Φορουμ για τον υποψήφιο ή αναποφάσιστο αγοραστή, καινούριου ή μεταχειρισμένου
Άβαταρ μέλους
By mirage
#486807
Thomas_C200K έγραψε:Ακόμα και το SKoda ποιό Premium είναι από το Velar...
Έλα, έλεος.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#486812 Μα κι εμείς την γνώμη μας είπαμε. Όλοι μπορούμε να την εκφράσουμε.
Για εμένα το ότι κουβεντιάζουμε για το Skoda είναι ούτως ή άλλως εκτός θέματος, το αμάξι δεν πληροί τα κριτήρια που συζητάμε.
Το Velar είναι αμαξάρα.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#486814 Σήμερα μπήκα σε ολοκαίνουριο Q7 βουλγάρικο..... Απλά δες το.
Αν έχεις φάει σκάλωμα, τότε πας για volvo
Άβαταρ μέλους
By mirage
#486815
Thomas_C200K έγραψε:Κυριοι αν δεν μπορώ να εκφράσω τη γνώμη μου πείτε το.
Αυτό δεν ειναι γνώμη. Πυροτεχνημα είναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#486817
kyr80 έγραψε:Σήμερα μπήκα σε ολοκαίνουριο Q7 βουλγάρικο..... Απλά δες το.
Αν έχεις φάει σκάλωμα, τότε πας για BMW

Fixed :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#486828 Παρα το μέγεθος του το Velar υποτίθεται πως ειναι στην πιο κατω κατηγορία. Σε οποία και να κατατάσσεται πάντως, ειναι αμαξάρα!! Αλλα δεν ειναι 7θεσιο.

Σχετικά με το Kodiaq, απ όσο εχω δει στο εξωτερικό τα προς παράδοση αυτοκίνητα τα βάζουν μεσα στην έκθεση όπου και τα παραδίδουν στον πελάτη με μια μίνι ξενάγηση του αυτοκινήτου. Επομένως κιλο παίζει να μην ήταν ποτέ εκθεσιακό.

Σε κάθε περίπτωση δε, δεν έχει καμία σχέση το συγκεκριμένο όχημα με αυτά που έχουν προαναφερθεί...αν βγει απο το τίτλο/απαίτηση του ενδιαφερόμενου το premium τότε το συζητάμε. Προσωπικά το βρίσκω κακάσχημο κάθε μέρα που βλέπω ένα στο πρωινό school run..
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#486830
Zeus έγραψε:Προσωπικά το βρίσκω κακάσχημο κάθε μέρα που βλέπω ένα στο πρωινό school run..


+1
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#486875 Και εγώ τώρα που το έψαξα λίγο παραπάνω στο Ίντερνετ μπορώ να πω οτι είναι περίεργο. Περιέργα φώτα, εσωτερικό που μοιάζει σαν Golf sportsvan, πιο πλαστικούρα από τα άλλα.
Εικόνα
Εικόνα
Εχει όντως μεγάλο πορτ παγκάζ.
Επίσης επειδή μόλις κυκλοφόρησε, σε ένα χρόνο θα υπάρχουν μόνο 1 έτους κ πάλι περί τα 35.000€ θα κάνει. Με κάτι παραπάνω παίρνω Volvo ή BMW . Επίσης το kodiaq βγάζει λιγότερα άλογα βλέπω. Γενικά υστερεί.

Velar δεν το ήξερα καν το αμάξι. Ξεφεύγει πολύ από το Budget. Δεν έχει κ 7 καθίσματα.
Range Rover έχει με 7 καθίσματα αλλά κ αυτό ακριβό. Για να βρω κάτι καλό θέλει 60.000€ κ δε θέλω να δώσω τόσα. Πιστεύω δλδ ότι με κατηγορία Volvo BMW θα είμαι καλυμμένος...

< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#486912
kyr80 έγραψε:Σήμερα μπήκα σε ολοκαίνουριο Q7 βουλγάρικο..... Απλά δες το.
Αν έχεις φάει σκάλωμα, τότε πας για volvo


+1 (όσον αφορά το volvo)
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#553346 Ξεθάβω το τοπικό για να πω πως μου άρεσε πολύ το νέο vw Touareg R Line.
Είχε 2-3 στην αντιπροσωπία. Ένα μαύρο ήταν απίστευτο. Στα μείον ένα πράγμα... Αγοράζεις 90.000€ αμάξι, που συναγωνίζεται XC90, MB, BMW. Η ταπετσαρία στο πορτ παγκάζ ήταν ολόιδια με αυτή του golf 5 (2005 μοντέλο). Σαν να τους περίσσεψαν τα υφάσματα και τα έχουν βάλει παντού. Το ίδιο κ τα πλαστικά. Κατά τα άλλα αμαξάρα, αλλά κ αυτό τεράστιο.

Θα δω πως θα πάνε τα πράγματα, τί θα γίνει με το πετρέλαιο κτλ. Προς το παρόν το έχω παγώσει το θέμα. Επίσης δεν αρέσει κ στη :inlove: η ιδέα να κυκλοφορεί με ένα XC90 μέσα στην πόλη. Τεράστιο, προκαλεί βλέματα κτλ. Δε θέλει.

Το σενάριο μάλλον τείνει σε κατηγορία ένα σκαλί μικρότερη, κ για να πω την αλήθεια, αν κ δε με ενθουσιάζουν τόσο τα VW λόγω των προβλημάτων που είχα, καταλήγουμε σε tiguan R Line με ορισμένα καλούδια όπως πανοραμική.

Χ3 είναι λίγο αδιάφορη, XC 60 δεν αρέσει στη :inlove: γιατί της φαίνεται πάλι μεγάλο απ' έξω αλλά μικρό μέσα. Και μάλλον έχει δίκιο, μιας κ το xc60 είναι 20 εκ. μακρύτερο από το tiguan (και 20 εκ. κοντύτερο του xc90). Οπότε το tiguan είναι 40 εκ. κοντύτερο του xc90, αισθητά θα έλεγα. Από την άλλη το tiguan έχει 615 λίτρα πορτ παγκάζ ενώ το xc60 505 λίτρα μολονότι μακρύτερο.

Για να πω την αλήθεια, ένα R Line tiguan μου άρεσε κ εμένα. Δεν ξέρω με το dsg τί γίνεται πλέον... αν χαλά κτλ. Επίσης πολύ φθηνότερο έξοδο προς το παρόν σε σχέση με XC 90 , 60. Ήδη γίνεται χαμός κ σε 1 χρόνο θα έχει πολλά Jahresauto.

Επόμενη σκέψη είναι να στείλω σε κανένα 1,5 χρόνο το golf πίσω στην Ελλάδα. Μπορώ μέχρι το 2021 να το επαναπατρίσω χωρίς εκτελωνισμό. Μιας κ το έχω σε καλή κατάσταση, θα το έχω για τις διακοπές κ τον υπόλοιπο χρόνο στο γκαράζ ή ο πεθερός. Αν επιτραπεί το πετρέλαιο τελικά, ίσως προχωρήσω κάποια στιγμή σε ένα XC90 6 d temp 7θέσιο όπως το θέλω, όταν εκλογικευτούν οι τιμές, δλδ 3 ετών. Ως τότε βλέπουμε. Μέχρι τότε είναι η καλύτερη επιλογή στην κατηγορία του κατ' εμέ.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#553353 Δεν έχει δίκιο ομως...το 60αρι σε βαλίτσες παίρνει περισσότερες απο τον περισσότερο ανταγωνισμό σε διάφορες σχετικές δοκιμές. Και το εσωτερικό του παίζει να ειναι το μεγαλύτερο στην κατηγορία.

Το Tiguan ειναι προφανώς εξαιρετικό γι αυτό που ειναι, αλλα ειναι μια κατηγορία κατω, και δεν μπορει να συγκριθεί με τα SUV του D-Seg...
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#553357 Έχει μια έκδοση το tiguan λίγο πιο μεγάλη, allspace αν θυμάμαι λέγεται, περίπου +20 εκατοστά και παίρνει και 7 θέσεις.

Μέσα το έχετε δει καλά;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#553358 Νομίζω επίσης ότι κάτι γίνεται με τον τρόπο που μετράνε το πορτ - μπαγκαζ στο Tiguan με συνέπεια να ακούγεται πολύ μεγαλύτερο

Και γενικά, ναι, το xc60 είναι απλά άλλο επίπεδο....