Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By snoops
#551365 Καλησπέρα σε όλους!

Λόγω έλευσης και του τρίτου τέκνου με το καλό, ψαχνόμαστε για αγορά μεγαλύτερου αυτοκινήτου...(κάτοχος Ibiza '05 αυτή τη στιγμή)

Καθώς η σύζυγος (αλλά και εγώ) έχουμε μια ιδιαίτερη συμπάθεια σε μοντέλα τύπου SUV κοιτάω όσα βρίσκονται κοντά στο συνολικό budget μας. Παρά την επισφάλεια σε σχέση με το μέλλον του diesel, λόγω κυρίως της τεράστιας διαφοράς στα τέλη κυκλοφορίας (και δευτερευόντως της κατανάλωσης - κάνω περίπου 10-12Κ km ετησίως) απόφάσισα να επιλέξω έναν ντηζελοκινητήρα κι όχι βενζίνη.

Τα μοντέλα λοιπόν που κοιτάξαμε μέχρι στιγμής είναι: Kia Sportage, Ford Kuga, Nissan Qashqai και Hyundai Tucson.

Με ενδιαφέρουν ιδιαιτέρως οι χώροι εντός της καμπίνας, ο χώρος αποσκευών, η οδική συμπεριφορά, η αξιοπιστία/εγγύηση.

Δεν έχω κόλλημα με κανένα κατασκευαστή, είχα γερμανικό, κορεάτικο και ιαπωνικό αυτοκίνητο στο παρελθόν, χωρίς σημαντικό πρόβλημα με κανένα.

Ποιες είναι οι προτάσεις σας σχετικά με τα μοντέλα που ανέφερα; Εχετε να αντιπροτείνετε κάτι άλλο;
:s_coffee
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#551367 Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη πρόταση σε αυτοκίνητο αλλά όσον αφορά την επιλογή σας για diesel θα σας έλεγα να το ξανακοιτάξετε...

Από αυτά που είδατε πιο είναι πιο κοντά στα θέλω -και μπορώ- σας;
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#551368 :hmmm: Honda HRV 1.6d
Χώροι, οδική συμπεριφορά, ασφάλεια και εγγύηση από το Μεξικό. Ο,τι καλύτερο για εμένα στη κατηγορία. Ρίξε του μια ματιά :innocent:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#551370 Τα χιλιομετρα που κανεις/ετος ειναι πολυ λιγα για να δικαιολογησουν την αγορα πετρελαιου. Επελεξε βενζινοκινητηρα, προσωπικα θα κοιταζα το Tuscon εκδοση Style.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#551371 Κάποιο που να χωράει πίσω 3 παιδικά καθίσματα (αν τα άλλα δύο παιδιά είναι μικρά).

< >
Άβαταρ μέλους
By snoops
#551373
g8777 έγραψε:Τα χιλιομετρα που κανεις/ετος ειναι πολυ λιγα για να δικαιολογησουν την αγορα πετρελαιου. Επελεξε βενζινοκινητηρα, προσωπικα θα κοιταζα το Tuscon εκδοση Style.


Ο λόγος που κοίταξα diesel ήταν η τεράστια διαφορά στα τέλη κυκλοφορίας (σχεδόν 300€ ετησίως) + τη διαφορά στην κατανάλωση. Το σκεπτικό για την επιλογή βενζίνης είναι πως μακροπρόθεσμα δεν δικαιολογείται το κόστος;
Άβαταρ μέλους
By snoops
#551375
kubiak έγραψε:Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη πρόταση σε αυτοκίνητο αλλά όσον αφορά την επιλογή σας για diesel θα σας έλεγα να το ξανακοιτάξετε...

Από αυτά που είδατε πιο είναι πιο κοντά στα θέλω -και μπορώ- σας;


Ο λόγος της ανησυχίας για το diesel είναι μια πιθανή απαγόρευση κυκλοφορίας στα αστικά κέντρα στο άμεσο μέλλον ή τυχόν υπερφορολόγηση ως αντικίνητρο; Με όσους συζήτησα το πρώτο (έχω διαβάσει κι εγώ κάποια ανησυχητικά πράγματα) με θεώρησαν υπερβολικό που ανησυχώ για κάτι τέτοιο σε ολοκαίνουριο diesel.

Μας άρεσαν και τα τέσσερα που αναφέρω, καθώς αποτελούν θηριώδη αναβάθμιση από το ibiza, οπότε είμαστε ιδιαίτερα εντυπωσιασμένοι. Μια δική μου προτίμηση είναι ελαφρώς προς το Sportage, ενώ της συζύγου στο Kuga.
Άβαταρ μέλους
By snoops
#551376
Scotch έγραψε:Κάποιο που να χωράει πίσω 3 παιδικά καθίσματα (αν τα άλλα δύο παιδιά είναι μικρά).

< >


Θα έχουμε για το άμεσο μέλλον ένα booster και δυο βρεφικά καθισματάκια. Τα παιδιά είναι 6 ετών, 8 μηνών και το τρίτο έρχεται...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#551379 TUCSON 1.6D 136ps STYLE 26.290 € + 650 € μεταλλικο χρωμα

TUCSON 1.6B 132ps STYLE 21.090 + € 650 € μεταλλικο χρωμα


Με χειροκινητο κιβωτικο εκαστο.

Do the math. :)
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#551383
g8777 έγραψε:TUCSON 1.6D 136ps STYLE 26.290 € + 650 € μεταλλικο χρωμα

TUCSON 1.6B 132ps STYLE 21.090 + € 650 € μεταλλικο χρωμα


Με χειροκινητο κιβωτικο εκαστο.

Do the math. :)
Πάντως αν κερδίζει κάνα χιλιάρικο ετησίως από καύσιμα και τέλη δεν θα αργήσει να τα πιάσει τα 5 της διαφοράς
Άβαταρ μέλους
By g8777
#551384 Με την διαφορα τιμης βενζινης και πετρελαιου να εχει ψαλιδιστει στα 15 λεπτα πλεον αμφιβαλλω για αυτο που λες. Τι αμφιβαλλω δλδ, ΕΡΧΟΜΑΙ. :x
Άβαταρ μέλους
By snoops
#551385
nomarxis έγραψε::hmmm: Honda HRV 1.6d
Χώροι, οδική συμπεριφορά, ασφάλεια και εγγύηση από το Μεξικό. Ο,τι καλύτερο για εμένα στη κατηγορία. Ρίξε του μια ματιά :innocent:


Ενδιαφέρουσα πρόταση και εντός budget όπως βλέπω στο site της Honda. Θα το κοιτάξω!
Άβαταρ μέλους
By snoops
#551386
Dimsabas έγραψε:Το Kuga είναι γερασμένο κι αλλάζει μοντέλο σύντομα. Το QQ έχει προβλήματα αξιοπιστίας. Προτείνω τα άλλα δύο και τα Seat Ateca, Skoda Kodiaq.


Δεν είχα προσέξει πως το Ateca ανήκει σε αυτή την κατηγορία. Θα το κοιτάξω σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#551388
g8777 έγραψε:Με την διαφορα τιμης βενζινης και πετρελαιου να εχει ψαλιδιστει στα 15 λεπτα πλεον αμφιβαλλω για αυτο που λες. Τι αμφιβαλλω δλδ, ΕΡΧΟΜΑΙ. :x
Εκτός των 15 λεπτών στην τιμή, είναι ΧΑΩΔΗΣ η διαφορά στην κατανάλωση μεταξύ των 2 μοτέρ. Αυτό της βενζίνης είναι παλιάς τεχνολογίας και καίει τα άντερά του