Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#579854 Θετικά και αρνητικά των αυτοκινήτων αυτής της κατηγορίας, επιλογές αγοράς, κινητήρες, οδηγική συμπεριφορά - fun to drive ακόμη κ με ένα τέτοιο αυτοκίνητο.
Κάθε συμβουλή δεκτή.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#579857 Με δεδομένο οτι ζεις στη Γερμανία,εγώ θα πρότεινα κάποιο απο τα Α4 allroad ,V60CC.Είναι πολύ καλός συμβιβασμος σε όλα.Χώρους ,υψηλές ταχύτητες ,μεγαλύτερη ευχέρεια σε χιόνια,αν και θα φοράς χειμερινά και αυξημένο ύψος απο το έδαφος,χωρίς να έχεις τα μειονεκτήματα των SUV σε βάρος και αεροδυναμική.Επίσης μένοντας σε αυτη τη κατηγορία κρατάς το μέγεθος ,το βάρος και το κόστος χρήσης σε λογικά πλαίσια.Πόσο κάνουν ας πούμε τα λάστιχα του Xc90 και πόσο γρήγορα θα χρειάζονται αλλαγή?Κατανάλωση στα ύψη...
Μετά μπορείς να κοιτάξεις την επόμενη κατηγορία A6 /V90 αλλά και έκεί το βάρος και το μέγεθος ανεβαίνει αισθητά.
Η Χ3 μάλλον θα είναι καλή στο δρόμο και αποτελεί μια καλή εναλλακτική μιας και εχει πιο "σπορτιφ" προσανατολισμό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#579859 Να προσθέσω σε αυτά που είπε ο Κωστής ότι είναι με διαφορά το ομορφότερο από όλα.Εικόνα

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#579861 Το v90 το έχει συνάδελφος και φίλος, είναι φοβερό μέσα με τα μπεζ δέρματα και χωράει πολύ πράμα πισω, ριξτου μια ματιά.
Μου είχανε περάσει και εμένα κάτι σκέψεις αλλά έπεσε παντόφλα για το μακρόστενο και δεν ασχολήθηκα σοβαρά.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#579874 Το v90 cc το βλέπω live καθημερινά και απλά μαζεύω τα σάλια μου.
Παρκαρισμένο ανάμεσα σε Μ5, 5ρες, 7ρες κλπ τους ρίχνει απλά στα αυτιά σε επιβλητικοτητα και ομορφιά.

Το μόνο που του πάει κόντρα από τα αυτοκίνητα των διευθυνταδων είναι ένα all road με μερακλη κάτοχο που το έχει πάει πάνω από 300 χορσα.

Για εμένα πρακτικά οικογενειακά δεν υπάρχουν άλλα και τα SUV είναι μεγάλος συμβιβασμός στο fun to drive εκτός αν πας συχνά off road, όσο off road μπορούν να πάνε.

Συνάδελφος τσίμπησε Χ3 diesel 2ετιας από Αγγλία 16Κ λίρες σε πληστηριασμο αλλά δεν λέει τίποτα το ιδιαίτερο.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#579992
REALZEUS έγραψε:Το επιπλέον ύψος των crossovers σου χρειάζεται στα αλήθεια;
Στην Ελλάδα με τα πεζοδρόμια, κακές ράμπες σε σπίτια και συνεργεία καθώς και στο μπες βγες σε καράβια, ανέβα κατέβα σε παραλίες βοηθάει. Είναι και λίγο πιο εύκολο το μπες βγες. Για προηγμένες χώρες όμως μόνο για να περνάς πιο εύκολα πάνω από το χιόνι που δεν έχει τύχει να καθαρίσουν .
Άβαταρ μέλους
By mirage
#579993 Τα χιόνια καθαρίζονται στις προηγμένες χώρες δεν χρειάζεσαι SUV.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#579995
sknipper έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Το επιπλέον ύψος των crossovers σου χρειάζεται στα αλήθεια;
Στην Ελλάδα με τα πεζοδρόμια, κακές ράμπες σε σπίτια και συνεργεία καθώς και στο μπες βγες σε καράβια, ανέβα κατέβα σε παραλίες βοηθάει. Είναι και λίγο πιο εύκολο το μπες βγες. Για προηγμένες χώρες όμως μόνο για να περνάς πιο εύκολα πάνω από το χιόνι που δεν έχει τύχει να καθαρίσουν .


Για αυτό ρώτησα τον ενδιαφερόμενο. Αν κι εγώ στην Ελλάδα έχω δύο χαμηλά επιβατικά, ένα επιβατικό με αρκετό clearance και ένα πολύ ψηλό off roader. Με τα χαμηλά, απλά προσέχω. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#580071 Το μεγαλύτερο volvo sw που μπορείς να πάρεις! :rtfm: Κλείσαμε, ο επόμενος! :lol: :lol:

Και το V60 και το V90 τα βλέπω και μου τρέχουν τα σάλια (ιδίως το 90άρι). Τα SUV όχι τόσο, αλλά με τα SW τους έχω έρωτα. :inlove: Φυσικά, σε τέτοια αυτοκίνητα δεν υπάρχει η έννοια της σπορ οδήγησης (εξάλλου με παιδιά και βιολογικό κόφτη στο διπλανό κάθισμα, δεν παίζει αυτό :lol: ), όσο κι αν οι διαφημίσεις θα το ήθελαν. Εξάλλου, θεωρώ την εικόνα της σπορ οδήγησης με ένα δίτονο (σχεδόν) SW αστεία. Οπότε για εμένα εάν πας σε τέτοια κατηγορία, κοιτάς την μέγιστη άνεση, άρα volvo ή mercedes για εμένα.


Και μαζεύεις λεφτά για κάτι μαζεμένο και σπορ για εσένα... :iconcool: :s_wink
Άβαταρ μέλους
By elteo
#580360
georgetz έγραψε:θερίζει η μυωπία παγκοσμίως :(

Μια χαρά είναι το συγκεκριμένο ρε. Σιγά κι εσύ.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#580378 Είναι συμπαθητικό σχέδιο θα λέγαμε, κάτι πάει να κάνει ως classic, διαφωνώ με τις γκρι οφ ροαντ λεπτομέρειες στα φτερά με έντονα νεύρα ( :rant: ) , για να δείξει οτι είναι οφ ροαντ, κατάλαβες