Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#763769 citastak αυτό το έχεις δει;
https://www.caranddriver.gr/eidiseis/ar ... s-7807565/
Άβαταρ μέλους
By markvag
#763800
Anonymous Founder έγραψε:Δεν νομίζω να κρατήσει για πάντα η παρούσα κατάσταση πάντως.


Δεν θα λυθεί στα κοντά... στάνταρ θα υπάρχει θέμα και όλο το 2023... τουλάχιστον...

Προσωπικά, θα έβλεπα τις τιμές στο car.gr για αντίστοιχα αυτοκίνητα (χρονολογία, χλμ) και θα το έβαζα στο πάνω τεταρτημόριο (εφόσον το αμάξι είναι καλό) και θα έριχνα την τιμή σταδιακά, ανάλογα με το ενδιαφέρον.

Αυτό εφόσον δεν υπάρχει κάποιο θέμα αν δεν φύγει άμεσα...
Άβαταρ μέλους
By citastak
#763804 Eddie ευχαριστώ. Ναι το είδα στο νετ. Θέλω χώρους, οπότε μάλλον το rav ειναι η επιλογή.
Δεν υπάρχει θέμα να φύγει το Volvo άμεσα, ίσα ίσα, προτιμώ να μη φύγει άμεσα γιατί θα πρέπει μετά να βολευτούμε με μικρό αυτοκίνητο και ίσως και να πάρω κάποιο μεγαλύτερο προσωρινά από την εταιρεία leasing.

Θα παρακολουθήσω λίγο ακόμα τις τάσεις και ίσως κατά τον Ιούνιο το ανεβάσω στο car να παίζει.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#768186 Έψαχνα στο internet για κανένα μεταχειρισμένο και βρήκα ένα που μου άρεσε, αλλά προσέχοντας καλύτερα τις φωτογραφίες πρόσεξα τα παρακάτω.

Εικόνα

Εικόνα

Να υποθέσω πως αν είναι έτσι μηχανή και υαλοκαθαριστήρες το από κάτω θα είναι εντελώς σάπιο;
Κρίμα και μου άρεσε αρκετά :(
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#768187
axel12p έγραψε:Έψαχνα στο internet για κανένα μεταχειρισμένο και βρήκα ένα που μου άρεσε
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... la-model-3

Μια χαρά το βλέπω :inlove:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#769104 Γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να ελέγξουμε κατά πόσο τα χιλιόμετρα του μεταχειρισμένου είναι τα πραγματικά;
Είδα κάποια sites στο internet αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αξιόπιστα.
Τα αυτοκίνητα που κοιτάω είναι εισαγωγή από εξωτερικό. Θα μπορούσα να βγάλω άκρη από ΚΤΕΟ Γερμανίας κλπ; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#769113 Μόνο με ΚΤΕΟ, τρόπος άλλος δεν υπάρχει αξιόπιστος. Σε κάποια αυτοκίνητα με το VIN και ερώτηση σε αντιπροσωπεία, ίσως φαίνονται τα service τους (πχ σε BMW γινόταν παλιότερα).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#769123 Σε πολλά μοντέλα εδώ και κάποια χρόνια τα πραγματικά χλμ καταγράφονται σε κάποιον εγκέφαλο στο αμάξι (σε πάνω από 1 συχνά). Αυτό είναι πιο δύσκολο (προφανώς και όχι αδύνατο) να πειραχτεί. Η αντιπροσωπεία μπορεί να το δει και σε συνδυασμό με ένα ΚΤΕΟ και το ιστορικό σέρβις παίρνεις την απάντησή σου.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#769126 Θα γράψω το βράδυ τι τσεκαρω εγω ,που θα είμαι από υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#769144
Anonymous Founder έγραψε:Μόνο με ΚΤΕΟ, τρόπος άλλος δεν υπάρχει αξιόπιστος. Σε κάποια αυτοκίνητα με το VIN και ερώτηση σε αντιπροσωπεία, ίσως φαίνονται τα service τους (πχ σε BMW γινόταν παλιότερα).

Όταν λέμε για ΚΤΕΟ, εννοούμε να δούμε τα χαρτιά που έχει το αυτοκίνητο ή να το τσεκάρουμε σε κάποιο ΚΤΕΟ;
Τα περισσότερα που βρίσκω είναι αυτοκίνητα εισαγωγής, οπότε λογικά δεν έχουν προλάβει να περάσουν ΚΤΕΟ εδώ.

Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να διαβάσεις τα πραγματικά χιλιόμετρα με συσκευή OBD όπως η παρακάτω;
Εικόνα
Έχω ένα τέτοιο, αλλά το έχω χρησιμοποιήσει μέχρι στιγμής μόνο για να διαβάζω βλάβες.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#769153 Κάθε αυτοκίνητο που έχει εισαχθεί έχει το ΚΤΕΟ της χώρας που εισήχθη. Δες τα Clio του dimviii.
Αν δεν το έχει διαθέσιμο, σίγουρα κάτι κρύβει.
Άρα, το ζητάς και αν δεν το έχει, φεύγεις τρέχοντας
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#769175
Anonymous Founder έγραψε:Κάθε αυτοκίνητο που έχει εισαχθεί έχει το ΚΤΕΟ της χώρας που εισήχθη. Δες τα Clio του dimviii.
Αν δεν το έχει διαθέσιμο, σίγουρα κάτι κρύβει.
Άρα, το ζητάς και αν δεν το έχει, φεύγεις τρέχοντας

Εδω και καμια 5τια δεν μπορει να εξαχθει αμαξι απο Γερμανια χωρις ΚΤΕΟ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#783005
Anonymous Founder έγραψε:Κάθε αυτοκίνητο που έχει εισαχθεί έχει το ΚΤΕΟ της χώρας που εισήχθη. Δες τα Clio του dimviii.
Αν δεν το έχει διαθέσιμο, σίγουρα κάτι κρύβει.
Άρα, το ζητάς και αν δεν το έχει, φεύγεις τρέχοντας


Εντωμεταξύ, αυτές τις μέρες έμαθα μία καλή κομπίνα που παίζει...

Πάει ο "έξυπνος" αγοράζει το σαπάκι από Γερμανία και το κάνει εισαγωγή στη Βουλγαρία. Εκεί το περνάει με ένα 50ρικο ότι ΚΤΕΟ θέλει, αφού φυσικά έχει γυρίσει χλμ και έχει κάνει ότι @@ του κατέβει. Και μετά εισάγεται Ελλάδα με ΚΤΕΟ από τη Βουλγαρία με τα "σωστά" χλμ...

Προσοχή!
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#783007 Unpopular opinion
Το κόλλημα με τα χλμ δεν το κατάλαβα ποτέ. Αν έχει ένα αυτοκίνητο καλή εικόνα, τι διαφορά έχει αν έχει 120Κ ή 230Κ χλμ; Ίσα ίσα που όσο περισσότερα χλμ τόσο πιθανότερο είναι να έχει αλλάξει ό,τι χάλασε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.