Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#554341 Aυτό είναι προφανές και δεν το ανέφερα ακριβώς για να μην γίνει και άλλη παρανόηση. Προφανές, γιατί εξ' ορισμού ο φόρος πολυτελούς διαβίωσης είναι ποσοστό τεκμηρίου που είναι αναλογικό με τους μήνες κατοχής.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#554356 Το δικό μου έχει άδεια 26/3/09 επομένως πληρώνει ΦΠ για τους 3 μήνες του 2019, είτε το κρατήσω εγώ είτε το πάρει 1/1/19 κάποιος άλλος, σωστά?

Τουτέστιν (308/12)*3 = 77€

Άρα νομίζω μπορώ να βάλω στην αγγελία ΧΩΡΙΣ φόρο πολυτελείας. :lol:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#554358
Deleted User 1 έγραψε:Το δικό μου έχει άδεια 26/3/09 επομένως πληρώνει ΦΠ για τους 3 μήνες του 2019, είτε το κρατήσω εγώ είτε το πάρει 1/1/19 κάποιος άλλος, σωστά?

:lol: καθόλου σωστά! Δεν ασχολείσαι με φόρο πολυτελούς διαβίωσης μετά την 31η Δεκέμβρη 2018.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554359 Είδες που δεν τα λες σωστά....
Ορθώς γράφει ο stefan... Οι 3 μήνες του 2019 στους οποίους το αμάξι θα κλείσει 10 χρόνια κυκλοφορίας αντιστοιχούν στα 77€, τα οποία θα πληρωθούν το 2020.

Όπως δεν πλήρωσε το 2010 όλη τη χρήση του 2009, αλλά μόνο τους 9 μήνες χρήσης του.

edit.... Το αμάξι αν δεν έχει παραδώσει πινακίδες μέσα στη 10ετία από αγοράς του, θα πρέπει να πληρώσει 120 μήνες φόρο πολυτελείας.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#554362 Kυριάκο δεν είναι έτσι όπως τα γράφεις.
Προσπάθησα να εξηγήσω παραπάνω, αλλά μάλλον δεν τα κατάφερα πως ορίζονται τα χρόνια παλαιότητας στα αυτοκίνητα.
rocsta έγραψε: Δεν πάει με τα 10 χρόνια από τον μήνα της 1ης άδειας.
1ος χρόνος χρήσης: 2009
2ος: 2010
.
.
.
10ος χρόνος χρήσης: 2018
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554365 Ρώτα ένα λογιστή
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#554371 https://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/7

τα παραπάνω ποσά ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης από κάθε αυτοκίνητο μειώνονται ανάλογα με την παλαιότητά του, η οποία υπολογίζεται από το έτος πρώτης κυκλοφορίας του στην Ελλάδα ή σε χώρα της Ε.Ε./ΕΟΧ
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554373 Τότε γιατί δεν πληρώνεις ΟΛΟ το έτος σε ΦΠ, όταν το αγοράζεις;;;
Όταν πουλάς ή αγοράζεις μτχ, γιατί πληρώνεις σύμφωνα με τους μήνες;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#554374 Ρε Κυριακο ο φόρος ειναι αναλογος με το τεκμηριο, δηλαδή τους μηνες κατοχής. Γι αυτο την πρωτη φορα που το αγοράζεις θα πληρωσεις κάποια δωδεκατα και οχι δωδεκα δωδεκατα, εκτος αν αγορασεις εως 15 Ιανουαριου.
Διαβασε ξανα τα ποστ που εγραψα και θα βγαλεις ακρη νομιζω.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#554375 Δηλαδή λες, ότι κάποιος που θα αγοράσει τον Δεκέμβριο καινούριο αυτοκίνητο, θα πληρώσει 9 χρόνια φόρο πολυτελείας;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#554377 Ακριβως. Μετα τις 15/12 ομως. Αν αγορασει πριν τις 15/12, θα πληρωσει 9 ολοκληρα χρονια και ενα δωδεκατο του 1ου χρονου.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554378 Μόλις τσέκαρα τις δηλώσεις για τις φορολογικές χρήσεις 2016, 2017. Είναι όπως ακριβώς τα λέει ο rocsta. Δηλαδή, με πρώτη άδεια 9/2007 πλήρωσα τελευταία φορά φόρο για την χρήση του 2016.

Επομένως, ο Στέφανος μπορεί άνετα να γράψει την μαγική φράση "χωρίς φόρο πολυτελούς διαβίωσης"! :metalo:

Νομίζω πως μπει αυτό και πέσει και η τιμή κάτω από τα 20Κ, θ' αρχίσει να χτυπάει το τηλέφωνο. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#554381
kyr80 έγραψε:Δηλαδή λες, ότι κάποιος που θα αγοράσει τον Δεκέμβριο καινούριο αυτοκίνητο, θα πληρώσει 9 χρόνια φόρο πολυτελείας;

Αν ισχύει αυτό, άλλος ένας λόγος να βιαστώ! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554384
kouladi έγραψε:Ναι. Θα έχει αχτύπητο πακέτο.

Καλά, όχι ακριβώς, αλλά είναι ένα ανταγωνιστικό (και ψυχολογικό...) πλεονέκτημα από τα υπόλοιπα πιο καινούρια που σε κάποιες περιπτώσεις είναι και φθηνότερα. Αν κάποιο πιο καινούριο θα πληρώνει φόρο πολυτελούς διαβίωσης για 3 χρόνια ακόμη πχ, σημαίνει και 1000€ κόστος.
:ninja:
Το έχω ξαναπεί, στις αγορές αυτοκινήτων >2.0 λίτρα θα πρέπει να υπολογιστεί και ο φόρος αυτός στην τιμή. Πχ το Peugeot 308 που δεν πληρώνει τέτοιον φόρο, ίσως να γίνεται πιο ανταγωνιστικό στην απευθείας σύγκριση με τα υπόλοιπα που είναι δίλιτρα.
Όχι πως έχει καμία σημασία βέβαια, αφού είναι πλέον σαφές πως ο Στέφανος κοιτάζει μόνον το Cupra, το γράφω γενικώς για να υπάρχει στην σκέψη όσων σκέφτονται να προχωρήσουν σε αντίστοιχη αγορά.