Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#603253 Το Audi ειναι παρωχημενο απο καθε αποψη. Μηδεν συστηματα ασφαλειας, μηδεν συνδεσημοτητα (αν θυμαμαι καλα δεν εχεις καν ΜΜΙ 3G) και επισης (εαν θυμαμαι καλα) ειναι manual.

Επομενως εαν υπαρχουν τα χρηματα της αλλαγης, το αλλαζεις χθες. Μην κανεις το ιδιο λαθος και κωλυσιεργεις οπως εκανα εγω με το Q5 ακομα κι αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανεις καποιου ειδους (πχ σε premiumness) downgrade.

< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#603262 Tα μηχανικα μια χαρα ειναι, τα ηλεκτρονικα ειναι παρωχημενα. Το αλλαζεις μονο αν θελεις να παρεις αλλο στυλ οχηματος, πχ υβριδικο κορολλα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#603266 Χρειάζεται να το οδηγήσεις για να θες να αυτοκτονήσεις αν πας από διπλοσύμπλεκτο 250 ίππων, κατηγορίας D, σε CVT, 120 ίππων, κατηγορίας C? :roll:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#603288 Το Α5 είναι ένα καλό αμάξι που για να το αντικαταστήσεις με κάτι αντίστοιχο, θα πρέπει να πληρώσεις περισσότερα απ αυτά που έδωσες τότε.
Μπορείς φυσικά να πάρεις φθηνότερη μάρκα για να γλιτώσεις χρήματα. Θα έχεις περισσότερα μπλιμπλίκια, κάποια εξ αυτών πολύ χρήσιμα, κάποια καθόλου.
Δεν θα το έκανα ποτέ, το βρίσκω απολύτως παράλογο να πρέπει να πληρώσω και χρήματα και να πάρω κάτι που ΔΕΝ είναι ΠΑΝΤΟΥ καλύτερο από αυτό που έχεις.
Εκτός αν έχεις τα χρήματα για να πάρεις κάτι όντως καλό, πχ Volvo hybrid ή κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#603296 Το πουλάς και παίρνεις μια 330i του 19 να χαρείς οδήγηση.

Χάζευα την παρακάτω σήμερα.
44.000 ευρώ με 3000 μίλια από Αγγλία, υπό άλλες συνθήκες είχα πουλήσει οτιδήποτε μηχανοκίνητο έχω και την αγόραζα. ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By Jorge_greek
#603306 Κρατάς και απλά βάζεις μια καλή πηγή για multimedia. Αν θέλεις λίγο διαφορετικό χαρακτήρα στο αυτοκίνητο που το γνωρίζεις καλά, τα μέρη που θα χρειάζονται άλλαγμα (πχ αμορτισέρ) αντικατέστησέ τα με aftermarket γεγνωσμένης αξίας (ΑΒΤ, KWvariant etc)
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#603320 Kαλημέρα! Eυχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.Να γράψω και εγώ ορισμένες σκέψεις ακόμα για να καταλάβετε καλύτερα τι πώς το έχω στο μυαλό μου.

Αρχικά το A5 δε μου φαίνεται παρωχημένο αν εξαιρέσεις τη συνδεσιμότητα ,τις κάμερες και τα συστήματα υποβοήθησης οδήγησης. Οκ καλό είναι να υπάρχουν αλλά δε θα σκάσω κιόλας.Το θέμα του infotainment λύνεται ,αφήστε που και τώρα μια χαρά είμαι μιας και μουσική παίζει από το κινητό ,αλλά έχει και SD υποδοχή που παίζει μουσική.Σε καμία περίπτωση δε πρόκειται να κάνω downgrade για σύστημα αποφυγής λωρίδας :lol:
Το σημαντικότερο είναι ότι στο δρόμο το Α5 είναι πολύ πάνω από το μέσο ελληνικό όρο ,μετά από τη λαίλαπα των SUV και των αναιμικών diesel .Κάτι σχόλια για corolla με CVT :lol: μάλλον τα γράψατε για πλάκα,και να τρελάνετε το Δία.
Όμως τα χρόνια περνάνε και τα χιλιόμετρα μαζεύονται,με ψιλοτρομάζει να οδηγάω αυτοκίνητο με 200.000 km σε λίγα χρόνια.Τα χιλιόμετρα είναι κυρίως που με κάνουν να σκέφτομαι την αλλαγή!
ΑΛΛΑ με κάτι που κάπως να διαφοροποιείται προς το καλύτερο από το Α5.!Όπως ακριβώς τα έγραψε ο ..
Προς SUV δε με βλέπω να κινούμαι .Δε νομίζω ότι έχει νόημα να φορτωθώ όλο αυτό το βάρος και την αεροδυναμική,από τη στιγμή που υπάρχει πλέον και το 500x( Το οποίο το καλοκαίρι ήταν πολύ καλό σε νησιά χωματόδρομους κτλ) Εξαίρεση ίσως αποτελεί καμία Stelvio ή κάποιο ελαφρώς ψηλωμένο στυλ allroad.
Άλλη επιλογή που σκέφτομαι είναι να χτυπήσω καμιά Guilia veloce που μου αρέσει πάρα πολύ και από ότι λένε είναι φοβερή στο δρόμο.Eπίσης σκεφτόμουν αρκετά σοβαρά το νέο S5 sportback 3.0 ,αλλά η τιμή ξεφεύγει πολύ,αφήστε που πλέον βγαίνει μόνο diesel.
Τέλος θα μου άρεσε το Α4 allroad ή το Volvo V60 cross country ,αν και το στήσιμο των volvo είναι αρκετά μαλακό για τα γούστα μου.
Όλα τα παραπάνω βέβαια έχουν το βασικό μειονέκτημα ότι κινδυνεύουν να τα προσπεράσουν σα σταματημένα οι εξελίξεις ,και σε 5 χρονάκια να θεωρούνται απολιθώματα..
Οπότε μου ήρθε στο μυαλό και κάτι άλλο, μένω με το Α5 και ψάχνω σιγά σιγά για κάποιο περισσότερο ιδιαίτερο και sport μεταχειρισμένο βέβαια,που θα έχει και μια νότα διαφορετικότητας και θα μπορούσα να το κρατήσω για ...πάντα ως sunday car?πχ μια 911 ή μια Maserati :ninja: Και όταν διαλυθεί εντελώς το Α5 παίρνω κάτι πιο οικονομικό και απλό αφού θα έχω ήδη κάτι πολύ καλό για να ξεσκάω?
Αυτά... :ninja: :lol:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#603324 Εγω για να μην παρεξηγηθω θα πω το εξης. Τα Β8 ηταν ηδη στην εποχη τους (2007 θυμιζω) πολυ μετρια αυτοκινητα για το κοστος τους. Ειχαν καποια καλα χαρακτηριστικα οπως πχ η ποιοτητα κυλισης και η ηχομονωση αλλα για καποιον που αναζητα καποια δυναμικά χαρακτηριστικά ηταν χαλια (το λεω αυτο επειδη λοξοκοιτας προς Τζουλια). Δε θα αναφερθω καν στην περιβοητη αξιοπιστια τους. Θα πω μονο οτι ενα mainstream της ιδιας κατηγοριας, αυτη τη στιγμη ειναι πολυ κοντα στο Α5 σε πολλους τομεις ενω το ξεπερνα ευκολα σε τομεις οπως ασφαλεια και τεχνολογια.

Τα δε χλμ εκτος απο ουσιαστικο για μενα παιζουν και ψυχολογικο ρολο. Εγω τουλαχιστον ειχα μπει σ' ενα τρυπακι να αλλαζω αναλωσιμα και περιφερειακα προληπτικά απο ενα σημειο και μετα γιατι απλουστατα δεν υπηρχε καποιος αξιοπιστος τροπος ενδειξης της καταστασης τους. Ετσι και χρημα ξοδευα και χρονο και κυριως στην πραξη δεν εβλεπα τα αποτελεσματα που φανταζομουν.

< >
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#603342 Νομίζω ήμουν πολύ σαφής ότι το αμάξι όπως είναι με καλύπτει πλήρως .Τώρα τα σχόλια για χάλια δυναμικά χαρακτηριστικά φυσικά και δε με βρίσκουν σύμφωνο ,μάλλον έκπληξη μου προκαλούν.Και ευτυχώς είχα και έχω αρκετά διαφορετικά αυτοκίνητα που οδηγώ ώστε να μπορώ να έχω προσωπική άποψη.Επίσης απo αξιοπιστία ανέφερα ότι δεν έχει βγάλει κανένα πρόβλημα,προς το παρόν...
Προφανώς ο καθένας έχει τις προσωπικές του προτιμήσεις .Εγω πχ στα 39 πλέον και με 2 παιδιά με τίποτα δε θα αγόραζα το Cupra π.χ....
Θα ήθελα τα σχολια σας πάνω σε αυτο το post: viewtopic.php?p=603320#p603320
ιδιαίτερα στο "Όλα τα παραπάνω βέβαια έχουν το βασικό μειονέκτημα ότι κινδυνεύουν να τα προσπεράσουν σα σταματημένα οι εξελίξεις ,και σε 5 χρονάκια να θεωρούνται απολιθώματα.."
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#603343 Δεν πιστεύω ότι σε 5 χρόνια θα έχει αλλάξει τόσο πολύ η αυτοκίνηση ώστε να θεωρηθεί παρωχημένο ένα αυτοκίνητο του 2019-20. Εκτός αν μιλάμε για αυτοκίνητα κόστους 80+ χιλιάδων ευρώ.
Μάλλον σε 10+ το βλέπω.
Οπότε αν ψήνεσαι για αλλαγή, κάνε την.


Από το Mi A1.