Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#657123 Εντάξει σίγουρα δεν είναι κάτι ξεχωριστό, αλλά αναλογικά με τα λεφτά του έχει κάποια θετικά που "κλέβουν" λίγο τις εντυπώσεις.
Τα κυριότερα από αυτά είναι σίγουρα η δύναμη, το combo άνεση/κράτημα και η θέση οδήγησης.

Προσωπικά πάντα μ' άρεσαν τα παπουτσοσχέδια και στο εμφανισιακό κομμάτι -αν και υποκειμενικό- δεν τη θεωρώ άσχημο αυτοκίνητο, ειδικά στο τρίθυρο που κάνει αυτό το αρμονικό "φούσκωμα" από την πόρτα ως τον πίσω θόλο.


Εικόνα
Γενικά σε οποιοδήποτε εκ των Focus/A3/V40/Leon και αν κατέληγα θα είχα παρόμοια θετικές εντυπώσεις, απλά η 116 έχει και το added bonus να γεμίζεις 1η - 2α με λίγο κώλο μετά από κανένα φανάρι :lol: :eat:
Επίσης ακούγεται η σκάστρα πιο καγκούρικα και από τα 4 προαναφερθέντα :lol: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#657132
socratesn έγραψε:Ναι σε σχήμα είναι ίδιο το κάθισμα 100% μεταξύ Sportseats και M-Pack.

Προσωπικά ήδη μετά την Ε90 ξενερώνω όταν μπαίνω σε άλλα αυτοκίνητα, αλλά στην F20 αν και είναι αισθητά ψηλότερη της Ε90 η θέση, λόγω του ότι κουμπώνεις περισσότερο στο κάθισμα λόγω bucket έχω γίνει spoiled πια.

Τώρα εξετάζω τι πρέπει να κάνω στο χρώμα από άποψη περποίησης, γιατί με το μαύρο νιώθω πως ό,τι κ αν κάνω πεταμένα λεφτά θα δείχνει απ' την πρώτη μέρα.


F20 στο 3θυρο ειναι ψηλοτερη η θεση οδηγησης γιατι εχει τον μηχανισμο για να μαζευει το καθισμα για να μπουν πισω. Στο 5θυρο ειναι ιδια λογικα με την 3αρα, καθεσαι ποιο χαμηλα.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#657134 Η σειρά 1 η συγκεκριμένη στην αρχή δεν Μ αρεσε. Μετά τη συνήθισα.
Το fl της όμως είναι ερωτευσιμο. Άνετα το αγόραζα μτχ.
Εν τω μεταξύ όταν την είχα οδηγήσει την προ fl πριν κάνα χρόνο, δεν μ είχε φανεί τόσο άσχημη. Σίγουρα ήθελε δουλίτσα στον εξοπλισμό αλλά οκ.
Θυμάμαι ο συνοδηγός μου, την έθαβε ότι και καλά είναι αργή, δεν είναι αληθινή bmw κλπ. Φυσικά ήταν της κοπέλας του και εκείνος δεν έχει όχημα.
Αν έχει τα χρήματα, ας πάρει αληθινή bmw. Μέχρι τότε ας μην γκρινιάζει.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#657169 Μόνο αργή δεν λες την 116i.
Κατά τα αλλά περί ορέξεως.

Στα μάτια μου όλες οι γενιές της σειρά 1 είναι όμορφες με αποκορύφωμα την mk1 σε μπλε με mpack. Ωσάν του hf

Άνετα την αγόραζα αν έψαχνα τόσο μεγάλο, οικογένεια αυτοκίνητο :shifty:
Τελευταία επεξεργασία από red_monster και 30 Ιούλ 2020, 13:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#657171 Νομίζω ο George 116d είχε οδηγήσει.

Η δικιά μου με 0-100 χαμηλά 8άρια είναι ό,τι πρέπει και σίγουρα όχι αργή για τα δεδομένα entry level μοντέλου στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#657300
socratesn έγραψε:Νομίζω ο George 116d είχε οδηγήσει.

Η δικιά μου με 0-100 χαμηλά 8άρια είναι ό,τι πρέπει και σίγουρα όχι αργή για τα δεδομένα entry level μοντέλου στην Ελλάδα.
Όχι. 116 βενζινοκίνητη.


< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#657382 Soc βλέπω όλες οι φωτογραφίες είναι βράδυ και μέσα στο σκοτάδι.
Βάλε και καμιά μέρα, δεν θα το κακολογήσουμε :shifty:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#657436
socratesn έγραψε:Μίνι πλύσιμο χθες, το μαύρο μόνο με κεραμικό σώζεται :s_dunno
Εικόνα
To μαύρο άμα το κερώσεις (ή νάνο-κεραμικό κλπ) δεν παίζεται.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#658234 Μίλησα με έναν πωλητή για τα look xenon φώτα με LED angel eyes της DEPO.
-Μου επιβεβαίωσε ότι δουλεύει plug and play.
-Στην ερώτηση αν καούν τα angel eyes μου είπε πως αυτά είναι με LED module όπως και τα γνήσια xenon το οποίο υπάρχει κανονικά ως ανταλλακτικό. Να ισχύει αυτό? Κάτι ψιλοέψαξα αλλά δε το έχω καθόλου με τα ηλεκτρολογικά :sorry:

Έχω ψηθεί πολύ γιατί από μπροστά σχεδόν δεν αντέχω να το βλέπω το αυτοκινητάκι με τα αλογόνου φωτιστικά σώματα και είναι κρίμα :lol:

Σε άλλα νέα, γνωρίζουμε κανέναν καλό detailer σε Θεσσαλία ή Θεσσαλονίκη;
Ένας από τον οποίο ήμουν ικανοποιημένος εδώ στη Λάρισα, έκλεισε :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#658242
sknipper έγραψε:
socratesn έγραψε:Μίνι πλύσιμο χθες, το μαύρο μόνο με κεραμικό σώζεται :s_dunno
Εικόνα
To μαύρο άμα το κερώσεις (ή νάνο-κεραμικό κλπ) δεν παίζεται.


Γενικά τα σκούρα χρώματα με αντάλλαγμα βέβαια ότι φαίνεται όταν λερωθεί πολύ πιο γρήγορα από τα ανοικτά χρώματα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#658248
socratesn έγραψε:Μίλησα με έναν πωλητή για τα look xenon φώτα με LED angel eyes της DEPO.
-Μου επιβεβαίωσε ότι δουλεύει plug and play.
-Στην ερώτηση αν καούν τα angel eyes μου είπε πως αυτά είναι με LED module όπως και τα γνήσια xenon το οποίο υπάρχει κανονικά ως ανταλλακτικό. Να ισχύει αυτό? Κάτι ψιλοέψαξα αλλά δε το έχω καθόλου με τα ηλεκτρολογικά :sorry:

Έχω ψηθεί πολύ γιατί από μπροστά σχεδόν δεν αντέχω να το βλέπω το αυτοκινητάκι με τα αλογόνου φωτιστικά σώματα και είναι κρίμα :lol:

Σε άλλα νέα, γνωρίζουμε κανέναν καλό detailer σε Θεσσαλία ή Θεσσαλονίκη;
Ένας από τον οποίο ήμουν ικανοποιημένος εδώ στη Λάρισα, έκλεισε :lipsealed:

Tα LED , καίγονται πολύ δύσκολα, δεν θα τα φοβόμουν. Πιο πολύ θα φοβόμουν να μην ταιριάζουν, ή να μην είναι ανθεκτικά στον ελληνικό ήλιο.
Πόσο τα βρήκες είπαμε; Και θα βάλεις λάμπες αλογόνου; Θυμίζω πως οι LED δεν είναι νόμιμες (όταν μπαίνουν σε φανάρι για αλογόνου).
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#658250 Και εγώ δεν τα φοβάμαι ιδιαίτερα, αλλά you never know, όφειλα να ρωτήσω. Από εφαρμογή και αντοχή μάλλον είναι ok τα συγκεκριμένα, παίζουν αρκετά και σε ελληνικά και σε ξένα φόρα, χωρίς ιδιαίτερα παράπονα.
560€ τα βρίσκω.

Αυτά δείχνουν να έχουν προτζέκτορα, αλλά βάζεις αλογόνου Η7 λάμπες μέσα, τέτοιες θα βάλω. Συνάδει?
Ουσιαστικά μόνο για τα angel eyes γινεται η δουλειά, προφανώς ούτε καν μουφοxenon λάμπες δεν θα βάλω, το τελευταίο που θέλω είναι να κάνω κάτι παράνομο και κυρίως ενοχλητικό για τους απέναντι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#658251 Ειλικρινά πάντως, εγώ θα άφηνα τα δικά του. Σίγουρα τα Depo δεν θα έχουν την ποιότητα των original. Και παίζει να φωτίζουν και χειρότερα.