Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#752247 Όπως τα λέει ακριβώς ο Νικος Παππάς είναι τα πράγματα .
Αλλιώς δεν θα βγαίναμε να γράφουμε και να συζητούμε για τα ευτράπελα που συναντήσαμε κατά την αγορά μεταχειρισμένων .

Και μαλιστα, δεν είναι ανάγκη να συναντάς «άσπρο-μαύρο» , «πένα -χρέπι», αλλά κάποιες παραλείψεις που άλλως θα επισκευάζοντο, παραλείπονται μιας και «θα πουληθεί».

Εμείς εδώ είμαστε μια άλλη κατηγορία και πάντως όχι ο κανόνας .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#752257
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#752266 Καλά τα λέμε εκ του ασφαλούς αλλά αν είχατε αγοράσει ένα καινούργιο αυτοκίνητο 20.000€, στα 7-8 χρόνια απαξιώθηκε στα 10.000, ενώ στην 5ετια σας έκαψε φλάτζα θα το δίνατε α) 10.000€ χωρίς να πείτε τίποτα; β)στα ίδια λεφτά λέγοντας ότι έγινε ρεκτιφιέ ή γ) στα 7.000€ λέγοντας επίσης πως έγινε ρεκτιφιέ;

Θα ήσασταν έτοιμοι να χάσετε 4ψήφιο νούμερο €€€ για να ξεφορτωθείτε το παλιό σας αυτοκίνητο όχι απαραίτητα λόγο κάποιας βλάβης αλλά επειδή όντως αλλάξανε οι ανάγκες σας, θέλετε άλλη κατηγορία κλπ;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#752271 Εγώ πάντως στη μηχανή που την έδωσα χθες είχα γράψει ακριβώς ότι είχε ενώ θα μπορούσα πολύ εύκολα να τα κρύψω.
Δεν ήταν 4ψηφιο το νούμερο που έχασα αλλά ήταν ένα καλό ποσοστό της αξίας της.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#752272 https://www.gov.gr/ipiresies/polites-ka ... is/opencar

η παραπάνω υπηρεσία μαζί με την αναγραφή στο χαρτί του ΚΤΕΟ των χλμ των προηγούμενων ελέγχων έχει και θα κόψει την ορεξη πολλών απατεώνων...
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#752280 Κάποιοι ανεβάζουν αγγελίες με δελεαστικές τιμές αλλά παλιές φωτογραφίες του αυτοκίνητο με πινακίδες και σου λένε από κοντά ότι χρωστάει ΤΚ και πρόστιμα 2 ετών πχ
Έλα θα μου δώσεις να τα πληρώσω και μετά προχωράμε την μεταβίβαση . Αντε να σας δω...

Γιατί να έρθω σε επαφή με τέτοια άτομα να με δουν και να δουν το αυτοκίνητό μου και δεν είναι φανταστικό σενάριο αλλά μου έχει τύχει. Ελέγχεις την πινακίδα και δεν παίρνεις καν τηλέφωνο.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#752297 Πριν λίγους μήνες, που κοιτούσα να πουλήσω το αμάξι μου, είχα ανεβάσει στην αγγελία όλα τα στοιχεία, τι χρειάζεται το αυτοκίνητο κτλ. Με πήρε τηλέφωνο ένας τύπος, μου έκανε ερωτήσεις, του απαντούσα και στο τέλος μου λέει: αν μου επιτρέπεις, εσύ ή είσαι πολύ καλός άνθρωπος ή μεγάλο λαμόγιο :lol: Του είπα απλά ότι λέω την αλήθεια και όταν έρθει να δει το αμάξι, θα δει πως όλα είναι φανερά.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#752298
panos2171 έγραψε:Καλά τα λέμε εκ του ασφαλούς αλλά αν είχατε αγοράσει ένα καινούργιο αυτοκίνητο 20.000€, στα 7-8 χρόνια απαξιώθηκε στα 10.000, ενώ στην 5ετια σας έκαψε φλάτζα θα το δίνατε α) 10.000€ χωρίς να πείτε τίποτα; β)στα ίδια λεφτά λέγοντας ότι έγινε ρεκτιφιέ ή γ) στα 7.000€ λέγοντας επίσης πως έγινε ρεκτιφιέ;

Θα ήσασταν έτοιμοι να χάσετε 4ψήφιο νούμερο €€€ για να ξεφορτωθείτε το παλιό σας αυτοκίνητο όχι απαραίτητα λόγο κάποιας βλάβης αλλά επειδή όντως αλλάξανε οι ανάγκες σας, θέλετε άλλη κατηγορία κλπ;


Δεν παίζει να το έδινα χωρίς να πω τίποτα, θα του έλεγα τι έχει τραβήξει το αμάξι και τι θεωρώ ότι είναι δίκαιη τιμή σήμερα. Αν τα βρίσκαμε, καλώς, αν όχι, πάλι καλώς. Αν με τον καιρό το αμάξι δεν φεύγει, συνειδητοποιείς ότι είσαι εκτός του Μ.Ο. της αγοράς, οπότε αναπροσαρμόζεις τιμή.

Τα αμάξια με γυρισμένα χλμ είναι κατά 95% "εισαγωγής" καθώς εκεί δίδεται η ευκαιρία, η αλήθεια είναι πώς ό,τι είναι ελληνικής αντιπροσωπείας μετά το 2008, είναι δύσκολο να έχει κρυμμένα χλμ. λόγω του ιστορικού χλμ στα ΚΤΕΟ.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#763749 Καλημέρα - δε βρήκα σχετικό τόπικ, για αυτό και ανοίγω καινούριο.
Αλλάζω το αυτοκίνητό μου (Volvo V40 D2, MY2015) για να πάω σε μεγαλύτερο (Rav4 hybrid). Και παρακολουθώ την αγορά του μεταχειρισμένου εδώ και αρκετό καιρό (από τον Νοέμβρη 2021 που άρχισα να σκέφτομαι την αλλαγή).

Τότε, αυτοκίνητα σαν το δικό μου (παρόμοια χιλιόμετρα, ηλικία, εξοπλισμός), τα έβρισκες λίγο κάτω από 14 χιλιάρικα στο car. Σήμερα, έχουν ανέβει στα 16+ χιλιάρικα, λόγω των γνωστών θεμάτων προσφοράς της αγοράς των καινούριων.

Ερωτήσεις για όποιον έχει ασχοληθεί και ξέρει:
1. Πόσο ρεαλιστικό είναι να δώσω ένα αυτοκίνητο σαν αυτό που περιγράφω παραπάνω με 100 χιλ χλμ 16+χιλιάρικα; (εννοείται ατρακάριστο, με σέρβις στην ώρα του κτλ).
2. Με δεδομένο ότι έχω και άλλα αυτοκίνητα στο σπίτι, καθώς και ότι το νέο θα κάνει 6-9 μήνες από τη στιγμή που θα το παραγγείλω, έχει νόημα να βγάλω αγγελία τώρα ή αν τελικά όντως η αγορά ανεβαίνει, μήπως να το πουλήσω πιο μετά (π.χ. από Σεπτέμβρη);

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#763751 Για τη χρονική στιγμή θα επέλεγα τώρα που έρχεται καλοκαιράκι και είναι εποχή για ταξίδια και βόλτες.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#763752 Υπάρχει αυτό και καλύτερα να είναι εκεί.
viewtopic.php?f=23&t=246&p=752298#p752298

Θα τα συγχωνεύσω.[Mod]
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#763759 Δεν νομίζω να κρατήσει για πάντα η παρούσα κατάσταση πάντως. Γνώμη μου είναι πως αν μπορείς να αντέξεις χωρίς αυτοκίνητο, ξεκίνα από τώρα να προσπαθείς να το πουλήσεις. Το ότι κάποιος ζητάει 16+ δεν σημαίνει πως θα τα πάρει κιόλας.
Επίσης, πέρα από το car.gr υπάρχει και το Facebook Marketplace που συχνά είναι πιο αποτελεσματικό.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#763768 Ναι αυτό είναι που με προβληματίζει και εμένα.
Πάντως λένε ότι η αγορά δεν πρόκειται να εξορθολογιστεί πριν το τέλος του 2023. Για αυτό σκεφτόμουν αν έχει νόημα να περιμένω ή να το βγάλω για πώληση (και σε τί τιμή).
Στο marketplace δεν θα ήθελα να το βγάλω (ακόμα).