Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558232 Δεν ξέρω τι νομίζετε και πόση σημασία έχει για άλλους αλλά εμένα το Citroen αυτό μου μοιάζει σαν βανάκι ενώ το Touran όχι με όποιες επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό σε ποιότητα κύλισης και οδική συμπεριφορά.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#558233 Και τα δύο σε επιβατική πλατφόρμα βασίζονται.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#558252
sknipper έγραψε:Δεν ξέρω τι νομίζετε και πόση σημασία έχει για άλλους αλλά εμένα το Citroen αυτό μου μοιάζει σαν βανάκι ενώ το Touran όχι με όποιες επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό σε ποιότητα κύλισης και οδική συμπεριφορά.


Σου μοιάζει το Picasso σαν βαν, αλλά όχι το Touran;;; :lol:

ΟΚ, όπως το βλέπει ο καθένας... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#558286 Μιλάμε τώρα για αυτά:

Εικόνα

Εικόνα

Και αυτό που μοιάζει με van είναι το Citroën? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#558316 Το Βαν είναι το Vw.
Το Citroen είναι το λεωφορείο.
(Κρατιομουν τόσες μέρες να το γράψω. Αλλά το βλέπω κάθε μέρα που το χει ένας γείτονας και πραγματικά η πρώτη σκέψη που μου έρχεται είναι λεωφορείο).



< Note >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#558322
Focusman91 έγραψε:Το Βαν είναι το Vw.
Το Citroen είναι το λεωφορείο.
(Κρατιομουν τόσες μέρες να το γράψω. Αλλά το βλέπω κάθε μέρα που το χει ένας γείτονας και πραγματικά η πρώτη σκέψη που μου έρχεται είναι λεωφορείο).



< Note >
Το πώς βλέπει ένας απ'έξω ένα αυτοκίνητο που κάποιος πήρε για να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες ( μεγάλη οικογένεια) δεν έχει καμμία σχέση με το αν η επιλογή είναι σωστή ή όχι.


.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#558324
theo13 έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Το Βαν είναι το Vw.
Το Citroen είναι το λεωφορείο.
(Κρατιομουν τόσες μέρες να το γράψω. Αλλά το βλέπω κάθε μέρα που το χει ένας γείτονας και πραγματικά η πρώτη σκέψη που μου έρχεται είναι λεωφορείο).



< Note >
Το πώς βλέπει ένας απ'έξω ένα αυτοκίνητο που κάποιος πήρε για να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες ( μεγάλη οικογένεια) δεν έχει καμμία σχέση με το αν η επιλογή είναι σωστή ή όχι.


.
Προφανώς. Ο άνθρωπος έχει 2 παιδιά.
Εγώ απλώς γράφω ότι έτσι μοιάζει. Και ακόμα κι αν είναι λεωφορείο, αν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω κάτι τέτοιας κατηγορίας, μάλλον προς αυτό θα κατευθυνομουν γιατί τουλάχιστον είναι πρωτότυπο και διαστημικό.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#558326
Focusman91 έγραψε:
theo13 έγραψε:
Focusman91 έγραψε:Το Βαν είναι το Vw.
Το Citroen είναι το λεωφορείο.
(Κρατιομουν τόσες μέρες να το γράψω. Αλλά το βλέπω κάθε μέρα που το χει ένας γείτονας και πραγματικά η πρώτη σκέψη που μου έρχεται είναι λεωφορείο).



< Note >
Το πώς βλέπει ένας απ'έξω ένα αυτοκίνητο που κάποιος πήρε για να καλύψει συγκεκριμένες ανάγκες ( μεγάλη οικογένεια) δεν έχει καμμία σχέση με το αν η επιλογή είναι σωστή ή όχι.


.
Προφανώς. Ο άνθρωπος έχει 2 παιδιά.
Εγώ απλώς γράφω ότι έτσι μοιάζει. Και ακόμα κι αν είναι λεωφορείο, αν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω κάτι τέτοιας κατηγορίας, μάλλον προς αυτό θα κατευθυνομουν γιατί τουλάχιστον είναι πρωτότυπο και διαστημικό.

< Note >
Συμφωνώ. Και εγώ πλέον με τα δύο παιδιά είμαι εντελώς οριακά με τους χώρους του Passat που είναι πάνω από το μέσο όρο (στα sedan) όσον αφορά τους χώρους και ζαχαρωνω κάτι τέτοια αυτοκίνητα. Στα ταξίδια δε χωράει καρφίτσα ενώ δεν παίρνει και 3ο άτομο πίσω με δύο παιδικά καθίσματα

.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#558334 Δεν ξέρω τι λέει.το Touran σαν αμάξι, μάλλον καλό θα είναι αλλά δεν θέλω να το βλέπω εμπρός μου, είναι σα ντουλάπα και το βλέπω παντού Αυστρία. Είχα ένα Picaso για λίγες μέρες και μας άρεσε πάρα πολύ, ειδικά στα παιδιά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#558355
theo13 έγραψε: δεν παίρνει και 3ο άτομο πίσω με δύο παιδικά καθίσματα

.


Στη Νίτσα (της υπογραφής), 3 ανεξάρτητα καθίσματα πίσω (σχεδόν ίδια με τα μπροστινά), 2 παιδικά καθισματάκια στις άκρες και στη μέση άνετα ενήλικας άνω του μέσου όρου στο ύψος. Και με χώρο να κάτσει σταυροπόδι. Και το μισό σπίτι στο πορτ-μπαγκάζ. ΟΚ, ψόφιο μοτέρ (1,8TU 127ps), μέτρια ανάρτηση, αεροδυναμική ψυγείου, αλλά από χώρους ήταν κορυφή!

Αν μπορούσα να έχω δεύτερο αυτοκίνητο, σίγουρα θα το είχα κρατήσει για τις οικογενειακές μετακινήσεις.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#558358
KiloMeater έγραψε:Δεν ξέρω τι λέει.το Touran σαν αμάξι, μάλλον καλό θα είναι αλλά δεν θέλω να το βλέπω εμπρός μου, είναι σα ντουλάπα και το βλέπω παντού Αυστρία. Είχα ένα Picaso για λίγες μέρες και μας άρεσε πάρα πολύ, ειδικά στα παιδιά.
+1

Άθλια η εμφάνιση του Touran
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#558365 Σαν golf Που έφαγε ένα polo για τις γιορτές :lol:

Πώς τα παίρνουν τόσο μεγάλα τα αμάξια, δε το καταλαβαίνω.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#558368 Αν έχεις οικογένεια, ειδικά αν έχεις 3 παιδιά, μια χαρά εξηγείται.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#558374 Λοιπόν συμφωνώ με το λεωφορείο το Citroen βαν το Touran.
Επίσης συμφωνώ ότι το Citroen είναι πιο όμορφο. Και ένα τέτοιο λεφωφορειάκι-διαστημόπλοιο έχει φίλος με 3 παιδιά και νταντά και είναι πολύ ευχαριστημένος. Δεν είναι όμως το μοναδικό του αυτοκίνητο...
Το αν είναι όμορφο ή όχι, αν μοιάζει με βαν, λεωφορείο ή διαστημόπλοιο ή όχι και το αν θα το έπαιρνα ή όχι ουδεμία σχέση έχει ούτε αποτελεί σχολιασμό σχετικά με την καταλληλότητά του για τις ανάγκες του καθενός και την κάλυψή τους.
Σχετικά με αξιοπιστία θα προτιμούσα κάτι σε ιαπωνικό ή έστω σε ιταλικό, δεν υπάρχει τίποτα στην ίδια κατηγορία;