Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#520340
nass έγραψε:φαντάζομαι θα είναι γρηγορότερο από το Focus 1.6


Αν μιλάς για Focus 2 115, δύσκολα...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#520342
sknipper έγραψε:
nass έγραψε:Πήγα και για ένα τεστ ντράιβ του Hyundai Kona ....
(+) Εξαιρετικοί χώροι για επιβάτες, καθόμουν πίσω από τον 1.80 πωλητή και τα πόδια μου δεν έβρισκαν στο κάθισμά του
.....
(-) Μέτριος χώρος αποσκευών, εδώ νομιζω θα ζοριστούν η αδελφή μου :hmmm:
Μήπως έχει ρυθμιζόμενα πίσω καθίσματα μπρος-πίσω να μειωθεί ο χώρος για τα πόδια και να αυξηθεί ο χώρος αποσκευών;
Δεν έχει και οντως πασχει σε χωρους αποσκευών και πισω επιβατών
Άβαταρ μέλους
By nass
#520349 Σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία δεν πάσχει σε χώρους πίσω επιβατών, αντιθέτως :rtfm: Σε αποσκευών ναι, αν και κάπου στα ~360 lt παρόμοια με τα υπόλοιπα B-crossovers λογικά δεν μπορεί να έχει ίδιους χώρους ένα αυτοκίνητο 4.1 m με ένα κανονικό C-segment 4.3 m, κάπου θα χάνει το μικρότερο.

@REALZEUS
Εχουν παρόμοιο βάρος γύρω στα 1300 Kg αλλά το Hyundai έχει τουρμπάτο κινητήρα 120 άλογα - 17 κιλά ροπή, οπότε, αν δεν έχουν κάνει κάποιο έγκλημα με σχέσεις μετάδοσης (δεν διαπίστωσα ιδιαίτερα μακριές σχέσεις οδηγώντας το), θα πρέπει να είναι ελαφρά γρηγορότερο το Kona.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#520357 Να πω την αλήθεια δεν γνωρίζω τα του Κόνα, αλλά στους κόφτες το 115άρι ατμο Focus 2 είναι ταχύτερο από το τουρμπάτο Focus 3 125...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#520359
nass έγραψε:Σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία δεν πάσχει σε χώρους πίσω επιβατών, αντιθέτως :rtfm: Σε αποσκευών ναι, αν και κάπου στα ~360 lt παρόμοια με τα υπόλοιπα B-crossovers λογικά δεν μπορεί να έχει ίδιους χώρους ένα αυτοκίνητο 4.1 m με ένα κανονικό C-segment 4.3 m, κάπου θα χάνει το μικρότερο.

@REALZEUS
Εχουν παρόμοιο βάρος γύρω στα 1300 Kg αλλά το Hyundai έχει τουρμπάτο κινητήρα 120 άλογα - 17 κιλά ροπή, οπότε, αν δεν έχουν κάνει κάποιο έγκλημα με σχέσεις μετάδοσης (δεν διαπίστωσα ιδιαίτερα μακριές σχέσεις οδηγώντας το), θα πρέπει να είναι ελαφρά γρηγορότερο το Kona.
Σε σχεση με αλλα B crossovers μαλλον πάσχει με βαση τη δικη μου εμπειρία. Θα προτεινα να τσεκαρουν και το Captur το οποιο εχει συρόμενο πισω καθισμα.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#520429 Θα απέκλεια πλέον τα Captur και 2008 που οδευουν στο τέλος της καριέρας τους. Για κανα χρόνο ακόμα στην αγορά... Εκτός αν η τιμή τους ήταν πραγματικά ευκαιρία.

Τα δύο κορεατικα δείχνουν αξιόλογες προτάσεις και μου αρέσουν και σε εμφάνιση. Στα δε 17-18000 € τα θεωρώ καλές επιλογές.
Άβαταρ μέλους
By nass
#520527 Από εδώ:

Captur 0.9TCe 90 hp Authentic (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, φαντάζομαι βασικό επίπεδο εξοπλισμού) €14.6Κ
Captur 0.9TCe 90 hp Expression (φαντάζομαι ενδιάμεσο επίπεδο εξοπλισμού) €16.9Κ (ίδια τιμή με το 1.5 DCi 90 hp)
Captur 0.9TCe 90 hp S&S Dynamic (φαντάζομαι ανώτερο επίπεδο εξοπλισμού) €18.5Κ
Captur 1.2TCe 110 hp Dynamic €19.6Κ (ίδια τιμή με το 1.5 DCi 110 hp)

Δηλαδή το Captur με ίδιας χοντρικά απόδοσης κινητήρα με το Kona κοστίζει 2 χιλιάρικα παραπάνω :hmmm:
Αλλιώς για να είναι εντός budget και αν οπωσδήποτε Captur πρέπει να πάρουν αυτό με τους 90 ίππους.
VfM πάει περίπατο... :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#520532 Καλά ρε nass! Δεν το περίμενα αυτό από σένα! :protest: :protest: :protest: Σε 6 σελίδες και κλείσαμε;;; :protest: :protest: :rant: Σε είχα για πιο έμπειρο! :protest:

Που βαδίζομεν;;; Που πάει το φόρουμ;;; :protest:

Τώρα πρέπει να προσπαθήσουμε να τους αλλάξουμε άποψη για τουλάχιστον 27 σελίδες... :rant: :sorry:




















Καλορίζικο! :s_thumbsup Νομίζω εξαιρετική επιλογή στην κατηγορία. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#520541
nass έγραψε:Από εδώ:

Captur 0.9TCe 90 hp Authentic (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό, φαντάζομαι βασικό επίπεδο εξοπλισμού) €14.6Κ
Captur 0.9TCe 90 hp Expression (φαντάζομαι ενδιάμεσο επίπεδο εξοπλισμού) €16.9Κ (ίδια τιμή με το 1.5 DCi 90 hp)
Captur 0.9TCe 90 hp S&S Dynamic (φαντάζομαι ανώτερο επίπεδο εξοπλισμού) €18.5Κ
Captur 1.2TCe 110 hp Dynamic €19.6Κ (ίδια τιμή με το 1.5 DCi 110 hp)

Δηλαδή το Captur με ίδιας χοντρικά απόδοσης κινητήρα με το Kona κοστίζει 2 χιλιάρικα παραπάνω :hmmm:
Αλλιώς για να είναι εντός budget και αν οπωσδήποτε Captur πρέπει να πάρουν αυτό με τους 90 ίππους.
VfM πάει περίπατο... :whistlink:
Στα Renault παίζουν και προσφορές(μπράβο στη Hyundai που έχει ξεκάθαρο τιμοκατάλογο, οι περισσότεροι άλλοι κρύβονται), πάντως κάπου πήρε το μάτι μου ότι αυτή τη στιγμή μόνο 90άρια Captur παίζουν, ο 110 θα αντικατασταθεί το φθινόπωρο με καινούριο μοτέρ λόγω του νέου κύκλου μετρήσεων

< >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#520543 Ακριβώς, ισχύουν και τα δύο.
Οι εκπτώσεις είναι πάνω από 1000 ευρώ btw

Γενικά το να ψάξεις για αμάξι τη σήμερον χωρίς να πας στην αντιπροσωπεία, δεν παίζει, στις πιο πολλές εταιρείες οι επίσημοι τιμοκατάλογοι δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
Άβαταρ μέλους
By soch
#520636 Το ECOSPORT ST-Line γιατί δεν προτείνεται; Έχει σημαντική διαφορά σε χωρητικότητα πορτ μπαγκάζ;
Το είδα σήμερα στη μαρίνα Φλοίσβου και εξωτερικά μου άρεσε πολύ.
Με τον κινητήρα 1,0/125 άλογα, στα 16.100€ ή 140 άλογα στα 16.500€ και με συμπαθητικό πακέτο.
Εικόνα