Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#569529 350€ με το σήμα της Renault στο κουτί και 250€ με το σήμα της Bosch στο κουτί τα πουλούσε σε ποσότητες ο Ρομποπουλος το 2002, 2003 κλπ για το Megane πρώτης γενιάς.
Το πρόβλημα τους ήταν κάτι πλαστικά εξαρτήματα και όχι το μοτέρ.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#570496 Επανερχομαι γιατι εχω φαει τον κοσμο.Γαλλοφιλοι τη βοηθεια σας! :s_drinks

Οπως εγραψα τις προαλλες, ολα τα μεγκαν εχουν θεμα με τα παραθυρα, τα μεγκαν 2 ακομα μεγαλυτερο, και τα 2 cc τρομερο! Στα 2ης γενιας λοιπον το προβλημα συνηθως ειναι στο ηλεκτρικο module, οπως και στο δικο μου.

Το θεμα ειναι οτι ολα τα αμαξωματα παιρνουν το μοντελο temic 440726, το οποιο υπαρχει σε αυθεντικο, σε κλωνο, σε οτι θες, 10-20 ευρω απο κινα, απο ευρωπη, μεχρι και σε ψιλικατζιδικα παιζει να το βρικσεις.

Το cc ομως παιρνει διαφορετικο μοντελο, temic 440746, που υποστηριζει το αυτοματο κατεβασμα των παραθυρων οταν ανοιγοκλεινεις την οροφη. Ε αυτο το μλκιστηρι δεν το βρισκω πουθενα.

Το αναφερουν ως κωδικο οι περισσοτεροι πωλητες οταν γκουγκλαρω, αλλα μετα γραφουν 'δεν κανει για καμπριο', που σημαινει πως ειναι το αλλο στην πραγματικοτητα. Οποτε φοβαμαι πως δεν υπαρχει ως κλωνος, και μαλλον οχι ως καινουριο.

Και η ερωτηση μου εδω ειναι, εχει μηπως κανεις καποιο hint, ή καποια ακρη να μου βρει ενα? Ή και μεταχειρισμενο γρυλο απο κανα τρακαρισμενο? Ξηλωνεται ευκολα το module.

Ταυτοχρονα προσπαθω να επισκευασω το υπαρχον, αλλα μου εχει βγαλει την πιστη, δεν μπορω να το ανοιξω με τιποτα. Στο ιντερνετ διαβαζω πως συνηθως λιγο wd40 και μετα καλο waterproofing το σωζει.

edit Εφαγα φλασια γραφοντας αυτο, και κοιταξα car.gr. Ισως βρηκα κατι, ελπιζω να μην το πουλαει στο θεο, υπαρχει παντα η λυση να βαλω εναν κλωνο και να ανοιγω την πορτα οποτε θελω να κλεισω την οροφη :tomato:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#570636 Δηλαδη αυτά δεν κανουν?
Αναφέρουν για Megane cc.

https://www.ebay.co.uk/itm/TEMIC-FOR-RE ... 2381660063

https://www.google.com/amp/s/www.ebay.c ... %3f0p19G=e
Τελευταία επεξεργασία από cosneo και 10 Μαρ 2019, 15:11, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Chris
#570651 Ωπ! Το πρωτο μου ειχε διαφυγει, γιατι γενικα απεφευγα αυτες τις στοκ φωτος που δε φαινεται ο κωδικος πανω στο κομματι, καθως ολα μεχρι τωρα ηταν κινεζιες.

Το δευτερο δε μου ανοιγει κατι.

Τελοσπαντων, βρηκα εναν αγγλο που του το στελνεις, το ανοιγει, κανει την πλακετα σαν καινουρια, το κανει τελειως waterproof και το στελνει πισω. 30 λιρες. Λεει πως μετα δεν ξαναχαλαει. Θα του το στειλω. Και ισως παρω και ενα απο αυτα στο λινκ σου για backup, σιγουρα θα χαλασει και καποιο απο τα αλλα οπου ναναι :lol:

Εχουν ημερομηνια παραγωγης πανω, 2006, οπως το αυτοκινητο, ειναι εντυπωσιακο πως εχουν αντεξει μεχρι τωρα, και ισως ειναι και ενδειξη πως τα χμ ειναι πραγματικα και εχει περασει πολυ καιρο σε γκαραζ, γιατι αυτα πεθαινουν λογω βροχης/υγρασιας


< >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#570652 Aπο το δευτερο λινκ του cosneo https://www.ebay.co.uk/itm/PLUG-PLAY-Re ... 2209094596

These modules will work on the Cabriolet. However the centre button which lowers the roof & the windows will no longer operate the window with the aftermarket module fitted. Please be aware if you have the 'onetouch' windows, this will also be lost, which is the case with any aftermarket module :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#570653 Σε ευχαριστω Βασιλη, φαινεται τωρα.

Δυστυχως και γι αυτα δε διαβαζω τα καλυτερα. Εξασφαλιζουν οτι θα ανεβοκατεβαινει το παραθυρο και δε θα ξαναχαλασει, αλλα δεν εγγυωνται ουτε αυτοματο κατεβασμα με την οροφη, ουτε οτι θα σταματησει σε περιπτωση εμποδιου.

Κρατησα bookmark το πρωτο λινκ, θα τσιμπησω ενα καποια στιγμη.

Edit Τωρα ειδα την περιγραφη που προσθεσες, αυτα εχω δει κι εγω. Συν το safety feature που λειπει αλλα δεν στο λενε. Οποτε ειναι στην ουσια κλωνος του χατσμπακ/σενταν οπως οι κινεζιες, απλα σε διαφορετικο κουτακι να μην παιρνει υγρασια. Δουλευουν και αυτα, και υπαρχουν παντα στο μυαλο μου ως εναλλακτικες, αλλα θελω ολες τις λειτουργιες, οποτε θα με φτιαξει ο αγγλος φιλος


< >
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 10 Μαρ 2019, 15:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#576882 Κλέβω το νήμα του Chris , μιας και ήθελα και εγώ cabrio και το πήρα:

Toyota MR2 2002


Εικόνα

Το έχω 6 μέρες τώρα και τολμώ να πω ότι είναι απίθανο οδηγικά κι ας είναι μέτριο δείγμα το δικό μου
Επίκεινται μαζέματα και εντυπώσεις στο lets go places κλπ κλπ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#576883 δεν σε προλαβαινουμε ρε!! :lol:
καλοριζικο και να το χαρεις με προσοχη. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#576884 Ευχαριστώ Ντιμακο μου !!
:lol: :lol: :lol:

Αυτό θα είναι το καθημερινό μου .
Όντως θέλει προσοχή και εγώ ξεσκουριασμα !
Σε προκαλεί όμως το άτιμο .
Άβαταρ μέλους
By Chris
#576887 Τσιλη καλοριζικο, να το χαρεις! Προσωπικα λιωνω για το προηγουμενο, εχει μια υπεροχη 90λα, αλλα το δικο σου πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ καλυτερο αυτοκινητο.

Τωρα θα σου κανω ενα highjack στο highjack για να γραψω σκορπιες σκεψεις πανω στο δικο μου, αλλιως θα το ξεχασω :lol:

-Βρηκα σε μια μαντρα ενα μηχανισμο παραθυρου, οποτε εστειλα σε εναν αγγλο σπεσιαλιστα το μηχανισμο που αφαιρεσα και αυτον που αγορασα για φουλ επισκευη, και τωρα εχω 4 λειτουργικα παραθυρα συν ενα μηχανισμο μπακαπ για οταν χαλασει το επομενο.

-Εκανα ενα φουλ σερβις με ιμαντες λαδια ξυδια κλπ γιατι προσφατα ακουσα μαζεμενες πολλες ιστοριες τρομου με κομμενους ιμαντες. Ο δικος μου ειχε μολις 10κ χιλιομετρα, αλλα και 6 χρονια πανω του

-Μαλλον αρχισα να συνηθιζω/μαθαινω το αυτοματο, οι αλλαγες ειναι απαλοτατες πλεον, δεν κανει πολλη φασαρια (κατα 99% ηταν απλα λαθος χρηση απο εμενα, που δεν πατουσα αρκετο γκαζι για να ανεβασει σχεση και εμεναν οι στροφες ψηλα)

-ΚΑΙΕΙ. Ειχα καλομαθει στα ντιζελ τα τελευταια χρονια και μου κακοφαινεται. Βεβαια δεν κανει αρκετα χιλιομετρα ωστε να με χαλαει στην τσεπη, μια φορα το μηνα γεμιζω, αλλα ο δεικτης πεφτει για πλακα

-Το wind deflector κανει θαυματα. Απο 6-7 βαθμους και πανω, δεν πα να χει 10 ριχτερ -εεεε μποφορ εννοω, το ανοιγω και παω παντου με τη θερμανση στη χαμηλοτερη σκαλα στα ποδια. Μονο σταματημενος φυσαει μεσα στην καμπινα.

-Πηρα κι ενα σετ ηχειων που ειχε βγαλει η pioneer plugnplay για megane 2, τρομερη βελτιωση στον ηχο, μαλλον θα ηταν και μισοπεθαμενα τα προηγουμενα. Γυρω στα 80 ευρω 2 ηχεια και 2 tweeters

-Συνολικη εικονα θετικη. Ολες οι ευκολιες ενος μικρομεσαιου: χωροι, θηκες, ευκολια, συν μια οροφη που ανοιγει. Τεραστιο πορτμπαγκαζ.

-Αρνητικα μεχρι στιγμης: χωροι για τους πισω (το ηξερα), καταναλωση, τεραστιες πορτες (συνηθως παρκαρω καθετα, οποτε κανω την κομανετσι)

-Προσοχη οταν το ανοιγουμε σε κλειστο παρκινκ!!! Ή μηπως εχει αισθητηρες στην οροφη; Δε θελω να μαθω!




< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#576891 Καλοταξιδος tsilis! (Ευτυχως που δεν προχωρησες με τον γαργαντουα την 916, πολυ καλυτερο αμαξι πηρες)

Sent >
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#576893 rocsta που το έμαθες βρε θηρίο για την 916? :lipsealed: :lol:

Ήταν σε άψογη κατάσταση , αλλά τόσα χρήματα δεν τα έδινα .

Τούτο θέλει μαζέματα , αλλά είναι εκπληκτικό εργαλειάκι!
Σε ευχαριστώ.

Chris , ειλικρινώς συγγνώμη. αν θέλεις να πάει αλλού το δικό μου κομμάτι , ζητάμε να μεταφερθεί άμεσα .
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#576894 Καλορίζικο και καλοταξιδο το MR2!

< Note >