Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#598689 Το εβαλα στο αλλο θεμα σαν υστερογραφο
kantoniou έγραψε:ΥΓ: To Stonic ακομη το περιμενουμε απο την Κορεα, 5 μηνες και βαλε, και μου λενε για Σεπτεμβριο :protest:


Μεσα Ιουλιου => τέλος Ιουλιου => αρχες Αυγουστου => 5 Σεπτεμβριου... :x :s_sad

Αν και, οπβς ειμαι τωρα δεν μπορω να οδηγησω, οποτε δεν χαλαστηκα πολυ
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#599715 Ερωτηση: Ξερει κανεις τι θα γινει τελικα με το WLTP από 1/9;

Γιατι δεν φτανει που περιμενω 5,5 μηνες, ανησυχω οτι θα φαω τελικα αυξηση στην τιμη και στα τελη, εξαιτιας της ασυνεπειας του εργοστασιου, του εισαγωγεα και του εμπορου. Και κερατας και δαρμενος δηλαδη...

Ημουν φοβερα υπομονετικος με τις καθυστερησεις, αλλα να επιβαρυνθω και οικονομικα το βρισκω εξωφρενικο.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#599741
kantoniou έγραψε:Το εβαλα στο αλλο θεμα σαν υστερογραφο
kantoniou έγραψε:ΥΓ: To Stonic ακομη το περιμενουμε απο την Κορεα, 5 μηνες και βαλε, και μου λενε για Σεπτεμβριο :protest:


Μεσα Ιουλιου => τέλος Ιουλιου => αρχες Αυγουστου => 5 Σεπτεμβριου... :x :s_sad

Αν και, οπβς ειμαι τωρα δεν μπορω να οδηγησω, οποτε δεν χαλαστηκα πολυ
Ανάλογη καθυστέρηση έχει και το Ρίο ενός γνωστού στη μαρτυρική μεγαλόνησο. Μου κάνει πολύ εντύπωση.

don't blame the marketing
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#599782 O πωλητης λεει οτι τα συγκεκριμενα μοντελα (Ριο και Στονιτς :tomato: ) εχουν φοβερες καθυστερησεις λογω παραγωγης σε εργοστασιο στην Κορεα. Δεν καθυστερει η παραγωγη, αλλα η φορτωση στο καραβι. Και οτι η ελληνικη αγορα ειναι "ριγμενη" στην προτεραιοτητα, λογω αμελητεου μεγεθους.

Τωρα, τι παραπανω απο αυτα ισχυει, δεν εχω ιδεα (ισως και τπτ).
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#599787
kantoniou έγραψε:O πωλητης λεει οτι τα συγκεκριμενα μοντελα (Ριο και Στονιτς :tomato: ) εχουν φοβερες καθυστερησεις λογω παραγωγης σε εργοστασιο στην Κορεα. Δεν καθυστερει η παραγωγη, αλλα η φορτωση στο καραβι. Και οτι η ελληνικη αγορα ειναι "ριγμενη" στην προτεραιοτητα, λογω αμελητεου μεγεθους.

Τωρα, τι παραπανω απο αυτα ισχυει, δεν εχω ιδεα (ισως και τπτ).
Από την άλλη σε diesel Stonic κάνουν προσφορές, προφανώς για ετοιμοπαραδοτα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#599861 Σέρβος παραθεριστης στα Φλογητα με το καινούριο Ceed που μοιάζει με Panamera μου είπε ότι έχουν και εκεί πολύ αναμονή ιδίως στα βενζίνης. Έχουν πολύ ζήτηση εκεί. 5 μήνες το περίμενε και αναγκάστηκε να επιλέξει και άλλο χρώμα από την αρχική του παραγγελία .. Για το Stonic που τον ρώτησα το ίδιο μου είπε.

Παρεμπιπτόντως αυτό το Ceed είναι πανέμορφο!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#599923
cosneo έγραψε:Σέρβος παραθεριστης στα Φλογητα με το καινούριο Ceed που μοιάζει με Panamera μου είπε ότι έχουν και εκεί πολύ αναμονή ιδίως στα βενζίνης. Έχουν πολύ ζήτηση εκεί. 5 μήνες το περίμενε και αναγκάστηκε να επιλέξει και άλλο χρώμα από την αρχική του παραγγελία .. Για το Stonic που τον ρώτησα το ίδιο μου είπε.

Παρεμπιπτόντως αυτό το Ceed είναι πανέμορφο!
Δεν είμαι ο μόνος φορουμιτης στα Φλογητά αυτές τις ημέρες;;

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#604934 Με παραγγελία 28/2, δεν εχω ακομη παραλαβει. Η ημερομηνια παραδοσης μου ηταν αδιαφορη αρχικα, καθως ειχα αυτοκινητο. Προτιμησα λοιπον να κανω ειδικη παραγγελια για να παρω ακριβως αυτο που ηθελα, αν και ειχε παραδοση 4,5 μηνες. Αποδειχτηκε, εκ των υστερων, οτι μετρουσαν μηνες στον πλανητη Αρη, καθως εχουμε φτασει στους 6,5 γηινους μηνες και ακομα δεν βλεπω φως.
Υποτιθεται οτι το αυτοκινητο εχει ερθει Ελλαδα, αλλα καθυστερει λογω WLTP. Πουθενα δεν έχουν δεσμευτει εγγραφως για τον χρονο παραδοσης, ουτε και τωρα μου λενε καθαρα ημερομηνια (με πανε απο βδομαδα σε βδομαδα). Απο τη μια λεω να κανω υπομονη, απο την αλλη εχω πλεον νευριασει και θελω να υπαρξει καποια συνεπεια, καθως θεωρω απαραδεκτο να απαιτουνται 7 μηνες για να παραλαβω (και αν).
Αυτα που με συγκρατησαν μεχρι τωρα ειναι οτι (α) τους επιμαχους δυο μηνες της παρατασης (απο τους 4,5 στους 6) δεν μπορουσα ετσι κι αλλιως να οδηγησω λογω του ατυχηματος, (β) η προκαταβολη που εδωσα ήταν ασημαντη για ειδικη παραγγελια (1000 €) και (γ) ακουω οτι το προβλημα με τους εκτελωνισμους λογω WLTP ειναι υπαρκτο και γενικο σε ολες τις εταιρειες.
Μπορω (και κυριως εχει νοημα) να κανω κατι (διαμαρτυρια στον εισαγωγες, καταγγελια κλπ) ή κανω τουμπεκι και περιμενω ποτε θα δεησουν να το φερουν;
Άβαταρ μέλους
By gianik
#604937 Ότι περισσότερο πάρεις κέρδος είναι. Οπότε είτε ζήτα κάποια έκπτωση είτε κάποιο extra δώρο..

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#604942 https://www.caranddriver.gr/eidiseis/arthro/eksamini_paratasi_efarmogis_tou_wltp_kamia_allagi_se_teli_kykloforias_kai_times_ix-7733056/

Οποτε,

-Ζητας πισω το χιλιαρικο και προχωρας στην 2η επιλογη σου

- Τους το δειχνεις και ζητας εκπτωση / συναγερμο εργοστασιακο/ φιμε/ Tommy X Lewis 2020 collection για ολους (σιγα μην σου κανουν , οι κορεατες παιζουν απο θεση ισχυος σε αυτα)

-Περιμενεις (χλωμο).

Εν κατακλειδι , ριξε και κανα γκαζι στον αντιπροσωπο να δεις τι περιθωρια εχει για να μην χασει την πωληση. :s_yes