Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#558042 Ας ζήσει και ο αδελφός σου όπως και χιλιάδες άλλοι το παραμύθι της υπέρτατης ματαιοδοξίας. Όλοι έχουν την ανάγκη να νιώσουν σπουδαίοι...

Και αφού έχει προαποφασίσει κάποιος τι θα αγοράσει, ανοίγονται θέματα τάχα μου να τεθούν γνώμες λες και αυτός θα την αλλάξει.

Ελπίζω σε 4 χρόνια από τώρα να μην ξανά ζητήσεις την γνώμη για κανένα κινεζικό λάστιχο...

Ας χαζοχαρει τώρα με τον υπεριψωμενο πτωχευμένο κουβα και άσε στην άκρη την αλήθεια που ξέρω εγώ.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#558054 Βρες μου συμμετοχικο-καλοστημενο μικρομεσαιο που να ειναι υποχρεωτικα και ντιζελ και αυτοματο με τελικη τιμη καινουριο 20000-20500 ευρω και να εισαγεται Ελλαδα και προτεινε το αφου ηταν προαποφασισμενο κατ εσε το θεμα επιλογης. Το μονο που υπηρχε σε αυτα τα λεφτα ντιζελ-αυτοματο και ηταν ενα κλικ πιο οδηγοκεντρικο απο το Crossland X ηταν το αστρα που τελικα απορριφθηκε κυριως λογω χωρου αποσκευων.
Σε διαφορετικη περιπτωση ο μονος λογος που αντιλαμβανομαι τα σχολια σου ειναι ειτε τρολαρισμα ειτε να χουμε να λεμε.
Αν παλι πιστευεις οτι ανοιξα το θεμα εδω για να βγαλω τη ματαιοδοξια τη δικη μου ή του αδερφου μου, μπορεις να κρατησεις τη γνωμη σου για τον εαυτο σου χωρις να ειρωνευεσαι και χωρις να προσβαλεις ατομα που δεν ξερεις. Κανεις δε γραφει εδω με το ζορι και κανεις δε γραφει απο υποχρεωση. Κι αν δε σεβεσαι εμενα, σεβασου τουλαχιστον τα αλλα παιδια που εγραψαν ευγενικα και χωρις ειρωνειες τη γνωμη τους.
Άβαταρ μέλους
By corsair
#558061
lazarefa έγραψε:Καλησπερα και χρονια πολλα.
Τελικα ο αδερφος μου εκλεισε στις 24/12 το Opel Crossland X αυτοματο πετρελαιο, στη βασικη πλην καλα εξοπλισμενη εκδοση με μονα εξτρα το μεταλλικο χρωμα και ρεζερβα αναγκης. Τελικη τιμη 19600 ευρω, σχεδον 1000 ευρω κατω απο την τιμη που διαπραγματευοταν με εξουσιοδοτημενους της Αθηνας. Η συμφωνια εγινε με εξουσιοδοτημενο στη Μακεδονια, οπου συν τοις αλλοις του εκαναν μια πολυ δελεαστικη προσφορα αγορας του τωρινου του οχηματος, Toyota Auris 1.6 MMT 3Θ 2010 με 83.000 χλμ. Του προτειναν αγορα για 7100 ευρω και φυσικα δεχτηκε.
Απο οικονομικη σκοπια νομιζω οτι πετυχε διανα, και σαν τιμη αγορας του καινουριου και σαν τιμη αγορας του οχηματος του.
Παραλαβη του ειπαν μεσα Μαρτιου.
Ευχαριστω για τις προτασεις σας.
Καλες γιορτες σε ολους.


Καλοτάξιδο! Μια ματια που έριξα, αρκετά καλο VFM έχει. Και η βασικη εκδοση επισης κομπλέ ειναι απο εξοπλισμό. Δεν ξέρω στην κατηγορια αυτη κατι αλλο με αυτο τον εξοπλισμο και 19600 μονο.

Ποιον diesel πηρε? 105 ή 120 αλογα?
α, και ποιος αντιπροσωπος ηταν αυτος?
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#558073 Για Crossover κατηγορίας supermini το θεωρώ ακριβό. Κλασική υπερεκτιμημενη περίπτωση. Βέβαια σαν diesel, αυτόματο και καλοεξοπλισμενο μπορεί να είναι και ευκαιρία.
Σχεδιαστικά όμως είναι πιο όμορφο από το παλιακο πλέον 2008 και το παράξενο Aircross.
Όπως και να έχει, καλοταξιδο!
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#558084 Παιδια ευχαριστω για τις ευχες. Το αυτοκινητο αγοραστηκε απο τη Μaxx Motors στην Κοζανη. Ειναι η εκδοση του κινητηρα με τους 120 ιππους η οποια πηγαινει απ το εργοστασιο υποχρεωτικα με το αυτοματο κιβωτιο. Με χειροκινητο μπορει καποιος να επιλεξει και την εκδοση 100 ιππων.
Άβαταρ μέλους
By Γιώργης
#559866
lazarefa έγραψε:Καλησπερα και χρονια πολλα.
Τελικα ο αδερφος μου εκλεισε στις 24/12 το Opel Crossland X αυτοματο πετρελαιο, στη βασικη πλην καλα εξοπλισμενη εκδοση με μονα εξτρα το μεταλλικο χρωμα και ρεζερβα αναγκης. Τελικη τιμη 19600 ευρω, σχεδον 1000 ευρω κατω απο την τιμη που διαπραγματευοταν με εξουσιοδοτημενους της Αθηνας. Η συμφωνια εγινε με εξουσιοδοτημενο στη Μακεδονια, οπου συν τοις αλλοις του εκαναν μια πολυ δελεαστικη προσφορα αγορας του τωρινου του οχηματος, Toyota Auris 1.6 MMT 3Θ 2010 με 83.000 χλμ. Του προτειναν αγορα για 7100 ευρω και φυσικα δεχτηκε.
Απο οικονομικη σκοπια νομιζω οτι πετυχε διανα, και σαν τιμη αγορας του καινουριου και σαν τιμη αγορας του οχηματος του.
Παραλαβη του ειπαν μεσα Μαρτιου.
Ευχαριστω για τις προτασεις σας.
Καλες γιορτες σε ολους.

Αν επιτρέπεται, την προσφορά από το εξουσιοδοτημένο της Μακεδονίας την πήρε τηλεφωνικά; Αν είναι τόσο εύκολο να αρχίσω κι εγώ τα τηλέφωνα, τουλάχιστον στους γειτονικούς νομούς. Μου φαίνεται δύσκολο βέβαια να ασχοληθούν σοβαρά απ'το τηλέφωνο αλλά μπορεί να κάνω και λάθος :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#559891
Γιώργης έγραψε:
lazarefa έγραψε:Καλησπερα και χρονια πολλα.
Τελικα ο αδερφος μου εκλεισε στις 24/12 το Opel Crossland X αυτοματο πετρελαιο, στη βασικη πλην καλα εξοπλισμενη εκδοση με μονα εξτρα το μεταλλικο χρωμα και ρεζερβα αναγκης. Τελικη τιμη 19600 ευρω, σχεδον 1000 ευρω κατω απο την τιμη που διαπραγματευοταν με εξουσιοδοτημενους της Αθηνας. Η συμφωνια εγινε με εξουσιοδοτημενο στη Μακεδονια, οπου συν τοις αλλοις του εκαναν μια πολυ δελεαστικη προσφορα αγορας του τωρινου του οχηματος, Toyota Auris 1.6 MMT 3Θ 2010 με 83.000 χλμ. Του προτειναν αγορα για 7100 ευρω και φυσικα δεχτηκε.
Απο οικονομικη σκοπια νομιζω οτι πετυχε διανα, και σαν τιμη αγορας του καινουριου και σαν τιμη αγορας του οχηματος του.
Παραλαβη του ειπαν μεσα Μαρτιου.
Ευχαριστω για τις προτασεις σας.
Καλες γιορτες σε ολους.

Αν επιτρέπεται, την προσφορά από το εξουσιοδοτημένο της Μακεδονίας την πήρε τηλεφωνικά; Αν είναι τόσο εύκολο να αρχίσω κι εγώ τα τηλέφωνα, τουλάχιστον στους γειτονικούς νομούς. Μου φαίνεται δύσκολο βέβαια να ασχοληθούν σοβαρά απ'το τηλέφωνο αλλά μπορεί να κάνω και λάθος :hmmm:
Όταν ήταν να πάρω το Clio η εναλλακτική μου ήταν το Yaris diesel. Ο εδώ έμπορος μου έδινε τιμή 300+€ πάνω από τον κατάλογο και πήρα τηλέφωνο σε Κοζάνη και Καστοριά. Και οι 2 μου έδωσαν γραπτές προσφορές μέσω e mail , αυτός από την Καστοριά μάλιστα προθυμοποιήθηκε να φέρει το αυτοκίνητο κάποιο Σάββατο Γιάννενα για να το κάνω test drive. Η απάντηση του πωλητή εδώ όταν του έδειξα τις γραπτές προσφορές (έβγαινε γύρω στα 500€ αν θυμάμαι καλά η διαφορά) ήταν "μα θα κυκλοφορείς με πινακίδες άλλου νομού;" . Που φυσικά απάντησα ότι για 500€ κυκλοφορώ και με πινακίδες Τιμπουκτού. Τελικά πήρα το Clio βέβαια οπότε τζάμπα ο κόπος. 11/2013 όλα αυτά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#559892
kostis20 έγραψε:Αν σκεφτώ πόσο κάνει το αντίστοιχο 3008
Μόνο που το αντίστοιχο του, ειναι το 2008.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#559898
belgarion έγραψε:
Γιώργης έγραψε:
lazarefa έγραψε:Καλησπερα και χρονια πολλα.
Τελικα ο αδερφος μου εκλεισε στις 24/12 το Opel Crossland X αυτοματο πετρελαιο, στη βασικη πλην καλα εξοπλισμενη εκδοση με μονα εξτρα το μεταλλικο χρωμα και ρεζερβα αναγκης. Τελικη τιμη 19600 ευρω, σχεδον 1000 ευρω κατω απο την τιμη που διαπραγματευοταν με εξουσιοδοτημενους της Αθηνας. Η συμφωνια εγινε με εξουσιοδοτημενο στη Μακεδονια, οπου συν τοις αλλοις του εκαναν μια πολυ δελεαστικη προσφορα αγορας του τωρινου του οχηματος, Toyota Auris 1.6 MMT 3Θ 2010 με 83.000 χλμ. Του προτειναν αγορα για 7100 ευρω και φυσικα δεχτηκε.
Απο οικονομικη σκοπια νομιζω οτι πετυχε διανα, και σαν τιμη αγορας του καινουριου και σαν τιμη αγορας του οχηματος του.
Παραλαβη του ειπαν μεσα Μαρτιου.
Ευχαριστω για τις προτασεις σας.
Καλες γιορτες σε ολους.

Αν επιτρέπεται, την προσφορά από το εξουσιοδοτημένο της Μακεδονίας την πήρε τηλεφωνικά; Αν είναι τόσο εύκολο να αρχίσω κι εγώ τα τηλέφωνα, τουλάχιστον στους γειτονικούς νομούς. Μου φαίνεται δύσκολο βέβαια να ασχοληθούν σοβαρά απ'το τηλέφωνο αλλά μπορεί να κάνω και λάθος :hmmm:
Όταν ήταν να πάρω το Clio η εναλλακτική μου ήταν το Yaris diesel. Ο εδώ έμπορος μου έδινε τιμή 300+€ πάνω από τον κατάλογο και πήρα τηλέφωνο σε Κοζάνη και Καστοριά. Και οι 2 μου έδωσαν γραπτές προσφορές μέσω e mail , αυτός από την Καστοριά μάλιστα προθυμοποιήθηκε να φέρει το αυτοκίνητο κάποιο Σάββατο Γιάννενα για να το κάνω test drive. Η απάντηση του πωλητή εδώ όταν του έδειξα τις γραπτές προσφορές (έβγαινε γύρω στα 500€ αν θυμάμαι καλά η διαφορά) ήταν "μα θα κυκλοφορείς με πινακίδες άλλου νομού;" . Που φυσικά απάντησα ότι για 500€ κυκλοφορώ και με πινακίδες Τιμπουκτού. Τελικά πήρα το Clio βέβαια οπότε τζάμπα ο κόπος. 11/2013 όλα αυτά.

< Note >


Χρειάζονται ένα καλό χουνερι αρκετοί "επαγγελματίες" της αγοράς αυτοκινήτου στον νομό.Αλλα όσο επικρατεί η νοοτροπία του "ντόπιου" αυτά θα γίνονται.

Εμένα δεν είχε καταδεχτει καν να βγει ο μηχανικός να κοιτάξει το Polo στην μονάδα της Χιουνται μόλις άκουσε mileage. Έφτιαξαν τουπε βλεπεις και αυτοί. :roll: