Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By g8777
#598907
Anonymous Founder έγραψε:Δεν με ενδιαφέρουν τα στοιχήματα, επειδή έχω καεί στο παρελθόν, αν δεν το δω ψηφισμένο, δεν κουνιέμαι από την θέση μου. Προς πληροφόρησή σου ούτε οι εταιρείες leasing κουνιούνται από την θέση τους, μήπως να στείλεις κάνα βιογραφικό; Ή έντυπο στοιχήματος έστω;


Επιτέλους και κάποιος που ζεί στην Ελλάδα. Γκωσαμε από Φρουτοπιανους. :shifty:

Η :inlove: είπε αυτολεξεί "κάνε ο,τι καταλαβαίνεις".

ΓΤΧΜ :omg:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#598912 Κοινώς δεν κανεις τπτ. Ούτως ή αλλιώς εχεις μπλέξει.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#598913 Κι εγώ αυτό λεω.
Μην κάνεις τίποτα, περίμενε να νομοθετήσουν (που θα νομοθετήσουν) και τα μοντέλα που είναι να έρθουν μεσα στους επόμενους μήνες, αν δεν θες να ταβανιάσεις το κόστος με τον Hyundai ή να πάρεις το μοναδικό μπλε Kadjar με το μαχαίρι στο λαιμό.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#598921
g8777 έγραψε:Ανασταίνω το τοπικό μια απλή ερώτηση.

Kadjar απερχόμενο 1.5 dci sport edition στα 23παρακατι ή Tuscon exclusive mild hybrid με 4 χιλιάρικα παραπάνω (26600); Αξίζει η υπέρβαση; :hmmm:
Κλίνω προς κατζαρ, ξενερωμα με την απτή ποιότητα της καμπίνας και έχει μείνει μόνο μπλέ :thumbsdown:
Όποιος αναφέρει τπτ από την γείτονα χώρα θα βρεθεί ξαντεριασμενoς ανήμερα chpanayash , ξηγημενα πράγματα. :x

Α, να αποφύγουμε παρακαλω Βαγκαιους, υποσχέθηκα dimviii. :oops:


Κατζάρ, τελειώσαμε. :rtfm:

Κάνεις πολλά χλμ, θέλεις ντήζελ. Όταν θα απαγορευτούν ξανά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη δεν θα σε πιάνει και θα έχεις ήδη κάνει 450Κ χλμ, οπότε θα πάει να συναντήσει το kolo εν τόπο χλοερό. Το συγκεκριμένο μάλιστα είναι βαμμένο στο σωστό χρώμα, για να μην αισθάνεται μοναξιά το kolo που θα έχει δημιουργήσει κοραλλιογενή ύφαλο στο μεταξύ... :s_wink

Το μόνο που δεν πρέπει να έχει το συγκεκριμένο είναι λεντ φώτα, αν δεν κάνω λάθος...


g8777 έγραψε:Η :inlove: είπε αυτολεξεί "κάνε ο,τι καταλαβαίνεις".


:omg:



Τρέξε να κρυφτείς! :omg: :help:

Ελπίζω αυτά να τσα γράφεις από το καταφύγιο...
















Υ.Γ.: Μ' αρέσει το Κατζάρ σε μπλεδάκι! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#598922
mirage έγραψε:Κοινώς δεν κανεις τπτ. Ούτως ή αλλιώς εχεις μπλέξει.


Αυτό ακριβώς.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#598928
" Η Βασω στην δουλεια μου ειπε οτι εχουν το Μοκκα και δεν εχει παθει τιποτα. ΓΙΑΤΙ δεν το κοιταξαμε αυτο; :roll: "



:s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang

Με βλεπω για Τουσον που αρεσει και στον L. J. K. Ασιμω :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#598935
g8777 έγραψε:
" Η Βασω στην δουλεια μου ειπε οτι εχουν το Μοκκα και δεν εχει παθει τιποτα. ΓΙΑΤΙ δεν το κοιταξαμε αυτο; :roll: "



:s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang :s_hang

Με βλεπω για Τουσον που αρεσει και στον L. J. K. Ασιμω :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:



Τι το συζητάμε τότε. Έκλεισες, Mokka. :inlove:

Μια χαρά είναι για τη δουλειά που το θέλεις, το είχα στο Βέλγιο το πέρισυ, κάνει ότι πρέπει να κάνει ένα SUVλάκιον που σέβεται τον εαυτό του.


Αν αύριο σου πει πως είναι καλό στο ταξίδι να ξέρεις ποιος ευθύνεται... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By kandinsky
#602856 Καλησπέρα σας.
Διαβάζοντας τα θέματα στο φόρουμ, είδα αυτό που ταιριάζει, ούτως ειπείν, στη δική μου αναζήτηση.

Έχοντας ψάξει αρκετά τα διαθέσιμα μοντέλα της αγοράς (μέχρι και τα πολυμορφικά), μάλλον καταλήγω σε 2-3 μοντέλα.

Έχω ήδη απορρίψει (λόγω εμφάνισης και για άλλους λόγους) το KIA Sportage και το Mitsubishi Eclipse (Renault δεν θα πάρω, δεν τα έχω περί πολλού στο ζήτημα της αξιοπιστίας και το χούι δεν φεύγει) και νόμιζα ότι είχα καταλήξει στο Hyundai Tucson, βενζίνη στους 132 ίππους.
Επίσης, απορρίφθηκαν το Seat Ateca (ακριβό με έναν λογικό κινητήρα) και το Citroen πώς-το-λένε λόγω εμφάνισης.
Εκτός και το Karoq, λόγω χώρων.
Τα κριτήρια εμφάνισης δεν είναι μόνο δικά μου, να εξηγούμαι, άρα είναι περιττό να συζητηθεί το θέμα. :s_roses

Κάπου εκεί είδα και το Suzuki S Cross.
Μέτριο εμφανισιακά, αλλά:
με καλούτσικους χώρους
με καλό κινητήρα για τα κυβικά του (1,4, 140hp)
πολύ ελαφρύτερο από το Tucson
αρκετά πιο μαζεμένο σε εξωτερικές διαστάσεις, άρα πιο ματζέβελο στην πόλη
καλή τιμή
καλός εξοπλισμός (όχι σαν του Tucson, αλλά επαρκέστατος)
3 χρόνια εγγύηση, έναντι 5 του Tucson

Είναι καλά αυτά; Είναι γιαπωνέζικα-γιαπωνέζικα; Ή κάποια συνεργασία με τίποτα Ιταλούς ή Ινδούς whatever;
Είναι αξιόπιστα;
Κόστος συντήρησης; Ανταλλακτικά;

Τελικά, αυτό το Android Auto, που υποτίθεται ότι συνεργάζεται και με το Tucson και με το S Cross, ΔΟΥΛΕΥΕΙ; Γιατί διάβαζα ότι δεν υπάρχει επίσημα για την Ελλάδα.

Και φυσικά, το Tucson αξίζει ή είναι ψόφιο σε αυτούς τους ίππους (βενζίνη πάντα);

Κάποια άλλη πρόταση; Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#602862 Άποψη για το μοτέρ του hyundai δεν έχω, αλλά με τέτοιο nickname (αγαπημένος...) φαντάζομαι ότι σου ταιριάζει κάτι πιο καλογουστο από το s cross
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#602866 Το kuga με τα 150 άλογα δεν έχει μια αρχική έκδοση με αρκετό εξοπλισμό στα 22 κάτι χιλιάρικα;;;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#602867 Έχει και υψηλή κατανάλωση και τέλη κυκλοφορίας
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602900 Έχω την εντύπωση πως το σουτζούκι ρίχνει το βάρος επειδή δεν χρησιμοποιεί αρκετή ηχομόνωση, άρα κάνε μία καλή βόλτα πριν το πάρεις για να είσαι σίγουρος πως δεν σε πειράζει ... Και κυρίως το άτομο ( :shifty: :lol: ) που επέλεξε την εμφάνιση... :lol:

Από εκεί και πέρα τελευταίως σαν αξιοπιστία η τα σουτζούκια δεν είναι και κορυφαία (πχ κιβώτια στα Swift), αλλά ούτε και πάτος, θα έλεγα κάπου σε έναν μέσο όρο... Αν το πάρεις, θα πρότεινα συχνή αλλαγή στις βαλβολίνες του κιβωτίου (κάθε 2-3 χρόνια ίσως; :hmmm: ) και αυστηρότατη τήρηση του προγράμματος αλλαγών των υγρών του συστήματος 4κίνησης.

Από την άλλη, το Huyndai είναι αρκετά βαρύ, το μοτέρ ατμοσφαιρικό και σίγουρα οι επιδόσεις (και η οικονομία καυσίμου) δεν θα συγκρίνονται με κανένα υπερτροφοδοτούμενο... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#602916 Το SCross νομίζω φτιάχνεται Ουγγαρία. Σοβαρά προβλήματα αξιοπιστίας δεν έχω ακούσει για το συγκεκριμένο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602921 Το Tuscon είναι ψόφιο, αυτό το μοτέρ θα το απέφευγα σε κάθε περίπτωση, είναι για πόλη μόνον και για ήρεμα ταξίδια σε αυτοκινητόδρομο. Αν υπήρχε άλλο μοτέρ, να το συζητήσουμε.
Όσο για το S-Cross, η εμφάνιση είναι υποκειμενικό θέμα, οπότε δεν έχει νόημα να σχολιάζουμε.
Στα υπόλοιπα, χωρίς να το έχω οδηγήσει, θα έλεγα προσοχή στην ποιότητα κύλισης και την ηχομόνωση. Λένε όλοι πως αυτό είναι το καλύτερο από τα Suzuki, αλλά δεν θα το εμπιστευόμουν. Η κάθε εταιρία έχει ένα expertise, σίγουρα η ησυχία και η άνεση δεν είναι στα δυνατά χαρτιά της Suzuki.
Κατά τ'άλλα, το αμάξι έχει καλή τιμή, καλό μοτέρ, καλό εξοπλισμό και νομίζω βγαίνει με επέκταση εγγύησης μέχρι 7 χρόνια, τουλάχιστον όταν είχα πάει να δοκιμάσω στο Swift αυτό έπαιζε.
Αν είσαι Αθήνα, πήγαινε στον Σφακιανάκη στην Βουλιαγμένης. Εκεί έχει Suzuki αλλά έχει δίπλα και Dacia. Ρίξε μια ματιά και στο Duster. Έχει παρόμοιους χώρους, χειρότερα πλαστικά, αλλά η τιμή, τα μοτέρ, και ο εξοπλισμός, είναι σίγουρα ενδιαφέροντα.
Δεν χάνεις κάτι. :)
Άβαταρ μέλους
By kandinsky
#603060 Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Το S CROSS μού άφησε περίεργες εντυπώσεις.
Όντως είναι κάπως "ελαφρύ" (πόρτες, αίσθηση), δίνει την αίσθηση γιαπωνέζικου παρελθόντων ετών. Δεν ξέρω αν αξίζει ένας ικανοποιητικός κινητήρας τόσες παραχωρήσεις. Και ένα περίεργο πράγμα, η οθόνη αφής δίνει την εντύπωση φθηνού κινέζικου τάμπλετ. Έτριζε όταν την πίεζες, σε μοντέλο έκθεσης μάλιστα.
Εμφανισιακά, ε, όχι ότι αρέσει κιόλας, μη με παρεξηγήσετε. :innocent:

Dacia δεν νομίζω ότι θα έπαιρνα. Κι ας είναι ΟΚ.

Τώρα, το κατά πόσο είναι ψόφιο το μοτέρ των 132 ίππων (όχι ότι αντιλέγω, ειδικά για τόσο βαρύ αμάξωμα), είναι σχετικό.
Τυχαίνει να μη χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο σε βουνά, χώματα, στροφιλίκια, το αντίθετο. Θα το δοκιμάσω σύντομα το Tucson στην πράξη και θα δω τι θα μού βγάλει.
Τι εννοώ με το "σχετικό". Επί χρόνια οδηγούσα ένα όχι δυνατό αυτοκίνητο, αλλά πάντως εξοπλισμένο και άνετο. Πήγα ένα ταξίδι στο εξωτερικό και νοίκιασα ένα αυτοκίνητο με σαφώς ισχυρότερο κινητήρα.
Όταν γύρισα στο Βενιζέλος για να πάρω το αμάξι από το πάρκινγκ εκεί πέρα, νόμιζα ότι...χάλασε. :s_wacko Δεν κουνιόταν με τίποτα ή...αυτό νόμιζα. Κι όλα αυτά μόλις σε 4 μέρες συμβίωσης με το "δυνατό".
Ε, μέχρι να πάω σπίτι, το είχα ξανασυνηθίσει. :s_empathy


Οπότε, αν μεταφέρει, δεν χαλάει, έχει ένα σωρό ευχάριστα μπλιμπλίκια και ανέσεις, έχει καλή ποιότητα και μια ικανοποιητική εμφάνιση, ίσως το αγαπήσω κι αυτό. :oops: