Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#683810 Ωραιος , καλοριζικο .
Αν αποφασισεις για home charger , θα μπορουσες μας κανεις καποιο review για επιλογη φορτιστη , μαστορες , μερεμετια κλπ που χρειαζονται ;;;;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#683819 Ευχαριστώ.

Βεβαίως. Προς το παρόν αναμένω προσφορές από δύο ηλεκτρολόγους οι οποίοι έχουν κάνει αντίστοιχες δουλειές. Και οι δύο προμηθεύουν τους σταθμούς φόρτισης, αν και μπορώ να επιλέξω όποιον θέλω. Αυτοί είπαν ότι συνήθως βάζουν legrand ή ABB. Δεν το έχω ψάξει καθόλου μέχρι στιγμής, οπότε ήλπιζα και σε βοήθεια από το forum (μόλις λάβω τις προσφορές).

Το σίγουρο είναι ότι για γρήγορη φόρτιση πρέπει να ξεκινήσεις από τον πίνακα του σπιτιού ή από το ρολόι, ανάλογα με την προσβασιμότητα (για λιγότερο μερεμέτι).

< >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#683821 Άξιος, εύγε, χίλια μπράβο, το λογικό επόμενο βήμα και τα λοιπά. Το ιδανικό αυτοκίνητο πόλης, να το χαρείτε και να το λιώσετε!
Άβαταρ μέλους
By michael.s
#683867
Scotch έγραψε:Τελικά ποιο να προτίμησε ο michael.s;

Τελευταία ψήνομαι επικίνδυνα για το i3. Έχω ξεχωρίσει δύο από το car (αυτό και αυτό). Από τα δύο θα προτιμούσα το δεύτερο, λόγω led και χιλιομέτρων (εφόσον φυσικά είναι πραγματικά).

Αν έχουμε κάποια συγκεκριμένη πρόταση, ευπρόσδεκτη (καθώς και τι πρέπει να προσέξω/αποφύγω σε κάποιο μεταχειρισμένο σαν τα παραπάνω).


Καλησπέρα είχα καιρό να μπώ!
Ο στόχος μου ήταν να αγοράσω ένα 94 ah χωρίς range extender και να το φέρω από Γερμανία. Βρήκα έναν έμπορο που ειδικεύεται στα i3 και είχε πολλά καλά με λίγα χιλιόμετρα και όλο τον έξτρα εξοπλισμό στα 26Κ περίπου. Έπρεπε να κανονίσω ταξίδι αγορά και μεταφορά και δεν είχα καθόλου χρόνο για όλα αυτά, η σύζυγος πίεζε και κατέληξα σε ένα μεταχειρισμένο 1 έτους fiesta vignale με 6κ χλμ από την Ford. Το αγόρασα 16κ απο 22 αρχική.

Είναι μια χαρά έχει τα πάντα και είναι τίμιο και όμορφο. Αλλά i3 δεν είναι. :roll:

Καλή χρονιά με υγεία :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#683892 Το να το φέρει κάποιος από έξω είναι η πιο συμφέρουσα επιλογή, άλλα δυστυχώς απαιτεί χρόνο. Και φυσικά να μην υπάρχει πανδημία...

Καλή Χρονιά!

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#683900 Εντάξει, σίγουρα θα βγει φθηνότερα σαν ποσό, αλλά αν συνυπολογίσεις τον χρόνο, τον κόπο και τα πιθανά ρίσκα, μειώνεται η διαφορά.
Θεωρώ πάντως εξαιρετική επιλογή το i3 για δεύτερο αυτοκίνητο πόλης και σίγουρα θα κρατάνε τιμές πλέον τα μεταχειρισμένα (ειδικά τα 94Ah, γιατί τα 60Ah θέλουν καθημερινή φόρτιση για να είσαι σίγουρος πως δεν θα μείνεις μπουκάλα πουθενά).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#683901 Σωστά. Βέβαια παρόμοιο ρίσκο υπάρχει κι εδώ. Εγώ δηλαδή εδώ, βασίστηκα απλά στον έλεγχο που έγινε στην αντιπροσωπεία και στον οπτικό έλεγχο που έκανα ο ίδιος. Το ίδιο θα έκανα κι αν πήγαινα Γερμανία. Βέβαια, εκεί θέλει άλλη οργάνωση, για να μη γυρίσεις τελικά χωρίς αυτοκίνητο ή με κάποιο που δεν είναι στις επιλογές σου.

Ακόμη δεν το έχω φορτίσει και είναι στο 65%. Με αυτό το ρυθμό, βλέπω να το φορτίζω μια φορά την εβδομάδα.
Εκδόθηκε και το σήμα για δωρεάν στάθμευση.

Πάντως και 60άρια, υπάρχουν κάποια σε πολύ δελεαστικές τιμές (αυτό π.χ.).
Άβαταρ μέλους
By taxidiwtis
#683926
taxidiwtis έγραψε:Ωραιος , καλοριζικο .
Αν αποφασισεις για home charger , θα μπορουσες μας κανεις καποιο review για επιλογη φορτιστη , μαστορες , μερεμετια κλπ που χρειαζονται ;;;;


Scotch έγραψε:Ευχαριστώ.

Βεβαίως. Προς το παρόν αναμένω προσφορές από δύο ηλεκτρολόγους οι οποίοι έχουν κάνει αντίστοιχες δουλειές. Και οι δύο προμηθεύουν τους σταθμούς φόρτισης, αν και μπορώ να επιλέξω όποιον θέλω. Αυτοί είπαν ότι συνήθως βάζουν legrand ή ABB. Δεν το έχω ψάξει καθόλου μέχρι στιγμής, οπότε ήλπιζα και σε βοήθεια από το forum (μόλις λάβω τις προσφορές).

Το σίγουρο είναι ότι για γρήγορη φόρτιση πρέπει να ξεκινήσεις από τον πίνακα του σπιτιού ή από το ρολόι, ανάλογα με την προσβασιμότητα (για λιγότερο μερεμέτι).

< >


:s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#684032 Ευχαριστώ :)

Δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές κόστος της μεταβίβασης. Είχαμε συμφωνήσει για 100 € έκπτωση, επειδή έλειπε το ΚΙΤ επισκευής ελαστικών, αλλά μου ζητήθηκε να τα συμψηφίσουμε με το κόστος μεταβίβασης (που θυμόμουν ότι είναι τουλάχιστον 75€, οπότε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω).

Α, και τελικά όλα έγιναν χέρι με χέρι. Είχε εκδοθεί η άδεια κυκλοφορίας στο όνομά μου, είχαν έρθει η πινακίδες, οι υπεύθυνες δηλώσεις ήταν έτοιμες και από τους δύο και μετά έγινε η μεταφορά του ποσού και η παράδοση κλειδιών και εγγράφων.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#684044 Δεν το γνωρίζω. Από ελληνικό ΚΤΕΟ πέρασε τον Σεπτέμβριο, όταν ήρθε από Γερμανία. Θα μπορούσε αν δεν είχε ήδη ταξινομηθεί;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#684046 Σε secret menu το βλέπω αυτό; Στην αντιπροσωπεία μου είπαν απλά ότι ελέγχθηκε και πως είναι μια χαρά.