Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By mirage
#595210 Με το Captur diesel θα βρίζεις ενώ θα μαστιγώνεις τα 90 άλογα του και δεν θα συμβαίνει τπτ. Επίσης πάνω από τα 130 η κατανάλωση ανεβαίνει αρκετά.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#595211
JBT έγραψε:Πήγα είδα και ρενο :hmmm:

Το θέμα είναι ότι δεν έχει αμάξια να οδηγήσω :hmmm: για το καψουρ πχ θα πήγαινα και σε βενζίνη ή στα αναιμικά 90 άτια του ντίζελ :hmmm: :hmmm:

Skoda τελικά δεν έχει εδώ πέρα. Οπότε αναβάλλεται αυτό για την ώρα

Πεζό δεν έχει αμάξι για δοκιμή ούτε ζωγραφιστό :help:

Jeep πρέπει να πάω Κομοτηνή

ΥΓ επειδή πρόκειται να κάνω συχνά ταξίδια κι επειδή πολλές φορές βιάζομαι να φτάσω γιατί οι δρόμοι είναι επικίνδυνοι 500χ και τζιπ μάλλον αποκλείονται...

Τα psitroen τα είχα δει παλαιότερα, δεν δυστυχώς :(
Σε ποια πόλη είσαι; Αλεξανδρούπολη;

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#595216
Asimov έγραψε:308 (από αυτά που έβαλες). Και πολύ καλό αυτόματο.
Focus είδες; Γιατί στοιχηματίζω ότι δεν είδες για να λες αυτά που λες.
Κορεάτικα είδες; (ceed βασικά)
Ανάμεσα στα 3 θα ήμουν (είμαι).
Αφού θα κρατήσεις το φορτηγάκι δεν υπάρχει λόγος για suv, crossover και τα ρέστα.

To 308 σε ένα χρόνο αλλάζει. Επίσης, από κοντά δεν μπορώ να πω πως είδα κάτι άξιο λόγου.
Το Focus, αυτόματο και diesel, είναι σαν να ψάχνει ιστορίες.
Το Ceed, σαν diesel έχει κυκλοφορήσει ελάχιστα, αλλά ίσως είναι μια λύση. Δεν θα το αγόραζα πάντως, μου κάνει πολύ μιεχ.

Όσο το ψάχνω, τόσο και βρίσκω ελάχιστα ενδιαφέροντα αυτοκίνητα. :help:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#595217
Asimov έγραψε:308 (από αυτά που έβαλες). Και πολύ καλό αυτόματο.
Focus είδες; Γιατί στοιχηματίζω ότι δεν είδες για να λες αυτά που λες.
Κορεάτικα είδες; (ceed βασικά)
Ανάμεσα στα 3 θα ήμουν (είμαι).
Αφού θα κρατήσεις το φορτηγάκι δεν υπάρχει λόγος για suv, crossover και τα ρέστα.



Αφου λεει εβαλε στο car κριτηρια και δεν του τα εβγαλε.'

Βεβαια αν θελει να προχωρησει σε παραγγελια μπορει να κοιταξει (αλλα πες μου πού θα βρει να κανει τεστ ντραιβ)

i30 /i30 fastback , ceed, focχααχαχαχαχαρεασιμω, και φυσικα 308 που ισοπεδωνει ιταλικες αστειοτητες στην ποιοτητα κυλισης. :innocent:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#595223 Δεν έχει focus στο car, τιμές μόνο από κοντά :shifty:
Το 308 (ακόμα και λίγο πριν αλλάξει), χαλαρά πιο ποιοτικό από το 95% της κατηγορίας (και άλλων κατηγοριών)
Το ceed ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΌ
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#595227 To 308 ΔΕΝ είναι πιο ποιοτικό από το Golf μου. Το οποίο πριν συμπληρώσει 4 χρόνια, τρίζει στο ταμπλό και στο χώρο αποσκευών. Δεν ασχολούμαι γιατί τον Οκτώβριο τελειώνει το συμβόλαιο, αλλά πραγματικά, να πας να δώσεις τα λεφτάκια σου για VAG, θέλει αυτοθυσία.
Εμένα σαν κατασκευή με έπεισε το 3008, αλλά όχι το 308 το 2008 και το 208. Φαίνονται 2 κλικ κάτω σίγουρα.
Σε αυτό τον τομέα τα Ford είναι καλύτερα, αλλά αν μιλάμε για αυτόματο, σε αυτή την κατηγορία η PSA έχει το καλύτερο. Ειδικά το 8άρι, κάνει ακόμη και το 1.2 μοτέρ να δείχνει αρκετό.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#595228 Το Focus σου φάνηκε πιο ποιοτικό (εσωτερικό - κύλιση) από το 308;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#595231
EDDIE_147 έγραψε:Το Focus σου φάνηκε πιο ποιοτικό (εσωτερικό - κύλιση) από το 308;

Δεν το είδα. Όταν έφτασε στις εκθέσεις, είχα σταματήσει να ψάχνω. Το Fiesta πάντως έδειχνε σαφώς ανώτερο από τους ανταγωνιστές του (δεν είδα τους VAGέλληδες γιατί με ενδιέφερε μόνον αυτόματο, και εξ αυτού απέρριψα και το Fiesta).
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#595234 To εσωτερικό του Focus μου φάνηκε αισθητά κατώτερο από 308/Golf/Astra.
Οδηγικά πάρα πολύ καλό αλλά αν πέσεις σε κατσαρά οι αναπηδήσεις είναι αρκετά έντονες σε σύγκριση με μέσο ανταγωνισμό C segment.
Και δεν νομίζω ότι αυτό οφειλόταν στις 17άρες του ST Line που είχα.
Οδηγικά (αν βάλουμε την άνεση σε παρένθεση) στην κορυφή του segment.
Στο 308 αν εξαιρέσεις την απουσία συστημάτων ενεργητικής ασφάλειας και την παράξενη θέση του τιμονιού δεν βρίσκω σοβαρό αρνητικό.

Μιλώντας για συστήματα ενεργητικής ασφάλειας --> θεωρώ fail να δώσω χρήμα για καινούριο αμάξι και να μην έχει acc.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#595238
Anonymous Founder έγραψε:Το Ceed, σαν diesel έχει κυκλοφορήσει ελάχιστα, αλλά ίσως είναι μια λύση. Δεν θα το αγόραζα πάντως, μου κάνει πολύ μιεχ.


Ντρέπομαι, αλλά μ' αρέσει... :oops: Απλά οι Κορεάτες δεν έχουν led... :protest: :rant: Έχουν αυτόματο άναμμα σβήσιμο της μεγάλης σκάλας συν ένα τρίτο φωτάκι που φέγγει στις στροφές (σαν να στρίβουν τα φώτα ένα πράμα), όπως μου είπε προ 2 μηνών ένας πωλητής. Κάπως δηλαδή προσομοιάζουν τη λειτουργία των led, σε καμία περίπτωση φυσικά την αποδοτικότητά τους...

Μεταξύ αυτού ή του φίκους (που έχει ως έξτρα και φουλ λεντ με όλα τα πάντα αυτόματα) θα ήμουν προσωπικά ή του i30 για πιο άνετο, βέβαια αυτόματο σε κανένα δεν θα έπαιρνα, μόνο το 8άρι που έχει η PSA, αλλά με τον αντιπρόσωπο δεν μιλιόμαστε.

Το κίλες κι εγώ το φοβάμαι κάπως, από την άλλη για εμένα που κάποιες φορές ξεχνάω να κλειδώσω το αμάξι :tomato: :vava: παίζει να είναι και αναβάθμιση στην ασφάλεια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#595239 Το Focus είναι τεράστιο σε χώρους επιβατών. Με ρυθμισμένο κάθισμα οδηγού έκατσα ακριβώς από πίσω και είχα 10+ εκατοστά αέρα στα γόνατα.
Χάνει σε πορτμπαγκάζ, αν και αυτό που είδα ήταν το active station wagon και ήταν μια χαρά.

Όμως το αυτόματο κιβώτιο είναι δικό της ενώ στα PSA της AISIN

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#595240 οταν εκανα το σερβις στο Juke την περασμενη εβδομαδα μου ειπαν στον Χαλκια οτι τελειωσαν τα JUKE και περιμενουν το νεο μοντελλο... που ειναι πολυ ανωτερο!!!. δεν το εχω δει ουτε σε φωτογραφια αλλα ισως αξιζει να το ψαξει καποιος. Εγω θα επαιρνα το 500Χ παντως με τα 160? αλογα... καπου εκει για ιπποδυναμη
Άβαταρ μέλους
By JBT
#595284 Κορεάτικο μάλλον όχι :oops:

Φορδ πολλαπλό όχι :s_sorry

Μιλήστε μου λίγο για ρενο :hmmm: σε αυτόματο και μη :s_biggrin