Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#794493
markvag έγραψε:
JASON21_90 έγραψε:Sorry αν είναι off-topic αλλά σε dacia sandero stepway λέτε να αξίζει το παρακάτω πακέτο :
α) κάρτα κλειδί
β) ηλεκτρικό χειρόφρενο
γ) υποβραχιόνιο με αποθηκευτικό χώρο


α) Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα, ίσα ίσα κι εγώ το ψιλο-φοβάμαι για το ενδεχόμενο κλοπής.
β) Εννοείται, μεγάλη υπόθεση, το βάζεις στο αυτόματο και ξεχνάς τι πάει να πει χειρόφρενο, μπαίνει μόνο του όταν σβήνεις τον κινητήρα, βγαίνει μόνο του όταν ξεκινάς. Πολύ χρήσιμο, ανεξαρτήτως αυτομάτου ή όχι, το είχα στη Νίτσα της υπογραφής (χειροκίνητο) και πραγματικά μου λείπει στην MWB που έχω τώρα. Σε καμιά ανηφορική εκκίνηση (εκτός του ότι έχει hill holder, οπότε σε συγκρατεί), μπορείς απλά να πατήσεις το κουμπάκι για να μπει το χειρόφρενο και μετά απλά να ξεκινήσεις χωρίς πρόβλημα. Βγαίνει από μόνο του όταν ξεκινήσεις να πηγαίνεις μπροστά...
γ) Καλό είναι, γενικά ένα υποβραχιόνιο είναι βασικό, καλό είναι να έχει και αποθηκευτικό χώρο, χαμένος δεν θα πάει...


Εγώ θα έπαιρνα και το Security Pack (και οι αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός και το blind spot warning είναι πολύ καλές ιδέες)

Βέβαια, την τσέπη σου εσύ την ξέρεις, καθώς και το αν γίνεται.



Έχεις απόλυτο δίκιο! Όπως είπα και πιο πάνω αυτά που είναι σαν προαιρετικός εξοπλισμός είναι τα εξής:

-Pack RELAX: Κάρτα Renault Handsfree, Ηλεκτρικό χειρόφρενο, Mid console με υποβραχιόνιο & κλειστή αποθήκευση) :(

-Pack SECURITY: Κάμερα οπισθοπορείας, Εμπρός αισθητήρες παρκαρίσματος & Προειδοποίηση τυφλού σημείου (BSW)

-Αυτόματος κλιματισμός

-Ζάντες αλουμινίου 16" Black Diamant "MAHALIA"

-Μεταλλικό χρώμα

Από τα οποία το πρώτο είναι που δεν έβαλα και σκεφτόμουν μήπως το βάλω τελευταία στιγμή (το Σάββατο έγινε η παραγγελία). Το μόνο κακό είναι ότι είναι πακέτο όπως είπα άρα δεν μπορώ να βάλω πχ τον αποθηκευτικό χώρο μαζί με το ηλεκτρικό χειρόφρενο και τέλος.


Υ.Γ Πάντα μιλάμε για το ταπεινό dacia sandero stepway.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794497
JASON21_90 έγραψε:Υ.Γ Πάντα μιλάμε για το ταπεινό dacia sandero stepway.

Μια χαρα αμαξι ειναι και μαλιστα ομορφοτερο απο αρκετα αλλα της κατηγοριας του. Με το καλο να το παραλαβεις!

Η αποψη μου ειναι να βαλεις οσα περισσοτερα μπορεις απο εξοπλισμο αρκει να μην ζοριστεις οικονομικα

Το υποβραχιονιο πχ ειναι απαραιτητο ειδικα αν κανεις ταξιδια. Το Panda μου δεν εχει αλλα μονο μεσα στην πολη κυκλοφορει οποτε δεν με απασχολει. Αν μπορεις φτηνα να βαλεις απο αλλο, καντο ετσι.
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#794506
Νίκος Παππάς έγραψε:
JASON21_90 έγραψε:Υ.Γ Πάντα μιλάμε για το ταπεινό dacia sandero stepway.

Μια χαρα αμαξι ειναι και μαλιστα ομορφοτερο απο αρκετα αλλα της κατηγοριας του. Με το καλο να το παραλαβεις!

Η αποψη μου ειναι να βαλεις οσα περισσοτερα μπορεις απο εξοπλισμο αρκει να μην ζοριστεις οικονομικα

Το υποβραχιονιο πχ ειναι απαραιτητο ειδικα αν κανεις ταξιδια. Το Panda μου δεν εχει αλλα μονο μεσα στην πολη κυκλοφορει οποτε δεν με απασχολει. Αν μπορεις φτηνα να βαλεις απο αλλο, καντο ετσι.


Παρήγγειλα το kaki grey (αυτό που προμοτάρουν σαν καινούργιο χρώμα), που το ομορφαίνει κατά πολύ! Ευχαριστώ , συμφωνώ και 'γω σε όλα όσα είπες!
Άβαταρ μέλους
By edmond
#794510 Προσωπικά μου αρέσει πολύ το σαντέρο και ειδικότερα το stepway. Πριν πάρω το γιάρις το κοζάριζα, αργούσε όμως να έρθει Ελλάδα καθότι εγώ ψαχνόμουν τέλος '20 και αυτό ήρθε μέσα στο '21.
Απορώ όμως που δεν του έδωσαν τον dci έστω τον βασικό στα 85hp, θεωρώ πως έτσι έχασαν μπόλικες πωλήσεις. Θαρρώ πως η απομαζουτοποίηση μπορεί να περιμένει μια γενιά ακόμα :roll:
Σίγουρα το -εργοστασιακό κιόλας- υγραέριο βοηθά να κρατιέται χαμηλά το κόστος χρήσης, θεωρώντας βέβαια πως η ίδια η ντάτσια πλασάρεται για χαμηλού κόστους εταιρία, θα επιμείνω όμως στον άνωθι συλλογισμό μου.
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#808474 Καλησπέρα και πάλι!

Επιστρέφω μετά από πολλούς μήνες καθώς ακόμα δεν έχω παραλάβει το dacia sandero stepway LPG expression . Ο χρόνος αναμονής επιμηκύνεται ολοένα και περισσότερο με αποτέλεσμα να πάρει και αύξηση +1000 και να ακουμπάει τα 22,300 αυτή τη στιγμή.

Είχα αντιπρόταση με λίγα χρήματα πιο κάτω να πάω στο renault clio techno LPG , ετοιμοπαράδοτο.

Αμφιταλαντεύομαι η αλήθεια είναι. Το δεύτερο που το οδήγησα έχει καλύτερα κρατήματα και ελάχιστα μικρότερους χώρους από το stepway.
Τελευταία επεξεργασία από JASON21_90 και 13 Μαρ 2023, 14:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By edmond
#808558 Νονίζω είναι προφανής η επιλογή.
Εννοείται πως το κλιό είναι καναδυό κλάσεις καλύτερο προϊόν στα πάντα όλα του.
Ισχύει βέβαια για τον εξοπλισμό αν και δεν νομίζω το κλιό να υστερεί.

Άκου 22.300 το σαντέρο ρε μλκ μου :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#808597
JASON21_90 έγραψε:Είχα αντιπρόταση με λίγα χρήματα πιο κάτω να πάω στο renault clio techno LPG , ετοιμοπαράδοτο.


Αν δεν σε πειραζει που ειναι made in Turkey.......
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#808801 Περίεργος τρόπος να σου πουν ότι θέλουν να διώξουν στοκ για την έλευση του Clio fl.

.
Άβαταρ μέλους
By JASON21_90
#808907
Focusman91 έγραψε:Περίεργος τρόπος να σου πουν ότι θέλουν να διώξουν στοκ για την έλευση του Clio fl.

.


Tι να πω! 21700 renault clio lpg techno blue iron πάντως.