Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#559211
kyr80 έγραψε:kosris20@Δεν αναφέρεται σε εσένα προσωπικά. Ξαναγραφτηκε για την φορολογία των εταιρικών στο εξωτερικό. Μόνο που δεν είναι η ίδια οικονομία. Και εκεί δεν έχεις τον πωλητή των 800€ να έχει έδρα τη Θεσσαλονίκη, και ευθύνη από Ιωάννινα μέχρι Αλεξανδρούπολη. Που για να μην του μείνουν λιγότερα από τα 800, να πρέπει να διαλέξει yaris για να ταξιδεύει στην Εγνατία 60000 χλμ το χρόνο....

< Note >

Για τετοιες περιπτώσεις η λύση είναι pool car της εταιρείας.Ταξίδια κάνουν και στο εξωτερικό πάντως και μάλιστα σε άλλες χώρες :lol:
https://www.informaccounting.co.uk/blog ... a-pool-car
Τέλος πάντων εγω το βρίσκω απόλυτα λογικό να φορολογούνται τα αυτοκίνητα που δίνονται σαν πάροχή...
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#559242
kostis20 έγραψε:Τέλος πάντων εγω το βρίσκω απόλυτα λογικό να φορολογούνται τα αυτοκίνητα που δίνονται σαν πάροχή...


Όλοι μας Κωστή μου. Όλοι μας. :)
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#562143 Επαναφέρω το τοπικό στη σύγκριση μεταξύ Tiguan και των αντίστοιχων Skoda - Νίκο εντόπισες απτές διαφορές σε ποιότητα η/και εξοπλισμό;
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#562236
Hellenic tifosi έγραψε:Επαναφέρω το τοπικό στη σύγκριση μεταξύ Tiguan και των αντίστοιχων Skoda - Νίκο εντόπισες απτές διαφορές σε ποιότητα η/και εξοπλισμό;


Νομίζω ότι η perceived quality που λένε στο χωριό μου, είναι σε παρόμοια επίπεδα μεταξύ των δυο και μάλιστα στο Κodiaq το κομμάτι κάτω από τη κεντρική κονσόλα είναι μαλακό ενώ στο tig σκληρό.

Αυτό που εντόπισα είναι ότι το εσωτερικό στο tig είναι απλά ένας πιο ευχάριστος χώρος να βρίσκεσαι (λιγότερο μουντό και πιο όμορφο σχεδιαστικά) όμως στο kodiaq είσαι πιο άνετα.

Οι χώροι και το μοτέρ είναι το μεγαλύτερο ατού του kodiaq (κάτω από τα 20Κ λτπφ έχεις kodiaq 2.0TDI DSG7 or manual 4x4 vs Tiguan 1.5 TSI manual or 1.6 TDI manual).

Στον δρόμο, είχα τη τύχη να οδηγήσω αυτό μετα 190 άλογα ενός συναδέλφου για 200κμ. Ποιότητα κύλισης και άνεση πέραν κάθε κρητικής. Άλλο αυτοκίνητο απέναντι στο οκτάβια και προφανώς έχει να κάνει και η διαφορετική ανάρτηση. Φίλος μου είπε ότι το tig είναι λίγο πιο σκληρό από το kodiaq πάντως.

Αν χώροι είναι αυτό που ψάχνεις, look no further.

Αν σε προβληματίζει ο όγκος (τον οποιό μετά από 100κμ τον συνήθισα) και το παρκάρισμα, τότε tiguan ιδιαίτερα αν ψάχνεις ένα πιο ευχάριστο εσωτερικό.

Αν θέλεις vfm, τότε kodiaq.

Ως προς τον εξοπλισμό, στην ambition του kodiaq με τον advance του tiguan (που είναι στα παραπάνω χρήματα) οι διαφορές είναι ότι το vw έχει αισθητήρες εμπρός και πίσω στάνταρ ενώ το skoda μόνο πίσω και ότι η "αρκούδα" έχει keyless start (start button) στάνταρ και το tig κλειδί. Επίσης μέσα το tiguan έχει led φωτισμό.

Αν πας στη style το kodiaq σου δίνει τα πάντα μέχρι και φώτα led στάνταρ. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#562255 Ο όγκος του Kodiaq δε με προβληματίζει ως προς την οδήγηση, έχοντας εμπειρία από το Octavia του πατέρα μου, όμως:

--> Πρέπει να το οδηγάει άνετα και η γυναίκα μου, οπότε φοβάμαι θα τη δυσκολέψει
--> (και σημαντικοτερο), στη θέση παρκαρισματος στην πιλοτη το Octavia κλείνει αρκετα μεγάλο μέρος της εισόδου και δε θα ήθελα να ξενερώσω τους γείτονες. H Giulietta μου αφήνει ένα περιθώριο, όμως σε δοκιμή με το Octavia δυστυχώς εξέχει αρκετά.

Για να είμαι απολύτως ειλικρινής, εγώ τη Giulia ήθελα(για να συνδυάσω και επιδόσεις, και μεγαλύτερο χώρο) αλλά δε βγαίνουν τα κουκιά, και με σχετικά βαριά καρδιά σκέφτομαι Tiguan ή αντίστοιχο Skoda SUV. Θα μου λείψει σίγουρα και το γκάζι της Giulietta(170 multiair), και η σχετικά σπορτίφ αίσθηση, αλλά... τι να κάνουμε, μεγαλώνει η οικογένεια!
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#562259 Το Kodiaq δεν το έχω οδηγήσει ακόμα αλλά από το Tiguan δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από τη λειτουργίας της ανάρτησης και ειδικά του πίσω άξονα. Πολύ busy απόσβεση και γενικά μέτρια άνεση κι ας είναι από τα λίγα με πολλαπλούς. Και δεν ήταν καν και R-line για να πεις ότι έχει τη σκληρή ανάρτηση...
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#562264
Hellenic tifosi έγραψε:--> (και σημαντικοτερο), στη θέση παρκαρισματος στην πιλοτη το Octavia κλείνει αρκετα μεγάλο μέρος της εισόδου και δε θα ήθελα να ξενερώσω τους γείτονες. H Giulietta μου αφήνει ένα περιθώριο, όμως σε δοκιμή με το Octavia δυστυχώς εξέχει αρκετά.

Παντως Giulia, Octavia, Tiguan και Kodiaq ειναι περιπου ιδια σε μηκος (αν αυτο ειναι το μονο προβλημα).

Ή θα πρεπει να το θεσεις εκ των προτερων στους γειτονες ή να εισαι ετοιμος για τη γκρινια, που -αν υπαρξει- θα ειναι διαρκες προβλημα και αιτια συγχισης.

Μηπως να δεις ακριβως ποσο χωρο εχεις και να επιλεξεις βασει μηκους καποιο πιο μικρο (αν το θεμα ειναι τοσο σημαντικο, οπως γραφεις);
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#562265 Δεν είναι τόσο σημαντικό, απλά το kodiaq είναι, κακά τα ψέματα το μακρύτερο απ΄ όλα. Το Tiguan βγαίνει καμια 15ρια πόντους μεγαλύτερο απο τη Giulietta μου και ουσιαστικά δε δημιουργεί κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#562271
Dodger έγραψε:Για ποιο λόγο ασχολείστε με τη ΛΤΠΦ;


Γιατί βάση αυτής πάει ο φόρος στα εταιρικά.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#562286
Hellenic tifosi έγραψε:Ο όγκος του Kodiaq δε με προβληματίζει ως προς την οδήγηση, έχοντας εμπειρία από το Octavia του πατέρα μου, όμως:

--> Πρέπει να το οδηγάει άνετα και η γυναίκα μου, οπότε φοβάμαι θα τη δυσκολέψει
--> (και σημαντικοτερο), στη θέση παρκαρισματος στην πιλοτη το Octavia κλείνει αρκετα μεγάλο μέρος της εισόδου και δε θα ήθελα να ξενερώσω τους γείτονες. H Giulietta μου αφήνει ένα περιθώριο, όμως σε δοκιμή με το Octavia δυστυχώς εξέχει αρκετά.

Για να είμαι απολύτως ειλικρινής, εγώ τη Giulia ήθελα(για να συνδυάσω και επιδόσεις, και μεγαλύτερο χώρο) αλλά δε βγαίνουν τα κουκιά, και με σχετικά βαριά καρδιά σκέφτομαι Tiguan ή αντίστοιχο Skoda SUV. Θα μου λείψει σίγουρα και το γκάζι της Giulietta(170 multiair), και η σχετικά σπορτίφ αίσθηση, αλλά... τι να κάνουμε, μεγαλώνει η οικογένεια!


Θα μπορούσες να κοιτάξεις και το karoq.

Το οκτάβια με το kodiaq πάντως είναι πάρα πολύ κοντά σε μήκος και πλάτος.

Ο όγκος είναι ένα θέμα αλλά απ'ότι είδα συνηθίζεται.

Σε κάθε περίπτωση με αυτά που γράφεις, καλύτερα tiguan αλλά θα κοιτούσα και το karoq στη θέση σου. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#562288 Απο την άλλη ένα καλά εξοπλισμένο Karoq δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά από το Tiguan στα χρήματα, και το Tiguan είναι λίγο μεγαλύτερο σε διαστάσεις(και νομίζω χώρους).