Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#554520 Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το Ι30 σε αυτόματο + ντίζελ βγαίνει με το μεταλλικό στα 22230, οπότε με τέλη κλπ ξεπερνά τα 22500 και είναι εκτός μπάτζετ. Πέραν τούτου, δε νομίζω πως συνολικά είναι καλύτερη αγορά από το ανάλογο άστρα, ακόμα κι αν κόστιζε ίδια χρήματα. Το Κάκτους επίσης δεν βγαίνει και αυτόματο και ντίζελ.
Τελικά νομίζω ότι οι επιλογές για αυτόματο και ντίζελ σε αυτά τα λεφτά, είναι εξαιρετικά περιορισμένες: Τα 2 Όπελ, 2 Σέατ (Αρόνα, Λεόν), το Τίπο, το Καπτούρ και ίσως το 308.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554521 Πάντως το i30 και το αδερφάκι του το Ceed είναι το μοναδικά που έχουν ανεξάρτητη ανάρτηση πίσω και όχι ημιάκαμπτο. Έχει κι άλλο ένα πλεονέκτημα : εξαιρετικούς όρους στην εγγύηση.
Επίσης και σε αυτήν την περίπτωση εγώ θα έκανα μια βόλτα από την αντιπροσωπεία γιατί πιθανολογώ ότι παίζει αξιόλογη έκπτωση.

Το Arona προσωπικά μου φαίνεται κουβάς με ρόδες.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#554522 Και στο Megane κάνουν εκπτώσεις, πιστεύω θα βγεί εντός μπάτζετ, πηγαίνετε να ρωτήσετε.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#554535 To Arona δεν το έχουμε δει, ούτε το πολυκοιτάει ο αδερφός, απλά μπήκε στην εξίσωση λόγω τιμής και ύπαρξης του συνδυασμού ντίζελ + αυτόματο.
Το Megane θεωρητικά φαντάζει αξιόλογο καθώς μάλλον έχει και πιο εξελιγμένο αυτόματο συν τον δοκιμασμένο ντίζελ κινητήρα.
Από Kia το μεν Stonic δεν βγαίνει ντίζελ και αυτόματο, το δε Ceed υπάρχει σε ντίζελ και αυτόματο στην προνομιακή τιμή από 26590.... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#554552 Το 2008 αν και εξαιρετικό αυτοκίνητο (και στην έκδοση ντίζελ, το αγόρασε πρόσφατα συνάδελφος σε χειροκίνητο) βγαίνει σε αυτόματο μόνο στην πολύ πλούσια έκδοση που εκτοξεύει το κόστος γύρω στα 25 χιλιάρικα αν θυμάμαι, οπότε λογικά και με γενναίες εκπτώσεις θα βγαίνει πάνω από 23. Φαντάσου ότι του συναδέλφου του βγήκε 20.500 στην βασική έκδοση Active με χειροκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554553 Ισχύει ο, τι και για τα προηγούμενα : πηγαίνετε σε αντιπροσωπεία να πάρετε προσφορά, γιατί είναι έτσι το φορολογικό σύστημα, που με μια μικρή έκπτωση στη ΛΤΠΦ μπορεί να προκύψει μεγάλη μείωση στην τελική τιμή, της τάξης των χιλιάδων ευρώ.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#554557 Μα δε νομίζω ότι μπορούν να κάνουν έκπτωση στη ΛΤΠΦ.
Ότι κάνουν στην τελική τιμή.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554559 Υποχρεωτικά στη ΛΤΠΦ γίνεται η έκπτωση.
Από τους φόρους δεν μπορούν να κόψουν.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#554568
Asimov έγραψε:Υποχρεωτικά στη ΛΤΠΦ γίνεται η έκπτωση.
Από τους φόρους δεν μπορούν να κόψουν.
Μπορούν να κάνουν έκπτωση στην ΛΤΠΦ ώστε να πέσει το αυτοκίνητο κλίμακα? Δηλαδή ένα που έχει πχ 17.500€ ευρώ ΛΤΠΦ μπορεί να πέσει στα 16.900 και να κατέβει κλίμακα? Μου φαίνεται ότι το κράτος δύσκολα θα άφηνε τέτοιο παράθυρο

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554569 Δεν είναι παράθυρο ρε συ, κοινή λογική είναι.
Προφανώς μπορούν να βάλουν για τιμή προ φόρων αυτή που θέλουν, ελεύθερος είναι ο καθορισμός της. Από το κέρδος τους θα κόψουν.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#554573
Asimov έγραψε:Δεν είναι παράθυρο ρε συ, κοινή λογική είναι.
Προφανώς μπορούν να βάλουν για τιμή προ φόρων αυτή που θέλουν, ελεύθερος είναι ο καθορισμός της. Από το κέρδος τους θα κόψουν.
Δηλαδή αν πάω στη Φόρντ πχ και του πω να μου τιμολογησει το Φοκους ντίζελ st line120 ώστε από 17.126€ ΛΤΠΦ να πάει στα 16.999€ αυτός θα κάνει έκπτωση 127€ και το κράτος θα χάσει 1.500€ σε φόρους?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554578 Προφανώς, αλλά θα πρέπει να δεχτεί να σου κόψει και τα δικά του κατοστάρικα, που δεν είναι πάντα εύκολο, αν σκεφτείς ότι το εργοστάσιο δύσκολα θα κόψει από τα δικά του και την όποια έκπτωση θα τη μοιραστεί εισαγωγέας και dealer
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#554587 Έκπτωση στη λτπφ ο dealer δεν μπορεί να κάνει για τεχνικούς λόγους.
Υπάρχει επίσημος τιμοκατάλογος που έχει κατατεθεί σε τελωνεία, λιμεναρχεία, δασαρχεία με συγκεκριμένο τέλος ταξινόμησης ανά κωδικό.

Μόνο η αντιπροσωπεία μπορεί να περάσει το ποσό της έκπτωσης μέσα και να πέσει κλίμακα.
Αν το κάνει --> ανανεωμένος τιμοκατάλογος.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#554594
EDDIE_147 έγραψε:Έκπτωση στη λτπφ ο dealer δεν μπορεί να κάνει για τεχνικούς λόγους.
Υπάρχει επίσημος τιμοκατάλογος που έχει κατατεθεί σε τελωνεία, λιμεναρχεία, δασαρχεία με συγκεκριμένο τέλος ταξινόμησης ανά κωδικό.

Μόνο η αντιπροσωπεία μπορεί να περάσει το ποσό της έκπτωσης μέσα και να πέσει κλίμακα.
Αν το κάνει --> ανανεωμένος τιμοκατάλογος.


πολυ σωστα