Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#599716
markvag έγραψε:Νομίζω (δεν παίρνω και όρκο όμως) πως και οι Κορεάτες έχουν κάποια ατμοσφαιρικά μοτέρ στα i30 / ceed (στο i20 έχει σίγουρα, αλλά νομίζω για ταξίδι είναι καλύτερα τα μεγαλύτερα αμαξώματα)... 1,4 με 100 ατίθασα, αλλά εγγύηση 5 χρόνια / απεριόριστα χλμ στο i30... Και πολλαπλούς πίσω για άνεση... Δεν χάνει τίποτα νομίζω να κάνει μια ερώτηση... :hmmm:

To Hyundai i30 και το ΚΙΑ Ceed βγαινουν με τον ατμοσφαιρικο 1.4 / 100ΗΡ και εχουν καλες εγγυησεις και αξιοπιστια. Ειναι δηλ. ικανα υποκαταστατα της Κορολας. Δεν ξερω αν βγαινει και το i30 fastback.
Εχω κανει τεστ ντραιβ το i30 hatchback με αυτον τον κινητηρα, ειναι αργο αλλα, κατα τη γνωμη μου, οχι σε σημειο απορριψης. Κατα τα αλλα (χωροι, εξοπλισμος, τιμη) ειναι πολυ καλο.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#599724
kantoniou έγραψε:
markvag έγραψε:Νομίζω (δεν παίρνω και όρκο όμως) πως και οι Κορεάτες έχουν κάποια ατμοσφαιρικά μοτέρ στα i30 / ceed (στο i20 έχει σίγουρα, αλλά νομίζω για ταξίδι είναι καλύτερα τα μεγαλύτερα αμαξώματα)... 1,4 με 100 ατίθασα, αλλά εγγύηση 5 χρόνια / απεριόριστα χλμ στο i30... Και πολλαπλούς πίσω για άνεση... Δεν χάνει τίποτα νομίζω να κάνει μια ερώτηση... :hmmm:

To Hyundai i30 και το ΚΙΑ Ceed βγαινουν με τον ατμοσφαιρικο 1.4 / 100ΗΡ και εχουν καλες εγγυησεις και αξιοπιστια. Ειναι δηλ. ικανα υποκαταστατα της Κορολας. Δεν ξερω αν βγαινει και το i30 fastback.
Εχω κανει τεστ ντραιβ το i30 hatchback με αυτον τον κινητηρα, ειναι αργο αλλα, κατα τη γνωμη μου, οχι σε σημειο απορριψης. Κατα τα αλλα (χωροι, εξοπλισμος, τιμη) ειναι πολυ καλο.
Το i30 με τον 14αρη σίγουρα βγαίνει sw. Αργό μέχρι αηδίας, αλλά όπως το βλέπει κανείς

.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#599732 i30 hatchback 1.4 είχα για 5 μέρες το Πάσχα και δεν μου φάνηκε σε καμία περίπτωση αργό. 2 άτομα με αρκετά μπαγαζια.
Απίστευτοι χώροι και εργονομία για την κατηγορία του. 6.6 κατανάλωση. Στα λεφτά του παίζει μπάλα μόνο του θα έλεγα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#599738 Θα είναι έγκλημα αν ΔΕΝ πάρει πετρέλαιο. Πολλά χιλιόμετρα ετησίως, όλα σε ανοιχτές διαδρομές, σε μέρος που δε θα το απασχολήσουν ποτέ οι απαγορεύσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#599762 Σύμφωνοι, αλλά άντε βρες πετρέλαιο, σεντάν μέχρι 18Κ... Ίσως μόνο κανένα Astra... :hmmm:

Ή κανένα peugeot 301 ή το αντίστοιχο citroen ή κανένα rapid σε ξεστοκάρισμα (αν έχει μείνει κανένα)... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#599772
markvag έγραψε:Σύμφωνοι, αλλά άντε βρες πετρέλαιο, σεντάν μέχρι 18Κ... Ίσως μόνο κανένα Astra... :hmmm:

Ή κανένα peugeot 301 ή το αντίστοιχο citroen ή κανένα rapid σε ξεστοκάρισμα (αν έχει μείνει κανένα)... :hmmm:
Καλά δεν υπάρχει σύγκριση, το Astra diesel είναι πολύ ανώτερο από ο, τι άλλο προτάθηκε.
ΕΝΔΕΧΟΜΈΝΩΣ να παίζει σε προσφορά και το 308 με τα 100 λίγο πάνω από 18.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#599774 Τι εγγύηση έχει το Astra; Επίσης, να θυμίσουμε σε όλους πως τα σημερινά diesel δεν είναι πιο αξιόπιστα από τα βενζίνης, ειδικά αν μιλάμε για μοτέρ με λίγα κυβικά.
Μην μπερδεύεστε με ό,τι συνέβαινε πριν μερικές δεκαετίες.
Σίγουρα πάντως η οικονομία καυσίμου θα είναι σημαντική. Αυτός είναι ο κύριος λόγος που θα πρέπει να αγοράσει κάτι σε diesel.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#599776 Το ceed και το i30 τα αναφέραμε αλλά νομίζω πως το 1.4 με τα 100 τα 7-7,5 λίτρα θα τα έχει για πλάκα και θα ψιλό σέρνεται κιολας ,όποτε μάλλον απορρίπτονται.Το astra αυτή την στιγμή έχει προσφορά το 120 edition με 110hp γύρω στα 18 και Ο πωλητής μου είπε (τηλεφωνικά ,γιατί από κοντά θα πάμε από Δευτέρα )πως με 200€ περίπου επιπλέον έχει το ίδιο με τα 136hp όποτε νομίζω πως δεν αξίζει καν να δούμε αυτό με τα 110 για τόσο μικρή διαφορά χρημάτων.


< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#599783 5 χρόνια εγγύηση έχει το Astra.
Ειδικά με τα 136 είναι πολύ καλή προσφορά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#599832
Asimov έγραψε:
markvag έγραψε:Σύμφωνοι, αλλά άντε βρες πετρέλαιο, σεντάν μέχρι 18Κ... Ίσως μόνο κανένα Astra... :hmmm:

Ή κανένα peugeot 301 ή το αντίστοιχο citroen ή κανένα rapid σε ξεστοκάρισμα (αν έχει μείνει κανένα)... :hmmm:
Καλά δεν υπάρχει σύγκριση, το Astra diesel είναι πολύ ανώτερο από ο, τι άλλο προτάθηκε.
ΕΝΔΕΧΟΜΈΝΩΣ να παίζει σε προσφορά και το 308 με τα 100 λίγο πάνω από 18.


Συμφωνώ για το Astra, αν και η corolla μια χαρά αμαξάκι είναι (σε οικονομία βέβαια καμία σχέση...)

Το 308 πρέπει να είναι πολύ καλό, αλλά είναι αποκλειστικά hatch και ζήτησε σεντάν... Εγώ επιμένω για τους Κορεάτες, αν δεν πάει για το Astra diesel (παρόλο που είναι hatch), λόγω κυρίως πίσω ανάρτησης με πολλαπλούς... Και εγγύησης με απεριόριστα χλμ στο i30...
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#600222 Και επανέρχομαι μετά από επίσκεψη στην opel και σαν σφήνα μπήκε το astra 1.4 150 άλογα.Το δέλεαρ είναι η τιμή ,16300€ ενώ το πετρέλαιο με τα 136 άλογα 18750 τελικές τιμές με το κλειδί.Τι λέτε;η επιλογή θα γίνει ανάμεσα στα 2 μιας και τα υπόλοιπα (i30,ceed Corolla )απορρίφθηκαν.


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#600228 Μια χαρά αλλά είναι τούρμπο βενζίνη.
Επίσης καίει λίγο παραπάνω από τα άλλα 1,4Τ.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#600235 Τα ιδια με το 1.5 του βαγκ καιει. Απειροελαχιστες διαφορες και ισως και λιγο πιο σπιρτοζικο το μοτερ του Οπελ. Τραγικο τιμονι ομως σε σημειο να μην το πιστευεις. Κατα τα αλλα φοβερο vmf.

< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#600265 Η απόφαση τελικά παρθηκε από τον ίδιο.1.4 turbo ,αν και ήταν κατά αλλά εν τελεί τον έπεισα ότι είναι πολύ καλή επιλογή !Αυριο πρωί πάει να το κλείσει σε ασημί!Σας ευχαριστω όλους για την βοήθεια και τις προτάσεις...


< >