Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#602265
Anonymous Founder έγραψε:Ε, υπάρχει κάτι σαν αυτό που ψάχνεις, αλλά δεν το φτιάχνει η Seat!
Εικόνα
https://www.car.gr/21538559-audi-s3
:lol:
Εγώ θα το είχα στα υπόψιν αν έψαχνα φτηνό αμάξι με καλό γκάζι. :ninja:


Εξαιρετικά εύστοχο σε βρίσκω, το έχω λιγουρευτεί μα με προστατεύει η αφραγκία μου. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#602267
Anonymous Founder έγραψε:Δεν είναι λίγα. Αλλά δεν είναι ειδική έκδοση που συνήθως αυτές είναι που πειράζονται. Δεν υποτιμώ το ΜΚ2, έχω πει κιόλας πως είχα οδηγήσει ένα ΜΚ2 1.8 DSG και μου άρεσε πολύ παρόλο το κοπάνημα (κοπανούσε περισσότερο και από την 1 μου, τρελή έκπληξη! :s_crazy ). Αλλά το ΜΚ2 είχε έκδοση που έφτανε και 300 άλογα από το εργοστάσιο, ενώ με λίγο πείραγμα, ακόμη και το απλό Cupra πλησίαζε τέτοια νούμερα.


Tι το ειδικό έχει το απλό 20Vt ή το FR?? :hmmm: Aντε το CupraR το έβγαζαν 225 άλογα. Τα άλλα 2 τι έχουν?
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#602268
elteo έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Μην περιμένεις να βρεις Seat και Leon και γρήγορο απείραχτο, είναι κάτι σαν μονόκερως!


Παρών! :lol:

(mk2 όμως) :innocent:


Παρών κι εγώ με mk1!Η μόνη μετατροπή είναι το ράδιο που άλλαξα..


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602269
elteo έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν είναι λίγα. Αλλά δεν είναι ειδική έκδοση που συνήθως αυτές είναι που πειράζονται. Δεν υποτιμώ το ΜΚ2, έχω πει κιόλας πως είχα οδηγήσει ένα ΜΚ2 1.8 DSG και μου άρεσε πολύ παρόλο το κοπάνημα (κοπανούσε περισσότερο και από την 1 μου, τρελή έκπληξη! :s_crazy ). Αλλά το ΜΚ2 είχε έκδοση που έφτανε και 300 άλογα από το εργοστάσιο, ενώ με λίγο πείραγμα, ακόμη και το απλό Cupra πλησίαζε τέτοια νούμερα.


Tι το ειδικό έχει το απλό 20Vt ή το FR?? :hmmm: Aντε το CupraR το έβγαζαν 225 άλογα. Τα άλλα 2 τι έχουν?

Τι να σου πω, τότε ήταν οι πιο γρήγορες εκδόσεις, μέχρι που βγήκε το Cupra. Δεν χρειάζεται τώρα να μαλώσουμε γι' αυτό ναι;
Εξάλλου, εγώ μιλώντας για το Leon MK1 πρότεινα μόνον το 20Vt 4x4 και όχι κάποιο άλλο. Αυτό θεωρώ την πραγματικά καλή έκδοση.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#602272
Anonymous Founder έγραψε:
elteo έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Δεν είναι λίγα. Αλλά δεν είναι ειδική έκδοση που συνήθως αυτές είναι που πειράζονται. Δεν υποτιμώ το ΜΚ2, έχω πει κιόλας πως είχα οδηγήσει ένα ΜΚ2 1.8 DSG και μου άρεσε πολύ παρόλο το κοπάνημα (κοπανούσε περισσότερο και από την 1 μου, τρελή έκπληξη! :s_crazy ). Αλλά το ΜΚ2 είχε έκδοση που έφτανε και 300 άλογα από το εργοστάσιο, ενώ με λίγο πείραγμα, ακόμη και το απλό Cupra πλησίαζε τέτοια νούμερα.


Tι το ειδικό έχει το απλό 20Vt ή το FR?? :hmmm: Aντε το CupraR το έβγαζαν 225 άλογα. Τα άλλα 2 τι έχουν?

Τι να σου πω, τότε ήταν οι πιο γρήγορες εκδόσεις, μέχρι που βγήκε το Cupra. Δεν χρειάζεται τώρα να μαλώσουμε γι' αυτό ναι;
Εξάλλου, εγώ μιλώντας για το Leon MK1 πρότεινα μόνον το 20Vt 4x4 και όχι κάποιο άλλο. Αυτό θεωρώ την πραγματικά καλή έκδοση.


Ποιος μαλώνει ρε? Ερώτηση έκανα να μάθω κι εγώ. Δεν έχουν τίποτα ειδικό. Ειδικά στα mk1 που όλα φόραγαν το ίδιου κυβισμού μοτέρ με άλλες ενισχύσεις και ιπποδυνάμεις. Στα mk2 τo 1.8 tsi είναι σαν το 20vt. Εβγαζε ακόμα το 2.0 fr με 200 άλογα, το 2.0 cupra με 240 και το 2.0 cupra r με 265.

/οφτοπικ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602274 Τέσπα, δεν θέλω να μου το χαλάς όταν λέω καλά λόγια για Seat, δεν το συνηθίζω! :lol:
Θα ξαναπώ πως το Leon που πρότεινα τότε ήταν το S3 του φτωχού και ήταν πραγματικά καλό αμάξι. Ακόμη και σήμερα στέκεται παραπάνω από αξιοπρεπώς. Αν κάποιος θέλει να αγοράσει πολύ αυτοκίνητο με λίγα χρήματα, αξίζει να ψάξει για κάποιο καλό. Το εσωτερικό του είναι ποιοτικότερο ακόμη και από τα σημερινά Seat σε πολλά.
Αλλιώς, υπάρχει και το S3 MK1, αλλά αυτό θέλει παραπάνω χρήματα για να μην είναι χρέπι.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#602276
georgetz έγραψε:
Γενικά , τελευταία 10ετία ψάχνω και ψάχνω πληροφόρηση για
Yaris 1.8 , Volvo C30 και ... ( Toyota IQ μαζί με την προοπτική διατήρησης/αναβάθμισης της μηχανής που έχω τώρα )

Κάτι MR2 , MX-5 είναι τρελά outsider προς το παρόν κυρίως λόγω κόστους συντήρησης

ΥΓ Starlet/Glanza δεν είδα ακόμα σαν πρόταση και ανησυχώ , ντεφορμέ το φόρουμ :thumbsdown:


Εμ, ένα ένα μας τα λες.

Τελικά ψαχνεις αμάξι με 4-5Κ βάσει 4 κριτηρίων που αναφέρεις στο αρχικό ποστ ή ένα από τα yaris, c30, iq?

(Πάντως το panda που σου πρότεινα καλύπτει 3,5/4 ζητούμενα.)
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#602279 Τα'χω γράψει αυτά απο τη 1η σελίδα όπως και για το Panda που πόσταρες...

Τουλάχιστον είναι λίγο πιο κοντά απο Grand Vitara, 3ποντα S3 και Leon 265 ίππων 4κίνητα 20ετίας :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602288 Εχμ, αν κατάλαβα καλά, έβαλες ένα budget και κατόπιν ήσουν αρκετά γενικός. Όχι;
Σε ό,τι με αφορά, αυτά που πρότεινα, είναι εντός των κριτηρίων που έβαλες, αλλά αν δεν σου αρέσουν, κανένα πρόβλημα. Δεν βλέπω πώς ακριβώς το C30 και το IQ είναι καλύτερα από αυτά που σου πρότεινα, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By elteo
#602289
georgetz έγραψε:Τα'χω γράψει αυτά απο τη 1η σελίδα όπως και για το Panda που πόσταρες...

Τουλάχιστον είναι λίγο πιο κοντά απο Grand Vitara, 3ποντα S3 και Leon 265 ίππων 4κίνητα 20ετίας :lol:


Με αυτό το μπάτζετ μην περιμένεις καλύτερο από αυτό που έχεις. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#602306
georgetz έγραψε:Mini Cooper 1.6 μπαίνουμε ? :hmmm:
Το έχεις αποκλείσει μόνος σου εκεί που λες να μη σε τρελάνει σε κόστη, συντήρηση κτλ.
Κουδουνιστρα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602356
georgetz έγραψε:Mini Cooper 1.6 μπαίνουμε ? :hmmm:


Αν είσαι μαζωχιστής, γιατί όχι;;; :lol:
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#602360 georgetz βλέπω οτι ανάμεσα σε αυτά που σε ενδιαφέρουν είναι και το Toyota iQ , επειδή πριν κανα χρόνο έψαξα και εγω και τελικά αγόρασα ενα να πας στην πλούσια έκδοση που μεταξύ άλλων εχει keyless entry ,αναδιπλούμενους καθρέπτες ,κλιματισμό , αυτόματα φώτα, υαλοκαθαριστήρες κλπ πίστεψε με για αυτοκίνητο θελημάτων και συνεχόμενων μικρών διαδρομών είναι απαραίτητα , το δικό μου αναβοσβήνει καμμιά δεκαριά φορές την ημέρα με δυο διαφορετικούς οδηγούς και απλά δεν ασχολούμαι με τίποτα και αφού εχω ίδιο σωματότυπο με τον γιό ούτε κάθισμα δεν ρυθμίζω.

Πάντως είναι ακριβά και για πλούσιο πρέπει να ανέβεις κανα χιλιάρικο απο το μπάτζετ σου.
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#602396 ΤΤ σε αυτα τα χρηματα ξεχασε το!
Και στο λεω με τοση σιγουρια, γιατι εκανα ερευνα προσφατα μπας και μου κινησει κατι το ενδιαφερον.
Απο 6,5 κ πανω κατι γινεται.

Ποια ειναι τα κοστη σε μιατα/mr2 που θεωρεις απαγορευτικα, αλλα θα μπαινες σε TT mk1? :lol:

+1 κι απο μενα για panda 100ρι :inlove:
https://www.youtube.com/watch?v=kc0lBnbPWgk

...παρολα αυτα, δεν θ'αλλαζα το fiesta που εχεις, γιατι δεν βλεπω κατι απο τα αναφερθεντα σαν αναβαθμιση. Αλλαγη ναι, αναβαθμιση οχι!