Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#581016 Τις τελευταίες μέρες είδα πάλι από κοντά το bmw Gran Tourer. Αρκετά μεγάλο πορτ παγκάζ, 7 θέσεις αν χρειαστεί (τελικά δεν τις γλιτώνω να τις αποφύγω. Σκέφτηκα πως ακόμη κ να πάει η γυναίκα να πάρει 2 άτομα από το αεροδρόμιο, με 2 καρεκλάκια γίνεται δύσκολο το εγχείρημα) 190 άλογα πετρέλαιο 6d-temp, ελπίζω καλή οδηγική συμπεριφορά, καλή τιμή (με 32.000€ βρίσκω φουλ έξτρα 8 μηνών).


< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#581019 Οι 2 εξτρα θεσεις ειναι μαλλον αστείες κατα τα άλλα μια χαρα ηταν το 218 που είχα για μερα. Το αυτόματο ειναι 8αρι και πολυ γλυκό στις αλλαγές.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#581024 Ναι δεν είναι για ενήλικες όντως οι οι πίσω θέσεις. Πιστεύω πως θα το χαρούμε κ θα μας βολέψει περισσότερο τα επόμενα 4-5 χρόνια. Μετά βλέπουμε.
Δεν το εγώ οδηγήσει, χαίρομαι που σου άρεσε. Άρα περνάει τον έλεγχο!

Άντε να δούμε !

< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#581025
PeterPan έγραψε:Ναι δεν είναι για ενήλικες όντως οι οι πίσω θέσεις. Πιστεύω πως θα το χαρούμε κ θα μας βολέψει περισσότερο τα επόμενα 4-5 χρόνια. Μετά βλέπουμε.
Δεν το εγώ οδηγήσει, χαίρομαι που σου άρεσε. Άρα περνάει τον έλεγχο!

Άντε να δούμε !

< >


Είναι βασικα μπροστοκινητο αλλα ισως να μπορεις να βρεις και με 4κινηση που θα το κανει λιγο καλυτερο (δεν είμαι σιγουρος αν το εχουν αλλα αυτή η πλατφορμα βγαινει με Χαλντεξ).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#581038 Αν είναι να πας σε πολυμορφικό και εμπροσθοκίνητο, γιατί δεν κοιτάς και κανένα Peugeot 5008;
Στα λεφτά σου είναι, πιο όμορφο από αυτό που κοιτάς κατ'εμέ και έχουν και το ίδιο αυτόματο σασμάν της Aisin.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#581049 Νομίζω έχει καλύτερους χώρους στην 3η σειρά το 5008 αλλά η 2αρα βγαινει και με τετρακίνηση. Το εσωτερικό του 5008 ειναι πολυ ωραιο και ποιοτικό, μαλλον καλυτερα υλικά απο την 2 σε μέρη που δεν φαίνονται. Απο την αλλη το idrive της BMW ειναι καλυτερο και υπαρχουν κουμπια για βασικες λειτουργιες το οποιο προσωπικα το προτιμω. Τα καθίσματα σε αυτή που οδήγησα δε μου άρεσαν ιδιαίτερα σε ανεση άλλα δεν ασχολήθηκα να τα ρυθμίσω ιδιαίτερα. Στα 300χλμ εθνικής με 125 μου άρεσε η καλη ηχομόνωση και το μοτέρ ακομα και στην 218 εχει αρκετή δύναμη και δεν ψοφα σχετικά γρήγορα. Επίσης γενικα το στήσιμο ειναι αρκετα καλο. Οι εντυπώσεις από 3008 ειναι αντίστοιχες αλλα νομιζω ο diesel του ακούγεται ενα κλικ παραπανω στις επιταχύνσεις. Τέλος δε νομίζω πως καποιο απο τα 2 εχει isofix στην 3η σειρά.
Αν 7θεσιο εγω θα κοιτούσα και το S-MAX.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#581062 Ως κάτοχος της μικρής 218d AT χωρίς xdrive δηλώνω υπερευχαριστημενος σε τομείς όπως :
Κατανάλωση, κιβώτιο, ποιότητα, γκαζι αρκετό και χώροι για ένα παιδί αρκετοί. Δυσαρεστημενος : ορατότητα κολώνα Α, ελεεινό - ψεύτικο δίχτυ κάλυμμα για την ηλιοροφή και μια ευπάθεια στους πλευρικούς την έχει! Θόρυβο κύλισης προσωπικά δεν την έχω βρει καλύτερη από ένα ceed που συγκρινα στα 130.
(Παραθέτω επειδή στην ουσία είναι ίδια στο δρόμο)

Τα πλάνα μου οικογενειακά και επαγγελματικά φαίνεται να αλλάζουν . Οπότε έχω αρχίσει να κοιτάω και εγώ τη μεγαλύτερη GT. Στα μάτια μου η μόνη GT που βλέπετε είναι η M Pack :tomato: Estoril Blue. Σαν σχήμα δεν χωνεύεται με τίποτα, όπως και στη σύγκριση 3008-5008 . Εκεί στον πίσω όγκο τα χάλασαν και οι 2.
Από την άλλη έχεις 4κινηση και 7 θέσεις, ναι οι 2 πίσω χωρίς Isofix και ανάγκης! Αλλά ο 220d είναι δυνατός και οικονομικός.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#581064 Σε 7θέσιο παίζει και το Skoda Kodiaq το οποίο έχει αρκετές επιλογές κινητήρα, βγαίνει δικίνητο/τετρακίνητο και φαίνεται να είναι ικανοποιημένοι οι ιδιοκτήτες του.

Τα Volvo πολύ ωραία, αλλά 7θέσιο νομίζω πως είναι μόνο το XC90 που είναι πραγματικό θηρίο.

Το Grand Tourer πολύ καλή επιλογή!
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#581066 To Kodiaq στα μάτια μου είναι ΑΙΣΧΟΣ, απορώ πως μπορούν να το βλέπουν μέσα-έξω αυτοί που το αγοράζουν.
BMW GranTourer, 5008 και φυσικά S-MAX (που νομίζω ότι σε χώρους και πρακτικότητα είναι ανώτερο όλων λόγω πλατφόρμας) είναι σαφώς προτιμότερες επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#581079 Έχω μπει σε S-max ταξί στην Γαλλία. Ήταν το ST-line και κάναμε διαδρομή μίας ώρα και βάλε (δεν θέλετε να ξέρετε το κόστος! :lipsealed:). Πήγαινε τον κώλο του, πολύ γκάζι από τον diesel και ωραίο αυτόματο, αλλά ήμουν απλός επιβάτης. Τρελοί χώροι, μέτρια ηχομόνωση επίσης, είχε αρκετό θόρυβο κύλισης. Εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου τα πολυμορφικά, γιατί κάθεσαι πολύ όρθιος. Δεν το θεωρώ καθόλου ξεκούραστο τρόπο να ταξιδεύεις. Το αυτό και για τα SUV. Αντιλαμβάνομαι το πλεονέκτημα σε χώρους, αλλά υπάρχει και ένα τίμημα...
Το Kodiaq, είναι η γνωστή πλατφόρμα της VW, που στα μάτια μου κανένα, ούτε VW, ούτε Seat, ούτε Skoda δεν βλέπεται. Αλλά είναι φθηνά και προσφέρονται με τετρακίνηση (αν και τότε ξεφεύγουν αρκετά).
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#581084 Και το S-max προσφέρεται με τετρακίνηση.
Επίσης, λόγω πλατφόρμας, είναι από τα ελάχιστα στην αγορά που χωράνε κανονικά 3 παιδικά καθισματάκια στην δεύτερη σειρά. Ενδεχομένως αυτό να γίνεται και στην BMW -δεν ξέρω, σίγουρα όμως δεν γίνεται στα SUV και SUVοειδή, που συζητάμε.
Ακόμα κι αν θεωρητικά γίνεται, στην πράξη δεν...
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#581085 Εάν το premium σήμα δεν είναι must, εγώ θα κοίταγα και το Tarraco. Όχι ότι έχω γίνει φαν Seat ξαφνικά, αλλά είδα χθες τιμές και εξοπλισμό Ελλάδας και πραγματικά μιλάμε για τρομερό πακέτο. Επίσης το βρίσκω αρκετά πιο εμφανίσιμο απ' όλα τα συγγενικά του vagελαδικα και από το 5008 (όχι όμως και από το πιο αρμονικό 3008). Λογικά με κάνα 45αρι το παίρνεις με τρελό εξοπλισμό και σε 2λτ 4κίνητο DSG.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#581088 Με S max σε διαδρομη στην Κερκυρα :s_hang δεν καταλαβα Χριστο, πολυ καλη ποιοτητα κυλισης και ηχομονωση.
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#581113
Deleted User 1 έγραψε:Εάν το premium σήμα δεν είναι must, εγώ θα κοίταγα και το Tarraco.


Οπως ειπώθηκε και από άλλους το VAG Group δεν βλέπεται :s_yes .
Κακάσχημη υλοποίηση απλά για να πιάσουν την αγορά. Εκείνο το Tiguan Lang(7 seats) ακόμα και RLine δε βλέπεται :svivhaha: ( για μένα)

Οπότε θα προτείνω το Santa Fe. :s_thumbsup
Εχώ δει Tuscon & Fe τα τελευταία γιατί ψάχνεται συγγενής. Τα κάρα αυτά βλέπονται και τσουλάν όμορφα. Αλλά μέσα είναι ακόμα :s_no nicht Premium!
7θεσιο με τις 2 πίσω αρκετά πιο άνετες από της GT.