Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By ambient
#568487
vengas έγραψε:ακόμη πιο βλαμμένους που χρησιμοποιουνε παρανομα λογισμικα παρακολουθησης του τι γραφει ο αλλος στο ίντερνετ και μετα να του βαρανε το αμαξι επειτηδες μονο κ μονο επειδη έγραψε ότι του βαρανε το αμάξι στο παρκαρισμα :ninja:

ε; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#568489 Εγω παντως μια χαρα το αμολαω το αμαξι στο δρομο. Ασφαλεια για την πληρη αξια του και τελος.

Δε συγκρινεται η ευχαριστηση που σου δινει το νεο αποκτημα σε σχεση με τα διαφορα "τι θα γινει αν" που προκυπτουν απο την αγορα του.

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#568491
ambient έγραψε:... Αλλά σήμερα το να ξεχωρίζει παντού με τρομάζει.

Σαν καινούριο αυτοκίνητο δε θεωρώ λογικό να το πάρω άδειο ή να λείπει εξοπλισμός. Θέλω την πιο πλούσια έκδοση. Άλλωστε οι διαφορές στο τελικό κόστος σχετικά μικρές.

Από ότι φαίνεται δε θα αποφύγω τα διόλου ευκαταφρόνητα έξοδα μιας πολύ καλής ασφάλειας (αναρωτιέμαι σε κλοπή, τι πραγματικά θα πάρω πίσω) και ίσως κλειστού πάρκινγκ.
Δεν ξέρω τι σκοπεύεις να πάρεις και πού μένεις αλλά το θεωρώ απίθανο να ξεχωρίζει και τόσο. Βέβαια αν σε κάποια υποβαθμισμένη περιοχή που έχουν Astra, Sunny κλπ εμφανιστείς με καινούργια Καγιέν ναι, θα ξεχωρίζει.
Το τι εννοεί ο καθένας απαραίτητο εξοπλισμό είναι σχετικό και συζητήσιμο (όχι ότι βγάζουμε ποτέ άκρη...) Οι διαφορές σε χρήματα όμως ανάμεσα σε εκδόσεις/εξοπλισμό δεν είναι καθόλου μικρές, μπορεί και να ξεπεράσουν το 30% του υπόλοιπου αυτοκινήτου.
Εννοείται ότι έτσι όπως τα λες θέλεις και καλή ασφάλεια.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#568511 Η περιοχή που μένω δεν είναι υποβαθμισμένη, αλλά πως να το κάνουμε δεν έχει καινούρια αυτοκίνητα. Το ζω καθημερινά.

Το 30% παραπάνω στην τιμή για full εξοπλισμό δεν με πειράζει. Πιστεύω ότι αξίζει.
Και όχι, ως full εξοπλισμό δεν αναφέρομαι σε μεταλλικά πατάκια ή "εργοστασιακό" καγκούρ αυτοκόλλητο στο καπάκι του ντεπόζιτου :lol: (seriously προσπάθησαν να μου τα πουλήσουν).
Άβαταρ μέλους
By drdino
#568514
ambient έγραψε:
vengas έγραψε:ακόμη πιο βλαμμένους που χρησιμοποιουνε παρανομα λογισμικα παρακολουθησης του τι γραφει ο αλλος στο ίντερνετ και μετα να του βαρανε το αμαξι επειτηδες μονο κ μονο επειδη έγραψε ότι του βαρανε το αμάξι στο παρκαρισμα :ninja:

ε; :dizzy:


+1, τι έγινε ρε vengas;
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#568524
ambient έγραψε:Η περιοχή που μένω δεν είναι υποβαθμισμένη, αλλά πως να το κάνουμε δεν έχει καινούρια αυτοκίνητα. Το ζω καθημερινά.

Το 30% παραπάνω στην τιμή για full εξοπλισμό δεν με πειράζει. Πιστεύω ότι αξίζει.
Και όχι, ως full εξοπλισμό δεν αναφέρομαι σε μεταλλικά πατάκια ή "εργοστασιακό" καγκούρ αυτοκόλλητο στο καπάκι του ντεπόζιτου :lol: (seriously προσπάθησαν να μου τα πουλήσουν).

Δεν μας έχεις πει και τι αμάξια κοιτάζεις :hmmm:
Εγώ το βάζω σε κλειστό πάρκινγκ και έχω βρει την υγειά μου
Άβαταρ μέλους
By markvag
#568552
ambient έγραψε:Μπα, όχι ακόμα :lol:

Βλέπω κάποια μοντέλα στις αντιπροσωπίες. Θα επανέλθω σε άλλο θέμα με απορίες.


ΤΙ ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ;;; :protest: :protest:


Θέλουμε τουλάχιστον 8 μήνες για να καταλήξουμε ότι το ιδανικό αμάξι για σένα είναι μία S-Class μετατροπή με αερόψυκτο μοτέρ από σκαραβαίο και να καίει φυσικό αέριο! :rtfm: :protest:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#568557 Εγώ είμαι πολύ περίεργος σε ποια περιοχή αναφέρεται ο συμφρουμιτης. Καβατζωμα θέσεων κατανοητό. Φαγητά να πέφτουν από τα μπαλκόνια κάτω;; Πιτσιρικια που κάθονται πάνω στα αυτοκίνητα;;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#568616
sknipper έγραψε:Πρέπει να αποδεχτείς ότι το αυτοκίνητο δεν είναι επένδυση, είναι αναλώσιμο το οποίο θα χάσει περί το 20% τη στιγμή που θα πατήσει το δρόμο στα χέρια σου και θα συνεχίζει να απαξιώνεται κάθε μέρα όσο και να το προσέχεις. Οι τυχόν φθορές, ζημιές κλπ στις περισσότερες περιπτώσεις αποτελούν μικρό ποσοστό σε σχέση με την απαξίωση. Αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο. Βέβαια τότε θα διάλεγες μτχ...

+1 στα παραπανω.

Το ερωτημα μεταχειρισμενο ή καινουριο με απασχολησε κι εμενα (και) για τους λογους που προβληματιζουν τον ambient. Απεκλεισα το μεταχειρισμενο λογω της αβεβαιοτητας για το τι αγοραζω, αλλα και γιατι οι απαιτησεις μας καλυπτονταν μονο απο τα συγχρονα αυτοκινητα. Πχ αν σου αρκουν clima, ESP, cruise, μπορεις να βρεις πιο παλια μεταχειρισμενα. Αν θελεις ομως τις οθονες με συνδεσιμοτητα και τα βοηθηματα ενεργητικης ασφαλειας, βρισκεις μονο πολυ προσφατα αυτοκινητα, οποτε η διαφορα κοστους με το καινουριο (και το συγκριτικο πλεονεκτημα του μεταχειρισμενου) εξανεμιζεται.

Τις συγκεκριμενες ομως επιφυλαξεις του ambient τις βρισκω υπαρκτες, αλλα υπερβολικες. Το αυτοκινητο ειναι ενα χρηστικο αγαθο (εστω μεγαλης αξιας) και το περιβαλλον χρησης του συνεπαγεται την εκθεση σε κινδυνους και ζημιες. Η απαξιωση και οι φθορες του ειναι δεδομενες. Αρα, καλη ασφαλιση, παρκινγκ αν γινεται και καλη τυχη.

Σημειωνω Βεβαια οτι εγω δεν δινω και πολλη σημασια στις εξωτερικες φθορες. Ενω με ενδιαφερει και τηρω σχολαστικα τη μηχανολογικη συντηρηση, αδιαφορω για τις μικροζημιες, αν ειναι καθαρο, αν το χτυπαει ο ηλιος κτλ. Κι αυτος ειναι ενας απο τους λογους που τα κραταω πολλα χρονια. Μετα τα πρωτα χτυπηματα συνηθιζω και πλεον δεν με πονανε τοσο. :s_smile
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#568633
thanasisr16 έγραψε:Εγώ το βάζω σε κλειστό πάρκινγκ και έχω βρει την υγειά μου


Σχετικά είναι όλα.

Μένω σε περιοχή με άπλετο χώρο για παρκάρισμα. Για την ακρίβεια, κάτω από την πολυκατοικία υπάρχουν θέσεις για κάθετο παρκάρισμα που σπάνια βρίσκονται σε πάνω από 80% capacity. Ε, είναι μια κοπέλα που πήρε ένα Yaris mk2 fl, η οποία σε κάθετο ξεπαρκάρισμα με τεράστιο χώρο κατάφερε να το ρίξει στο παρακείμενo αυτοκίνητο δύο φορές. Το Yaris (ήταν) εντελώς ατρακάριστο, υπόψιν. Σήμερα το είδα παρκαρισμένο στο υπόγειο γκαράζ μας (το οποίο έχει στενούς χώρους και είναι γενικότερα ψιλοδύσκολο), με φαγωμένη τη δεξιά πλευρά. Αν και δεν παρκάρουμε σε κοντινές θέσεις, σκέφτηκα ότι μπορεί να κάνει καμιά... αστοχία και μου πάρει σβάρνα καμιά πόρτα.

Αυτό που θέλω να πω σε TLDR έκδοση είναι ότι, ποτέ και πουθενά δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την ακεραιότητα του αυτοκινήτου μας. Προσωπικά δε θα κάτσω να σκάσω. Τώρα, για κάποιον που εκταμιεύει σοβαρό ποσό ώστε να πάρει καινούριο αυτοκίνητο, καταλαβαίνω ότι τα δεδομένα είναι δυσχερέστερα, θα συμφωνήσω εντούτοις με τον Στέφανο. Το αυτοκίνητο το παίρνεις για να το χαρείς. Από εκεί και πέρα, κάνεις τις απαραίτητες προστατευτικές κινήσεις και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#568641
ambient έγραψε:
dimviii έγραψε:εγω απο την αλλη τους βρισκω υπερβολικους.

Για ποιο λόγο; Η κατάσταση που περιγράφω δεν είναι η πραγματικότητα;



Πιο πολύ χτυπάει στο μάτι μια z4 ή ένα ΤΤ 10ετίας παρά ένα φρέσκο μικρομεσαίο. Χαλάρωσε και απόλαυσε το :metalo:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#568655 Το μόνο που θα με απασχολούσε σε καινούριο αυτοκίνητο είναι η κλοπή.
Τίποτα άλλο.
Γι'αυτό θα έκανα ασφάλεια κλοπής και μικτή για όσο είναι στην εγγύηση, θα έβαζα και συναγερμό διά παν ενδεχόμενο.
Κλειστά γκαράζ κλέβονται, πλημμυρίζουν, καίγονται. Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#568708
Serf έγραψε:Εγώ είμαι πολύ περίεργος σε ποια περιοχή αναφέρεται ο συμφρουμιτης. Καβατζωμα θέσεων κατανοητό. Φαγητά να πέφτουν από τα μπαλκόνια κάτω;; Πιτσιρικια που κάθονται πάνω στα αυτοκίνητα;;

Δάφνη/Ν.Κόσμος :inlove:
Τελευταίο φαγητό που καθάρισα από το τζάμι της πόρτας, πρέπει να ήταν κάτι σάλτσα με κιμά, νομίζω.
btw εάν δε σου φτάνουν αυτά τα παραδείγματα: Δύο φορές έχω ξεκολλήσει προφυλακτικό από την οροφή. Το ένα είχε πέσει καλοκαίρι και είχε κολλήσει στο μέταλλο σαν τσίχλα. Επίσης έχουμε αυτούς που αδειάζουν τασάκια από το μπαλκόνι στο δρόμο ή πετάνε από ψηλά το τελειωμένο τσιγάρο - χωρίς να το σβήσουν. Και φυσικά τους - ας πούμε - φιλόζωους (10-20 γάτες σε ένα οικ.τετράγωνο / no comments).

Δεν είμαι, ούτε θα ήθελα να γίνω δούλος του αυτοκινήτου. Θα το ευχαριστηθώ όσο καλύτερα μπορώ, με τους προβληματισμούς που αναφέρω. Απλά τον πρώτο καιρό... πάρκινγκ μέχρι να συνηθίσω.

Νίκος Παππάς έγραψε:Το μόνο που θα με απασχολούσε σε καινούριο αυτοκίνητο είναι η κλοπή. Τίποτα άλλο.

Μάλλον αυτό είναι η μεγαλύτερη ανησυχία μου.

Για την ιστορία,
Στόχος: Μικρό/μικρομεσαίο, 20Κ max budget.
Προϋπόθεση: Η καμπίνα να μην είναι σαν κάψουλα του Soyuz, aka να έχω καλό οπτικό πεδίο και να βλέπω τον μπλε ουρανό.
Το δίλημμα: Αυτόματο με όλα τα κομφόρ ή αξίζει κάποια sport έκδοση;
Άβαταρ μέλους
By g8777
#568709 Και ειχα τυψεις που εφαγα λιιιιγο παραπανω σημερα .Problem solved.



:vava: :vava: :vava: :vava:



Σοβαρα τωρα;Προφυλακτικο; :s_omg

































































Αλφα Ρομεο εχεις ετσι; :s_wink