Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#622204
manoliossss έγραψε:https://www.car.gr/25241166-opel-astra-5-120-edition

Κανένα τέτοιο;


< >
Ακριβά το δίνουν, για μεταχειρισμένο, έστω λίγων μηνών.
Καινούργιο έκανε με το κλειδί στο χέρι 16.700 και με 5 χρόνια εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622215
Anonymous Founder έγραψε:Νομίζω το Volvo είναι μερικές 1000άδες φορές καλύτερη πρόταση. Με ερωτηματικό για το σασμάν. Ελπίζω να μην είναι το Powershift της Ford, αν ναι, μακριά.


Είναι. Μακριά. :lol:

V40 μόνο χειροκίνητο. Εμένα μ' είχε αρέσει όταν το είχα δοκιμάσει πριν χρόνια... Νομίζω για ταξιδιάρικο αμάξι με ψιλοχώρους είναι πολύ καλή λύση.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#622226 Το V40 μ αρέσει γενικά, αλλά δεν ορκίζομαι οτι θα έφτανα στο ταμείο, σκεπτόμενος πως είναι (?) ενα ακριβότερο focus. Έτσι το χω καταχωρήσει μέσα μου.
Επίσης εχω την αισθηση οτι το Τ3 πινει αρκετα παραπανω απο τα Βαγκ και τον 3cyl της Bmw.

1200αρια ή 1400αρια Α3 λενε τιποτα? :hmmm:

(Αστρα δε σκέφτομαι με τίποτα, τίμια και νηφάλια επιλογή, αλλα κουτί με ροδες και όντως με 16.500 το παιρνεις καινουριο, θα επρεπε να παιζει σε 12αρια για να το σκεφτω ως μτχ)
Ομολογώ πως αν δεν ηθελα να το παρω με ψιλομακρινο οριζοντα, ενα φουλαρισμενο στα extra Polo ή φιεστα με λιγα χιλιομετρα θα ηταν αξιολογο επίσης :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#622229
socratesn έγραψε:
1200αρια ή 1400αρια Α3 λενε τιποτα? :hmmm:


Γιατί να μην πάρεις Golf ή Leon στα ίδια λεφτά και με καλύτερες επιδόσεις/εξοπλισμό? Σου χρειάζεται το premium σήμα? Εκτός κι αν σου αρέσει τόσο περισσότερο εμφανισιακά το Audi...
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#622230 Ένα πρώτο πρωτο που μου ερχεται είναι τα xenon.
Golf ή Leon με LED είναι σχεδόν σπάνιο πουλί.Τα Α3 στα 15.5Κ τα περισσοτερα εχουν xenon. επίσης και λόγω σηματος, τα βρισκω πιο διαχρονικά = καλύτερη μεταπώληση και πιο worth αγορά εφοσον και τα 3 ειναι στο τελος της ζωης τους.2 βασικοί λόγοι που θεωρώ πως υπερτερεί το Α3
Τελευταία επεξεργασία από socratesn και 13 Ιαν 2020, 18:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622231 Το Α3 είναι πολύ περισσότερο ένα ακριβότερο Golf, απ' ότι ένα V40 είναι ένα ακριβότερο Focus. Δεν θα απέρριπτα το Volvo γι'αυτό το λόγο πάντως.
Leon με LED δεν είναι καθόλου σπάνια.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#622232 Βρίσκεις Α3 8V με 15.5Κ? Αυτά πρέπεινα άρχισαν να έχουν στάνταρ ξένον γύρω στο 2017 και κυκλοφόρησαν κάμποσα αλλά σχεδόν μόνο 1000αρια. Αμφιβάλω αν βρίσκεις τέτοιο με 15.5Κ.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#622233 Δεν διαφωνώ για το Α3 και τη συγγένεια του με τα ομοσταβλα, απλά αν σε τιμές παιζουν κοντα (που συγκρινοντας εξοπλισμους η διαφορά Α3 με Leon και Golf ειναι περιπου στο χιλιαρικο αυτή τη στιγμη απο τα τρεχοντα δείγματα) γίνεται πιο ελκυστικό το - σημαντικα ακριβοτερο ως καινουριο- Α3.
Πάντως στα χρηματα που κοιτάω (ακόμη και ανεβάζοντας μπατζετ ως τα 16Κ), μονο 2 3 εξαιρέσεις Golf και Leon υπαρχουν που δεν ειναι γυμνά.
Stef οντως στα 17Κ παιζουν τα περισσότερα 1200αρια Α3 αλλα εχει και πιο κατω
https://www.car.gr/22854031-audi-a3
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#622234 Α οκ, δεν ήξερα ότι κοιτάς και 1200αρια και 3θ. Επίσης δεν θα την πάλευα με τπτ ρε γμτ να δώσω 15-16Κ και να μην έχω ούτε αναδιπλούμενους καθρέφτες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622235 Όσο καλύτερα υλικά και να έχει στην καμπίνα το Α3 από το Golf (που έχει), δεν λέει να το πάρεις σε φτωχή έκδοση. Εδώ και το Golf που το έχω σε μεσαία έκδοση έχει μεγάλες ελλείψεις. Δεν έχει αναδιπλούμενους, δεν έχει φωτοχρωμικούς, δεν έχει αυτόματα φώτα και καθαριστήρες, κλπ κλπ.
Φαντάζομαι το Audi θα είναι ακόμη χειρότερο.
Αν ο συμβιβασμός είναι στο μοτέρ, θα έλεγα να το κουβεντιάσουμε, γιατί ακόμη και το 1.0 του VAG είναι πολύ καλό και μιλάμε πάντα για μπροσθοκίνητα hatchback, δεν είναι να πετάς και την σκούφια σου δηλαδή...

Ίσως κάποιο Α1 να είναι πιο πιθανό να βρεθεί με καλό εξοπλισμό, αν θέλεις καλά και σώνει Audi.
Για μένα, το Golf είναι καλύτερη περίπτωση. Χωρίς να απέρριπτα και το Leon αν η τιμή ήταν σωστή (δηλαδή το λιγότερο 3-4 χιλιάρικα κάτω από το αντίστοιχο Golf) σε αυτή την κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#622236
Deleted User 1 έγραψε:Α οκ, δεν ήξερα ότι κοιτάς και 1200αρια και 3θ. Επίσης δεν θα την πάλευα με τπτ ρε γμτ να δώσω 15-16Κ και να μην έχω ούτε αναδιπλούμενους καθρέφτες.


Το 3Θ ειναι προβλημα οχι οι καθρεφτες.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#622237 Με το 3θ δεν εχω κανενα θεμα, ισα ισα μ αρεσει ως και "σπανιότερο" σαν εικόνα στους δρόμους, δεσμεύσεις να κουβαλάω δεν εχω ουτε οικογένεια στο άμεσο μέλλον.
Σε επίπεδο μοτέρ, δεν προβληματίζομαι ιδιαίτερα, λίγο πολύ 1000-1200-1400 είναι σχετικά safe επιλογές, ενώ και για τον 3cyl της BMW δεν έχω ακούσει μεγάλα προβλήματα.
Ελλείψεις δυστυχώς στα ελληνικά αυτοκίνητα παίζουν σε όλα αρκετές..Το χω αποδεχθεί και αν και ξενερώνω, απλά θα αξιοποιήσω οτι δεν επείγει η αγορά ώστε όταν βρεθεί το "ένα" σωστό να μαι έτοιμος..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622238 Πάντως στα λεφτά σου βρίσκεις F20 πρώτης γενιάς και αυτόματη και με καλό εξοπλισμό. Θέλεις LCI μόνον;
https://www.car.gr/used-cars/bmw.html?s ... om=%3E1500
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#622239 Όχι, οριακά η prefl μου αρέσει και περισσότερο. Απλά στο budget μου , μονο αυτη ειναι φυσιολογική : https://www.car.gr/25564302-bmw-116-5-sport

Κ αυτή θα ήταν πολύ καλη φάση https://www.car.gr/25156518-bmw-116-f20-auto-euro5
Αλλά ενω έχει μεχρι και front pdc, δεν εχει navi :vava: