Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#545078 Είναι αργή, με μοτέρ που πλέον δεν μπαίνει πουθενά, και στο δρόμο μάλλον χειρότερη από ένα αντίστοιχο ΤΤ. Η τιμή είναι σωστή, μην ξεχνάμε και τα τέλη κυκλοφορίας που είναι ένα 700άρι το χρόνο.
(Επίσης, αυτό είναι ένα πλεονέκτημα του RCZ σε σχέση με το ΤΤ, τα πάγια κόστη του πρώτου είναι χαμηλότερα).
Για παράδειγμα, η 1 που είναι 10ετίας, μου κοστίζει 1000€ το χρόνο για τέλη και ασφάλεια. Αυτά, σε ένα αυτοκίνητο με μικρότερο κυβισμό, θα είναι τα μισά.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#545092 O ενδιαφερόμενος έχει καταθέσει ότι του αρκεί 2λτ Ζ4 οπότε το αργή δεν είναι πρόβλημα για τη Brera. Eπίσης είναι 2+2 που είναι προτιμητέο απ' ότι καταλαβαίνω και επίσης είναι 3-4Κ φθηνότερη από ένα σχετικά(!) καλό ΤΤ. Πάγια έχουν τα ίδια και εκτός αυτού πόσο να χάσεις αν θελήσεις να την πουλήσεις έστω και στο 6μηνο? 1000-1500? Κλάιν. Στην ουσία βγαίνει ανταλλαγή με τη Mito.

Brera δεν έχω οδηγήσει αλλά έχω οδηγήσει 159 2.2 και το αμάξι είναι όπως πρέπει για Alfa. Καμία σχέση στην επικοινωνία του με το ΤΤ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι προτείνεται για αντικατάσταση αυτοκινήτου ίδιας μάρκας και για το σκοπό που προορίζεται εγώ θα ήθελα να αλλάξω σε κάτι άλλο, έτσι για την εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#545111 Πάει καιρός που έχω απολέσει τα οδηγοκεντρικά μου αισθητήρια. Οδηγώ αργά το Corolla Verso υγραέριο και μου αρέσει πολύ. Ως εκ τούτου, δεν είμαι πλέον ικανός κριτής.
Όμως, πριν κάνα εξάμηνο έβαλα χέρι σε μία Brera 2.2 συμμαθητή. Είχα χρόνια να οδηγήσω σπορ αυτοκίνητο και θεωρούσα ότι θα με ενθουσίαζε. Τζίφος! Μέτριο γκάζι, μέτριος ήχος, μπροστινή κίνηση.

Θεωρώ ότι είναι κατάλληλη για τον όχι σκληροπυρηνικό οδηγό που ζητά ένα κομψό ξεχωριστό μοντέλο παρά για τον πέτρολχεντ.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#545155 Ωραια η Brera και τζαμπα! Και στην τελικη αν δεν αγοραζουν οι Ιταλοφιλοι εδω μεσα Αλφα, ποιος θα αγορασει επιτελους?
Καλοταξιδη Ρεντ! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#545156
Deleted User 1 έγραψε:Έλα ποστάκια επιπέδου Κίκιζα. :thumbsdown: Το ιντερνετ εκεί είναι, μπες δες πως ορίζεται η ποιότητα και πόση σχέση έχει αυτό λες. Λες κι εγώ έχω αποκρύψει πουθενά πόσο μπουρδέλα είναι τα Audi και πανηγυρίζω για την ποιότητά τους. :lol:


Deleted User 1 έγραψε:Αρκεί να δούμε τη διαφορά στις αρχικές τιμές. Το ένα ξεκίναγε στα 30Κ το άλλο στα 50Κ και αυτό συνέβαινε όχι μόνο λόγο σήματος.


Κικιζια ποστακια κανεις εσυ,που μια τα 50κ δεν ειναι μονο σηματος,και στον επομενο τονο ειναι μπουρδελα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#545162 Πάντως ουτε το ΤΤ ούτε το RCZ ειναι 2+2 εκτος και αν οι 2 πίσω ειναι 2 από τους 7 νάνους της Χιονάτης.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#545174
kostis20 έγραψε:Απορώ βέβαια το 2009 τι άλλες επιλογές είχες σε δίλιτρο ,τετρακίνητο ,SUV με καλή οδική συμπεριφορά και 211 άλογα.Που να στέκεται ακόμα και σήμερα 10 χρόνια μετά.Στο θέμα της αξιοπιστίας μόνο έπεσες έξω.
Εκτός αν έπαιρνες κανένα outlander 2.4i με CVT. :lol:



Mazda CX7. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#545194
Zeus έγραψε:Ωραια η Brera και τζαμπα! Και στην τελικη αν δεν αγοραζουν οι Ιταλοφιλοι εδω μεσα Αλφα, ποιος θα αγορασει επιτελους?


Καλοοοοο!!!

< Sport
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#545198
Zeus έγραψε:Ωραια η Brera και τζαμπα! Και στην τελικη αν δεν αγοραζουν οι Ιταλοφιλοι εδω μεσα Αλφα, ποιος θα αγορασει επιτελους?
Καλοταξιδη Ρεντ! :thumbsup:

Απ'όσο θυμάμαι αυτό το μοτέρ ρουφάει αχόρταγα :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#545214
Deleted User 1 έγραψε:Έχει και καλύτερα πλαστικά γι αυτό έχει 50Κ. Deal with it.


αργεις, αλλα μαθαινεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#545250
mirage έγραψε:Πάντως ουτε το ΤΤ ούτε το RCZ ειναι 2+2 εκτος και αν οι 2 πίσω ειναι 2 από τους 7 νάνους της Χιονάτης.
Μα αυτό είναι το 2+2, 2 ενήλικοι και 2 παιδάκια/νάνοι αλλιώς το λέμε 4 θέσιο.

Κι εγώ θα απέφευγα προσθιοκίνητο στην κατηγορία οπότε για μέχρι 2-2,2 λτ είτε σε κουπέ 4 ή 2+2 είτε σε ανοιχτό 4 ή 2+2 είτε σε roadster παίζουν οι ίδιοι, αν πισωκίνητα BMW, Mercedes, Mazda αν τετρακίνητο Audi (μπορεί για κάποιους αυτό να το κάνει και πρώτη επιλογή).
Άβαταρ μέλους
By xenos
#545263 Νομιζω στο φορουμ εκτοσ απο το κουλαδι με την 156, δεν πρεπει να εχει ψωνισει αλλοσ αλφα. Ουτε καν μτχ.