Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#555972 Τον τελευταίο καιρό είμαι προβληματισμενος καθώς λιγει το lease σε 7 μήνες του οκταβια και πρέπει να το αντικαταστήσω.

Το οκταβια είναι ίσως το πιο all round everyday daily που είχα ποτέ. Έχω μείνει εξαιρετικά ικανοποιημένος. Από που να ξεκινήσω. Από τους χώρους? Από την άνεση? Το μοτέρ και το ποσό ελαστικό είναι τόσο στη πόλη όσο και σε ταξίδι? Το εντελώς stress free commute καθώς και το ταξίδι? Μας έχει πάει με μεγάλη άνεση 3 διακοπές και πότε δεν είχαμε δεύτερες σκέψεις για το τι θα πάρουμε μαζί.

Τέλος πάντων, φεύγει σε λίγους μήνες οπότε ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσω.

Οι επιλογές πολλές και βασικά εξαρτώνται κυρίως από τον φόρο που είμαι διατεθειμένος να πληρώνω. Τώρα το οκταβια είναι στα 17.500 λτπφ και άρα φορολογείται στο 14%. Πληρώνω περίπου 1100 το χρόνο.

Οι κλίμακες για αυτούς που δε γνωρίζουν ειναι οι εξής

Λτφπ
<16.999 7%
17.000-19.999 14%
20.000-25.000 18%

Οι επιλογές μεχρι τα 17.000 με φόρο λιγότερο από ότι πληρώνω τώρα.
Octavia combi 1.5 tsi ambition αλλά είχα οπότε θέλω κάτι διαφορετικό
Karoq 1,5 tsi ambition, μικρότερο από το οκταβια

Επιλογές 17-19.999
Tiguan 1,5 advance
Η αμαξάρα kodiaq 2.0 tdi dsg ambition

Επιλογές 20-25
Tiguan 1.5 tsi advance dsg
BMW x1
BMW x2

Τις BMW τις αποκλείω μάλλον καθώς έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος με το skoda. Αν σκεφτόμουν για bmw μάλλον το Χ2 αλλά το skoda έχει καλύτερο εξοπλισμό και χώρους.

Οπότε παίζω μεταξύ dsg tiguan με επιπλέον φόρο ως αρνητικό και μικρότερους χώρους, χειροκίνητου tiguan με ιδιο φόρο με το kodiaq ή για το kodiaq 2.0 tdi dsg.

Ο μόνος προβληματισμός ο όγκος του kodiaq. Το έχει οδηγήσει κανείς?

Επίσης αν πάρω 2λτ εταιρικό έχω κανέναν άλλο φόρο?

Τέλος στο tiguan με προβληματίζει το ότι δεν έχει και τόσο μεγάλο χώρο αποσκευών μάλλον μικρότερο από το octavia που έχω τώρα συν ότι χειροκίνητο έχει ίδιο φόρο με το kodiaq dsg.

Βοήθεια!!







< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#555977 Νικ η Χ2 ξεφεύγει πολύ σε τιμή;
Άβαταρ μέλους
By Miatakias
#555978
Nikos! έγραψε:
Miatakias έγραψε:Cupra

Cupra St? Καλό!

< >


Όχι βέβαια. Το cupra R που έβγαινε με τον 20vt.
Αλλιώς IS200 με comressor kit και τα ρέστα υγραέριο.
Εαν τπτ απο όλα αυτα τότε Kodiaq
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#555993 Δεν ξέρω που δουλεύεις, αλλά η εταιρεία είναι δικιά σου; Ή σου έβαλαν νταβάνι στο μίσθωμα;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#556000
kyr80 έγραψε:Δεν ξέρω που δουλεύεις, αλλά η εταιρεία είναι δικιά σου; Ή σου έβαλαν νταβάνι στο μίσθωμα;

Δεν είναι δική μου.

Ταβάνι είναι τα 600 ευρώ συν ΦΠΑ το μήνα.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#556002 Η Χ2 είναι το πιο fun to drive και driver's car απο αυτα που αναφέρεις.

Ακομα και η τρικυλινδρη πιστεύω θα κάνει διαφορα από τα φαουβε.

Διαφορετικά kodiaq.
Όπως θα λεγε και ο Μπουσος κατουράει το αντίστοιχο φαουβε για πλάκα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#556003
Nikos! έγραψε:
kyr80 έγραψε:Δεν ξέρω που δουλεύεις, αλλά η εταιρεία είναι δικιά σου; Ή σου έβαλαν νταβάνι στο μίσθωμα;

Δεν είναι δική μου.

Ταβάνι είναι τα 600 ευρώ συν ΦΠΑ το μήνα.

< >
Εφόσον η εταιρία τα δίνει, θα ανέβαινα στην επόμενη κλίμακα, και ας πλήρωνα κάτι από την τσέπη μου.
Αν έχω καταλάβει καλά είναι το βασικό μεταφορικό μέσο της οικογένειας (δεν πιστεύω να είναι το Evo).
Βλέπω αρκετά leasing με το καινούριο passat και Α4

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#556005
kyr80 έγραψε:
Nikos! έγραψε:
kyr80 έγραψε:Δεν ξέρω που δουλεύεις, αλλά η εταιρεία είναι δικιά σου; Ή σου έβαλαν νταβάνι στο μίσθωμα;

Δεν είναι δική μου.

Ταβάνι είναι τα 600 ευρώ συν ΦΠΑ το μήνα.

< >
Εφόσον η εταιρία τα δίνει, θα ανέβαινα στην επόμενη κλίμακα, και ας πλήρωνα κάτι από την τσέπη μου.
Αν έχω καταλάβει καλά είναι το βασικό μεταφορικό μέσο της οικογένειας (δεν πιστεύω να είναι το Evo).
Βλέπω αρκετά leasing με το καινούριο passat και Α4

< Note >



Όχι μωρέ. Τι να τα κάνω αυτά?

Καλύτερα Χ2 αν είναι. Ή kodiaq.

< >