Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#577370 :) :)

Βρε Σάμπα μου..... είναι το καθημερινό μου!

Έχω παραγγείλει μπάρα θολών Tanabe, ενίσχυση πατώματος (μεσαίο τμήμα ) Cusco και ψάχνω ελατήρια μαμά για να το ψήλωσω, ώστε να είναι πιο εύχρηστο για καθημερινό . :)

Άλλες ενισχύσεις και αλλαγές δεν βλέπω .
Μηχανολογικά , φεύγουν οι προκαταλύτες με χταπόδι και τέλος .
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#577374 Όχι , την έχω και αυτήν .

Από περισυ της έκανα 24000 χλμ, αλλά την τελευταία εβδομάδα , την έχω κινήσει 14 μέτρα , ενώ το Τογιότα 600 χλμ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#577413
red_monster έγραψε:Στοχευμένες :yahoo:

Ότι πρέπει για καθημερινό :yahoo:


Ο Σάμπας ή αυτοκίνητα-σώβρακα θα προτείνει ή φυσικό αέριο. Δεν υπάρχει μέση λύση. :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#577419
REALZEUS έγραψε:
red_monster έγραψε:Στοχευμένες :yahoo:

Ότι πρέπει για καθημερινό :yahoo:


Ο Σάμπας ή αυτοκίνητα-σώβρακα θα προτείνει ή φυσικό αέριο. Δεν υπάρχει μέση λύση.
Βάλε του ιδέες για σώβρακο με φυσικό αέριο
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#577421 :lol:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#577428
Nikos! έγραψε:Ή ποδήλατο με φυσικό αέριο.


Ή 7θέσιο MPV με πετάλια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#627224 Ενα update σε αυτο εδω:

viewtopic.php?f=13&t=383&p=618786#p618786

Με το θεμα εκκινησης με την δευτερη/τριτη προσπαθεια δεν εχω ασχοληθει ακομα. Σε ενα μηνα παει για ΚΤΕΟ και σερβις ετσι κι αλλιως, οποτε θα τους το αναφερω εκει. Αν ειναι ο αισθητηρας στροφαλου και μου πουν κανα τρελο νουμερο, νομιζω πως μπορω να τον φτασω και μονος μου απο το λιγο youtube που ειδα

Το φλας, προσεξα πως οταν εβαζα λιγο παραπανω δυναμη οταν το αναβα, μετα εσβηνε κανονικα. Μετα απο 10-15 φορες, σταματησε τελειως το προβλημα (καθαρισε απο καμια βρωμιτσα??). Εντωμεταξυ ειχα αγορασει ανταλλακτικο και ειχα επιβεβαιωσει πως δεν μπορω να αφαιρεσω το τιμονι μονος μου, οποτε αφησα το ανταλλακτικο στην ακρη για μελλοντικη αντικατασταση. Τις τελευταιες μερες μου το ξανακανε 2 φορες, οποτε το παρακολουθω.

Επισης, καποιες φορες εχω την υποψια πως μπαζει ελαχιστο νερο αναμεσα σε οροφη και παραθυρο. Τοσο λιγο που το ειχα ξεχασει τελειως μεχρι που διαβασα το θεμα του σερφ σημερα. Το γκουγκλαρα, μαλλον το εχουν ολα αυτο το θεμα, εβαλα στο προγραμμα καθαρισμα και βαζελινη στα λαστιχα, εχει καλες πιθανοντητες να εξαφανιστει ετσι λενε. Οταν ομως το παρω μετα απο βροχη, στην πρωτη αριστερη στροφη ακουω νερο να μετακινειται απο καπου μπροστα δεξια :hmmm: Δεν εχω ιδεα απο που μπορει να ειναι και αν ειναι προβλημα. Μονο στην πρωτη στροφη, μετα σταματαει. Μαλλον πρεπει να βαλω ενα φιλο στο πεζοδρομιο να μου πει αν οντως τρεχει νερο στο δρομο οπως στριβω.

Και τελος, η αισθηση μου ειναι πως οι αεραγωγοι δεν βγαζουν αρκετο αερα. Μπορει να ειναι και ιδεα μου βεβαια, ποτε δεν ειχα πολλα μποφορ σε γαλλικο, σε συγκριση με χιουντάι πχ, που μπορεις να συντηρησεις μοσχαρισιο κιμα στην καμπινα αν θες :lol: . Θα αλλαξω φιλτρο καμπινας να δω αν βελτιωνεται και βλεπουμε. Δεν ειναι κατι που ενοχλει παντως.

Γενικα, οταν το πηρα ειχα βαλει στοχο τον ενα χρονο χωρις να με αφησει στο δρομο. Αν συνεβαινε αυτο, θα το θεωρουσα καλη αγορα (πρωτη φορα που αγοραζω μεταχειρισμενο). Καπου αυτες τις μερες εχω επετειο, και εχει βγαλει μονο μικροπραβληματακια imho, ευκολα αντιμετωπησιμα, μη ενοχλητικα, φυσιολογικα για αυτοκινητο του 2006. Δεν εχω παραπονο. Και κατι που δεν περιμενα να πω ποτε για καμπριο, ατελειωτο πορτπαγκαζ :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Chris
#644504 Αλλαγη φιλτρου καμπινας σημερα, κυριως επειδη ενιωθα πως δεν ειχε αρκετη δυναμη ο αερας, και ειπα να ξεκινησω απο τα απλα. Εβγαλα αυτο:

Εικόνα


Χειροτερο το περιμενα βασικα, αλλα εβγαλα και 2 χουφτες φυλλα απο τη τρυπα, και εστρωσα και τον σωληνα που ριχνει αερα στα ποδια του συνοδηγου που ηταν εντελως εκτος θεσης. Αισθητη διαφορα στον αερα, αλλα θα κριθει σοβαρα το χειμωνα. Ετσι κι αλλιως εδω περα δεν εχω μεγαλες αναγκες κρυου αερα, μια χαρα ηταν. Ο ζεστος ηταν ανεπαρκης


< >
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#651150 Το λαθος μου το πιο μεγαλο? :hmmm:

https://www.car.gr/used-cars/renault/me ... om=%3E3500

Απο τα πιο καινουρια βλεπω ελαχιστα και πολλα.με πετρελαιο που δεν το θελω.

Οτι προτασεις ή τι να προσεξω ειναι ευπροσδεκτα, ειμαι εντελως εκτος αγορας σε σχεση με μοντελα κλπ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#651153 Θέλεις οπωσδήποτε 4 θέσεις και μεταλλική οροφή ή απλά ανοιχτό;
Άβαταρ μέλους
By Chris
#651157 Να κατεβαινουν τα παραθυρα. Καποια ακομα και στις φωτο της αγγελιας τα βλεπεις με κατεβασμενη οροφη κι ενα παραθυρο πανω. Ειναι μπελας (αλλα μπορω να σου πω ακριβως πως το φτιαχνεις). Λογικα κοιτας χειροκινητα και 1.4-1.6, οποτε δε μπορω να σου πω για κιβωτιο/κινητηρα (εχω 2.0 αυτοματο). Θα ξηλωσεις το ραδιο και θα του βαλεις ενα καλωδιο aux που θα περασεις απο τρυπιτσα που θα ανοιξεις στο χωρο απο κατω. Τα ηχεια πολυ πιθανον να ειναι χαλια μετα απο τοσα χρονια, και ειδικα ανοιχτος θες καλα ηχεια (εβαλα ενα σετ της pioneer για το συγκεκριμενο μοντελο). Επισης αν δινει μαζι και το wind deflector μετραει πολυ. Ρωτα, δεν τα θυμαμαι ολα τωρα.

Αν το βαλεις στις βουρτσες για ελεγχο και μπαζει, δε σημαινει απαραιτητα πως εχει προβλημα, για να σφραγισει σιγουρα πρεπει να κλεισει η οροφη σε επιπεδο εδαφος, και να ειναι καλα καθαρισμενα και ενυδατωμενα τα λαστιχα. Αλλα φυσικα η οροφη να κλεινει με την πρωτη και ολοσωστα, μη θελει κανα κολπο για να πιασει (πχ ενα που ειχα δει την εκλεινε ο ιδιοκτητης σχεδον μεχρι τελους, την ξανανοιγε 10 ποντους και την ξανακλεινε για να παει σωστα, ακομα τρεχω)


< >