Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#598583 Γραφω λακωνικα, καθως λογω καταγματος ειμαι μονο με το αριστερο (εξ ου και η εξαφανισις).

Βοηθω οικογενειακο φιλο, μονιμο κατοικο εξωτερικου, που ενδιαφερεται για αγορα SUV 4χ4, το οποιο θα χρησιμοποιει αυτος και τα παιδια του, οταν ερχονται Ελλαδα. Η τετρακινηση χρειαζεται γιατι ανεβαινουν αρκετα στο βουνο (εκδρομες στη φυση, χιονια).

Η χρηση θα ειναι περιορισμενη, καθως μιλαμε για 2 (max 3) φορες το χρονο, για 2-4 εβδομαδες καθε φορα. Εξηγησα οτι η ενοικιαση ειναι πιο λογικη λυση, αλλα θελει να εχει ενα, συγκεκριμενο αυτοκινητο και οχι να αλλαζει καθε φορα.

Σιγουρα πρεπει να ειναι αυτοματο, αξιοπιστο και αρκετα ευρυχωρο. Το 7θεσιο ειναι plus αλλα οχι must. Επιδοσεις δεν ενδιαφερουν, το καυσιμο και τα κυβικα επισης.

Οροφη τα 35.000 €, ιδανικα 32-33k.
Δεν αποκλειει καποιο μεταχειρισμενο 2-3 ετων, αλλα μαλλον θα παει για καινουριο.

Θα ηθελα καποιες προτασεις χυμα, να του τα πω, για να μην ξεκινησουμε απο το μηδεν, καθως δεν ξερω ακριβως τις προτιμησεις και τις προκαταληψεις που μπορει να υπαρχουν και δεν θα ηθελα να ασχοληθω με αυτοκινητα που δεν θα επιλεξει ετσι κι αλλιως.

Ευχαριστω

ΥΓ: To Stonic ακομη το περιμενουμε απο την Κορεα, 5 μηνες και βαλε, και μου λενε για Σεπτεμβριο :protest:
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#598592 Περαστικά kantoniou!

Τα Kodiak και CX5 είναι εκτός budget και το Duster δεν βγαίνει αυτόματο και 4x4 (προς το παρών).

Vitara ή s-cross θα έλεγα εγώ.
Υπάρχουν το karoq 1,5tsi dsg & 4x4 και τα x-trail και qashqai με τον νέο 1,7diesel CTV & 4x4 αλλά δε βρίσκω το λόγο να δώσουν 10χιλ. περισσότερο απο τα suzuki για 2-3 φορές ανά έτος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598600 Περαστικά!
Όσο για το ερώτημα, θα έλεγα πως δεν είναι ορθολογική αγορά σίγουρα. Τα διπλοκάμπινα είναι η λύση, αλλά οι χώροι στην καμπίνα είναι μικροί. Αλλά αυτά είναι πραγματικά τετρακίνητα, με τα άλλα δεν θα πας μακριά.
Εγώ θα κοιτούσα κάτι σε μεταχειρισμένο, πχ το παλιότερο Grand Vitara είναι μια καλή περίπτωση με ελάχιστα λεφτά του budget.
https://www.car.gr/23237167-suzuki-gran ... 40hp-4wd-1
Αλλιώς, κάποιο Wrangler.
https://www.car.gr/17857731-jeep-wrangler-wrangler
Τα υπόλοιπα δεν κάνουν για σοβαρή χρήση εκτός δρόμου, θα τα πάρεις στο χέρι. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#598655 Αν οι χώροι δεν είναι 1η προτεραιότητα, εγώ θα έπαιρνα Jeep Renegade Trailhawk. Εναλλακτικά καλό είναι και το Vitara, αν και όχι τόσο ικανό εκτός, ειδικά λόγω γωνίας προσβολής. Για μεγαλύτερους χώρους Karoq και Kodiaq. Αυτό που σας περιορίζει είναι το αυτόματο, ειδάλλως θα υπήρχαν πολλές ακόμα επιλογές.

Τα διπλοκάμπινα είναι πολύ ικανά, αλλά 1) είναι ανοικονόμητα και 2) είναι σαν τρακτέρ στην άσφαλτο.

Κάτι τελευταίο: Στο off roading, μεγάλο ρόλο παίζουν τα λάστιχα (εκτός φυσικά από την αναγκαία ύπαρξη αξιοπρεπούς τετρακίνησης, απόστασης από το έδαφος, γωνιών προσβολής-ράμπας-αποχώρησης και άρθρωσης αναρτήσεων, αν κι αυτό το τελευταίο λύνεται ως ένα βαθμό από τα ηλεκτρονικά που στέλνουν ισχύ στον απέναντι τροχό από αυτόν που έχασε επαφή). Ένα αξιοπρεπές, τετρακίνητο SUV μπορεί να πάει πολύ μακριά με ένα σετ καλά χωμάτινα λάστιχα. Φυσικά ο οδηγός παίζει τεράστιο ρόλο, μια στοιχειώδης γνώση είναι απαραίτητη.

ΥΓ 1: Jimny? :innocent:
ΥΓ 2: Ανέφερα μόνο καινούρια. Αν μιλήσουμε για μεταχειρισμένα οι επιλογές είναι πάμπολλες.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#598659
mirage έγραψε:Και το Compass είναι καλή λύση με μεγαλύτερους χώρους.


Ισχύει, αλλά ως Trailhawk πάει 45 χιλιάρικα. Βέβαια και το απλό είναι αξιοπρεπές εκτός.