Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#156523 Δεν σου λεει "πάρτο", σου λεει "βρηκαμε αυτα". Εσυ αποφασιζεις αν θα το παρεις.
Στο αρθρο λεει οτι αγοραστηκαν αυτοκινητα σε κακη κατασταση, απλα επειδη η τιμη ηταν συμφερουσα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#191108 Σε μτχ με aftermarket αέριο τι επιπλέον προσέχουμε; Γενικά υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε ή το προσπέρναμε;

< K910 μου
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#191127 Tί αυτοκίνητο είναι; Πόσο το δίνει; Πόσα χλμ έχει; Πόσα απ' αυτά είναι δουλεμένα με lpg; Έχει αλλάξει ποτέ βαλβίδες ή καπάκι;
Δεν μπορείς να πεις ότι προσπερνάς αν για παράδειγμα το δίνει 1500€ λιγότερα απ' το πιο φθηνό αντίστοιχο, αφού υπερκαλύπτει το κόστος αλλαγής μηχανής.
Γενικά πάντως, αν το ακούς να δουλεύει σωστά, πας και για έναν έλεγχο συμπίεσης και είσαι οκ.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#191162 Λες να το δίνει φθηνότερα;Γιατί οι περισσότεροι ζητάνε περισσότερα ώστε να κάνουν απόσβεση το κόστος της εγκατάστασης

.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#191183 Όσον αφορά την τιμή, έδωσα ένα (ακραίο) παράδειγμα.
Όσο για το lpg, υποτίθεται ότι το κόστος της εγκατάστασης αποσβένεται μέσω της χρήσης όπως γράφει και ο scotch. Στο μεταχειρισμένο είναι σαν αξεσουάρ για το οποίο δεν θα πληρώσει παραπάνω κάποιος αγοραστής που δεν ψάχνει αυτοκίνητο με εγκατεστημένο lpg. Επίσης δεν θα πληρωθεί παραπάνω εάν έχει φάει τα ψωμιά του. Κάθε άλλο, γι' αυτό και το παράδειγμά μου.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#191191 Βρε εγω συμφωνώ απολύτως μαζι σας,λέω όμως τι άποψη επικρατεί μεταξύ γνωστών και φίλων που έχουν βάλει υγραέριο και νομίζουν ότι έχουν αυξήσει την αξία του αυτοκινήτου.Προσωπικά πολύ δύσκολα θα αγόραζα αμάξι με υγραέριο ,πόσο μάλλον να το πλήρωνα το ίδιο ή ακριβότερα

.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#191196
belgarion έγραψε:Βρε εγω συμφωνώ απολύτως μαζι σας,λέω όμως τι άποψη επικρατεί μεταξύ γνωστών και φίλων που έχουν βάλει υγραέριο και νομίζουν ότι έχουν αυξήσει την αξία του αυτοκινήτου.Προσωπικά πολύ δύσκολα θα αγόραζα αμάξι με υγραέριο ,πόσο μάλλον να το πλήρωνα το ίδιο ή ακριβότερα

.


H εγκατάσταση αερίου/υγραερίου είναι όπως και όλα τα υπόλοιπα, μια "μόντα" που κάνεις για xyz λόγους. Καθότι είναι και αρκετά εκτενής η παρέμβαση στο αυτοκίνητο, κάλλιστα μπορεί να θεωρηθεί στο ίδιο επίπεδο παρεμβατικότητας με ένα aftermarket turbo upgrade. Ως εκ τούτου, πιθανότερο βλέπω να αποτελεί λόγο μείωσης της τιμής του προς πώληση οχήματος, παρά την αύξησή της. Πόσο μάλλον τη στιγμή που ικανός αριθμός τέτοιων οχημάτων παλεύει με καθημερινά -μικρά ή μεγάλα- προβλήματα που έχει δημιουργήσει ακριβώς η εγκατάσταση αυτών των συστημάτων.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#191206 Έχω τρελές ιστορίες προβλημάτων απο υγραερια απο συναδέλφους όπως φυσικά και ανθρώπους που είναι ευχαριστημένοι.Πάντως ακόμη και αν με ενδιέφερε το υγραέριο για λόγους οικονομίας θα προτιμούσα να πάρω ενα αυτοκίνητο χωρίς και να το βάλω εγώ μετα επιλεγοντας εγκαταστατη,σύστημα ξέροντας έτσι πως έχει δουλέψει απο την πρώτη μέρα παρά να πάρω κάποιο έτοιμο

.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#191214 Και εγώ έχω γνωστό με ΤΤ (ω ναι) με υγραέριο και έχει το αμάξι ~200κ χλμ (καμιά 80άρα με υγ.) κ είναι κομπλέ. :hmmm:

Εγώ πάλι δεν θα αγόραζα αυτοκίνητο με τέτοια μετατροπή.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#191229
xenos έγραψε:Και εγώ έχω γνωστό με ΤΤ (ω ναι) με υγραέριο και έχει το αμάξι ~200κ χλμ (καμιά 80άρα με υγ.) κ είναι κομπλέ. :hmmm:

Εγώ πάλι δεν θα αγόραζα αυτοκίνητο με τέτοια μετατροπή.


εχω γνωστο με εβο Χ και υγραεριο, στα 370 αλογα. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#191278
rocsta έγραψε:Tί αυτοκίνητο είναι; Πόσο το δίνει; Πόσα χλμ έχει; Πόσα απ' αυτά είναι δουλεμένα με lpg; Έχει αλλάξει ποτέ βαλβίδες ή καπάκι;
Δεν μπορείς να πεις ότι προσπερνάς αν για παράδειγμα το δίνει 1500€ λιγότερα απ' το πιο φθηνό αντίστοιχο, αφού υπερκαλύπτει το κόστος αλλαγής μηχανής.
Γενικά πάντως, αν το ακούς να δουλεύει σωστά, πας και για έναν έλεγχο συμπίεσης και είσαι οκ.


Aυτό πχ, το δίνει στη νορμάλ τιμή.

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7095043/
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#191308 Ακόμα και αν ξηλωθεί το αέριο μετά από μια κακή εγκατάσταση παραμένουν κουσούρια;