Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#558516
red_monster έγραψε:Το βασικό πρόβλημα με τις Ελληνικές επιχειρήσεις (και μιλάω προφανώς για μικρές και μεσαίες) είναι η επιλεκτική εφαρμογή των νόμων.

Αν ο νόμος ήταν ίδιος για όλους

α) οι τιμές θα ήταν σε ψηλότερα επίπεδα
β) θα λειτουργούσε ο υγιής ανταγωνισμός


Το α που έγραψες, δεν θέλει να το δει κανείς. Δηλαδή η καθολική εφαρμογή της φορολογικής και εργασιακής νομοθεσίας, θα έχει σαν αποτέλεσμα την εκτόξευση των τιμών. Ειδικά οι μικρές επιχειρήσεις, κυρίως οι ατομικές και οι αυτοαπασχολουμενοι, δεν παρανομούν για την χλιδή, αλλά για την επιβίωση.
Τεσπα, άλλο θέμα

Νίκο καλοτάξιδο το kodiak

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#558532
kantoniou έγραψε:
Nikos! έγραψε:Η οικογένεια πάντως θέλει kodiaq.

Γιατί;
Χώροι; Εξοπλισμός; Διάκοσμος;


All of the above, όσο κι αν προτιμώ των εσωτερικό διάκοσμο του tiguan.

Οι χώροι είναι σημαντικός παράγοντας συν ότι ο εξοπλισμός στα ίδια χρήματα είναι καλύτερος.

Επίσης, το βασικότερο όλων (που το είχα ξεχάσει) είναι ότι το kodiaq είναι πιο φαρδύ πίσω από το tiguan οπότε μπορεί να κάτσει άνετα κάποιος στις πίσω θέσεις ανάμεσα των παιδικών καθισμάτων, έτσι μπορούμε να μεταφέρουμε και 5ο άτομο. Τεράστιο win σε αποφασιστικό σημείο.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#558536
kyr80 έγραψε:Έχει πίσω 3 isofix το kodiaq;

< Note >


Για να είμαι ειλικρινής, δε θυμάμαι. :oops:

Εννοώ να μπαίνει ένας ενήλικας μεταξύ των δυο παιδικών καθισμάτων πίσω. Τα δικά μας είναι χωρίς isofix.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#558538
Nikos! έγραψε:
kyr80 έγραψε:Έχει πίσω 3 isofix το kodiaq;

< Note >


Για να είμαι ειλικρινής, δε θυμάμαι. :oops:

Εννοώ να μπαίνει ένας ενήλικας μεταξύ των δυο παιδικών καθισμάτων πίσω. Τα δικά μας είναι χωρίς isofix.




theo13 έγραψε:


Όχι.[/quote]

Τότε αν δεν το έχεις δοκιμάσει, μόνο υποθέσεις κάνουμε. Και εγώ το πασσατ τεράστιο το έβλεπα πίσω. Και όταν έβαλα τα καθισματακια, ο χώρος που έμεινε στη μέση, ήταν ελάχιστος

< Note >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#558540
kyr80 έγραψε:
Nikos! έγραψε:
kyr80 έγραψε:Έχει πίσω 3 isofix το kodiaq;

< Note >


Για να είμαι ειλικρινής, δε θυμάμαι. :oops:

Εννοώ να μπαίνει ένας ενήλικας μεταξύ των δυο παιδικών καθισμάτων πίσω. Τα δικά μας είναι χωρίς isofix.




theo13 έγραψε:


Όχι.


Τότε αν δεν το έχεις δοκιμάσει, μόνο υποθέσεις κάνουμε. Και εγώ το πασσατ τεράστιο το έβλεπα πίσω. Και όταν έβαλα τα καθισματακια, ο χώρος που έμεινε στη μέση, ήταν ελάχιστος

< Note >[/quote]

Ποιό Passat έχεις συναγωνιστή; Εγώ το B6. Πλέον μου φαίνεται mini σε χώρους. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#558545 Εξαρτάται και από την ηλικία του παιδιού και το ποιο κάθισμα χρησιμοποιείς : η κατηγορία 9-18 kg έχει ογκώδη καθίσματα, τα 15-36 kg καταλαμβάνουν ένα πλάτος ενηλίκου περίπου.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#558547
kyr80 έγραψε:Τότε αν δεν το έχεις δοκιμάσει, μόνο υποθέσεις κάνουμε. Και εγώ το πασσατ τεράστιο το έβλεπα πίσω. Και όταν έβαλα τα καθισματακια, ο χώρος που έμεινε στη μέση, ήταν ελάχιστος


Δεν έχεις άδικο, κανονικά θέλει δοκιμή όμως το πλάτος πίσω είναι μεγαλύτερο στο Kodiaq vs Octavia:

Kodiaq:
Εικόνα

Octavia:
Εικόνα

Στο Tiguan το πίσω πλάτος δε μπορώ να το βρω αν και έχουν το ίδιο μετατρόχιο, μου φάνηκε μικρότερο μέσα. :hmmm:

Εμάς αν και 5 ετών είναι μικροκαμωμένες οπότε παίζουμε στα 15-20 κιλά.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#558550 Έχει να κάνει αποκλειστικά με τη διάταξη των πίσω καθισμάτων. Πχ στο scenic ο πίσω από τον οδηγό επιβάτης, είναι ακριβώς πίσω του και λίγο προς την πόρτα. Στο passat είναι μετατοπισμένοι προς το κέντρο. Δηλαδή υπάρχει μεγαλύτερο κενό μεταξύ της πόρτας και του κορμιού του πίσω συνεπιβάτη.
Αν σου είναι εύκολο, τσιμπάς τα καθίσματα και πας αντιπροσωπείες. Για το 100%

< Note >
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#558552 To Kodiaq με ενάμιση μέτρο πλάτος πίσω λογικά χωράει άνετα 3
Και το 5008 που πάνω-κάτω ειναι εκεί , έχουνε κάτσει 3 ενήλικες άνετα
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#558609 Τρίτο isofix στο Kodiaq μπαίνει στη θέση του συνοδηγού.