Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#627176 Κοιτάζω μια αγγελία μίνι , αλλά δεν έχει φωτογραφίες εσωτερικού.
Στον κατάλογο του εξοπλισμού λέει "DVD Area Code 2" , σημαίνει πως έχει navi?
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#627221 Κάποτε έτσι λέγαμε τα DVD player που παίζαν dvd Ευρώπης κλπα , όχι Αμερικανικά (PAL, όχι NTSC)
Region 2 βέβαια, όχι Area 2 αλλά λεπτομέρειες
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#646262 Ανασταίνω το τοπικό.

Κάνω μία ανακεφαλαίωση της έρευνας τους τελευταίους μήνες.
-Σοβαρή F20 σε δίκαιη τιμή εντός του δικού μου budget έχει μήνες να παίξει στο car.gr.
-Τα Mini με τα 136 άλογα που έχουν ενδιαφέρον πακετάκι κινητήρα/fun to drive δυστυχώς στην πλειοψηφια τους είναι γυμνά από εξοπλισμό και σε χρήματα που σχεδόν παίρνεις καινούριο Leon FR με ηλιοροφή ξέρω γω.
-Την προηγούμενη εβδομάδα μπήκα σε κάποιες σκέψεις για 1.0T Clio 2020 καινούριο, που στην έκδοση dynamique είναι πλήρες από εξοπλισμό και γενικά είναι πολύ ενδιαφέρον αμαξάκι εμφανισιακά μέσα έξω, όμως απορρίφθηκε λόγω πεντατάχυτου. Επίσης μου μπήκαν σκέψεις για ένα tiguan συγγενικού προσώπου (1.4 - 150 ps MT MY 2010, 12.000€ ), αλλά αφενός παλαιότητα και αφετέρου το adventurous μεν - πάτερ φαμίλιας δε- στυλ του με κρατάνε μακριά.

Εν τέλει, μέσω γνωστού "βρήκα¨ V40 D2 manual, πενταετίας, κάτω από 60.000 χιλιόμετρα, εντός και αρκετά κάτω από το ανώτερο όριο του αρχικού budget (που θυμίζω ήταν τα 15.000€). Από εξοπλισμό δεν έχει δυστυχώς Xenon, αλλά έχει το digital dashboard, pdc και cruise control. Μόνο λάστιχα χρειάζεται άμεσα (=16αρες ~ 250€), συντήρηση έχει τα πάντα με χαρτιά και δείχνει κομπλέ.

Σε διάφορα reviews που διάβασα λένε πως έχει ένα Χ οδηγικό ενδιαφέρον λόγω της συγγένειας με το Focus της εποχής και γενικά χωρίς να το τοποθετούν στην κορυφή της κατηγορίας δεν διαβάζω κάτι έντονα ενοχλητικό (φυσικά δεν με αφορούν ιδιαίτερα οι χώροι οπότε δεν το συμπεριλαμβάνω στα cons του). Στα μεγάλα του συν, συμπεριλαμβάνουν την ποιότητα στο εσωτερικό που λένε πως είναι σε επίπεδα Α3.
Προσωπικα χωρίς να με ενθουσίαζε ποτέ, με γοητεύει λόγω χαμηλής τιμής (περίπου στα λεφτά ενός αντίστοιχου focus), μηδενικών τελών και Ok, γενικά εκτιμώ τη volvo ως brand παρότι το εν λόγω είναι λίγο ford :lol: .
Κάτι τρομερά κακό σχετικά με το μοντέλο ή κάτι που πρέπει να προσέξω αν καταλήξω σε πιο εκτενή έρευνα?
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#646276 Εγώ που είμαι γνωστό καγκουρι πάντως θα σου πω ότι με ένα προγραμματακι θα σαι τζιτζι.
Είσαι κι άτυχος ρε γαμωτο που μένεις Λάρισα. Αν ήσουν Αθήνα, υπάρχει μαγαζί που κάνει μόντες με τοποθέτηση των εργοστασιακών xenon.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#646280
Focusman91 έγραψε:Εγώ που είμαι γνωστό καγκουρι πάντως θα σου πω ότι με ένα προγραμματακι θα σαι τζιτζι.
Είσαι κι άτυχος ρε γαμωτο που μένεις Λάρισα. Αν ήσουν Αθήνα, υπάρχει μαγαζί που κάνει μόντες με τοποθέτηση των εργοστασιακών xenon.

< Note 8 >

Ναι έριξα κ εγώ μια ματιά και στα προγράμματα που παίζουν, αλλά έχουν τα ρίσκα τους, δεν το συζητάμε. Ειδικά σε αυτοκίνητα των οποίων το ιστορικό δεν το γνωρίζεις.
Γιώργο μόντες και xenon στην ίδια πρόταση ακούγεται αυτομάτως recipe for disaster :lol: , ωστόσο αν θέλεις στείλε κανένα dm τα στοιχεία, να δω δουλειές του απο περιέργεια στο facebook :s_bye
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#647762 https://www.car.gr/28575533-bmw-116-d-116-hp
Οι Βόρειοι γνωρίζουν τίποτα για τον πωλητή; :hmmm:
Rent a Car μου μυρίζει η όλη ατμόσφαιρα :oops:
(Edit, μόλις πρόσεξα όλη την επωνυμία = leasing :thumbsdown: )
Και είναι περίεργο spec, π.χ. έχει δέρματα από ό,τι φαίνεται, αλλά ούτε καν πίσω PDC :s_dunno

Το αμαξάκι ΑΝ έχει ρεαλιστικά χιλιόμετρα και είναι σε οκ κατάσταση αν και γυμνό από εξοπλισμό είναι σε αρκετά τίμια τιμή και ίσως ανέβω να το δω :ninja:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#647765 Στα 13k δεν βρίσκεις κάτι πιο ενδιαφέρον από ντιζελ μικρομεσαίο με 116 άλογα;

Πχ κάτι τέτοιο:
https://www.car.gr/28341752-ford-focus- ... oost-150hp
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#647771 Αυτό το focus μου παρακάθεται άσχημο στο μάτι (σε αντίθεση με το τρέχον που μου αρέσει πολύ), ωστόσο το συγκεκριμένο έχει ωραίο συνδυασμό χρώματος - specs και φυσικά είναι σοβαρότερο αυτοκίνητο από άποψη δύναμης σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχω αναφέρει. :s_dunno

Πάντως δυστυχώς σε αυτά τα χρήματα αν δεν κινηθώ είτε σε μικρά gti (polo gti, cupra ibiza, 208 gti) κλπ, είτε σε δεκαετίας μεγαλύτερα (scirocco π.χ.) λίγα ενδιαφέροντα αυτοκίνητα βρίσκεις.. Οπότε έχω συμβιβαστεί λίγο με τη μετριότητα του budget μου :help:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#647778 Σίγουρα, είναι δύσκολη φάση...

Απλά τα λεφτά δεν είναι και λίγα και με το συγκεκριμένο τι παίρνεις; Ούτε εξοπλισμό, ούτε κανένα σοβαρό μοτέρ, αυτόματο κλπ, ούτε τπτ χώρους αν πεις ότι έκανες συμβιβασμό...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647780 Το Focus παντως ειναι πολυ ωραιο οδηγικα, στήσιμο, τιμόνι, κιβώτιο, κλπ και έχει και ωραιο μοτέρ. Προσωπικά θα το προτιμούσα απο 116d.
Το είχα οδηγήσει νοικιαρικο στην Αγγλια για κάνα 1500αρι χιλιομετρα. Σε b roads με σβελτη οδήγηση μου είχε κάνει εξαιρετική εντυπωση και τότε ειχα το Type-R