Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By famas
#191311 Αν η εγκατάσταση είναι κακή, διορθώνεται, αλλά κυρίως είναι θέμα ρύθμισης που συνήθως είναι αλλού για αλλού.

.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#191358 Και γιατί μπήκε αέριο σε ενα δεύτερο αυτοκίνητο και το πουλάει ενα χρόνο μόλις μετά πριν κάνει καν απόσβεση?

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#193076
panos2171 έγραψε:Ακόμα και αν ξηλωθεί το αέριο μετά από μια κακή εγκατάσταση παραμένουν κουσούρια;


Εσύ θα έπαιρνες ένα αμάξι που έχει υποστεί κακή μετατροπή, η οποία εκ των υστέρων ξηλώθηκε;;;;

Εγώ όχι, εκτός ίσως κι αν η τιμή ήταν τελείως χώμα... Και πάλι θα το σκεφτόμουν πάααααρα πολύ... Άποψή μου: Καλύτερα ένα καλό αμάξι κι ας κοστίσει λίγο παραπάνω στην αγορά, παρά ένα μέτριο σε χαμηλή τιμή, που όμως δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει... Πέρα από το χρηματικό κόστος να διορθώνεις τις χαζομάρες του προηγούμενου, βάλε και τα τρεξίματα σε συνεργεία, μπλεξίματα με μαστόρια, κτλ...


belgarion έγραψε:Και γιατί μπήκε αέριο σε ενα δεύτερο αυτοκίνητο και το πουλάει ενα χρόνο μόλις μετά πριν κάνει καν απόσβεση?

.


Τροφή για σκέψη... :iconcool:

Επιπλέον η αγγελία του panos2171 είναι ένα αμάξι που έβαλε αέριο γιατί έκανε μόνο 8Κ χλμ / έτος;;; :iconcool: Δεν νομίζω...
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#193094
markvag έγραψε:
panos2171 έγραψε:Ακόμα και αν ξηλωθεί το αέριο μετά από μια κακή εγκατάσταση παραμένουν κουσούρια;


Εσύ θα έπαιρνες ένα αμάξι που έχει υποστεί κακή μετατροπή, η οποία εκ των υστέρων ξηλώθηκε;;;;

Εγώ όχι, εκτός ίσως κι αν η τιμή ήταν τελείως χώμα... Και πάλι θα το σκεφτόμουν πάααααρα πολύ... Άποψή μου: Καλύτερα ένα καλό αμάξι κι ας κοστίσει λίγο παραπάνω στην αγορά, παρά ένα μέτριο σε χαμηλή τιμή, που όμως δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει... Πέρα από το χρηματικό κόστος να διορθώνεις τις χαζομάρες του προηγούμενου, βάλε και τα τρεξίματα σε συνεργεία, μπλεξίματα με μαστόρια, κτλ...


belgarion έγραψε:Και γιατί μπήκε αέριο σε ενα δεύτερο αυτοκίνητο και το πουλάει ενα χρόνο μόλις μετά πριν κάνει καν απόσβεση?

.


Τροφή για σκέψη... :iconcool:

Επιπλέον η αγγελία του panos2171 είναι ένα αμάξι που έβαλε αέριο γιατί έκανε μόνο 8Κ χλμ / έτος;;; :iconcool: Δεν νομίζω...

Υπάρχει πάντα η πιθανότητα κάποιος να μην μπορεί να καταλάβει βασικά πράγματα όπως η έννοια της αποσβεσης, βέβαια πιο πιθανό είναι κάτι να είναι σαπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκιας...

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#193096
belgarion έγραψε:Υπάρχει πάντα η πιθανότητα κάποιος να μην μπορεί να καταλάβει βασικά πράγματα όπως η έννοια της αποσβεσης, βέβαια πιο πιθανό είναι κάτι να είναι σαπιο στο βασίλειο της Δανιμαρκιας...

.


Δεκτό. Ή κάτι να άλλαξε στη ζωή / σχεδιασμό του και να το πουλάει... Πολλά συμβαίνουν. Αλλά συνήθως όχι. Προσωπικά, θα έπαιρνα κάτι τέτοιο μόνο από άτομο που γνωρίζω. Και πάλι, δύσκολα...
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#193469
markvag έγραψε:
panos2171 έγραψε:Ακόμα και αν ξηλωθεί το αέριο μετά από μια κακή εγκατάσταση παραμένουν κουσούρια;


Εσύ θα έπαιρνες ένα αμάξι που έχει υποστεί κακή μετατροπή, η οποία εκ των υστέρων ξηλώθηκε;;;;

Εγώ όχι, εκτός ίσως κι αν η τιμή ήταν τελείως χώμα... Και πάλι θα το σκεφτόμουν πάααααρα πολύ... Άποψή μου: Καλύτερα ένα καλό αμάξι κι ας κοστίσει λίγο παραπάνω στην αγορά, παρά ένα μέτριο σε χαμηλή τιμή, που όμως δεν ξέρεις τι θα σου βγάλει... Πέρα από το χρηματικό κόστος να διορθώνεις τις χαζομάρες του προηγούμενου, βάλε και τα τρεξίματα σε συνεργεία, μπλεξίματα με μαστόρια, κτλ...


belgarion έγραψε:Και γιατί μπήκε αέριο σε ενα δεύτερο αυτοκίνητο και το πουλάει ενα χρόνο μόλις μετά πριν κάνει καν απόσβεση?

.


Τροφή για σκέψη... :iconcool:

Επιπλέον η αγγελία του panos2171 είναι ένα αμάξι που έβαλε αέριο γιατί έκανε μόνο 8Κ χλμ / έτος;;; :iconcool: Δεν νομίζω...


Μάλλον όχι. Συμφωνώ με το ίσως. Η παρατήρηση του belgarion όμως πολύ σωστή. Φαίνεται μια όχι και τόσο καλή εγκατάσταση η οποία χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα σε ένα αυτοκίνητο που (υποτίθεται) δεν έκανε πολλά χιλιόμετρα και γενικά δεν έχει και τόσο υψηλή κατανάλωση.
Εμφανισιακά πάντως είναι αρκετά προσεγμένο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#193530 Άσε το εμφανισιακό... Λογικό εκεί να πέφτει το μάτι σου όταν ψάχνεις αγγελίες μέσω ίντερνετ, αλλά σκέψου ότι ο τύπος μπορεί να έβγαλε τις φωτό όταν το αγόρασε... :iconcool:

Πριν λίγο καιρό που έψαχνα αμάξι, είδα ένα με 120Κ χλμ που φαινόταν πολύ καλό στις φωτό και η τιμή του ήταν καλή. Όταν το είδα καμία σχέση... Το αμάξι ήταν μέτριο (αν είμαστε ευγενικοί). Ο τύπος ανέβασε τις φωτό που έβγαλε όταν το πήρε με 50Κ χλμ... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#483787 https://www.car.gr/classifieds/cars/view/10384935/
Γνώμες για το συγκεκριμένο Scenic; (αν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα απ' τις φωτογραφίες)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#483831 Φαίνεται ενδιαφέρον, ίσως τα χλμ να είναι αρκετά, αν και είναι λογικά για την ηλικία του και είναι πιθανό να μην είναι γυρισμένα. Θα το κοιτούσα.

Έχω την εντύπωση πως αυτή η γενιά scenic είχε θεματάκια αξιοπιστίας η κάνω λάθος;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#483846
Γιώργης έγραψε:https://www.car.gr/classifieds/cars/view/10384935/
Γνώμες για το συγκεκριμένο Scenic; (αν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα απ' τις φωτογραφίες)
Του έχει κάνει τρελό πλύσιμο/detailing
Άβαταρ μέλους
By g8777
#483854
Γιώργης έγραψε:https://www.car.gr/classifieds/cars/view/10384935/
Γνώμες για το συγκεκριμένο Scenic; (αν μπορεί να βγει κάποιο συμπέρασμα απ' τις φωτογραφίες)



Υποπτη φθορα τιμονιου/ταπετσαριας στην πορτα για τα χλμ που δηλωνει. :hmmm:
Θα το κοιταζα ομως λογω χαμηλης τιμης.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#483934 Τα χιλιόμετρα είναι αστεία για την κατηγορία του και τη χρονολογία του.
Ενδεικτικά, επειδή πριν ένα τρίμηνο αγόρασα αυτοκίνητο ίδιας κατηγορίας από γνωστό, μοντέλο του 2005 είχε 204Κ χιλιόμετρα. Χωρίς πολλά-πολλά, με εξοχικό εντός του ίδιου νομού.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#484244 Ευχαριστώ για τις γνώμες παιδιά, τελικά θα το προχωρήσει ο φίλος που ενδιαφερόταν. Τα χιλιόμετρα είναι ένα ρίσκο αλλά σ' αυτή την τιμή δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#487212
markvag έγραψε:Φαίνεται ενδιαφέρον, ίσως τα χλμ να είναι αρκετά, αν και είναι λογικά για την ηλικία του και είναι πιθανό να μην είναι γυρισμένα. Θα το κοιτούσα.

Έχω την εντύπωση πως αυτή η γενιά scenic είχε θεματάκια αξιοπιστίας η κάνω λάθος;;; :hmmm:


Πολλαπλασιαστές
Μεντεσέδες στις μπροστινές πόρτες
Κλαπέτο aircondition το οποίο χτυπάει όταν είναι στην ανακύκλωση.

Στο συγκεκριμένο δες λίγο το εμπρός δεξί φτερό, σαν κάτι να μη φαίνεται σωστό στην απόχρωση (αλλά μπορεί να είναι και η φωτογραφία). Επίσης πρέπει να μην το πρόσεχε καθόλου το εσωτερικό ο τύπος. Και το έχει πλακώσει και στις σιλικόνες ο μαντράς.