Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#809771 Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να αλλάξω αυτοκίνητο εδώ και καιρό. Έχω ένα budget ~30.000€ και καλοβλέπω (C-)SUV.

Κοιτούσα το Tucson που μου αρέσει πολύ αλλά δυστυχώς έχει εκτοξευτεί η τιμή στα 35.000 (η έκδοση που θέλω) και για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να πάω τόσο ψηλά.

Οπότε είπα να ρίξω μία ματιά στα μεταχειρισμένα 1-2 χρόνων να δω τι παίζει και βρήκα 2 3008 του 21, το ένα με 25.000χλμ (30.500€) και το άλλο με 64.000χλμ (29.900€) και τα 2 πετρέλαιο (Euro6).

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει να πάω σε πετρέλαιο με δεδομένο τις αλλαγές που έρχονται. Σίγουρα αυτό το αμάξι θα το παντρευτώ, δεν με βλέπω να αλλάζω για τουλάχιστον 15-20 χρόνια (μπορεί και ποτέ). Οπότε τι γίνεται με τα Euro7-8-9 κτλ; Θα φάω κανά χαράτσι στο κεφάλι και θα το φυσάω και δεν θα κρυώνει; Μήπως είναι καλύτερο να πάω σε βενζίνη;

Επίσης, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω περισσότερο σε σχέση με τα βενζινοκίνητα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#809776 Τα 3008 είναι εταιρικά; Γιατί τα εταιρικά είχαν μια έκδοση εξοπλισμού διαφορετική (νομίζω λεγόταν Business).
Τα πετρέλαια στην Ελλάδα έχουν πολύ ψωμί και δύσκολα θα δούμε απαγόρευση και αν τη δούμε, θα είναι για το κέντρο της Αθήνας.
Το έχω οδηγήσει το συγκεκριμένο, δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο σχόλιο, πέρα από το πως περιμένεις να έχει μεγαλύτερους χώρους, κρίνοντας από το μέγεθός του εξωτερικά.
Βενζίνη σε 3008 σημαίνει αρκετό καύσιμο πάντως, είναι μεγάλο και βαρύ αμάξι. Το diesel θα πηγαίνει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#809784 Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν νομίζω να είναι εταιρικά, το ένα γράφει έκδοση Active Plus, το άλλο δεν την γράφει αλλά έχει αρκετό εξοπλισμό (μέχρι και hands free θύρας αποσκευών) οπότε μάλλον δεν είναι ούτε αυτό (και είναι και αυτό που προτιμώ, έχει λιγότερα χλμ και περισσότερο εξοπλισμό). Έχω δει αγγελίες με έκδοση Business/Corporate που λες, αλλά δεν βρήκα πληροφορίες για τον εξοπλισμό που έχει για να συγκρίνω.

Αυτό που λές για το κέντρο είναι ένα θέμα, αλλά οκ δεν πάω και συχνά (για κανά θέατρο συνήθως) οπότε την παλεύω. Ούτως ή άλλως υπάρχει και 2ο αυτοκίνητο στην οικογένεια.

Από χώρους πιστεύω με καλύπτει. Με ενδιαφέρει να έχει μεγαλύτερο πορτ μπαγκάζ από το δικό μου (Fiat Bravo 08 - 400lt) και καλύτερους χώρους στους επιβάτες ώστε να μην βρίσκει με τα πόδια της η μικρή όταν κάθεται στο καθισματάκι (τώρα κάθεται λες και κάνει γιόγκα).

Ξέχασα να αναφέρω ότι η χρήση του αυτοκινήτου θα είναι κυρίως μες στην πόλη. Θα το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου για τις δραστηριότητες της μικρής και για κάποια (λίγα) ιδιαίτερα που έχει σε διάφορες περιοχές (κυρίως Πειραιά & περίχωρα με ένα μόνο στα Πετράλωνα).

Ταξίδια γινονται 7-8 το χρόνο, συνήθως είμαι στα 11-12.000χλμ το χρόνο.

Έχω βρει και ένα DS7 Crossback στα 33.000 αλλά τσιμπάει λίγο.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#809790 Δεν θα έδινα πάντως 33000€ για μεταχειρισμένο της κατηγορίας αυτής όταν η Corolla Cross ξεκινάει λίγο κάτω από 34000€.

Edit:

Διάβασα DS4. Το 7 είναι μεγαλύτερο.
Και πάλι θα πήγαινα στο καινούριο.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#809794 Τα 3008 με τα 28.100€ τελειωσαν ολα; Μηπως να ρωτησεις σε κανεναν Γκαλο; Αφορουν μια βασικη εκδοση αλλα με τιμιο εξοπλισμο σε ενα συγκεκριμενο μπλε ομως
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#809798
NickTG έγραψε:Δεν θα έδινα πάντως 33000€ για μεταχειρισμένο της κατηγορίας αυτής όταν η Corolla Cross ξεκινάει λίγο κάτω από 34000€.

Edit:

Διάβασα DS4. Το 7 είναι μεγαλύτερο.
Και πάλι θα πήγαινα στο καινούριο.

Ούτε και εγώ θα πάω εκεί, ξεφεύγουμε, απλά μου άρεσε το μοντέλο. Μιας και την ανέφερες την Corolla όμως, την είδα και την απέκλεισα λόγω χώρων και 2lt κινητήρα. Κρίμα γιατί μου άρεσε πολύ.
Νίκος Παππάς έγραψε:Τα 3008 με τα 28.100€ τελειωσαν ολα; Μηπως να ρωτησεις σε κανεναν Γκαλο; Αφορουν μια βασικη εκδοση αλλα με τιμιο εξοπλισμο σε ενα συγκεκριμενο μπλε ομως

Τρέχει τέτοια προσφορά; Δεν το ήξερα, θα πάρω τηλέφωνο ή μπορεί να πάω από εκεί. Το χρώμα δεν με νοιάζει, ο εξοπλισμός όμως ναι. Είμαι gadgetάκιας είναι η αλήθεια :lol:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#809815 Άσχετα με τη διαδικασία επιλογής (είναι μια ωραία διαδικασία η αναζήτηση νέου ΙΧ, οπότε κοίτα να την απολαύσεις), αφήνω αυτό εδώ με αφορμή αυτό που έγραψες:

Ανατροπή! Παράταση ζωής στους κινητήρες εσωτερικής καύσης μετά το 2035… αλλά υπό προϋποθέσεις
https://www.4troxoi.gr/epikairotita/kos ... NKCXugurgw

Το 2027, που έγινε 2030, που έγινε 2035 και βλέπουμε... Οπότε πάρτε το αμαξάκι σας τώρα και περίπου με γνώμονα 15ετίας είμαστε καλυμμένοι. Και βλέπουμε...
Άβαταρ μέλους
By nikos
#809826
antonis78 έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν νομίζω να είναι εταιρικά, το ένα γράφει έκδοση Active Plus, το άλλο δεν την γράφει αλλά έχει αρκετό εξοπλισμό (μέχρι και hands free θύρας αποσκευών) οπότε μάλλον δεν είναι ούτε αυτό (και είναι και αυτό που προτιμώ, έχει λιγότερα χλμ και περισσότερο εξοπλισμό). Έχω δει αγγελίες με έκδοση Business/Corporate που λες, αλλά δεν βρήκα πληροφορίες για τον εξοπλισμό που έχει για να συγκρίνω.

Αυτό που λές για το κέντρο είναι ένα θέμα, αλλά οκ δεν πάω και συχνά (για κανά θέατρο συνήθως) οπότε την παλεύω. Ούτως ή άλλως υπάρχει και 2ο αυτοκίνητο στην οικογένεια.

Από χώρους πιστεύω με καλύπτει. Με ενδιαφέρει να έχει μεγαλύτερο πορτ μπαγκάζ από το δικό μου (Fiat Bravo 08 - 400lt) και καλύτερους χώρους στους επιβάτες ώστε να μην βρίσκει με τα πόδια της η μικρή όταν κάθεται στο καθισματάκι (τώρα κάθεται λες και κάνει γιόγκα).

Ξέχασα να αναφέρω ότι η χρήση του αυτοκινήτου θα είναι κυρίως μες στην πόλη. Θα το χρησιμοποιεί η γυναίκα μου για τις δραστηριότητες της μικρής και για κάποια (λίγα) ιδιαίτερα που έχει σε διάφορες περιοχές (κυρίως Πειραιά & περίχωρα με ένα μόνο στα Πετράλωνα).

Ταξίδια γινονται 7-8 το χρόνο, συνήθως είμαι στα 11-12.000χλμ το χρόνο.

Έχω βρει και ένα DS7 Crossback στα 33.000 αλλά τσιμπάει λίγο.
Diesel για διαδρομές εντός πόλης και δραστηριότητες παιδιών και γυναίκας δε κάνει. Μικρές διαδρομές σκοτώνουν το αμάξι με πετρέλαιο και ιδίως το φίλτρο dpf που δε προλαβαίνει να δουλέψει όπως πρέπει
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#809839
antonis78 έγραψε:Επίσης, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω περισσότερο σε σχέση με τα βενζινοκίνητα;

Το προβληματικό δοχείο adblue στον συγκεκριμένο κινητήρα (1.5 blueHDI) που αν σου βγάλει πρόβλημα εκτός εγγύησης είναι αρκετά ακριβή ζημιά.
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#809877
nikos έγραψε:Diesel για διαδρομές εντός πόλης και δραστηριότητες παιδιών και γυναίκας δε κάνει. Μικρές διαδρομές σκοτώνουν το αμάξι με πετρέλαιο και ιδίως το φίλτρο dpf που δε προλαβαίνει να δουλέψει όπως πρέπει
Το καταλαβαίνω αυτό που λες, δεν έψαχνα για diesel άλλωστε, αλλά είναι το μόνο που βρήκα σε λογική τιμή και επίσης για ένα περίεργο λόγο, τα περισσότερα που βρήκα ήταν diesel. Τα βενζίνης ξεφεύγουν.

Γιώργης έγραψε:Το προβληματικό δοχείο adblue στον συγκεκριμένο κινητήρα (1.5 blueHDI) που αν σου βγάλει πρόβλημα εκτός εγγύησης είναι αρκετά ακριβή ζημιά.
Ευχαριστώ για την συμβουλή. Όταν το πάω σε συνεργείο, αν τους πω να το κοιτάξουν θα μπορούν να βρουν αν έχει πρόβλημα;

alexandros.K έγραψε:Corolla Cross hybrid θα βγει και σε 1800cc συντομα, 140 αλογα
Αλλά πανω απο 30k € σιγουρα
Το είδα αλλά αφενός θα είναι πάνω από 30k όπως είπες, αφετέρου το Corolla το έχω αποκλείσει λόγω χώρων. Εκτός αν ρίξω τελικά νερό στο κρασί μου για τους χώρους (που το συζητάω ακόμα με την :inlove: ) και πάω σε Yaris Cross στα 25k και γλιτώσω και κάποια χρήματα. Θέλω όμως να κάνω μία αναβάθμιση (σε χώρους) τώρα που (μάλλον) μπορώ, για αυτό κοίταζα C-SUV.
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#809912
Νίκος Παππάς έγραψε:https://www.car.gr/classifieds/cars/view/331419150-peugeot-3008

Αν υπρχει ακομα...

Ωραίο αλλά έχει λιγότερο εξοπλισμό από αυτό που βρήκα, όμως οκ δεν είναι dealbreaker και αφήνω στην άκρη ότι είναι στην Κοζάνη, θα το συνδυάσω με εκδρομή :lol:
Το dealbreaker είναι το χειροκίνητο. Θέλω αυτόματο :s_biggrin , δεν το είχα αναφέρει ε; Σόρυ.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#809920
antonis78 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:https://www.car.gr/classifieds/cars/view/331419150-peugeot-3008

Αν υπρχει ακομα...

Ωραίο αλλά έχει λιγότερο εξοπλισμό από αυτό που βρήκα, όμως οκ δεν είναι dealbreaker και αφήνω στην άκρη ότι είναι στην Κοζάνη, θα το συνδυάσω με εκδρομή :lol:
Το dealbreaker είναι το χειροκίνητο. Θέλω αυτόματο :s_biggrin , δεν το είχα αναφέρει ε; Σόρυ.

Αααααα, θες κι αυτοματο....εισαι απο αυτους ε; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ενταξει φιλος κανενα θεμα, 33Κ μονο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#809931
Νίκος Παππάς έγραψε:Αααααα, θες κι αυτοματο....εισαι απο αυτους ε; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ενταξει φιλος κανενα θεμα, 33Κ μονο. :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: Ε ναι, λοιπόν, είμαι από αυτούς. Μπορώ να το πάρω και με τάσια (που λέει ο λόγος) αλλά όχι χειροκίνητο.