Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#608898 Λοιπον, παιδια, σορι για την καθυστερηση, αλλα πλακωθηκαμε στη δουλεια, βγηκε κι ενα επαγγελματικο ταξιδι και δεν ειχα καθολου χρονο, ουτε το οδηγησα πολυ. Μονο ενα ταξιδι Φλωρινα (πηγαινε απο Εγνατια, γυρνα απο Εδεσσα) και κατα τα λοιπα περιαστικη και αστικη κινηση, χωρις σοβαρη οδηγηση.

Το αυτοκινητο οπως το περιμενα. Ειναι ομορφο μεσα κι εξω και τα καινουρια συστηματα μου αρεσουν πολυ.
Συστηνουν για τα πρωτα 1000 χλμ προσεκτικη οδηγηση, με οριο τις 3000 σαλ και ακομα δεν τα εχω φτασει :oops: . Ενταξει, δεν το τηρησα και τελειως, αλλα ετσι κι αλλιως με 3000 σαλ και 6η εχεις 135 χλμ...

Τα κακα πρωτα:
-Ο κινητηρας εχει εναν ξενερωτο ηχο, οταν επιταχυνει στις χαμηλες στροφες, σαν να ειναι βραχνιασμενος. Το ειχα διαπιστωσει και στο test drive, αλλα ακομα δεν το εχω συνηθισει και δεν μου αρεσει. Το Vitara ακουγεται πιο πολυ, αλλα πιο ευχαριστα.
-Στην αλλαγη απο 1η σε 2α ο συμπλεκτης κλωτσαει, σαν να αλλαζει ατζαμης την ταχυτητα. Ειναι σαν να εχει αλλο σημειο που απεμπλεκεται, απ' οτι στις αλλες ταχυτητες :hmmm: . Αν εισαι προσεκτικος ειναι ΟΚ, αλλα ηταν λιγο ενοχλητικο. Μου φαινεται ομως οτι ηδη στρωνει, εκτος αν το συνηθισα.
-Το start-stop μερικες φορες δεν λειτουργει, μαλλον οταν ειναι κρυο. Αλλα δεν εχει συνεπη συμπεριφορα, εξαρταται απο τις συνθηκες, χωρις να εχω καταλαβει τα "κριτηρια".
-Το trip computer βγαινει σε 2 εκδοσεις, αναλογα με την οθονιτσα στον πινακα οργανων: Μια μονοχρωμη με γραφικα "παλαιου τυπου" και μια εγχρωμη που ερχεται με το ADAS για να δειχνει τα γραφικα των συστηματων ασφαλειας. Ε, η εγχρωμη που εχει το δικο μου, δεν εχει ενδειξη μέσης ωριαιας ταχυτητας, ενω η μονοχρωμη εχει. Λεπτομερεια μεν, ενοχλητικη και ακατανοητη δε.
-Η διχρωμια δεν ειναι βαμμενη απο το εργοστασιο, αλλα γινεται στο Ελλαντα :dizzy: . Δηλαδη ο εισαγωγες παραγγελνει ασπρα, γκρι, μαυρα κτλ και βαφει τις οροφες εδω, για να εχει μικροτερο και πιο ευελικτο στοκ! :x Και δεν στο λενε απο πριν, αλλα το διαπιστωνεις οταν σου δινουν εγγυση της βαφης, ιδια με την εργοστασιακη. Εμενα προσωπικα δεν με χαλαει και τοσο, αλλα σιγουρα θα ηθελα να επιλεξω αν θελω το καινουριο αυτοκινητο μου να το βαψει ο μπαρμπα Μητσος πριν καν το δω.

Τα καλα:
-Ο κινητηρας (ροπη-δυναμη) ειναι παρα πολυ καλος. Ανεβαινει με 6η τις ανηφορες στην εθνικη και επιταχυνει πολυ εντυπωσιακα. Οταν θα μπορω να "δωσω" στροφες χωρις αυτοσυγκρατηση, νομιζω θα με υπερκαλυψει.
-Το αυτοκινητο ειχε δυο βασικες ελλειψεις: Φωτα led και ηλεκτρικα αναδιπλουμενους εξωτερικους καθρεφτες. Για τα φωτα δεν μπορω να κανω κατι, αλλα ηρθε με καθρεφτες (με κατι ωραια λεντ φλας πανω), χωρις να το ξερει η αντιπροσωπεια, μαλλον λογω του προσθετου πακετου ADAS (δεν ειναι σιγουροι).
-Καταναλωση μεχρι τωρα 7,2 σε αρκετα επιβαρυμενη χρηση. Η οικονομια δεν θεωρειται το δυνατο σημειο του αυτοκινητου, οποτε αν ειμαι εκει το θεωρω επιτυχια, ειδικα σε συγκριση με τα 9,5 που εκαιγε το 307 SW.
-Η αναρτηση ειναι πολυ καλη για τα γουστα μου, χωρις κλισεις στις στροφες. Ειναι ομως λιγο "αποτομη" σε λακουβες με μικρη ταχυτητα και ισως δεν αρεσει σε καποιον που δινει προτεραιοτητα στην ανεση. Παντως το αυτοκινητο στριβει πολυ σταθερα και δεν μοιαζει με SUV (ισως επειδη δεν ειναι :lol: )
-Ο θορυβος ειναι (ή τουλαχιστον μου φαινεται εμενα) παρα πολυ χαμηλος.
-Το τιμονι, χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο, ειναι αρκετα σαφες, ευχαριστο στην αφη και με ωραια χειριστηρια.
-Γενικα το εσωτερικο ειναι αρκετα ποιοτικο (ειδικα η αφη των διακοπτων). Εχει πολυ πρακτικους χωρους για αντικειμενα, κινητα κτλ, αλλα σκληρα πλαστικα παντου. Το "δερματινο" σαλονι ειναι πολυ ομορφο, με εξωτερικες ραφες, αλλα νομιζω το καλοκαιρι θα ψηνεται ο κωλος μας...
-Οι χωροι μεσα ειναι πολυ καλοι, πορτ μπαγκαζ μετριο, οπως ξεραμε.
-Τα συστηματα ασφαλειας ειναι πολυ ωραια για να χαζευεις και αρκετα χρησιμα:
Η ανιχνευση νεκρου σημειου ειναι φοβερη, σε προειδοποιει με τα φωτακια συνεχεια και με ηχο οταν βγαλεις φλας
Η υποβοηθηση αλλαγης λωριδας διαβαζει καλα τις λωριδες και χρησιμευει μονο αν εισαι τελειως αλλου.
Το αυτοματο φρεναρισμα δεν το ενεργοποιησα (ακομα... :innocent: ), μονο την ηχητικη προειδοποιηση μια φορα, σε πολυ λογικο χρονο.
Η αυτοματη εναλλαγη μεγαλης-μεσαιας σκαλας στα φωτα λειτουργει αψογα.
-Τα υπολοιπα (οθονη, ηχοσυστημα, συνδεση με το κινητο κτλ) ολα πολυ καλα και εργονομικα.

Αρεσε πολυ στα κοριτσια και στη συζυγο και τωρα προγραμματιζουμε οδικες εκδρομες, να το χαρουμε λιγο.

Οι πρωτες φωτογραφιες μολις σημερα :lipsealed: στο Νοησις, που ημασταν για μια εκδηλωση της μικρης θυγατερας :inlove: , που ειναι και η φωτογραφος.

Ε, αυτα για τωρα, αμα συμβει κατι αξιοσημειωτο θα γραφω στο παρον.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#608901 Καλορίζικο, να το χαρείτε με υγεία!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#608924 Τα λεντ φλας ίσως να προκύπτουν με αλλαγή εξοπλισμού που να συνέβη λόγω νέου MY.
Αλήθεια η διχρωμία γίνεται εδώ?
Καλοταξιδο!! To Stonic όταν το οδήγησα μου είχε κάνει εντύπωση πόσο ωραιότερο ήταν από το Arona.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608943 Ωραίο! Να το χαρείτε!
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#608985
Focusman91 έγραψε:To Stonic όταν το οδήγησα μου είχε κάνει εντύπωση πόσο ωραιότερο ήταν από το

Ε, δεν είναι και κάποιο κατόρθωμα να είσαι καλύτερος από το Arona. Η είδηση θα ήταν να μην ήταν... :oops:
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#609015
Focusman91 έγραψε:Τα λεντ φλας ίσως να προκύπτουν με αλλαγή εξοπλισμού που να συνέβη λόγω νέου MY.

Δεν το σκεφτηκα αυτο, αλλα δεν νομιζω να ισχυει. Ταυτοχρονα με το δικο μου ηρθε ενα Premium (δηλαδη η πλουσια εκδοση) χωρις τους αναδιπλουμενους καθρεφτες με τα λεντ. Πιστευω, οπως λεει και ο πωλητης, οτι πανε μαζι με το ADAS, αν και δεν εχει καποια λογικη συνδεση.

Focusman91 έγραψε:Αλήθεια η διχρωμία γίνεται εδώ?

Ναι ρε συ :dizzy:

Αυτο με τον συμπλεκτη που γραφω, ειναι φυσιολογικο;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#609017 Ισχύει αυτό με την διχρωμία. Στην αντιπροσωπεία όμως σε ενημερώνουν πριν από την παραγγελία. Σε φίλο μου που το πήρε, το είπαν στην πρώτη επίσκεψη (τελικά δεν την επέλεξε). Σε αντιπροσωπεία της Αθήνας.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#609018 Το blis μόνο μπορεί να έχει σχέση και κα γίνεται για λόγους μείωσης του complexity. Να έχουν δλδ έναν καθρέπτη high level με blis, αναδίπλωση κλπ κι έναν low spec χωρίς. Ενδιάμεσα γιοκ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#609025
Asimov έγραψε:Ισχύει αυτό με την διχρωμία. Στην αντιπροσωπεία όμως σε ενημερώνουν πριν από την παραγγελία. Σε φίλο μου που το πήρε, το είπαν στην πρώτη επίσκεψη (τελικά δεν την επέλεξε). Σε αντιπροσωπεία της Αθήνας.


Ούτε εγώ θα την επέλεγα. Η βαφή του εργοστασίου δεν συγκρίνεται με αντιπροσωπείας ειδικά ελληνικής.

Καλοτάξιδο kantoniou. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#609028 Πολύ άκυρο από μέρους τους ως προς την μη προτερη ενημέρωση ...

Με αυτό όμως διαφωτιστηκα όταν ο πωλητής σε δίχρωμο CHR μου είχε πει από μόνος του ότι "έτσι έρχεται από το εργοστάσιο σε αντίθεση με άλλους που τα βάφουν εδώ" ... και υποψιαζομουν το Captur σκεφτομενος ότι στο Micra τα πορτοκαλί μπιμπλικια και αυτοκόλλητα που τα έχουν σαν έξτρα πακέτο εδώ τα βάζουν.
Τελευταία επεξεργασία από cosneo και 13 Οκτ 2019, 17:03, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά