Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#547870 Ήμουν για καφέ νωρίτερα και φίλος απευθύνθηκε σε μένα για να του προτείνω αμάξι :shifty: .
Η απάντηση γνωστή, μην κοιτάς τίποτα άλλο μονόδρομος η Μέρκ, πέφτω σε τοίχο και μου λέει μπάτζετ μαξ τα 38χιλιάρικα :help: . Και τονερωτάω, τι κοιτάς? Μου λέει είμαι ανάμεσα σε Audi Q3 ή volvo xc40..., συνεχίζω και ρωτάω ωραία μπάτζετ έθεσες, τι κινητήρες κοιτάς? Εκεί ο φίλος έμοιαζε λίγο μπερδεμένος :help: :hmmm: :tomato: (εμοτικόν που να χτυπιέται στον τοίχο να προστεθεί παρακαλώ), οπότε μου είπε θα το σκεφτώ και θα σου πω.
Οπότε κύριοι πάμε λίγο στα τυφλά για αρχή.
Τι προτείνεται αυστηρά σε αυτά τα δυο?
Προσωπικά του είπα να πάει στην Audi αντί της κινεζιάς. Τα λεφτά να μένουν Γερμανία :rtfm: , αλλά είμαι γνωστός γερμανοτσολιάς οπότε μερικές γνώμες δεν βλάπτουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ: Τα πόστ θα τα δείξω στον ενδιαφερόμενο εαν και εφόσον πάει να κάνει στραβοτιμονιά :shifty:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#547890 Θωμά αν ο μονόδρομος για Mercedes είναι η GLA (αν αυτή είναι το ανταγωνιστικο μοντέλο) τότε καλά έκανε και της έδωσε άκυρο. Μιλάμε για μαιμουδοκροσσοβερ .... Και είναι να βγει σε λίγο καιρό και f/l όπως η Α.
Από τα δύο το Q3 έχει το καλό ότι και 10, 15 χρόνια μετά θα δείχνει Audi απλώς με παλιότερη πρόσοψη. Για το XC40 δεν έχω άποψη. Από εμφάνιση και μόνο δεν μου αρέσει καθόλου και δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του.
Σε αυτή την κατηγορία θα κοιτούσα μάλλον πιο συμβατικες εταιρίες. Τυχαία σκέφτομαι κανα QQ ...
Τεσπα. Q3 ή σε φτηνότερα Chr, Tiguan, τα πανέμορφα CX3 και CX5 που έχετε εκεί πάνω και το QQ.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#547891
cosneo έγραψε:Θωμά αν ο μονόδρομος για Mercedes είναι η GLA (αν αυτή είναι το ανταγωνιστικο μοντέλο) τότε καλά έκανε και της έδωσε άκυρο. Μιλάμε για μαιμουδοκροσσοβερ .... Και είναι να βγει σε λίγο καιρό και f/l όπως η Α.
Από τα δύο το Q3 έχει το καλό ότι και 10, 15 χρόνια μετά θα δείχνει Audi απλώς με παλιότερη πρόσοψη. Για το XC40 δεν έχω άποψη. Από εμφάνιση και μόνο δεν μου αρέσει καθόλου και δεν ξέρω τα χαρακτηριστικά του.
Σε αυτή την κατηγορία θα κοιτούσα μάλλον πιο συμβατικες εταιρίες. Τυχαία σκέφτομαι κανα QQ ...
Τεσπα. Q3 ή σε φτηνότερα Chr, Tiguan, τα πανέμορφα CX3 και CX5 που έχετε εκεί πάνω και το QQ.

ΣΚέφτηκα την Χ2 σαν εναλλακτική. GLA δαγκωτό :inlove: αλλά την λεει ακριβή.
Από το λίγο που τσέκαρα και η κινεζιά ακριβή είναι ενώ το Q3 ποιό φθηνό.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#547895 το κινεζικο,κριμα να ταλαιπωρειται ο ανθρωπος με τη Γερμανικη ποιοτητα σε τοσα χρηματα που θα δωσει.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#547905 Θωμά πες του να πάει να πάρει ένα 2ετίας-3ετίας Q3 με 23-24.000€ κ τα υπόλοιπα ας τα βάλει στην άκρη. 38.000€ για αυτή την κατηγορία είναι πάρα πολλά. Με το που βάλει το κλειδί στη μίζα το αμάξι θα κάνει 30.000€. Ας δει κ τα Tageszulassung. Τώρα στα κλεισίματα του έτους έχει καλές προσφορές. Πχ στη Volvo έδιναν ένα V90 από 80.000€ στα 60.000€.

Εγώ είμαι υπέρ Jahreswagen με εγγύηση αντιπροσωπίας.

< >
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#547944 Προφανως τον συμφερει οικονομικα να δει Jahreswagen, αλλα δεν θα βρει το νεο Q3 και δεν ξερω πως διαμορφωνονται οι τιμες και στα XC40 στη Γερμανια. Η ζητηση που εχει και οι μεγαλοι χρονοι αναμονης εχουν στρεβλωσει εντελως την εδω αγορα. Στη λιστα απο VCH υπαρχει μονο ενα D4 το οποιο απο 55310 λιανικη το δινουν 54128!!! :dizzy: Συγκριτικα αντιστοιχα 60ρια (10-12Κ χλμ ταξινομησεις Απριλιου) τα δινουν ~15% κατω και τα 90 ~22%
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547945 Το προηγούμενο Q3 έχει ένα εξαιρετικά παρωχημένο infontainment κατ' εμέ. Εξαιρετικά δύσχρηστο, σε σύγκριση του Golf είναι κλάσεις ανώτερο. Και επειδή κάτι τέτοια κάνουν όλη την διαφορά στα καινούρια αυτοκίνητα, θα έλεγα να μην κοιτάξει το παλιό Q3.
Επομένως, μεταξύ των δύο αγοράζει αυτό που του αρέσει περισσότερο, σαν αυτοκίνητα δεν έχουν σοβαρές διαφορές, ειδικά στις βασικές εκδόσεις τους.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#547950 Το infotainment είναι το μικρότερο από τα προβλήματα του παλιού Q3. Μιλάμε για αμάξι 10ετίας στην ουσία. Το καινούριο απ' την άλλη δείχνει πολλά υποσχόμενο και δε νομίζω ότι είναι δύσκολο να είναι καλύτερο απ΄ το μετριότατο XC40.

Εγώ πάντως μεταξύ των δύο στα 38Κ θα έπαιρνα...Countryman S. :eat: Ίσως φτάνουν και για Cupra Ateca βεβαια. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#547961 To Countryman S δείχνει σαν υπερυψωμένο wagon πλέον, σαφώς άσχημο θα έλεγα. Το Ateca... ασχολίαστο. :lipsealed:
Καλύτερες επιλογές τα αρχικά του διλήμματος. Μιλάμε για κουτιά να μετακινηθείς από το Α στο Β πάντα, ειδικά σε αυτά τα λεφτά, τα μοτέρ θα είναι ψόφια και ο εξοπλισμός λίγο πάνω από τον βασικό...
:help:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#548129 To Audi Q3 σε ελαφρώς μτχ αντιπροσωπίας με 2 έτη εγγύηση ψιλοαπορρίπτεται... γτ είναι η προηγούμενη γενιά και δεν αρέσει, Χ2 δεν αρέσει επίσης, Volvo XC40 θα πάμε να δούμε από κοντά. Τεσπα τον έχω πείσει για ελαφρώς μτχ που είναι καλοεξοπλισμένα σε σχέση του να πάρει κακο εξοπλισμένο καινούγιο, ουσιαστικά να μην πετάξει €€€. Countryman απορίφθηκε μόνο με το ψέλισμα :yahoo: (εκεί πανηγύρισα και εγώ).
Σπαζοκεφαλιά κύριοι
ΥΓ: Μόλις ανέφερα ότι το βόλβο είναι το ποιό ακριβό ξύνισε :rant: :rant:

Βοηθάτε αδέρφια :help:

Εντιτ 2: Στο καυσιμο η ζυγαρια γερνει προς την βενζινη :thumbsdown: ενώ κάνει χλμ για το πηγαινε ελα στην δουλεια.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#548135
Thomas_C200K έγραψε:Τεσπα τον έχω πείσει για ελαφρώς μτχ που είναι καλοεξοπλισμένα σε σχέση του να πάρει κακο εξοπλισμένο καινούγιο, ουσιαστικά να μην πετάξει €€€.

Έτσι, καλύτερα Jahreswagen.
Εγώ στη θέση του θα αγόραζα GLC, είναι ένα κλικ μεγαλύτερο από την κατηγορία που ψάχνει, αλλά από την άλλη όχι κ τεράστιο. είναι πολύ όμορφο, ειδικά με panorama. το μοντέλο κυκλοφορεί ακόμη.

Επίσης θα πρότεινα τη νέα Χ1 που κυκλοφορεί αντί Χ2.

Σε αυτή την κατηγορία SUV πες του πως το πετρέλαιο είναι μονόδρομος. Euro 6 κ τέλος. Διαφορετικά Hybrid αλλά δεν είναι ακόμη τόσο πολλά τα διαθέσιμα αμάξια.