Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By italakias
#589220
soprano έγραψε:Σκέφτομαι να πάρω 156 fl....θα χτυπάω το κεφάλι μου αραγε;

.

Αναξιοπιστο,ενεργοβορο , αργο και ξεπερασμενο.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#589243
italakias έγραψε:
soprano έγραψε:Σκέφτομαι να πάρω 156 fl....θα χτυπάω το κεφάλι μου αραγε;

.

Αναξιοπιστο,ενεργοβορο , αργο και ξεπερασμενο.


Όλα αυτά η 156; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#589247 Ε, για το ενεργοβόρο δεν εχει άδικο για το αναξιόπιστο και πάλι δεν εχει ιδιαίτερο άδικο. Ξεπερασμένο απο άποψη παθητικής ασφάλειας σίγουρα. Βέβαια παραμένει όμορφο αμαξι και με ιδιαίτερα καλη οδική συμπεριφορά.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#589253 Όταν κρίνουμε ένα αυτοκίνητο, πρέπει να το κρίνουμε με το τι άλλο μπορούμε να αγοράσουμε με αυτά τα χρήματα. Πάντα ενεργοβόρα ήταν η 156, ακόμα και όταν βγήκε, αλλά όταν δίνεις 3-4 χιλιάρικα, μην περιμένεις κατανάλωση Prius. Από άποψη αξιοπιστίας θα διαφωνήσω όμως. Δεν είναι αθάνατο Mazda, αλλά δεν είναι χειρότερο από ένα αντίστοιχο Ευρωπαϊκό. Επιδόσεις όμως έχει αξιοπρεπέστατες, όπως επίσης και οδική συμπεριφορά.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#589254 Μα αν κατι μενει ειναι η εμφανιση και η οδικη σμπεριφορα.
Γενικοτερα δεν θεωρειται εξυπνη αγορα αφου το κοστος ειναι υψηλο σρ σχεση με αυτα που προσφερει.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#589255 Δεν ξέρω αλλα οι 156 1.6 στον κύκλο μου βγήκαν τρελα λεμόνια. Οι 1.8 οχι και μαλλον ειναι και οικονομικότερες σε καταναλωση.
Άβαταρ μέλους
By kouladi
#589257 1.6-1.8-2.0 καίνε σχεδόν το ίδιο και οι τρεις. Απλά όσο ανεβαίνεις κυβικά πιέζεται λιγότερο ο κινητήρας.
Ο αληθινός twin spark είναι ο 1.8 πάντως. Ως απόλυτα τετράγωνος, και έχει δύναμη χαμηλά, αλλά και στροφάρει με άνεση. Η χρυσή τομή. Οι άλλοι δύο ήταν υπερκυβισμένες ή υποκυβισμένες εκδόσεις αυτού, με μεγαλύτερη ή μικρότερη διαδρομή πιστονιού αντίστοιχα.
Βέβαια εάν είσαι ταλιμπάν σιδεροφάγος με αίμα που βράζει και το δουλεύεις το μοτέρ μόνο από 5 έως 7 χιλιάδες σ.α.λ., ακόμα και όταν πας στο περίπτερο για τσιγάρα, καλύτερη επιλογή είναι ο 1.6. Αγκομαχάει λιγότερο από όλους εκεί ψηλά.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#589336
mirage έγραψε:Δεν ξέρω αλλα οι 156 1.6 στον κύκλο μου βγήκαν τρελα λεμόνια.


Και η 2λιτρη τα ίδια.

Σε εμφάνιση όμως η 156 fl (με την μούρη της 159) είναι κόσμημα!