Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Chris
#554419 Οπως λεει κι ο τιτλος!

Παντα ηθελα ενα καμπριο. Απαιτησεις μετακινησης δεν υπαρχουν, θα αγοραστει αποκλειστικα για να μου φυγει η καψα. Δηλαδη καμια εκδρομουλα, κυριακατικες βολτες κλπ. Αν δω οτι αντεχει μπορει να κατεβω και Ελλαδα αν υπαρχει διαθεση.

Επισης, το πρωτο μου αμαξι ηταν μεγκαν 1, και παντα ηθελα να το ξαναπαρω. Οποτε ξεκινησα κοιτωντας αυτο σε καμπριο. Το παλιο μου δεν ειχε βγαλει κατι σημαντικο, μονο βασεις εξατμισης μου εκοβε, οποτε δεν ξερω τι θεματα μπορει να εχει σαν μοντελο.

Επισης βλεπω και μεγκαν 2 cc, λιγο ακριβοτερα, και ακομα πιο πανω 307 cc. Αξιζει η σκληρη οροφη την ευκολια της ή παιζει να κατεβει μια μερα και να μην ξανανεβει ποτε?

Θα προτιμουσα να μην ειναι roadster, ωστε να εχει και λιγο πορτ παγκαζ και να μην φοβαμαι καθε φορα που θα το παιρνει η :inlove: στη βροχη, και οι πισω υποτυπωδεις θεσεις ειναι καλοδεχουμενες. Πχ mr2, mx5 κλπ τα ξεχναω. Ετσι κι αλλιως το στησιμο και η γρηγορη οδηγηση ειναι στον πατο των επιθυμιων μου, που να τα κανω αλλωστε στα βουνα της Ολλανδιας. Οποτε κοιταω για 4θεσιο μπροστοκινητο.

Καποια αλλα που ειδα σερφαροντας λιγο ειναι το αστρα, κατι volvo v70, saab 9.3, clk, κλπ, δε με ψηνουν για διαφορους λογους (πχ σιχαινομαι τα οπελ).

Το μεγκαν 1 το βρισκω σε 1.6 και διλιτρο, το μεγκαν 2 και το 307 μονο σε διλιτρα. Για μεγκαν 1 θα ηθελα να μεινω κατω απο τα 1500 ευρω, για τα αλλα 2 θα πηγαινα και μεχρι 2500 νομιζω (τελειως απο την κοιλια μου τα ορια).

Υπαρχει καποιο αλλο που ξεχναω? Πχ, 206 cc πολυ μικρο, barchetta το ιδιο (θα επαιρνα για πλακα μια αν ειχα ηδη ενα αυτοκινητο, αλλα οχι για μοναδικο, ειδα μια φωτο το πορτ παγκαζ της και με πηραν τα κλαματα :s_biggrin ), golf 4 μπλιαξ

Θα ηθελα λοιπον να μαθω κυριως αξιοπιστια των τριων υποψηφιων και αν υπαρχει καποιο αλλο που ξεχναω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554421 Αφού σε ενδιαφέρουν οι χαλαρές βόλτες, γιατί δεν κοιτάς κάποιο παλιότερο;
Εικόνα
Και με 4 κανονικές θέσεις. :metalo: :ninja:

Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και ειδικά για τα 900 είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις ανταλλακτικά, αφού έχουν ισχυρή βάση πιστών. Και το συγκεκριμένο είναι κανονικό Saab και όχι Opel!
:ninja:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#554432 Αφού θα είναι το μοναδικό σου αυτοκίνητο και θα βάζεις την οικογένειά σου μέσα, να κοιτάξεις πιο προσφέρει τη μέγιστη ασφάλεια. Και στις τούμπες, δες τι έγινε στο άλλο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#554438
Anonymous Founder έγραψε:Αφού σε ενδιαφέρουν οι χαλαρές βόλτες, γιατί δεν κοιτάς κάποιο παλιότερο;
Εικόνα
Και με 4 κανονικές θέσεις. :metalo: :ninja:

Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και ειδικά για τα 900 είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις ανταλλακτικά, αφού έχουν ισχυρή βάση πιστών. Και το συγκεκριμένο είναι κανονικό Saab και όχι Opel!
:ninja:
Αν το βρεις αυτό σε καλή κατάσταση κάτω από 5-7000, πες μου και μένα.



.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#554442 Αγορά Ελλάδα ή Ολλανδία;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#554444
Anonymous Founder έγραψε:Αφού σε ενδιαφέρουν οι χαλαρές βόλτες, γιατί δεν κοιτάς κάποιο παλιότερο;
Εικόνα
Και με 4 κανονικές θέσεις. :metalo: :ninja:

Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και ειδικά για τα 900 είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις ανταλλακτικά, αφού έχουν ισχυρή βάση πιστών. Και το συγκεκριμένο είναι κανονικό Saab και όχι Opel!
:ninja:
Όλα καλά αλλά τα ανταλλακτικά μόνο εύκολα δεν τα βρίσκεις. Και φυσικά τα καλά κομμάτια είναι ακριβά.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#554461 Κολλητός στη Γερμανία που έχει φετίχ με τα Volvo ήταν στο τσακ να χτυπήσει c70 cc και το έψαξε αρκετά.Τελικα πήρε S80 αλλά πιστεύω θα πάρει και ένα c70 αργότερα...
Είναι πολύ ανώτερο σαν κατασκευή από τα υπόλοιπα που κοιτας.Μαλλον μόνο αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν μοναδικό αυτοκίνητο χωρίς να κάνεις τραγικές παραχωρήσεις σε θεματα ασφαλείας ειδικά...

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554463 Πολύ καλή πρόταση και οι τιμές είναι χαμηλά βλέπω:
https://www.car.gr/used-cars/volvo/c70. ... d=features
Μια άλλη λύση θα ήταν και η αντίστοιχη 3άρα BMW:
https://www.car.gr/classifieds/cars/?so ... ategory=12

Το βασικό πρόβλημα αυτών των αυτοκινήτων, είναι το βάρος τους που σημαίνει πως θέλουν κάποιο μοτέρ που να τα κινεί με αξιοπρέπεια και πως η κατανάλωση θα είναι αυξημένη σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554464 Πραγματικά καλή πρόταση και ιδιαίτερη
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#554465
Chris έγραψε:
Το μεγκαν 1 το βρισκω σε 1.6 και διλιτρο, το μεγκαν 2 και το 307 μονο σε διλιτρα. Για μεγκαν 1 θα ηθελα να μεινω κατω απο τα 1500 ευρω, για τα αλλα 2 θα πηγαινα και μεχρι 2500 νομιζω (τελειως απο την κοιλια μου τα ορια).

Άβαταρ μέλους
By kostis20
#554470
Anonymous Founder έγραψε:Πολύ καλή πρόταση και οι τιμές είναι χαμηλά βλέπω:
https://www.car.gr/used-cars/volvo/c70. ... d=features
Μια άλλη λύση θα ήταν και η αντίστοιχη 3άρα BMW:
https://www.car.gr/classifieds/cars/?so ... ategory=12

Το βασικό πρόβλημα αυτών των αυτοκινήτων, είναι το βάρος τους που σημαίνει πως θέλουν κάποιο μοτέρ που να τα κινεί με αξιοπρέπεια και πως η κατανάλωση θα είναι αυξημένη σίγουρα.

Το S80 είναι με τον 2,4 καλά λεει οτι πάει.Του φαίνεται λίγο πιο αργό απο το V70 2.0T 5c που ήδη έχει...
Άβαταρ μέλους
By Chris
#554472 Επισης να αναφερω και κατι αλλο. Τα τελη υπολογιζονται με το βαρος εδω :shifty:

Πχ το μεγκαν 1 εχει 115 το τριμηνο, τα αλλα δυο εχουν γυρω στα 150, το βολβο φοβαμαι να κοιταξω :lol:


< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#554475
Chris έγραψε:Επισης να αναφερω και κατι αλλο. Τα τελη υπολογιζονται με το βαρος εδω :shifty:

Πχ το μεγκαν 1 εχει 115 το τριμηνο, τα αλλα δυο εχουν γυρω στα 150, το βολβο φοβαμαι να κοιταξω :lol:


< >



Το Barchetta ζυγιzει 950 περιπου….
Άβαταρ μέλους
By Chris
#554476 Και το σμαρτ 600, αλλα ουτε το ενα μου κανει ουτε το αλλο :lol:

Με το μπαρτσετα δεν πανε ουτε εκδρομη με μια διανυκτερευση 2 ανθρωποι. Να κατεβω Ελλαδα 2 βδομαδες δεν το συζηταμε καν.

Και ενα γενικοτερο σχολιο, πανω στο 'μεγαλη κοινοτητα' που ανεφερε ο ηταφι. Εμενα αυτο μου λεει 2 πραγματα. Καλη υποστηριξη και problem solving σε φορουμς κλπ, αλλα και τιμες στα ανταλλακτικα να χτυπανε στο κεφαλι τους ρομαντικους. Μακρια λοιπον.

Γενικα το πλανο ειναι κατεβαινω Ελλαδα για γιορτες και επιστρεφοντας το βαζω μπρος αμεσως.

< >