Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By dimik
#786485
Dimsabas έγραψε:Έχεις ήδη 136.000 χιλιόμετρα. Αν το κρατήσεις αλλά 3-4 χρόνια, θα φτάσεις τα 200. Εκεί θα είναι δύσκολη η μεταπώληση. Στη θέση σου θα το έδινα.
Αυτό.

Δεν τκ δίνεις αν θες να το παντρευτείς ή αν δεν έχεις χρήματα για άλλο.

Τα χλμ είναι ήδη αρκετά και από εδώ και πέρα μόνο θα χάνεις χρήματα.

Κάνε τους υπολογισμούς σου πόσα θα χάσεις αγοράζοντας άλλο και πόσα σε μεταπωλητικη αξία τα επόμενα χρόνια και αναλόγως πράξε
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#786492
Dimsabas έγραψε:Έχεις ήδη 136.000 χιλιόμετρα. Αν το κρατήσεις αλλά 3-4 χρόνια, θα φτάσεις τα 200. Εκεί θα είναι δύσκολη η μεταπώληση. Στη θέση σου θα το έδινα.



socratesn έγραψε:
Μη τα πολυλογώ, χάζεψα αγγελίες και φυσικά απογοητεύτηκα, σε μεταχειρισμένο κάτω των 20.000€ <2.000c.c. δεν βρίσκεις κάτι αξιόλογο οδηγικά πια και φαντάζομαι πως για καμιά διετία σε νορμάλ budget δε το κόβω να βρίσκω κάτι αντίστοιχο.



Άρα το κρατάει έως ότου και αν εξομαλυνθεί η κατάσταση. Αλλιώς συμβιβάζεται με ακριβότερο αλλά υποδεέστερο αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#786497 Σωκρατες τσιμπα μερικα αλογακια να ξαναερωτευτεις το αμαξι σου κι ολα καλα. Σιγα μην πας να βαλεις και κανενα ρολ κειτζ λες και θα μπεις στην πιστα. Κλαιν.

Ουτε να το δωσεις λεει ουτε να χωσεις πολλα σε αυτο το αμαξι λεει.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#786503
Dimsabas έγραψε:Έχεις ήδη 136.000 χιλιόμετρα. Αν το κρατήσεις αλλά 3-4 χρόνια, θα φτάσεις τα 200. Εκεί θα είναι δύσκολη η μεταπώληση. Στη θέση σου θα το έδινα.
Συμφωνώ....το δίνεις γιατί μετά θα το σκοτώσεις να φυγει
Άβαταρ μέλους
By g8777
#786511 Εχουν απαγορευτει αυτες δυστυχως ( η γνωστη Κοινοτικη Οδηγια GI.DI.P.A που ψηφιστηκε το 2018 απο την ΕΕ).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#786527
Anonymous Founder έγραψε:Κι αν το δώσει, τι θα πάρει ρε παιδιά; Έχετε δει τι τιμές παίζουν;
:lol:


Αυτό ακριβώς.

Καλά, η A159 tbi είναι ανέκδοτο. Κάνει την BMW να φαίνεται τέρας αξιοπιστίας... Και πριν φτάσουμε στην κατανάλωση... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#786547
socratesn έγραψε:Kαταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις :metalo:
Βusso αυτήείναι η M, και θέλει για να μπει στο δικό μου και αντίστοιχες αντιστρεπτικές. Πράγμα που βέβαια δε με χαλάει, καλό θα του έκανε μία ολική βελτίωση, υποθέτω σταδιακά όλα τα rubber parts εκει μπροστά, μπαλάκια κλπ θα ναι πολυκαιρισμένα. Απλά σαν αναβάθμιση θα μείνει στο ράφι για όταν τα εργοστασιακά παραδώσουν πνεύμα. Budget δεν εχω ορίσει, εξαρτάται από το αν θα καταλήξω ή όχι στο να κάνω τις όποιες βελτιώσεις και κυρίως το πόσο σταδιακά θα τις κάνω.

Turbo, ένα της Garrett φοράει, καινούριο παίζει στα 1.000 με 1.200€, άρα λογικά θα μπορώ να βρω μτχ στα περίπου μισά λεφτά , ενώ παίζουν και κάτι υβρίδια



Περί ανάρτησης. Στην πρότεινα μονάχα επειδή σκοπεύεις να δώσεις ένα σοβαρό μπάτζετ. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι το στήσιμο και οι ρυθμίσεις είναι ένα θέμα. Κοιτάς και τα σετ Bilstein B12 Pro-kit ή B12 Sportline. Έχουν πιο λογική τιμή από το M-Pack του λινκ.

Το αμάξι σου έχει 136Κ. Δεν είναι πολλά, δεν είναι λίγα. Πρέπει να σκεφτείς τι έχεις σκοπό να κάνεις με αυτό, πόσο θα συμβιώσεις μαζί του. Διότι αν αρχίσεις βάλε το ένα και βάλε το άλλο, θα ρίξεις λεφτά που μάλλον δύσκολα θα πάρεις πίσω. Και εκτός αυτού όταν το αμάξι έχει χρήση, παίζει πάντα και το ενδεχόμενο της απρόβλεπτης ζημιάς. Ζύγισε τα λεφτά που σου δίνει ο άνθρωπος, ζύγισε τα λεφτά που θες να ρίξεις πάνω στο αμάξι επίσης. Παίρνεις κάτι που να σε καλύπτει σε αυτά τα λεφτά;

2-3 χρόνια κάνω αυτές τις σκέψεις με το δικό μου. Δεν είναι ξεκάθαρη η απάντηση. Και παρόλο που και εγώ ξεκίνησα εδώ και 1 χρόνο (μετά από 4 χρόνια και λήξη της εργ.εγγύησης), δεν είμαι σίγουρος για αυτό που κάνω.

Όταν ξεκίνησα να το κάνω, προηγήθηκε μια βόλτα σε φιλικό Leon με πρόγραμμα-εισαγωγή. Πάω και βάζω πρόγραμμα-εισαγωγή. Λέω στον προγραμματιστή ότι εμένα με καλύπτει. Μου λέει, ναι καλά, όλοι έτσι λένε. Και είχε δίκιο. Τώρα ψάχνομαι με τα πάντα. Είναι "αρρώστια" αυτό. Άμα εισέλθεις σε αυτήν την περιδίνηση, δεν βγαίνεις εύκολα.

Σήμερα πήγα σε έναν πελάτη με το Leon. Και κάθε φορά πιάνουμε κουβέντα γιατί είχε Seat Ibiza Cupra το πρώτο το 18άρι και Opel Corsa με 3 και 4 εκατοντάδες άλογα περίπου. Συνομήλικός μου, παντρεύτηκε, έκανε παιδί. Τα πούλησε, αρχικά πήρε ένα Clio Diesel, εδώ και λίγο καιρό πήρε ένα Skoda Kamiq. Σήμερα μου είπε ότι αγοράζει το αμάξι μου, δεν μπορεί άλλο, θέλει να κάνει την καύλα του. Που είναι σένιο, περιποιημένο, κυριλέ και γρήγορο, λίγα χιλιόμετρα. Ναραμου. 20Κ του λέω αλλά δεν το δίνω γιατί δεν ξέρω τι θα πάρω.

ΥΓ: Κάνε αυτό που θα σε ευχαριστήσει.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#786550 Καταρχάς, στην πώληση αναφέρθηκα απλά και μόνο επειδή με έβαλε σε κάποιες σκέψεις τις οποίες και παρέθεσα. Απ' όλα τα σενάρια η πώληση ειναι το λιγότερο πιθανό, αυτη τη στιγμή, αφενός με 20Κ σήμερα παίρνεις κουβάδες κατά κύριο λόγο, αφετέρου δεν έχω στον ορίζοντα ένα σαφές πλάνο, δεν προέκυψε ανάγκη για 5πορτο ας πούμε, ή SUV ή κάτι πιο οικονομικό.

Τώρα στο κομμάτι της παντριάς και παντα με δεδομένο οτί εγώ είμαι 2ος και όχι 1ος ιδιοκτήτης (άρα το μεγάλο παλούκι το έφαγε άλλος), όσο και αν απαξιωθεί, είναι BMW με λογικά κυβικά στην ελλάδα, στη σωστή τιμή πάντα θα πουλάνε.

Από κει και πέρα μου είναι πιο ευκολοχώνευτο να σκάσω σε βάθος χρόνου ένα ποσό, ώστε να έχω ένα αυτοκίνητο αξιόπιστο, σύγχρονο (Βλ. carplay) που μου ικανοποιεί και 5 ένστικτα παραπάνω (βλ. ανάρτηση και πρόγραμμα), παρά να πάω να δώσω 7-8 χιλιάρικα ακόμα για κάτι λιγότερο δυνατό ή σπορ.

Επίσης να πω κάτι, σχετικά με αξιοπιστία κλπ, προφανώς έχει μπροστά του να βγάλει ό,τι έχει να βγάλει, αλλά από άποψη τριγμών, κατάστασης εσωτερικού και γενικά το feeling που δίνει το αυτοκίνητο στη κατάσταση που το έχω φέρει εδώ και δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα είναι σαν καινούριο κυριολεκτικά.
Με τρομάζει να μπω στη διαδικασία να μπλέξω με κανένα "χρέπι" ή να απολαμβάνω ένα καινούριο πολύ κατώτερο σε κάποια πράγματα (σε διπλανό τοπικό διάβαζα για corsa 75hp στα 20Κ :lipsealed: )
Άβαταρ μέλους
By markvag
#786605
224v έγραψε:Διάβασε τι εχει γράφει για τις BMW ως αξιόπιστες.... εδώ μέσα

.


Το 1/3 των οποίων τα έχω γράψει εγώ... :lol: :lol:

Ειρωνικό ήταν το σχόλιο...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#786611 Μα για αυτό το έγραψα και εγώ, προσωπικά δεν θα αγοράζω ποτέ γερμανικό όχημα και η αξιοπιστία τους λίγο με απασχολεί, δεν μπορώ όμως να μην σέβομαι την οδική συμπεριφορά των ιταλικών, που διαχρονικά την έχουν δεκαετίες.
Τελευταία μάλιστα είναι η mc 20 την οποία οποίος την δοκίμασε την εκθείασε σε υπερθετικό βαθμό.

.