Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#622646 Το τελευταίο κουπερακι πετρέλαιο έχει βγάλει κάτι μικρες χαζοβλάβες

Cc unavailable—> λύθηκε με update στο σέρβις (συνδέθηκαν λέει με τον σέρβερ στη Γερμανία :lol: )

Αισθητήρας πίεσης ελαστικών —> αλλάχτηκε στην εγγύηση

Μικρός τριγμος στην ηλιοροφή —> ακόμα τρίζει

Μιλάμε πάντα για cooper d 2018 με 17’ και λιγότερα από 20k km

Για να γράψω και την εξυπνάδα μου, το τιμόνι του αν και πολύ ακριβές και γρήγορο δεν με φτιάχνει για ταξίδια στην εθνική. Μόλις χαζέψεις λίγο αλλάζει λωρίδα :lol:
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#622648 Αν δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο, μην απορρίψεις εξαρχής κάποιο r56 mcs του '12-13'.

Το μπατζετ σου δε το λες και μικρό, για να μην έχεις και λίγο γκάζι.
Οδηγικα και σαν εσωτερικό, δεν νομιζω να σε χαλασει κάτι, κι απο εξωτερική εμφάνιση εφόσον σκέφτεσαι σοβαρά το f56, αυτό είναι αγγελάκι της victoria secret...

Επίσης σου μένουν και 1-2 χιλ. αν γίνει καμιά μλκ.
Που δεν εχει περισσοτερες πιθανοτητες να συμβει, απο τα αλλα που κοιτας.
Για bmw, mini, vw & seat πηρε το ματι μου, όχι κορολα του '98.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622673
socratesn έγραψε::rtfm: Ουσιαστικά παρουσης της Ε90 και ενος μικρού αυτοκινήτου στην οικογενεια ο,τι παρω θα ναι 90% εκτός πόλης. Ταξιδια=αυτοκινητόδρομος και βουνά.. Γ αυτό είπα ταξιδιαρικο και όχι ανετο στην αρχη, γιατι ειχα στο μυαλο μου κατι και σχετικα ατσαλακωτο και να εμπνεει λιγακι για λιγη πιεση.


= αμάξι με μεγάλο μεταξόνιο. :s_wink

Όσο για το "εμπνέει λιγάκι για λίγη πίεση" θέλει ορισμό... Ζητάς παντιλίκια, ζητάς όμορφο feedback, ζητάς να μην είναι σαν το ψάρι έξω από τα νερά του αν στρίψεις λίγο πιο σβέλτα;;
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#622699 @Deleted User 1
Χαζεύοντας αγγελίες, αν με τον καιρο δεν βρίσκω κάτι ενδιαφέρον σε βενζίνη, ίσως τείνω να ανοιχτώ και σε πετρέλαια αν και δεν μ αρέσει το εύρος λειτουργίας τους, σώζονται λόγω οικονομίας. Αν έβρισκα κάτι να με ικανοποιεί πολυ, δεν θα ηταν deal breaker το diesel. Αλλά μεταξύ δύο ομοίων αυτοκινήτων, το βενζινοκίνητο θα προτιμούσα. (Θελω κ εγω F20 με 8.8" οθόνη :protest: :help: )

@sebastian Το χω σκεφτεί και το S, αλλά φοβάμαι ότι θα ξεφύγω σε καταναλώσεις μαζί του και επίσης ίσως λογω χώρων να είναι λίγο πιο περιοριστικό και future proof απο οσο θα θελα.
Επιπλέον αυτή τη στιγμή αυτοκίνητα της χρονολογίας που είπες δεν παίζουν εντός προϋπολογισμού. Μόνο ένα Countryman S (του 2011 βέβαια) βρήκα στον Σφακιανάκη που δείχνει ενδιαφέρον στα 13.500 αλλά το φοβάμαι.

@markvag Έχεις δίκιο! Ζητάω ιδανικά με την κάτωθι σειρά
Να μην τρώω υποστροφή με το παραμικρό. Όπως επίσης να μη παίρνει κλίσεις βάρκας ακόμα και αν "κρατάει".
Να έχει λιιιιιγο ενδιαφέρον τιμόνι σε ακρίβεια-πληροφορηση ή τουλάχιστον αν μην είναι πλήρως αποκομμένο (με τα καινούρια καινούρια δεν εχω πολλές ελπίδες σε αυτο φοβαμαι) δηλαδή.
Να δίνει όσο πιο planted αίσθηση - σταθερότητα στον αυτοκινητόδρομο (με έχει εθισει σε αυτό η Ε90) .
Τώρα αν είναι και πισωκίνητο να παίζεις εντός πόλης τα ήσυχα καλοκαιρινά βραδια σε σαπουνοδρομους, :innocent: ευπρόσδεκτο αλλά στις ιπποδυνάμεις που κοιτάζω αμελητέο ως κριτήριο
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#622701 Diesel --> μόνο αν είσαι χιλιομετροφάγος
Σε κάθε άλλη περίπτωση (αναλογιζόμενος και τις εναλλακτικές που συζητάμε) θα κλαις.

Προσωπικά θα πήγαινα σε Mini τελευταίας γενιάς με 1,5 συμμετοχικό τρικύλινδρο για δυο λόγους:
- μικρές διαστάσεις --> μανιτζέβελο εντός πόλης
- πίσω κίνηση σε λίγα άλογα δεν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά κάνουν (αν και μου αρέσει εξίσου η σειρά 1)
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#622703 Προσωπικά με όσες (λίγες) οδηγικές παραστάσεις έχω θεωρώ πως στα λίγα άλογα το μόνο πλεονέκτημα της πίσω κίνησης είναι το ανάλαφρο (πολυ επιστημονικός - μετρήσιμος ορος :lol: ) αλλά ακριβές turn in. Τώρα ίσως έχει κάτι να πει και το feeling "σπρώχνω για την εξοδο της στροφής" αλλά στα τόσα άλογα δεν λέει πολλά αυτό..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622704 Θα κάνω πως δεν διάβασα την προτίμηση οθόνης 8.8" και diesel αντί βενζίνης χωρίς οθόνη! Θα έλεγα πως το diesel θα έπρεπε να βγει από την εξίσωση εντελώς, αν θέλουμε να μείνουμε πιστοί στην αρχική ζήτηση και στα αρχικά requirements.
Επίσης, σχεδόν 9/10 F20 diesel, είναι από leasing.
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#622706 Μην παιρνεις και τοσο τοις μετρητοις τις αρχικες τιμες στο car.
Οταν ο αλλος εχει πληρωσει 30++ χιλιαρικα για καινουριο, θα βαλει μια αρχικη 1-2 χιλ πανω απ'το οριο του για να μη τον πρηζουν στα τηλ οι γνωστοι με το "ζεστο" χρημα...

Απλα θελει μια σοβαροτητα στην προσεγγιση. Πας το βλεπεις απο κοντα, και αν οντως σ'ενδιαφερει κανεις την προσφορα σου χωρις πρηξιμο και περιμενεις.
Αυτος που θελει να πουλησει, θα πουλησει.

Επι του θεματος, το δικο μου (lci) σε αστικη-περιαστικη μετακινηση ειναι στο 8,4-8,6 χωρις προσπαθεια και στα 140 σταθερα σε δρομο χωρις κλιση ειναι κατω απο αυτο. Αν σ'ενδιαφερει σε λιγο καιρο μπορω να σε ενημερωσω και ποσο καιει στο πλακωμα :iconcool:

Το μπατζετ σου ειναι υπερ-αρκετο,αλλα θελει λιγη υπομονη γιατι δεν υπαρχουν πολλα προς πωληση αυτη την περιοδο. Το προηγουμενο εξαμηνο εμφανιστηκαν και πουληθηκαν αρκετα.

Κατα τ'αλλα, αν εχεις θεμα με τους χωρους ειναι κοκκινη γραμμη οντως. Εως 2 ατομα ολα καλα, με φουλ αποσκευες.
Στους δυο τριτος δε χωρει.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#622720 Λείπουν led, τα καλά καθίσματα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622731
socratesn έγραψε:
@markvag Έχεις δίκιο! Ζητάω ιδανικά με την κάτωθι σειρά
Να μην τρώω υποστροφή με το παραμικρό. Όπως επίσης να μη παίρνει κλίσεις βάρκας ακόμα και αν "κρατάει".
Να έχει λιιιιιγο ενδιαφέρον τιμόνι σε ακρίβεια-πληροφορηση ή τουλάχιστον αν μην είναι πλήρως αποκομμένο (με τα καινούρια καινούρια δεν εχω πολλές ελπίδες σε αυτο φοβαμαι) δηλαδή.
Να δίνει όσο πιο planted αίσθηση - σταθερότητα στον αυτοκινητόδρομο (με έχει εθισει σε αυτό η Ε90) .
Τώρα αν είναι και πισωκίνητο να παίζεις εντός πόλης τα ήσυχα καλοκαιρινά βραδια σε σαπουνοδρομους, :innocent: ευπρόσδεκτο αλλά στις ιπποδυνάμεις που κοιτάζω αμελητέο ως κριτήριο


Με γειά! :lol:

Ξέρω πως δεν είναι σε αυτά που ζητάς, αλλά νομίζω στο ταξίδι θα είσαι πολύ καλύτερα απ' οτιδήποτε άλλο κοιτάς. Έχει και πιο καινούριο (coming soon λέει αυτή τη στιγμή) με τον 1,5 ecoπούστ Titanium στα 15,7Κ... :iconcool:

That said, με γεια την 118, γιατί (μεταξύ μας) για κάτι τέτοιο σε βλέπω... :lol:


alexm έγραψε:Μπορεί να μην βλέπω και καλα, αλλά δερμάτινα δεν είναι;


Δεν είναι μόνο η επένδυση, τα βασικά καθίσματα της bmw (και νομίζω όλων των Γερμανών) έχουν διαφορετική διαμόρφωση από τα έξτρα σπορ... Και στα βασικά τους εγώ έχω θέμα μετά από κάποια ώρα... :vava:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#622733
markvag έγραψε:Με γειά! :lol:

Ξέρω πως δεν είναι σε αυτά που ζητάς, αλλά νομίζω στο ταξίδι θα είσαι πολύ καλύτερα απ' οτιδήποτε άλλο κοιτάς.

τα βλέπω κι ανεβάζω :
https://autovalue.car.gr/cars/view/25054662/
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#622735 Αυτός πρέπει να είναι σοβαρός έμπορος. Είχα δει ένα RCZ και τόσο αυτό όσο και η γενικότερη συμπεριφορά του ήταν άψογη