Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By ambient
#568421 Ένας μικρός προβληματισμός σχετικά με την αγορά καινούριου αυτοκινήτου στην εποχή μας.

Έτυχε αυτή την εποχή να χρειάζομαι άμεσα νέο αυτοκίνητο. Μιας και η έρευνα για μεταχειρισμένο αποκλείστηκε για σοβαρούς λόγους (δεν έχω χρόνο/δεν την παλεύω να ψάχνω ατελείωτα για κάτι ικανοποιητικό), θα προχωρήσω στην αγορά του πρώτου μου καινούριου αυτοκινήτου. Όμως ποτέ δεν μου είχε περάσει από το μυαλό ότι το κύριο εμπόδιο για μια τόσο μεγάλη επένδυση δεν θα ήταν το κόστος, αλλά οι συνθήκες που επικρατούν τριγύρω μου.

Στη περιοχή κατοικίας μου δεν κυκλοφορούν καινούρια αυτοκίνητα. Για την ακρίβεια όπου και να κοιτάξω ο χρόνος δείχνει να έχει σταματήσει στο 2007, με τα γνώριμα ντόπια παρκαρισμένα οχήματα από τα late 90s/early 00s. Όμως το φαινόμενο δεν περιορίζεται μόνο στη γειτονιά μου. Στο πάρκινγκ της εργασίας μου - πολλά και διάφορα "πορτοφόλια" - επίσης δεν υπάρχουν καινούρια αυτοκίνητα (δεκαετίας+), ενώ στους Αθηναϊκούς δρόμους η κατάσταση δε φαίνεται πολύ καλύτερη.

Οπότε, με τι θάρρος θα αγοράσω καινούριο αυτοκίνητο; Που θα ανησυχώ να το αφήσω οπουδήποτε;
Ένα ολοκαίνουριο γυαλιστερό μικρομεσαίο αυτοκίνητο, full extra εξοπλισμό, με σύγχρονο σχεδιασμό που θα ξεχωρίζει ανάμεσα στα ταλαιπωρημένα σαν τη μύγα μες το γάλα. Και φυσικά τί πιθανότητα υπάρχει να ξυπνήσω ένα πρωί και να μη το ξαναβρώ ποτέ;

Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσω την άποψη σας, ειδικά από οποιονδήποτε που πέρασε ή έχει σκοπό να περάσει τα ίδια με μένα.

Παρατήρηση: Δεν είμαι στον κόσμο μου. Αντιλαμβάνομαι την οριακή οικονομική κατάσταση πολλών συνανθρώπων μας και προφανώς δεν αναφέρομαι υποτιμητικά στον παλαιό στόλο οχημάτων της Αθήνας.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#568424 Αυτό που αναφέρεις είναι όντως ένα ρίσκο. Το ρίσκο της φθοράς-τρακαρίσματος το έχει οποιοδήποτε αυτοκίνητο, καινούργιο ή παλιό, είτε είναι 2000 είτε 300.000 από τη στγμή που κυκλοφορεί στο δρόμο. Τον κίνδυνο κλοπής ομοίως το έχει κι ένα παλιότερο αυτοκίνητο σε καλή κατάσταση. Το οποίο μπορεί να κοστίζει λιγότερο σε εμπορική αξία αλλά να είναι πιο ελκυστικό στα μάτια του κλέφτη. Πχ μια καλοδιατηρημένη BMW 320i. Την οποία θα κοιτάνε και περισσότερο από το ολοκαίνουργιο μικρό-μικρομεσαίο σου.
Άρα ο φόβος σου είναι σχετικός με εσένα και το πόσο μεγάλο ποσοστό από την περιουσία σου ή πόσο κόπο από τη δουλειά σου αντιπροσωπεύει το ποσό που θα εκταμιεύσεις για να το αγοράσεις. Και βέβαια ενισχύεται από τον συναισθηματικό παράγοντα φυσικά.
Πρέπει να αποδεχτείς ότι το αυτοκίνητο δεν είναι επένδυση, είναι αναλώσιμο το οποίο θα χάσει περί το 20% τη στιγμή που θα πατήσει το δρόμο στα χέρια σου και θα συνεχίζει να απαξιώνεται κάθε μέρα όσο και να το προσέχεις. Οι τυχόν φθορές, ζημιές κλπ στις περισσότερες περιπτώσεις αποτελούν μικρό ποσοστό σε σχέση με την απαξίωση. Αυτό θα έπρεπε να σε απασχολεί περισσότερο. Βέβαια τότε θα διάλεγες μτχ...
Οπότε, όπως οι περισσότερες επιλογές ισχύει το, θα επιλέξεις με την καρδιά ή με το μυαλό; :hmmm: :roll:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#568434 Κάνε μια καλή ασφάλεια (μικτή με μηδέν συμμετοχή σε σχετικά ακριβή ασφαλιστική, όχι στη φτηνότερη), διάλεξε λευκό μη μεταλλικό χρώμα, έκδοση με τάσια και δεν έχεις να φοβηθείς κάτι. Δηλαδή ένα λευκό i20 με τάσια, ποιος θα το ζηλέψει;

Το θέμα είναι ότι πρόκειται για το πρώτο σου καινούριο αυτοκίνητο, κρίμα να μην το διαμορφώσεις όπως θες. Έχεις όμως δίκιο στους προβληματισμούς σου, δύσκολη κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#568439 Πολύ λογικός ο προβληματισμός σου. Λένε πως το καλύτερο αντικλεπτικό είναι μια καλή ασφάλεια κλοπής... :innocent: :lol:

Και αν το δεις ψυχρά έτσι είναι...

Εννοείται φυσικά πως αν υπάρχει κλειστό parking, το προτιμάς, μιας και οι πιθανότητες μειώνονται αρκετά.

Από μέρους μου να ευχηθώ να μην χρειαστείς ποτέ την ασφάλεια κλοπής (και γενικά την ασφάλεια...)
























Και άνοιξε θέμα για το τι θα πάρεις! :protest: Πως θα σου προτείνουμε από seicento μέχρι elise και S-Class 15ετίας με υγραέριο;;; :protest: :rant: :superman: :lol: :lol: :lol:

Τι;;; Δεν θέλεις μεταχειρισμένο;;; Ποιος σε ρώτησε εσένα;;; :protest: :protest: :s_biggrin :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#568448
Dimsabas έγραψε: Έχεις όμως δίκιο στους προβληματισμούς σου, δύσκολη κατάσταση.


εγω απο την αλλη τους βρισκω υπερβολικους.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#568451 οκ, παρεξήγηση. Ως επένδυση δεν εννοώ το οικονομικό κομμάτι, αλλά κυρίως την καλύτερη εμπειρία χρήσης, ψυχολογική ικανοποίηση, κτλ. Μια ζωή την έχουμε...

Ζημιές, φθορές είναι μέσα στο πρόγραμμα, ακόμα και την εποχή που όλοι γύρω μου είχαν καινούρια. Αλλά σήμερα το να ξεχωρίζει παντού με τρομάζει.

Σαν καινούριο αυτοκίνητο δε θεωρώ λογικό να το πάρω άδειο ή να λείπει εξοπλισμός. Θέλω την πιο πλούσια έκδοση. Άλλωστε οι διαφορές στο τελικό κόστος σχετικά μικρές.

Από ότι φαίνεται δε θα αποφύγω τα διόλου ευκαταφρόνητα έξοδα μιας πολύ καλής ασφάλειας (αναρωτιέμαι σε κλοπή, τι πραγματικά θα πάρω πίσω) και ίσως κλειστού πάρκινγκ.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#568453
markvag έγραψε:Και άνοιξε θέμα για το τι θα πάρεις! :protest: Πως θα σου προτείνουμε από seicento μέχρι elise και S-Class 15ετίας με υγραέριο;;; :protest: :rant: :superman: :lol: :lol: :lol:

Τι;;; Δεν θέλεις μεταχειρισμένο;;; Ποιος σε ρώτησε εσένα;;; :protest: :protest: :s_biggrin :s_biggrin

Μπα, όχι ακόμα :lol:

Βλέπω κάποια μοντέλα στις αντιπροσωπίες. Θα επανέλθω σε άλλο θέμα με απορίες.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#568460
dimviii έγραψε:εγω απο την αλλη τους βρισκω υπερβολικους.

Για ποιο λόγο; Η κατάσταση που περιγράφω δεν είναι η πραγματικότητα;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#568463
ambient έγραψε:
dimviii έγραψε:εγω απο την αλλη τους βρισκω υπερβολικους.

Για ποιο λόγο; Η κατάσταση που περιγράφω δεν είναι η πραγματικότητα;


σε βρισκω λιγο υπερβολικο ακομα και οπως περιγραφεις την πραγματικοτητα.
Δυτικα προαστια μενω,φτωχια καταραμενη,και η εικονα που περιγραφεις δεν ισχυει.
Βασικα εαν σημερα αγοραζα καινουριο αυτοκινητο ,δεν θα με απασχολουσαν καν ολα αυτα που αναφερεις.
Βεβαια εγω ειμαι εγω,και εσυ εισαι εσυ,δεν σε κατηγορω που ετσι αισθανεσαι,αλλα αμα ειναι να παρεις καινουριο αυτοκινητο και να αποκτησεις αγχος και να χαλιεσαι,μεινε με το παλιο.
Άβαταρ μέλους
By ambient
#568464
dimviii έγραψε:σε βρισκω λιγο υπερβολικο ακομα και οπως περιγραφεις την πραγματικοτητα.
Δυτικα προαστια μενω,φτωχια καταραμενη,και η εικονα που περιγραφεις δεν ισχυει.
Βασικα εαν σημερα αγοραζα καινουριο αυτοκινητο ,δεν θα με απασχολουσαν καν ολα αυτα που αναφερεις.
Βεβαια εγω ειμαι εγω,και εσυ εισαι εσυ,δεν σε κατηγορω που ετσι αισθανεσαι,αλλα αμα ειναι να παρεις καινουριο αυτοκινητο και να αποκτησεις αγχος και να χαλιεσαι,μεινε με το παλιο.

Εγώ μένω νοτιοανατολικά προάστια και η εικόνα που περιγράφω ισχύει. Τα δύο/τρια καινούρια που γνωρίζω στον κύκλο μου είναι σε πάρκινγκ/πυλωτή.

Δε θα είχα πρόβλημα να μείνω με το παλιό μου, αλλά αυτό θέλει να με αφήσει.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#568467 Συμφωνώ και εγώ ότι μια καλή ασφάλεια είναι βασικός παράγοντας για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Από εκεί και πέρα η αγορά κινείται αρκετά τα τελευταία χρόνια οπότε δεν είναι τόσο λίγα τα καινούργια αυτοκίνητα γύρω μας.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#568470 Eξαρτάται κυρίως από το αυτοκίνητο, δεν είναι το ίδιο ένα καινούργιο i20 με μια 320. Τώρα βέβαια κάποιος γείτονας να πάει και να σου κάνει ζημιά επειδή αυτός έχει παλιό κι εσύ καινούργιο είναι λίγο υπερβολή. Αυτός που έχει περισσότερες πιθανότητες να σου κάνει ζημιά είναι κανένας ξεχασμένος κάγκουρας με σάπιο civic γιατί πλέον δεν τον κοιτάνε τα γκομενάκια επειδή κοιτάζουν εσένα με το ολοκαίνουργιο Focus ST, λέω γω τώρα...
Οπότε σαφές συμπέρασμα δεν βγαίνει. Το βασικότερο είναι όταν μιλάμε για καινούργιο αυτοκίνητο να γίνει μικτή ασφάλιση.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#568475

ambient ολο το φορουμ σε ignore list, μονο εμενα ακου. :s_roses

Υποθετω οτι για να κοιτας καινουργιο αυτοκινητο εχεις ξεκαθαρισει μεσα σου

- αξιόπιστια
- με εύκολη/ποκονομική συντήρηση
- με εύκολα ανταλλακτικά
- καλά φτιαγμένα
- με καλά υλικά
- με καλή εργονομία
- με καλούς χώρους
- καλή οδική συμπεριφορά
- με καλές επιδόσεις
- με καλή τετρακίνηση
- με καλό εξοπλισμό
- value for money
-Δεν υστερει σε σχεση με ανταγωνισμο



:s_roses :s_roses

:shifty:
Άβαταρ μέλους
By ambient
#568480 Μάλλον έχω συνηθίσει τα τελευταία χρόνια, να θεωρώ φυσιολογικό να μη με νοιάζει και πολύ για το τι συμβαίνει στο αμάξι μου όταν πάω για ύπνο.

Είναι λίγο και η κωμικοτραγική κατάσταση που επικρατεί στη γειτονιά μου. Παρκάρισμα λες και παίζουνε συγκρουόμενα, φαγητά/αντικείμενα να πέφτουν από τις πολυκατοικίες στα παρκαρισμένα, θέσεις καβατζοπάρκινγκ από θρασύδειλους κάφρους που κάνουν ζημιές και εξαφανίζονται, παιδάκια που ανεβαίνουν στα καπό, κτλ.

οκ, πολύ μιζέρια. Ας είναι: καινούριο, μικτή, πάρκινγκ (αν αντέχω) και yolo... και το αξεσουάρ του g8777.

Ευχαριστώ για το brainstorming.
Άβαταρ μέλους
By vengas
#568483
ambient έγραψε:Μάλλον έχω συνηθίσει τα τελευταία χρόνια, να θεωρώ φυσιολογικό να μη με νοιάζει και πολύ για το τι συμβαίνει στο αμάξι μου όταν πάω για ύπνο.

Είναι λίγο και η κωμικοτραγική κατάσταση που επικρατεί στη γειτονιά μου. Παρκάρισμα λες και παίζουνε συγκρουόμενα, φαγητά/αντικείμενα να πέφτουν από τις πολυκατοικίες στα παρκαρισμένα, θέσεις καβατζοπάρκινγκ από θρασύδειλους κάφρους που κάνουν ζημιές και εξαφανίζονται, παιδάκια που ανεβαίνουν στα καπό, κτλ.

οκ, πολύ μιζέρια. Ας είναι: καινούριο, μικτή, πάρκινγκ (αν αντέχω) και yolo... και το αξεσουάρ του g8777.

Ευχαριστώ για το brainstorming.

καπου τα έχω ξαναδει αυτα :lol: :yahoo:
γενικα οι περισσοτεροι που εχουνε καινουριο το εχουνε σε αυλη/πιλοτη και ένα σαραβαλο απο έξω να ανοιγουνε την πορτα και να κοπανανε το διπλανο, να κανουνε όπισθεν με το μπαμ για σημα να σταματησουν κ να βαλουνε πρώτη :lol: :lol: :lol:
βλαμμενους να πανε να παρκαρουνε σε ψωρο που δε χωρανε και να κολλανε με την οπισθεν στον από πίσω και να τον σπρωχνουν σιγα σιγα να ανοιξει χωρος :metalo:
ακόμη πιο βλαμμένους που χρησιμοποιουνε παρανομα λογισμικα παρακολουθησης του τι γραφει ο αλλος στο ίντερνετ και μετα να του βαρανε το αμαξι επειτηδες μονο κ μονο επειδη έγραψε ότι του βαρανε το αμάξι στο παρκαρισμα :ninja:
εάν είχα ελευθερο χρόνο θα εκανα καναλι στο youtube με ολα αυτά και ένα καλό press release να μπει σε ολα τα καλα blogs :shifty:

μεικτη οπωσδηποτε γιατί το σπάσιμο των βυδων συγκρατησης του μπροστα προφυλακτηρα ειναι δεδομενο
και αν γινεται κάτι δυνατο (γερμανικά πχ)