Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#581365
PeterPan έγραψε: Από Χ3 κτλ, προτιμώ να πάρω το 2GT κ βλέπουμε. Από χώρους κ λειτουργικότητα θα είμαι καλύτερα. Γλιτώνω και 10-12.000€ τώρα. Επίσης αν το κρατήσω αυτό 4 χρόνια, κ πάνε όλα καλά κ έχουμε την υγειά μας, μετά μόλις ξεπεταχτούν τα παιδιά ίσως πάω σε κάτι μικρότερο βενζίνη, δλδ macan. Macan μου αρέσει πολύ, αλλά όχι τώρα. Κρατώ το 2GT για χαμάλη, το macan για πιο σπορτίφ οικογενειακές καταστάσεις και ένα κάμπριο, κ έτσι έχω όλο το εύρος.


Υπο αυτο το πρισμα μου αρεσει η σκεψη. Κακα τα ψεμματα σε οικογενειες με πολυ μικρα παιδια τα mpv λυνουν πολλα θεματα πρακτικοτητας.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#581366 Η 2GT παντως εχει αρκετα φτηνά σκληρά πλαστικά σε μέρη που δεν φαινονται. Βέβαια την επόμενη μέρα οδηγώντας μια F31 παρατήρησα παρόμοια πλαστικά στα ιδια σημεία αρα μαλλον ειναι γενικότερη τάση μαλλον.
Το Smax όντως πάσχει από την πλαστικιλα των μεγάλων Ford και φυσικά τo 6αρι αυτόματο της Ford που δεν εχει ουτε την ποιοτητα αλλα ουτε και την ποιοτητα αλλαγων του 8αριου της Aisin αλλα overall ειναι μεγαλύτερο αμαξι και αυτο φαίνεται μεσα αλλα οχι στην οδήγηση του.
Σε βλεπω να καταλήγεις με Χ4 τελικα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#581368 Συγνώμη που θα πεταχτώ πάλι, αλλά σύμφωνα με τα κριτήριά σου και ξεχνώντας την 7θέσια διάταξη, αγοράζεις και DS7 που το εσωτερικό του είναι άλλη κλάση, είναι στα λεφτά σου και έχει και την εμφάνιση. Δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί είναι απαραίτητες οι 7θέσεις. Αν ξεφύγεις από αυτό, υπάρχουν πάρα πολλά αυτοκίνητα που κάνουν τικ τα θέλω σου.
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#581369 Εμφανισιακά σου αρέσει αυτό το πράγμα;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#581370 Μια χαρά είναι. Πολύ πιο όμορφο από το suv της ford. :lol:

Αλλά είναι υποκειμενικό τι αρέσει στο καθένα. Οπότε δεν βγαίνει άκρη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#581371 Να αλλάξει ο τίτλος σε αμάξι για την γυναίκα παρακαλώ.

2GT it is, μεγειες καλοφορτωτο κλπ.

Τα ξαναλέμε όταν πας για την Macan.


Γιατί για αυτοκίνητο όλης της οικογένειας ξεκινήσαμε και τελικά θα το οδηγάει κυρίως η σύζυγος, θα κάνει τον ταξιτζή σε αεροδρόμια και λιμάνια και γενικά δεν χρειάζεται κάτι αυτοκινητιστικα "καλό" αλλά κάτι προπάντων πρακτικό.

Εφόσον της αρέσει η 2er και συμπληρώνει τα κουτάκια σας δεν βλέπω τον λόγο να ψαχτειτε άλλο. Για αυτό που θέλετε μια χαρά είναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#581373
Asimov έγραψε:Εμφανισιακά σου αρέσει αυτό το πράγμα;

Αναλόγως με τι το συγκρίνεις. Δικά μου λεφτά δεν θα έδινα προφανώς. Σαν εταιρικό, θα ήταν πόπα. Για την γυναίκα μου επίσης.
Αλλά εδώ πάω να γλιτώσω τον φίλο μας από την καταστροφή, άρα δικαιολογούνται τα πάντα! :rtfm: :s_blush :s_hang
Το συγκεκριμένο είναι πολύ αργό και πολύ μιεχ για εμένα. Αλλά σε σύγκριση με κάτι 2GT είναι μερικά τρισεκατομμύρια φορές προτιμότερο.
:lipsealed:
Με δικά μου λεφτά, θ' αγόραζα κάτι από τα παρακάτω:
Εικόνα
Εικόνα
Eπειδή θα πείτε πως αυτά δεν είναι ακριβώς οικογενειακά, έχω και εδώ την λύση:
Εικόνα
:inlove:
To μόνο αυτοκίνητο που κανει τικ όλα μου τα θέλω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το αγοράσω σήμερα (ας ελπίσουμε να μπορώ σε 5 χρόνια από τώρα όμως! :s_tongue )
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#581400
Anonymous Founder έγραψε:
Asimov έγραψε:Εμφανισιακά σου αρέσει αυτό το πράγμα;

Αναλόγως με τι το συγκρίνεις. Δικά μου λεφτά δεν θα έδινα προφανώς. Σαν εταιρικό, θα ήταν πόπα. Για την γυναίκα μου επίσης.
Αλλά εδώ πάω να γλιτώσω τον φίλο μας από την καταστροφή, άρα δικαιολογούνται τα πάντα! :rtfm: :s_blush :s_hang
Το συγκεκριμένο είναι πολύ αργό και πολύ μιεχ για εμένα. Αλλά σε σύγκριση με κάτι 2GT είναι μερικά τρισεκατομμύρια φορές προτιμότερο.
:lipsealed:
Με δικά μου λεφτά, θ' αγόραζα κάτι από τα παρακάτω:
Εικόνα
Εικόνα
Eπειδή θα πείτε πως αυτά δεν είναι ακριβώς οικογενειακά, έχω και εδώ την λύση:
Εικόνα
:inlove:
To μόνο αυτοκίνητο που κανει τικ όλα μου τα θέλω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το αγοράσω σήμερα (ας ελπίσουμε να μπορώ σε 5 χρόνια από τώρα όμως! :s_tongue )
Ναι, οκ, δεν λέω για τα χαρακτηριστικά του, αλλά μόνο για την εμφάνιση.
Εμένα μου φαίνεται άσχημο και κιτς μέσα έξω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#581538 Η αλήθεια είναι ότι με στεναχωρεί που το θέμα που ξεκίνησε πολλά υποσχόμενο με τίτλο SUV-cross country/Allroad φαίνεται να καταλήγει σε 2GT..... που δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω. Άραγε υπάρχει ελπίδα;

Σαν μουσική υπόκρουση εδώ μπαίνει το Requiem for a dream.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#581573 Καλημέρα! Για εδώ είμαστε! Αν ήταν τα καθίσματα καφέ αντί μπεζ θα μου άρεζε περισσότερο.

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/deta ... f2f9e2dd62

Γενικά δεν είναι κομψοτέχνημα του calatrava, αλλά βολεύει περισσότερο. Εδώ η ζώνη του μεσαίου πίσω καθίσματος κατεβαίνει από την οροφή κ ένα καρεκλάκι δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να το στερεώσει, ειδικά όταν δίπλα υπάρχει κ άλλο,δεν χωράνε δίπλα-δίπλα. HF με 2 παιδιά κ τη νομοθεσία να ορίζει καρεκλάκι έως 12 ετών ή 150 εκ. ύψος, πρέπει όταν η γυναίκα μου πάει να πάρει 2 άτομα από το αεροδρόμιο να μπορούν τα καρεκλάκια να μπουν στις πίσω θέσεις, στη μία ακρη κ στη μεσαία. Το ίδιο κ όταν θα πάει μια βόλτα με τους γονείς της στην αγορά. Αυτό στα περισσότερα suv δεν γίνεται, δλδ στη μεσαία να στερεωθεί κ να χωρέσει με το διπλανό. Γι΄αυτό δυστυχώς πρέπει να πάω όντως σε 3σειρη διάταξη.

Μεγαλώνοντας το παιδί μπορεί να χρησιμοποιήσει ανυψωτικό καθίσματος, αλλά κ πάλι αυτό θέλει isofix που δεν έχει η μεσαία θέση ή να είναι το παιδί >22 κιλά.

Υπάρχει σαφώς διαφορά μεταξύ των αυτοκινήτων. Πχ Περίβλημα παραθύρων με νίκελ αν΄τι του απλού λάστιχου ή σκούρα τζάμια το κάνουν να φαίνεται σαφώς καλύτερο. Έγινε και το 2018 ένα fecelift. Τα 2 αρνητικά όπως διαβάζω είναι η Α-κολώνα και ένα διαχωριστικό στη μέση των πίσω καθισμάτων για να περνά η μετάδοση στους πίσω τροχούς.

Επομένως το πρόβλημα είναι κυρίως λειτουργικό για εμένα. Το αισθητικό θα το παραβλέψω, αν κ έτσι όπως είναι το αμάξι παραπάνω, μια χαρά μου αρέσει. Δε χρειάζομαι ένα οικογενειακό αυτοκίνητο για να πατάω 0-100 στα φανάρια. Χρειάζομαι ένα αμάξι που να μη με ζορίζει στις μετακινήσεις, ασφαλές όσο γίνεται, να πηγαίνει καλά στον αυτοκινητόδρομο κ να μη ζορίζει στο παρκάρισμα μες την πόλη.

ΥΓ: είδα χθες την Χ7... Αν το XC90 είναι περίπτερο, η Χ7 πρέπει να είναι μεζονέτα... Αυτό το αμάξι σχεδιάστηκε απλά για λόγους ανταγωνισμού κ θα χρησιμοποιηθεί μόνο σε Εμιράτα κ Αμερική. Για ευρωπαϊκούς δρόμους κ parking δε βολεύει.
Τελευταία επεξεργασία από PeterPan και 12 Μάιος 2019, 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#581583 αντε με το καλο λοιπον
απο τα πιο χρηστικά αμαξια αυτο το στυλ , θα σας βολεψει μια χαρα .
Για το αισθητικο, δεν ειναι παντα και το πιο βασικο κριτηριο , αν ειναι good enough μερικες φορες φτανει.
Το μονο περιεργο που ειδα στις φωτο ειναι ο χωρος για τα ποδια στην μεσαια σειρα αλλα ισως η φωτο ξεγελαει.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#581586
KiloMeater έγραψε:αντε με το καλο λοιπον
απο τα πιο χρηστικά αμαξια αυτο το στυλ , θα σας βολεψει μια χαρα .
Για το αισθητικο, δεν ειναι παντα και το πιο βασικο κριτηριο , αν ειναι good enough μερικες φορες φτανει.
Το μονο περιεργο που ειδα στις φωτο ειναι ο χωρος για τα ποδια στην μεσαια σειρα αλλα ισως η φωτο ξεγελαει.

ο χώρος στη μεσαία είναι πολύ καλός. Και μπορούν να μετακινηθούν τα καθίσματα 30 εκ. μπρος-πίσω.