Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#605605 Ναι το χω ψαξει ηδη με VIN αλλα αυτο δε βοηθαει. Μονο ημερομηνια κατασκευης σου λεει και κωδικους χρωματων μεσα-εξω.

Εχω βρει βεβαια και τα σχεδιαγραμματα του service manual βασει VIN αλλα αντε βγαλε ακρη αν εχει lsd πχ.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#605607
Deleted User 1 έγραψε:Ναι το χω ψαξει ηδη με VIN αλλα αυτο δε βοηθαει. Μονο ημερομηνια κατασκευης σου λεει και κωδικους χρωματων μεσα-εξω.

Εχω βρει βεβαια και τα σχεδιαγραμματα του service manual βασει VIN αλλα αντε βγαλε ακρη αν εχει lsd πχ.

< >


με το πλαισιο πηγαινε σε μια toyota ,και ζητα τιμη διαφορικου.Θα δουν αν ειναι lsd
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#605688
meco έγραψε:Πολλά τα χρήματα που λέτε και δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα.
28'400€ είχε η έκδοση comfort, 30'700€ η edge και 32'160€ η executive χωρίς το μεταλλικό χρώμα και πάντα με χειροκίνητο κιβώτιο.


Το 2004 που δεν έτρεχε καμία έκπτωση και η έκδοση Edge δεν υπήρχε αφού δεν ξεστοκαρε ακόμα το μοντέλο τόσο το είχαμε πάρει.
Η πιο ακριβή έκδοση που είχε με ηλιοροφή.
Στο τέλος της ζωής του όντως το αντίστοιχο είχε 5-6 χιλιάδες παρακάτω αν είχε ξεμείνει πουθενά.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#605698
kostis20 έγραψε:Εγώ γιατί νομίζω ότι το vsc μπήκε στα μοντέλα που δεν είχαν κεντρικό διαφορικό?

< A3003 >
Κεντρικο ειχαν όλα!
Τα μη fl ειχαν πισω μπλοκε και όχι VSC.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By meco
#605737
NickTG έγραψε:Το 2004 που δεν έτρεχε καμία έκπτωση και η έκδοση Edge δεν υπήρχε αφού δεν ξεστοκαρε ακόμα το μοντέλο τόσο το είχαμε πάρει.
Η πιο ακριβή έκδοση που είχε με ηλιοροφή.
Στο τέλος της ζωής του όντως το αντίστοιχο είχε 5-6 χιλιάδες παρακάτω αν είχε ξεμείνει πουθενά.

Αν ήταν luxury αυτόματο έχεις δίκιο. Βλέπω εδώ 37550€ χωρίς μεταλλικό. Βρε τους κερατάδες. Πουλούσε τρελά τότε και το εκμεταλεύτηκαν. Εδώ το comfort το βλέπω 31600. 3200€ παραπάνω από όσο το πήρα εγώ.

Για τα διαφορικά: Τα μη f/l (φλας στον προφυλακτήρα) δεν είχαν VSC και είχαν πίσω LSD τύπου torsen. Τα f/l είχαν VSC και TRC στις εκδόσεις executive, luxury και edge οι οποίες είχαν ελεύθερο πίσω διαφορικό.
Η έκδοση comfort f/l είχε διαφορικό lsd τύπου torsen. Η έκδοση comfort f/l όμως είναι σπάνιο πουλί. Για παράδειγμα είχαν πουληθεί το δικό μου και άλλο ένα στην ανατολική Κρήτη ανάμεσα στα 100άδες υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#605842 Αυτά που λέτε για την ύπαρξη ή όχι κεντρικού, πίσω LSD, VSC μπορεί να ισχύουν διαφορετικά όταν πρόκειται για αυτόματο.
Άβαταρ μέλους
By meco
#605858
sknipper έγραψε:Αυτά που λέτε για την ύπαρξη ή όχι κεντρικού, πίσω LSD, VSC μπορεί να ισχύουν διαφορετικά όταν πρόκειται για αυτόματο.

Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο για τα διαφορικά μόνο και όχι για το VSC/TRC, όμως η Toyota ουδέποτε δήλωσε κάτι τέτοιο όπως η subaru π.χ. όπου στο forester 2003-2005 επισήμαινε στα προσπέκτους της δύο διαφορετικούς τύπους κεντρικών διαφορικών στο χειροκίνητο και στο αυτόματο και δεν εννοώ μόνο την απουσία των "κοντών" σχέσεων στο αυτόματο.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#605873 Αυτή είναι η απεικόνιση του πίσω διαφορικού πάντως. Εγώ δεν καταλαβαίνω και πολλά.

Εικόνα

https://www.ilcats.ru/toyota/?vin=JTEHH20V506137494&function=getParts&market=EU&model=662220&modification=ACA21L-AWPNKW&complectation=008&group=2&subgroup=4101&language=en
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#605944 αυτο που δειχνεις Στεφανε δεν ειναι μπλοκε.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#605972 Ε κατα πασα πιθανοτητα εχει τα ηλεκτρονικα το δικο μας και αρα δεν εχει μπλοκε πισω. Απ' οτι διαβασα βεβαια μπαινει ευκολα μετα οποτε ισως ψαχτω καποια στιγμη.

Σημερα ανακαλυψα και κατι ακομα. Subwoofer και...cd changer! Γυρισα πολλα χρονια πισω με το changer!

ΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#607464
meco έγραψε:Αν ήταν luxury αυτόματο έχεις δίκιο.


Manual luxury.
Για την ακρίβεια 37200€ μαζί με ταξινόμηση και δώρο το μεταλλικό.