Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By 224v
#786702 Μα σίγουρα έχει πέσει η διάθεση για σπορ οδήγηση, μόνο ο busso κρατάει Θερμοπύλες ο Grand prix...οι άλλοι έχουν BMW οπότε τι να κουβεντιασουμε, εδώ στην Ελλάδα, οι του εξωτερικου έχουν γρήγορα μεν, αλλά εκεί έχουν όρια και κάμερες!!!

.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#855383 Uppppppp!

H ΒMW μας γύρισε σε όλη την Ελλάδα και ολίγον από Ευρώπη.

Απροβλημάτιστη πλήρως εδώ και μία διετία, με σωστή συντήρηση και φροντίδα, οπότε it's that time of the year again που ξημεροβραδιάζομαι στο car.gr ώστε να βρω το επόμενο "χομπυ" που θα με κρατήσει σε στενή επαφή με συνεργεία :inlove:

Το case είχε ξαναναφερθει στο τοπικό παλιότερα και αφορά στην αγορά μικρού - παλιού σχετικά 4χ4 για δεύτερο, με βασική του χρήση εξορμήσεις σε πιο χωμάτινες διαδρομές και ό,τι προκύψει (σπάνια) σε μικρομετακινήσεις εντός πόλης.

Γενικά έχουν περάσει άπειρα σενάρια από το μυαλό μου, από εισαγωγήRange Rover Classic με πινακίδες κλασσικού, μέχρι κανένα Impreza Station με τα "κοντά" στο κιβώτιο, αλλά επειδή μου έχουν μείνει κάποιες τρίχες στο κεφάλι σκέφτηκα πως είναι κρίμα να τις χάσω.

Οπότε "συνετίστηκα" και έστρεψα το βλέμμα σε πιο ρεαλιστικά σενάρια, όπως για παράδειγμα vitara, jimny, samurai κλπ.
Ειδικά το Samurai, το έχω ερωτευτεί, σε "μαμά" κατάσταση είναι σαν Defender τσέπης και μ' αρέσει πολύ.

Budget ιδανικά θα ήθελα να μείνει στα 5.000€, για κάτι καλό ίσως να έκανα και μία υπέρβαση στα 6.000€.
Καταναλώσεις δε μας νοιάζουν, αλλά θέλουμε να άποφύγουμε κάθε περίπτωση άνω των 1.600 κ.εκ.
Γνώμες/Ιδέες/συμβουλές να συνετιστώ? :superman:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#855385 Είτε πας σε "ιστορικό" που σημαίνει πλέον χαμηλά τέλη και ασφάλεια και κυκλοφορία καθημερινή, οπότε δεν σε νοιάζουν τα κυβικά, είτε ψάχνεις κάποιο Grand Vitara , 3θ, με τον 1.6 και το πλαίσιο σκάλας. Να θυμάσαι πως είναι αυτοκίνητο για δύο, γιατί πίσω ούτε κάθεται κάποιος άνετα, ούτε έχει και χώρο για αποσκευές, αλλά σε μια έξοδο το βράδυ ή για μια κοντινή διαδρομή, χωράει 4.
Εγώ θα έψαχνα κάτι στην πρώτη κατηγορία, κάποιο Cherokee XJ δηλαδή ή κάποιο Wrangler αν δεν χρειάζομαι χώρους. Είναι ακόμη κάμποσα που πλησιάζουν τα 30 χρόνια και είναι σε καλή τιμή. Εννοείται θα πρέπει να σκεφτείς και την μετατροπή σε υγραέριο, που στην χειρότερη θα την κάνεις αφού βγάλεις τις πινακίδες του ιστορικού, αν και στην Ελλάδα σε κάτι τέτοια θα κάνουν και τα στραβά μάτια (και δεν είναι και κακό εδώ που τα λέμε).
Κάτι τέτοιο:
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... p-cherokee
Αλλιώς, η λογική επιλογή:
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... and-vitara
Άβαταρ μέλους
By g8777
#855386 1η απαντηση, ηδη 8540 ευρω πανω απο το μπατζετ :metalo:


Τι προτεινει ο G.

https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... tsu-terios


Δεν ειμαστε το ιδιο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#855387 Καλή πρόταση και το Terios, απλώς είναι λίγο μικρό και κουραστικό σε ταξίδι. Γενικά το budget είναι χαμηλό για κάτι καλό και τα καλά έχουν γενικότερα εξαφανιστεί από την αγορά.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#855388 Τέριος το είχα ξεχάσει εντελώς σαν επιλογή, είναι άσχημο το καημένο.
Γενικά μ' αρέσουν οι Τετραγωνισμένες υλοποιήσεις της εποχής, όπως το XJ Cherokee, τα Vitara/Grand Vitara.

Αλλά ενδεχομένως και ένα τουμπανιασμένο Terios σαν αυτό να μην είναι κακή επιλογή
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#855389 Ενω το Samurai που εχει ερωτευτει ταξιδευει καλυτερα απο το Terios

θα συμφωνησω με g εκτος αν θες να το φτιαξεις στο μελλον για off road, ξερεις, φαρδεματα, ψηλωματα, εργατες, ποδιες κλπ

Τοτε GV με κλειστα τα ματια
Άβαταρ μέλους
By g8777
#855390 Ειναι παρα πολυ οικονομικο. Θα καταναλωσει καυσιμο στην αναβαση. Το σπρωχνεις γκρεμο, κατεβαινεις πεζος, μπαινεις μεσα, βαζεις μπροστα , γυριζεις πισω.

Ντιμη πιστοποιησε με σε παρακαλω.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#855393 Επειδή έψαχνα το καλοκαίρι, Jimny δεν παιρνεις με 5000 μόνο κανα σάπιο νοικιάρικο από νησί.
Terios δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε βίδα σε ανταλλακτικά, είχα το 1.3 στις επιλογές μου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#855397 Για μετακίνηση το πολύ 100 χλμ άντε να το δεχτώ. Να ξέρεις πως ακόμη και ένα Grand Vitara σαν αυτό που έβαλα είναι πολύ πιο σκληρό από την BMW σου. Σαν μοναδικό αυτοκίνητο ένα Samurai είναι κάκιστη επιλογή.

Το Panda 4x4 ή ένα Duster είναι μια χαρά επιλογές, αλλά προφανώς σε πολύ υψηλότερο budget.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#855398 Το χα ξεχάσει το Pandaκι, πιο κόσμιο για τη χρήση που το θέλω. Μ' αρέσει

Ντάξει 2ο αυτοκίνητο θα είναι, πάλι για εθνική οδό και ασφάλτινα ταξίδια ή "ξεκαύλωμα¨ τη bmw θα έχω, η οποία θα πάρει και αυτή σειρά για μερικές βελτιώσεις και για αυτό θέλω να τη διατηρήσω όσο πιο περποιημένη γίνεται.

Το τζιπακι που συζητάμε ούτως ή άλλως ό,τι είναι να κάνει θα το κάνει καμιά Κυριακή μία στο τόσο μέσα στη βδομάδα αν παίζουν δουλειές στην πόλη. Ουσιαστικά μετά την στοργή & προδέρμ των BMW, ψάχνω κάτι πιο αγχολυτικό/no fucks given φάση.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#855399 Panda σαν το δικο μου με 5000 περίπου βρίσκεις.
Το πλεονέκτημα του ειναι τα παμφθηνα ανταλλακτικά και οτι αν εξαιρέσεις την έλλειψη δύναμης , που το κοντό κιβώτιο το βοηθαει να το κρύβει, ταξιδεύει πολύ ωραία καμμία σχεση με τζίμνι.
Επίσης είναι αρκετά ψηλό και με ανυπαρκτους προβόλους που το κάνουν ικανό στο χώμα.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#855401 +1 για το fiat panda , είναι η προφανης επιλογή για τους λόγους που αναφέρθηκαν ,αλλά θεώρησα ότι το είχες απορρίψει και κοίταζες διαφορετικού προφίλ αυτοκίνητα.