με όλα τα συστήματα ασφαλείας.
Άβαταρ μέλους
By otso
#627496
Anonymous Founder έγραψε:Στο αρχικό ερώτημα, αν δηλαδή θέλουμε οπωσδήποτε cabrio, με μεταλλική οροφή και ασφαλές, εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο:
Εικόνα
https://www.car.gr/19520090-bmw-320-packet
Είναι του 2008 μεν, αλλά εννοείται δεν τίθεται θέμα ασφάλειας σε σχέση με νεαρότερα και μικρότερα.
Εγώ πάντως θ'αγόραζα στην θέση σας ένα καινούριο πόλης με όλα τα συστήματα ασφαλείας. Το νέο Corsa, με 100 άλογα και το 8άρι αυτόματο Aisin πχ ή να περιμένετε το νέο Yaris Hybrid. Γνώμη, ακόμη και για δεύτερο, αξίζει πολύ να επενδύσεις σε καινούριο με όλα τα συστήματα ασφαλείας.

μας εχεις πρήξει με τα συστηματα ασφαλειας
φαντασου αυριο να πας απο γλαστρα
μπας και αρχισες και την εκκλησια και σπρωχνεις να παρεις πρωτος αντίδωρο;
διαβαζουμε λεβεντικα ποστ απο 224 και παπουδιστικα απο σενα
εχεις γινει ο ορισμος του ζακετα να παρεις.
ασε που πιο ταξικα ποστ δεν γινεται.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#627502
otso έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Στο αρχικό ερώτημα, αν δηλαδή θέλουμε οπωσδήποτε cabrio, με μεταλλική οροφή και ασφαλές, εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο:
Εικόνα
https://www.car.gr/19520090-bmw-320-packet
Είναι του 2008 μεν, αλλά εννοείται δεν τίθεται θέμα ασφάλειας σε σχέση με νεαρότερα και μικρότερα.
Εγώ πάντως θ'αγόραζα στην θέση σας ένα καινούριο πόλης με όλα τα συστήματα ασφαλείας. Το νέο Corsa, με 100 άλογα και το 8άρι αυτόματο Aisin πχ ή να περιμένετε το νέο Yaris Hybrid. Γνώμη, ακόμη και για δεύτερο, αξίζει πολύ να επενδύσεις σε καινούριο με όλα τα συστήματα ασφαλείας.

μας εχεις πρήξει με τα συστηματα ασφαλειας
φαντασου αυριο να πας απο γλαστρα
μπας και αρχισες και την εκκλησια και σπρωχνεις να παρεις πρωτος αντίδωρο;
διαβαζουμε λεβεντικα ποστ απο 224 και παπουδιστικα απο σενα
εχεις γινει ο ορισμος του ζακετα να παρεις.
ασε που πιο ταξικα ποστ δεν γινεται.


:lol: :lol: :lol:
Του συχωρεμένου του παππού μου όταν του λεγε η γιαγιά να κόψει το τσιγάρο γιατί θα πεθάνει έλεγε: 'άσε μας κυρά μου. Για σκέψου να το κόψω και να πά να περάσω τις γραμμές και να ρθει κάνα τρένο, να με κόψει πέρα...'
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627526
otso έγραψε:μας εχεις πρήξει με τα συστηματα ασφαλειας
φαντασου αυριο να πας απο γλαστρα
μπας και αρχισες και την εκκλησια και σπρωχνεις να παρεις πρωτος αντίδωρο;
διαβαζουμε λεβεντικα ποστ απο 224 και παπουδιστικα απο σενα
εχεις γινει ο ορισμος του ζακετα να παρεις.
ασε που πιο ταξικα ποστ δεν γινεται.

:lol:
Λεβέντικο το ποστ, "εγώ δεν έχω ανάγκη τα συστήματα ασφαλείας, ξέρω ν'οδηγώ"! :s_biggrin
:s_wacko
Αν ήταν στο χέρι μου, όποιος δήλωνε κάτι αντίστοιχο (και όποιος του έλεγε μπράβο...), θα έπρεπε να ξαναδίνουν για δίπλωμα. Για την ακρίβεια, ΑΚΡΙΒΩΣ σε τέτοιες περιπτώσεις είναι χρήσιμα τα συστήματα ασφαλείας, σε ανθρώπους που νομίζουν πως δεν τα έχουν ανάγκη. Είναι απολύτως βέβαιο πως τα χρειάζονται. Άμεσα κιόλας.

Τώρα, για την χαρά της οδήγησης κλπ, προσωπικά κάνοντας χιλιάδες χιλιόμετρα σε εθνική οδό κάθε χρόνο, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην με πάρει ο ύπνος και στουκάρω πουθενά. Γι' αυτό και θεωρώ απαραίτητα αυτά τα συστήματα, γιατί θα μου σώσουν τον κώλο κάποια κακή στιγμή που από την κούραση ή την βαρεμάρα θα αφαιρεθώ ή ακόμη χειρότερα, θα με πάρει ο ύπνος.

Με όλο το σεβασμό, βλέπω κάποιοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το adaptive cruise control από το απλό.... Ακριβώς γι'αυτό το λόγο πρέπει όλα τα συστήματα ασφαλείας να γίνουν standard εξοπλισμός.

Επίσης, εννοείται πως έχω και την Ducati, ενώ και η ΒΜW είναι το αυτοκίνητο της γυναίκας μου. Όποτε θέλω να χαρώ μετακίνηση χωρίς συστήματα ασφαλείας, μπορώ και με το παραπάνω. Αλλά όταν πάω στην δουλειά και όταν απλώς μετακινούμαι, θέλω να γυρίζω σπίτι μου το βράδυ. Δεν βλέπω καμία ταξικότητα και σ'αυτό. Βλέπω πάντως μια... τοξικότητα σε τέτοιες απόψεις.
:s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By g8777
#627530 Τι εννοεις; Αν θες να " χαρεις οδηγηση" τοτε δεν πειραζει αν δεν εχεις ολα τα συστηματα ασφαλειας; Τζογαδορο σε βρισκω. :vava:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#627539 Εννοώ πως σε μια ερημική διαδρομή, μπορείς είτε να τα απενεργοποιήσεις, είτε να πας με ένα αυτοκίνητο που δεν τα έχει. Χαλάμε το θέμα του ανθρώπου πάντως, όποιος έχει αντίστοιχες απορίες, ίσως να φτιάξει ένα καινούριο θέμα.
:s_blush
Άβαταρ μέλους
By g8777
#627540 Γιατι; Σε ερημικη διαδρομη δεν θα εισαι οδηγος; Εκει δεν εχει και τοση αξια η ζωη σου; :hmmm:

Τεσπα, οντως ειμαστε οφφτοπικ. :offtopic:

Σερφ γραψε σε παρακαλω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ G ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (παρακαλω Σερφ :s_drinks ), και ας παει στο καλο το τοπικο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#627551 Ο κανονας λεει οτο αν εισαι ψοφιος και θες να κοιμηθεις,απλα δεν οδηγεις.
Αν σε πιασει νυστα στον δρομο,ανοιγεις τα παραθυρα να μπει αερας που μαζι με τον θορυβο θα σε ξυπνησουν ή σταματας στη ακρη και βγαινεις εξω μεχρι νσ σου περασει.
Ετσι κανουν οι ανθρωποι που σεβονται την ζωη την δικη τους και των υπολοιπων και δεν στηριζονται σε ηλεκτρονικα μαρκετινιστικα συστηματα.
Άβαταρ μέλους
By jaxws
#627553 Για την περιπτωση σου εγω θα προτεινα ενα 108 με υφασματινη οροφη. μεταχειρισμενο βρισκεις στο ποσο που ψαχνεις περιπου. Τετραπορτο και καινουριο. εχει κυκλοφορησει και σε aygo και c1 αλλα δεν εχω βρει μεταχειρισμενο πουθενα. ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#627619 Ξυνομαι

Ωραια η bmw που εβαλε ο hifi αλλα βλεπω να κανει αρκετα πανω απο αυτα που μπορω να δωσω...
Το c70 επισης φαινεται γαματο αλλα τα 900+ στο σημα χτυπανε πολυ σαν "αδικο" κοστος

Κατι slk 2ης γενιας με 8-9Κ που βλεπω αξιζουν τον κοπο ή να μην κοιταω καν? Γιατι εχουν μπολικα χλμ
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#627627
trident1971 έγραψε:Ξυνομαι

Ωραια η bmw που εβαλε ο hifi αλλα βλεπω να κανει αρκετα πανω απο αυτα που μπορω να δωσω...
Το c70 επισης φαινεται γαματο αλλα τα 900+ στο σημα χτυπανε πολυ σαν "αδικο" κοστος

Κατι slk 2ης γενιας με 8-9Κ που βλεπω αξιζουν τον κοπο ή να μην κοιταω καν? Γιατι εχουν μπολικα χλμ

Εσυ πως προέκυψες εδω ? Αλλος δεν ψαχνει αμαξι? :hmmm: