Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#542164 Το αρχικό πρόγραμμα έλεγε αντικατάσταση του Q5 στα τέλη του 2019 ώστε να έχει διαμορφωθεί ένα καλό budget. Δυστυχώς όμως δεν έχω άλλη υπομονή και ζώντας τελευταία με διάφορα δανεικά του κουτιού, έχω αποφασίσει ότι θέλω ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ επιτέλους να αλλάξω αμάξι. Επίσης δυστυχώς η αγορά κρίνεται από το Audi και πότε αυτό θα δοθεί, μιας και θα κινηθώ με αποκλειστικά δικά μου κεφάλαια. Τα κριτήρια είναι τα εξής και είναι με σειρά σημαντικότητας:

1) budget έως 30Κ (δε θα με χάλαγα καθόλου να δώσω 25Κ και να ψωνίσω κι ένα ρολογάκι που χω βάλει στο μάτι :lol: )
2) 5θ hatchback άνω των 200hp έως 2λτ :rtfm:
3) δε λέω όχι σε ελαφρώς μεταχειρισμένα τύπου 2 ετών/20.000χλμ αλλά πάντα εντός εγγύησης και με αρκετά υπόλοιπο αν γίνεται
4) αδιαπραγμάτευτα έξτρα: xenon ή LED, αισθητήρες παρκαρίσματος παντού, αυτόματα φώτα/καθαριστήρες, Android Auto, ηλεκτροχρωμικός-οι καθρέφτες
5) επιθυμητά έξτρα: αυτόματο κιβώτιο, ηλιοροφή, κάνα σύστημα ασφάλειας, ηλεκτρονική ανάρτηση, κάμερα

Με άλλα λόγια φωτογραφίζω κάτι τέτοιο:

https://www.car.gr/13745326-seat-leon-cupra-300hp (εάν ήταν αυτόματο δε θα άνοιγα καν θέμα)
https://www.car.gr/16162226-seat-leon-cupra-r-dsg-6-performance-pack

και σε δεύτερη θέση

http://www.hyundai.gr/hyundai-i30-n/

θα μπορούσα να ανέβω 2-3Κ για κάτι τέτοιο αλλά μόνο σε περίπτωση που πρόκειται για το fl (κάνα test drive ίσως) και να είναι και φουλ φουλ έξτρα:

https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/14871188/#6

Κατανάλωση αδιάφορη μιας και ότι και να πάρω θα καίει λιγότερο απ' το Audi, χώροι επίσης αδιάφοροι αλλά θα προτιμούσα κάτι κατηγορίας C, τέλη κυκλοφορίας αδιάφορα μιας και πάλι θα πληρώνω λιγότερα απ' ότι τώρα.

Discuss
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#542167 Συγγνώμη, αφού βρήκες Leon αυτόματο και με μπόνους το ψηφιακό ταμπλό, τι το συζητάμε?

< Note >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#542170 Το συζητάμε γιατί είναι λευκό. Επίσης σήμερα είναι αύριο δεν είναι και το Audi δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος ότι θα φύγει άμεσα και δεν έχω την πολυτέλεια να το σκοτώσω ώστε να φύγει γρήγορα.

Εκτός θα θελα να πέσουν κι άλλες προτάσεις στο τραπέζι που ίσως μου διαφεύγουν. Πχ δε θα με χάλαγε καθόλου ένα 308 GT 225hp EAT8 αλλά είναι φαρμάκι η τιμή.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#542172 Δεν υπάρχει περίπτωση να καταλήξεις σε Κορεάτη. Βγάλε τον όσο είναι νωρίς από την εξίσωση. :rtfm:


Κούπερ χωρίς αντίπαλο
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#542173 Cooper S (ούτε καν Works) καινούριο όπως το θέλω, βγαίνει 45Κ αρχική τιμή. Τα μεταχειρισμένα είναι poverty spec και έχουν και φτωχή εγγύηση. Πρέπει να κάτσει τρέλο combo για να βρω αξιοπρεπές αμάξι στα χρήματα που διαθέτω.

Αυτό εδώ είναι ωραία περίπτωση αλλά έχει πάαααρα πολλά χλμ και βρωμάει και εισαγωγής.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάω σε Κορεάτη. Το μόνο που θα με κράταγε είναι η μεταπωλητική αξία αλλά κι αυτή παίζει πολύ χαμηλά στα κριτήρια μου μιας και μιλάμε για αμάξι που θα το κρατήσω πάνω από 6-7 χρόνια.
Τελευταία επεξεργασία από Deleted user 1 και 15 Οκτ 2018, 14:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542174 Κάνα Cooper S δεν παίζει από τις εταιρίες leasing που μιλάς; Λογικά, θα μπορείς από εκεί να βρεις καμιά ευκαιρία σε κάτι με λίγα χιλιόμετρα. Πχ κάποιος μπορεί να είχε συμβόλαιο για 2 ή το πολύ 3 χρόνια και να περισσεύουν ακόμη 2 σε εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#542177
Deleted User 1 έγραψε:Cooper S (ούτε καν Works) καινούριο όπως το θέλω, βγαίνει 45Κ αρχική τιμή. Τα μεταχειρισμένα είναι poverty spec και έχουν και φτωχή εγγύηση. Πρέπει να κάτσει τρέλο combo για να βρω αξιοπρεπές αμάξι στα χρήματα που διαθέτω.

Αυτό εδώ είναι ωραία περίπτωση αλλά έχει πάαααρα πολλά χλμ και βρωμάει και εισαγωγής.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάω σε Κορεάτη. Το μόνο που θα με κράταγε είναι η μεταπωλητική αξία αλλά κι αυτή παίζει πολύ χαμηλά στα κριτήρια μου μιας και μιλάμε για αμάξι που θα το κρατήσω πάνω από 6-7 χρόνια.
Δεν βρωμάει απλά. Είναι εισαγωγής. Οι θαμπές πινακίδες που έχει κρύψει είναι προσωρινές Γερμανικές.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#542178 Το Audi άρχισε να σκορπά δίχως αύριο η απλά στην έδωσε γιατί το βαρέθηκες παράφορα ; :hmmm:

Γνωστή μου πήρε το Κούπερ d με 340€/μήνα πλέον ΦΠΑ χωρίς αρχικό κεφάλαιο

Στο πνεύμα του ακα ΕΦ αλλά εγώ μιλάω για leasing
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#542179 Έχω βάλει ότι άκρη έχω να κοιτάει υποτίθεται. Ειδικά τη Hertz που εισάγει Seat και Hyundai.

red_monster έγραψε:Το Audi άρχισε να σκορπά δίχως αύριο η απλά στην έδωσε γιατί το βαρέθηκες παράφορα ; :hmmm:

Γνωστή μου πήρε το Κούπερ d με 340€/μήνα πλέον ΦΠΑ χωρίς αρχικό κεφάλαιο

Στο πνεύμα του ακα ΕΦ αλλά εγώ μιλάω για leasing

Ίσα ίσα το Audi είναι καλύτερο από ποτέ και γι΄αυτό θεωρώ είναι η ώρα τώρα να φύγει πριν σκάσει τίποτα χοντρό. Το πρόβλημα ειναι ότι δεν αντέχω άλλο να κουβαλάω 2τ χωρίς λόγο και να καίω 15λτ/100.

Αυτό με το χρηματοδοτικό της Mini θα το ψάξω γιατί δείχνει ενδιαφέρον. Έχω κάνει κάτι υπολογισμούς στο site τους. Φοβάμαι όμως εκείνη την τελευταία δόση που θέλουν και αντίστοιχα τι θα πιάνει τότε το αμάξι.

Το καλύτερο θα ήταν ότι είναι να φύγει μετρητοίς και να μην ασχολούμαι κάθε μήνα με δόσεις και ιστορίες. Ήδη πληρώνω πολλά έτσι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#542184 Με τίποτα ξανά Audi.

Ωραίες περιπτώσεις πάντως για κάποιον που ψάχνει S3.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#542185 Ούτε καν χειριστήρια στο τιμόνι, τι είμαστε, τπτ λινάτσες; :rant:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542187 Αυτά τα S3 παίζει να είναι σε ακινησία πάνω από 5 χρόνια για να έχουν αυτά τα χιλιόμετρα. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο να τα προτιμήσει κάποιος.
Επίσης, δεν ξέρω γιατί είναι απαραίτητο το Hot Hatch και τα 200+ άλογα επίσης. Μήπως να το ξανασκεφτεί λίγο ο Στέφανος;
Εμπρός κίνηση και τόσα άλογα, τι θα τα κάνεις; Ειλικρινής η ερώτηση.
:help:
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#542188
drdino έγραψε:Ούτε καν χειριστήρια στο τιμόνι, τι είμαστε, τπτ λινάτσες; :rant:



τσιπιες οντως.

οκ στεφ.

σε αυτα που εθεσες παντως, δεν εχεις επιλογες.

προσωπικα και εμενα πλεον δεν με συγκινει το Hot hatch. θα προτιμουσα κατι πιο σοφιστικε λυση με λιγοτερα ισως χρηματα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#542191 Ότι κάνω και τώρα τα 250 στο περίπτερο. Ας το πάμε αλλιώς: το αμάξι πρέπει να έχει επιδόσεις έστω και λίγο καλύτερες από το Audi και σίγουρα πρέπει να είναι αρκετά engaging. Επίσης αν μπορώ να πάρω 300 αλόγα με τα χρήματα που διαθέτω, συν αξιοπρεπή εξοπλισμό/ποιότητα, γιατί όχι?

Στην εξίσωση θα έμπαινε και η QV αλλά μόνο η fl και τέτοια δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά. Άλλη επιλογή είναι και Leon FR με το νέο 2λτ. 190hp μεν αλλά εύκολα πάει 250-260hp σε 2-3 χρόνια που θα είναι προς το τέλος της η εγγύηση.

popolaros έγραψε:
προσωπικα και εμενα πλεον δεν με συγκινει το Hot hatch. θα προτιμουσα κατι πιο σοφιστικε λυση με λιγοτερα ισως χρηματα.

Συμφωνώ. Στα 34 είναι οριακή η κατάσταση για hot hatch όμως η μόνη σοφιστικέ λύση για εμένα είναι αυτή και απέχει πολύ από τις δυνατότητές μου. Επίσης δε μπορώ να ξαναμπλέξω με λεμόνι. Χρειάζομαι οπωσδήποτε εγγύηση ή έστω δυνατότητα επέκτασης εάν μιλάμε για κάποιο ελαφρώς μεταχείρο.