Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#553813 Καλησπέρα. Ψάχνει φίλος μου αυτοκίνητο πόλης με κριτήριο την χαμηλή κατανάλωση στην πόλη. Το μπάτζετ είναι χαμηλό στα 1500 ευρώ και κοιτάζουμε αυτοκίνητα χρονολογίας 1999-2002. Μάξιμουμ κυβισμό μέχρι 1300 κυβικά. Έχουμε ξεχωρίσει τα Peugeot 206 1.2, Daewoo Lanos 1.3, Fiat Punto 1.2 και Lancia Y. Στην άκρη του μυαλού έχουμε και τα Seicento και Matiz στα 800-900 κυβικά. Ξέρουμε πραγματικές καταναλώσεις των παραπάνω αυτοκινήτων στην πόλη; Ποιο από τα παραπάνω είναι πιο αξιόπιστο σαν σύνολο;

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#553817 Για Γάτος δεν ενδιαφέρεται. Αν και σαν πρόταση είναι καλή και τίμια, δυστυχώς δεν είναι της αρεσκείας του. Παρεμπιπτόντως ξέρουμε κατανάλωση του Γάτος;

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#553821 Έψαχνε ο φάδερ για δεύτερο πόλης πριν κάνα μήνα. Ο Γάτος είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει σε αξιοπιστία και vfm σχετικά με κατάσταση κι εξοπλισμό. Το δικό μας έχει 200 χιλιάδες χιλιόμετρα κι άνετα έλεγες ότι έχει μέχρι 50.
Κατανάλωση πόλης γύρω στο 6,5. AC, ABS, CD κι ένας αερόσακος.
Είναι βέβαια κουβάς. Στην πόλη δε σε ενοχλεί, αν ο δικός σου θέλει να κάνει ταξίδια, ας δει κάτι άλλο. Αλλά σάμπως τα Matiz θα κάνουν ταξίδι; Χειρότερα θα είναι. Μόνο το 206 1.1 θα υπερέχει, αλλά δύσκολα δε θα είναι ρημάδι.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#553823 Ταξίδια σπάνια θα κάνει. 1-2 φορές τον χρόνο και αν όπως λες παλεύεται με όποιο επιλέξει. Η αλήθεια είναι ότι έχει βρει ένα 206 και του αρέσει. Τα Punto και Lanos αξίζει να τα κοιτάζει;

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#553824
Stilskin έγραψε:Καλησπέρα. Ψάχνει φίλος μου αυτοκίνητο πόλης με κριτήριο την χαμηλή κατανάλωση στην πόλη. Το μπάτζετ είναι χαμηλό στα 1500 ευρώ και κοιτάζουμε αυτοκίνητα χρονολογίας 1999-2002. Μάξιμουμ κυβισμό μέχρι 1300 κυβικά. Έχουμε ξεχωρίσει τα Peugeot 206 1.2, Daewoo Lanos 1.3, Fiat Punto 1.2 και Lancia Y. Στην άκρη του μυαλού έχουμε και τα Seicento και Matiz στα 800-900 κυβικά. Ξέρουμε πραγματικές καταναλώσεις των παραπάνω αυτοκινήτων στην πόλη; Ποιο από τα παραπάνω είναι πιο αξιόπιστο σαν σύνολο;

< Note 4 >

Φοβάμαι πως με τόσο χαμηλό budget κινδυνεύετε να αγοράσετε αυτοκίνητο ρημάδι... :ninja:
Μήπως όντως να κοιτούσατε κανένα Hyundai (Atos, Accent);
Σε αυτά τα λεφτά, δύσκολα θα βρείτε κάτι άξιο λόγου. Αν οι μεγαλύτερες διαστάσεις δεν είναι πρόβλημα, θα πρότεινα να δείτε κάτι λίγο μεγαλύτερο (που θα είναι φθηνότερο) το οποίο θα έχει υγραέριο (αν τα χιλιόμετρα που θα κάνει είναι όντως πολλά).

Αν βρήκε 206 σε καλή κατάσταση, να το πάρει, τα υπόλοιπα ούτε καν το πλησιάζουν. Τα διάφορα κορεάτικα είναι απλώς αστεία μπροστά του, ενώ το Punto εξαρτάται σε τι κατάσταση είναι. Σαν αυτοκίνητα, είναι καλύτερο το 206, αλλά είπαμε, αναλόγως σε τι κατάσταση βρίσκει το καθένα.
206 με 1500€ μόνο; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#553826 https://www.car.gr/18103534

Αυτό συγκεκριμένα κοιτάει. Σε καλή εξωτερική κατάσταση φαίνεται. Θα ελεγχθεί και μηχανικά αν είναι όντως ευκαιρία.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#553827 Οι πολύ λίγες πληροφορίες το κάνουν ύποπτο, από την άλλη είναι πάρα πολλοί που βαριούνται να μπουν στον κόπο. Επίσης με προβληματίζει το ότι τα χιλιόμετρα είναι... απροσδιόριστα!
:lol:
Ας το δει και βλέπει. Το συγκεκριμένο μοτέρ για την πόλη είναι ΟΚ και δεν καίει πολύ.
Άβαταρ μέλους
By Stilskin
#553829 Από περιγραφή στο Car.gr άλλο τίποτα.
Πωλητής SAXO VTS 120 το παρουσίαζε για πολύ καλούς οδηγούς που θέλουν να μαμανε τα .
Θα το δει και από κοντά για να δει αν αξίζει.

< Note 4 >
Άβαταρ μέλους
By Govus
#553831
Stilskin έγραψε:https://www.car.gr/18103534
Αυτό συγκεκριμένα κοιτάει. Σε καλή εξωτερική κατάσταση φαίνεται. Θα ελεγχθεί και μηχανικά αν είναι όντως ευκαιρία.
< Note 4 >


Πινακίδα ΧΑΜ 6961 και στην περιγραφή, ΖΥΓΟ.
Α ρε Ελληνάρες :inlove: ...
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#553860 Εγώ θα ήθελα απλά να πω πόσο άθλιο αμάξι είναι το Atos.
Εννοείται πως δεν υπάρχει καμία σύγκριση με το Punto. Για την ακρίβεια ακόμα και ένα Uno που είχε ένας φίλος ήταν καλύτερο σαν αμάξι από το Atos.

Από κατανάλωση με Punto θα υπολόγιζα γύρω στο 7αρι.

Για το Lanos δεν έχω ακούσει κάτι καλό. Μαζί με το Matiz και το Atos θα τα είχα μόνο για λύση ανάγκης.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#553861
Stilskin έγραψε:https://www.car.gr/18103534

Αυτό συγκεκριμένα κοιτάει. Σε καλή εξωτερική κατάσταση φαίνεται. Θα ελεγχθεί και μηχανικά αν είναι όντως ευκαιρία.

< Note 4 >


Να ρωτήσει αν έχει αλλαχτεί το ρουλεμάν της πίσω ανάρτησης. Είναι ευαίσθητο σημείο σε πολλά PSA με υστερούντες πίσω και το κόστος ξεκινάει από κανένα 200άρι ευρώ (και αυτό αν βρει κανένα συνεργείο που να κάνει ανακατασκευή), μέχρι 1500 αν πας σε αντιπροσωπεία (που θα σου πει με γεια την ανάρτηση).

Μηχανολογικά είναι κατά τ' άλλα αξιόπιστο αμάξι, απλά υπήρχαν παρτίδες με προβληματικά ηλεκτρολογικά... Δεν μου έτυχε, αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις που βλαστήμησαν με αυτά...

Κατανάλωση το δικό μου το 1,6 στην πόλη είχε γύρω στο 8-8,5, σε ανοιχτό δρόμο με λίγη προσπάθεια έπεφτε και κάτω από 6,5. Λογικά το 1,1 δεν θα πρέπει να καίει πάνω από 7 στην πόλη...


Αχ.... θυμήθηκα το 206 μου και συγκινήθηκα τώρα... :s_cry :inlove:
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#553872 Είχα για 4 χρόνια lanos extreme 90hp..Από κατανάλωση δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί τότε που το είχα δεν μ ενοιαζε και ιδιαιτερα(είχε και περίπου 1€/ltr η βενζίνη) αλλά από αξιοπιστία σκύλος!235 χιλιάδες χιλιόμετρα και πέρα από λάδια φίλτρα δεν άλλαξα τίποτα απολύτως...!!!!


< >
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#553906
Stilskin έγραψε:Ταξίδια σπάνια θα κάνει. 1-2 φορές τον χρόνο και αν όπως λες παλεύεται με όποιο επιλέξει. Η αλήθεια είναι ότι έχει βρει ένα 206 και του αρέσει. Τα Punto και Lanos αξίζει να τα κοιτάζει;

< Note 4 >


Το 206 ήταν πολύ ΟΚ αλλά αρκετά αδύναμο, προβλήματα ιδιαίτερα δεν θυμάμαι. Το punto σε 60αρα εκδοχή ήταν επίσης καλό, βέβαια εκεί υπήρχαν μπόλικα κυρίως ηλεκτρολογικής φύσης. Κλιο 1.2 76αρι μπορεί να βρει σε αυτά τα ευρώ;