Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By snoops
#588590 Ανάμεσα σε αυτά τα δυο μοντέλα πάντα, ποιο θα προτιμούσατε και κυρίως για ποιους λόγους;

Έχουν σημαντικές διάφορες σε μηχανολογικά/ποιοτικά θέματα που δεν φαίνονται με ένα γρήγορο έλεγχο κι ένα test drive;
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#588596 To tiguan λόγω μεγαλύτερων χωρών, το xc40 λόγω καλύτερου εσωτερικού, ανάλογα τις προτεραιότητες.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#588597 Καύσιμο; Μπάτζετ; Εκδόσεις; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#588612 Αν είναι κοίτα και την Χ1. Αφού κοιτάς σε αυτή τη κατηγορία, δες κάτι όντως Premium!
Σε χώρους είναι τα ίδια, όταν το οδηγήσεις θα καταλάβεις ότι τα δύο που κοιτάς είναι κατώτερα :iconcool:
Αλλιώς υπάρχουν και τα Kuga, Qasquai, Tuscon, και ολο το υποGroup .

Κινητήρα? Τετρακίνηση?
Άβαταρ μέλους
By snoops
#588621 Μιλάμε για Tiguan 1.5/150ps και XC40 T3 1.5/163ps, δικίνητα βενζίνης αμφότερα.

Aπό τα εντός budget (δηλαδή <30Κ χωρίς το τέλος ταξινόμησης) είναι τα δύο που ξεχώρισαν.

Η Χ1 που αναφέρθηκε είναι εκτός budget με αντίστοιχο εξοπλισμό.

Τα δε υπόλοιπα που δοκιμάστηκαν (Tucson, Sportage, 3008, C5 Aircross) ήταν σαφώς κατώτερα σε απτή ποιότητα, κύλιση, ηχομόνωση.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#588625 Ο καθένας το γούστο του και προτεραιότητα οι ανάγκες του.
Αλλά κρίμα να θυσιάζεται το οδηγείν στο βωμό των κοκοψίνιων
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#588663 Νομίζω είναι πολύ κοντά τα δύο που κοιτάς. Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες για το 3008, εμένα στον τομέα που λες, μου φάνηκε πολύ καλό και καλύτερο ίσως από το Golf που οδηγώ, αλλά δεν έχω οδηγήσει XC40 και Tiguan.
Τι σου άρεσε στο καθένα περισσότερο; Το Volvo δεν μου αρέσει όσο το XC60, αλλά το θεωρώ ανώτερο εμφανισιακά από το Tiguan που μόνον με το R-line είναι ωραίο. Οι απλές εκδόσεις δύσκολα ξεχωρίζουν από τα αδέλφια της Skoda, Seat (και λογικό βέβαια, έχουν τις ίδιες πόρτες και αλλάζουν μόνον εμπρός - πίσω).
Μόνον και μόνον για το ότι δεν έχει γίνει εντελώς σούπα (συμπεριλαμβάνω όλα τα αδέλφια στην σούμα...) , το XC40 μου είναι πιο συμπαθές.
Άβαταρ μέλους
By snoops
#588668 Οι βασικές διάφορες στα δικά μου μάτια: το Tiguan λίγο πιο ευρύχωρο για τους πίσω επιβάτες και με λίγο μεγαλύτερο χώρο αποσκευών. Το XC40 με κάπως ανώτερη ποιότητα υλικών και ποιοτικότερη αισθηση κύλισης. Αθόρυβα και τα δυο στην κίνηση, αρκετά στιβαρά σαν αμαξώματα.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#588670 Αν η μεγαλυτερη ευρυχωρια του Tiguan ειναι απαραιτητη, αυτο. Αν οχι τοτε το XC40. Ειναι πιο ωραιο και πιο ενδιαφερον στα ματια μου.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#588679 Από τα δύο θα προτιμούσα το Volvo.

Ρίξε μια ματιά και στο DS 7 Crossback, αφού και εντός budget είναι και πολύ ενδιαφέρον σαν αυτοκίνητο είναι ιδιαίτερα σε θέμα εξοπλισμού

.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#589176 Ξεκάθαρα γερμανό που έχει και χώρους :inlove: , ο κινέζος δυστυχώς δεν διαθέτει
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#590619
Νίκος Παππάς έγραψε:Αν η μεγαλυτερη ευρυχωρια του Tiguan ειναι απαραιτητη, αυτο. Αν οχι τοτε το XC40. Ειναι πιο ωραιο και πιο ενδιαφερον στα ματια μου.

Αυτό ^^^